در جاده های برفی چگونه رانندگی کنیم؟

0
23

در جاده های برفی چگونه رانندگی کنیم؟

چگونه در جاده های برفی رانندگی کنیم ؟ : رانندگی در جاده ها در هر فصلی ملزومات و شرایط خاص خود را می طلبد. در ایم مقاله از یدک اول با آموزش رانندگی در یخ و برف با ما همراه باشید.

در پاییز و زمستان باید قبل از بارش برف و شروع سرما رانندگان پیش بینی های لازم را اتخاذ کنند تا راننده و سرنشینان دچار حادثه دلخراشی نشوند.

رانندگی در شرایط برفی و مه مهارت های خاصی را نیاز دارد و در صورتی که رانندگانی که این مهارت را ندارند باید از رانندگی در جاده های برفی خودداری کنند.

چرا که رانندگی برای رانندگان بی مهارت هم برای خودشان و هم برای خودروهای دیگر می تواند پیامدهای جبران ناپذیری داشته باشد.

درست است که رانندگی در شرایط برفی بسیار لذت بخش است ولی احتیاط بیش تری را هم طلب می کند و زنجیر چرخ و لاستیک یخ شکن از ضروریات روزهای برفی در جاده ها می باشد.

در جاده های برفی رانندگان باید با دنده سنگین و آهسته حرکت کنند.

https://yadakaval.com/%d9%86%da%a9%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%db%8c%d9%85%d9%86%db%8c-%d8%b1%d8%a7%d9%86%d9%86%d8%af%da%af%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d8%b1%d9%81/

رانندگی در هوای برفی

اگر خودروی شما در برف متوقف شد و دیگر حرکت نکرد ابتدا از ماشین پیاده شوید و برف هایی که در زیر لاستیک ها مانع حرکت خودرو شده است را کنار بزنید و در صورتی که جاده یخ زده بود یک گونی زیر لاستیک بگذارید و سپس حرکت کنید.

در صورتی که در جاده های برفی تصمیم به ترمز گرفتید باید ترمز را بسیار سبک گرفت تا چرخ های خودرو قفل نشود و فرمان از کنترل خارج نشود.

در شرایط برفی فاصله ی خودروها باید 3 تا 4 برابر حالت عادی باشد و مراقب خودروهای کناری بود چرا که ممکن است دیگر رانندگان اصول ایمنی را رعایت نکرده باشند.

در صورتی که تعادل خودرو از دست شما خارج شد باید ابتدا خونسردی خود را حفظ کنید و پدال گاز را رها کنید و هرگز ترمز نکنید تا کنترل خودرو دشوارتر نشود.

معمولاً در پیچ ها خودروها سر می خورند که نیاز به مهارت و تسلط بالا در رانندگی دارد تا حادثه ای ایجاد نشود. برای پیشگیری از بروز حادثه در این شرایط باید پدال های گاز و ترمز را رها کرد و با فرمان خودرو را کنترل کنید.

برای رانندگی در جاده های برفی چه پیش بینی هایی را باید انجام داد؟

  • رانندگان قبل از آن که در جاده های برفی حرکت کنند باید خودروی خود را چکاب کنند. درست است که چکاب خودرو باید در همه فصول انجام شود ولی در فصل زمستان اهمیت این موضوع چندین برابر می شود.
  • قبل از رفتن به جاده های برفی باید لوازم و وسایل شخصی را در ماشین قرار داد تا در صورت لزوم از آن ها استفاده کرد این وسایل عبارتند از: لباس گرم، پتو، تنقلات، نوشیدنی گرم و …
  • در جاده های برفی باید از لاستیک های میخ دار یا زنجیر چرخ و یا لاستیک های رادیال استفاده کرد تا امنیت خودرو را بالاتر ببرید.
  • در فصل زمستان قبل از سفر و رفتن به جاده حتماً از شرایط آب و هوایی مطلع شوید و سپس سفر کنید تا هم تجهیزات لازم را با خود بردارید و هم از لحاظ روانی آمادگی شرایط مختلف را داشته باشید و با آمادگی لازم سفر کنید تا دچار مشکل نشوید.
رانندگی در برف بدون زنجیر چرخ

رانندگی در برف و یخ بدون چرخ زنجیر و تجهیزات ایمنی بسیار خطرناک  می باشد. حتی اگر یک راننده با مهارت و بالا هم باشید این کار بسیار خطرناک است شاید بتوناید فرمان و گاز  را کنترل کنید اما کنترل خودرو در جاده های برفی و یخ زده کار دشواری است .

پس بهترین کار رعایت اصول و همراه داشتن  زنجیر چرخ و لاستیک های میخی مناسب برای رانندگی در برف است .

رانندگی در برف بدون چرخ زنجیر جریمه هم در پی دارد.  ولی فقط جریمه مهم نیس مهم خطرات ناشی از آن برای راننده و دیگر خودروهای در جاده می باشد.

رانندگی در برف با دنده اتوماتیک

رانندگی در جاده برفی با خودروهای اتومات به این صورت است که این خودروها دکمه ای به نام snow mode  دارد که برای جاده های برفی تعبیه شده است  و کارش جلوگیری از هرز شدن لاستیک ها می باشد.

اما اگر خودروی شما این دکمه را ندارد دنده را به جای D  در حالت L یا 2 قرار دهید در حالت D  تمام دنده ها درگیر هستند . اما در حالت L  یعنی شما اجازه نمی دهید دنده از یک بیشتر شود و در حالت 2 اجازه نمی دهید دنده از 2 بیشتر شود .

آموزش رانندگی روی یخ

رانندگی در برف لذت خاص خودش را درد. اما خطرات و سختی هایی نیز دارد.

برای رانندگی روی برف ایتدا دنده خودروی خود را روی 2 بگذارید و با سرعت آهسته حرکت کنید . مسلما روی جاده برفی نمی توان با 120 کیلومتر حرکت کرد.

پس با سرعت آهسته و صبورانه حرکت کنید و حتما فاصله خود را تا خودروی جلویی 4 الی 5 برابر  استاندارد رعایت کنید.

برای سر بالایی ها با دنده 1 حرکت کنید.

اگر خودرویتان ایستاد بهیچ وجه ترمز نکنید و فقط دنده را روی دنده عقب بگذارید.

در مسیرهای صاف دنده را روی سبک ترین دنده بگذارید تا اصطکاک لاستیک با زمین  به بیشترین حد برسد.

اگر احساس می کنید لاستیکتان زیاد هرز میگردد باد آن را کم کنید.

رانندگی در برف و کولاک

زنجیر چرخ حتی برای ماشین های دو دیفرانسیل نیز واجب است .

زنجیر چرخ کمک می کند تسلط بیشتری روی اوضاع داشته باشید. بخصوص در سراشیبی.

خودروی خود را در جاده های برفی از حالت کروز در بیاورید .

در هر زمان نیاز به کنترل سرعت و فرمان دارید . پس بودن خودرو روی کروز اگر بناگهان نیاز به تغییر سرعت  اشتید یا در چاله یا گودال افتادید مناسب نیست و آسیب رسان است.

رانندگی در هوای برفی

اگر سطح جاده زیاد لغزنده می باشد از عوض کردن دنده خودداری کنید. هرگز ترمز نکنید . پای خود را از روی پدل گاز بر دارید . ترمز گرفتن کنترل خودرو را از دستتان خارج می کند و باعث لیز خوردن خودرو می شود.

اگر مجبور شدید ترمز بگیرد به هیچ وجه پدال ترمز را محکم فشار ندهید با نوک انگشتان و پنجه کمی پدال را به نرمی فشار دهید.

ترمز ناگهانی باعث لیز خوردن خودرو و خارج شدن خودرو از کنترل و جاده می شود. سعی کنید با رعایت سرعت مطمئنه  نیاز به ترمز را کاهش دهید.

بیشتر بدانید …..

چرا چراغ خودرو بخار می کند؟

فروشگاه یدک اول

آموزش رانندگی روی یخ

رانندگی در جاده های کوهستانی

وقتی جاده برفی است چه کارهایی باید انجام داد تا ماشین سر نخورد.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه خود را بنویسید
نام خود را وارد کنید