مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

آموزش کامل File Explorer در ویندوز

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

ویندوز 10 دیگر مانند ویندوز 7 آموزش داخلی برای File Explorer ندارد. مایکروسافت شما را وادار می کند تا برای اطلاعات در وب جستجو کنید، بنابراین آنچه باید در مورد استفاده از مدیر فایل ویندوز 10 بدانید به صورت یک راهنمای کامل برنامه file explorer برای شما آماده شده است  .

راهنمای کامل برنامه file explorer ویندوز

 

مبانی رابط کاربری فایل اکسپلورر

در حالی که در ویندوز 10 به «File Explorer» تغییر نام داده است، این برنامه اساساً همان Windows Explorer در ویندوز 7 است. دارای برخی ویژگی‌های جدید از جمله رابط نواری و مایکروسافت OneDrive داخلی برای همگام‌سازی فایل‌های شما با فضای ابری است.
ناحیه «Quick Access» در نوار کناری جایگزین «موارد دلخواه» در ویندوز 10 می‌شود. می‌توانید پوشه‌ها را به ناحیه دسترسی سریع بکشید و رها کنید تا برای دسترسی آسان در آینده، آنها را پین کنید. ویندوز 10 به طور خودکار پوشه های اخیراً استفاده شده شما را نیز به این قسمت اضافه می کند. می توانید دسترسی سریع را از پنجره گزینه ها سفارشی کنید. برای حذف یک پوشه جداگانه از Quick Access، روی آن راست کلیک کرده و «Unpin From Quick Access» را انتخاب کنید.
بخش “This PC” جایگزین مورد “My Computer” در ویندوز 7 می شود. این بخش شامل میانبرهایی برای پوشه های اطلاعات کاربر در رایانه شخصی شما و همچنین درایوهای دیگر مانند درایوهای USB و درایوهای DVD است.
file explorer

نحوه استفاده از روبان

نوار در فایل اکسپلورر درست مانند روبان در برنامه های مایکروسافت آفیس مانند ورد و اکسل کار می کند. چند راه مختلف وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید.
اگر فضای بیشتری در پنجره‌های مرور فایل خود می‌خواهید، می‌توانید به طور پیش‌فرض نوار را جمع کنید. همچنان می‌توانید روی هر یک از تب‌ها در بالا کلیک کنید – مانند «صفحه اصلی»، «اشتراک‌گذاری» یا «مشاهده» برای مشاهده دستورات و کلیک روی یک دکمه. نوار فقط به طور موقت ظاهر می شود.
مدیریت فایل ویندوز
اگر ترجیح می دهید همیشه نوار را ببینید، می توانید آن را گسترش دهید. برای انجام این کار، روی فلش نزدیک گوشه سمت راست بالای پنجره File Explorer کلیک کنید یا Ctrl+F1 را فشار دهید.
 
نوار ابزار Home گزینه های اساسی برای کار با فایل ها از جمله کپی، چسباندن، حذف، تغییر نام، پوشه جدید و ویژگی ها را ارائه می دهد.
برگه اشتراک گزینه هایی را برای ارسال ایمیل، فشرده سازی و چاپ فایل ها و همچنین رایت آنها بر روی دیسک و اشتراک گذاری آنها در شبکه محلی ارائه می دهد.
برگه View شامل گزینه هایی برای کنترل نحوه نمایش فایل ها در File Explorer و نحوه مرتب سازی آنها است. می‌توانید یک پیش‌نمایش یا بخش جزئیات را فعال کنید تا اطلاعات بیشتری درباره یک فایل انتخابی ببینید، انتخاب کنید که آیا نمادهای فایل بزرگ یا فهرست فایل‌های متراکم را می‌خواهید، و فایل‌ها را بر اساس هر معیاری که دوست دارید مرتب کنید. همچنین می‌توانید پسوندهای نام فایل یا فایل‌های مخفی را از اینجا نشان دهید یا پنهان کنید. برای نمایش یا پنهان کردن فایل‌های مخفی بدون باز کردن پنجره گزینه‌های پوشه، کافیست روی کادر انتخاب «اقلام پنهان» کلیک کنید.

برگه Manage گاهی اوقات با دستورات مناسب بر روی نوار ظاهر می شود. به عنوان مثال، اگر تعدادی عکس را انتخاب کنید، یک برگه “ابزار تصویر” را با گزینه هایی برای چرخاندن تصاویر انتخابی و تنظیم آنها به عنوان پس زمینه دسکتاپ خود خواهید دید.
همه چیز درباره file explorer

نحوه پین کردن دستورات پرکاربرد

نوار ابزار دسترسی سریع در گوشه سمت چپ بالای پنجره File Explorer، در نوار عنوان ظاهر می شود. دسترسی راحت به دستوراتی را که اغلب استفاده می کنید فراهم می کند. برای افزودن یک فرمان به نوار ابزار دسترسی سریع، روی نوار ابزار کلیک راست کرده و «افزودن به نوار ابزار دسترسی سریع» را انتخاب کنید.
اگر فضای بیشتری برای دستورات می‌خواهید، می‌توانید روی هر جایی از نوار یا نوار برگه بالای آن کلیک راست کرده و «Show the Quick Access Toolbar Below the Ribbon» را انتخاب کنید تا آن را به یک نوار ابزار استانداردتر تبدیل کنید.
آموزش کامل file explorer windows 10

نحوه تغییر تنظیمات فایل اکسپلورر

برای تغییر تنظیمات فایل اکسپلورر، روی زبانه «view » روی نوار کلیک کنید و روی نماد «options » کلیک کنید.
با این کار، گفتگوی آشنای گزینه های پوشه که در ویندوز 7 نیز وجود داشت، باز می شود. چند گزینه جدید دارد—برای مثال، می‌توانید کنترل کنید که فایل اکسپلورر در نمای Quick Access یا This PC باز شود یا اینکه به‌طور خودکار پوشه‌هایی که اخیراً استفاده می‌شود و اغلب استفاده می‌شود را در نمای Quick Access نشان دهد.
تنظیمات file explorer

میانبرهای مفید صفحه کلید

File Explorer مملو از میانبرهای صفحه کلید مفیدی است که به شما کمک می کند وظایف را سریعتر انجام دهید. در اینجا یک لیست سریع از برخی از آنها آمده است:
Windows+E – یک پنجره File Explorer را باز کنید. این در هر جای ویندوز 10 کار می کند.
Ctrl+N – یک پنجره File Explorer جدید باز کنید. این فقط در خود File Explorer کار می کند.
Ctrl+W – پنجره File Explorer فعلی را ببندید.
Ctrl+Mousewheel بالا یا پایین – اندازه فایل ها و نمادهای پوشه را تغییر دهید (بزرگنمایی یا کوچکنمایی).
Ctrl + Shift + N – یک پوشه جدید ایجاد کنید
Backspace یا پیکان Alt + چپ – مشاهده پوشه قبلی (برگردید.)
پیکان Alt+Right – مشاهده پوشه بعدی (به جلو بروید.)
پیکان Alt+Up – پوشه ای را که پوشه فعلی در آن قرار دارد را مشاهده کنید.
Ctrl+F، Ctrl+E یا F3 – روی کادر جستجو تمرکز کنید تا بتوانید به سرعت شروع به تایپ جستجو کنید.
Ctrl+L، Alt+D یا F4 – روی نوار آدرس (موقعیت) تمرکز کنید تا بتوانید به سرعت شروع به تایپ آدرس پوشه کنید.
F11 – پنجره File Explorer را به حداکثر برسانید. دوباره F11 را فشار دهید تا پنجره کوچک شود. این در مرورگرهای وب نیز کار می کند.
می توانید لیست کاملی از میانبرهای صفحه کلید ویندوز 10 را در وب سایت مایکروسافت پیدا کنید.

نحوه استفاده از OneDrive

OneDrive در فایل اکسپلورر ویندوز 10 تعبیه شده است. با استفاده از حساب مایکروسافتی که با آن وارد ویندوز 10 می‌شوید، فایل‌ها را به صورت آنلاین همگام‌سازی می‌کند. به طور مشابه با Dropbox، Google Drive و iCloud Drive اپل کار می کند.
برای شروع، روی گزینه «OneDrive» در نوار کناری File Explorer کلیک کنید. در صورت لزوم از شما خواسته می شود که وارد OneDrive شوید. اگر اینطور نیستید، فقط می توانید فایل ها را در OneDrive قرار دهید. آنها در سرورهای مایکروسافت آپلود خواهند شد. می‌توانید در پوشه OneDrive در رایانه‌های شخصی دیگری که با آن به همان حساب مایکروسافت وارد می‌شوید، از طریق برنامه‌های OneDrive در تلفن خود و در وب‌سایت OneDrive به آنها دسترسی داشته باشید.
قابلیت one drive در ویندوز
فیلد “وضعیت” در پنجره OneDrive وضعیت هر فایل را به شما نشان می دهد. یک نماد ابر آبی نشان می دهد که فایل به صورت آنلاین در OneDrive ذخیره شده است اما با باز کردن آن به طور خودکار دانلود می شود. علامت سبز نشان می دهد که فایل هم در OneDrive و هم در رایانه فعلی شما ذخیره شده است.
می‌توانید تنظیمات OneDrive را از نماد ناحیه اعلان OneDrive (سینی سیستم) کنترل کنید. روی نماد OneDrive شکل ابری در قسمت اعلان در گوشه سمت راست پایین صفحه کلیک کنید—اگر آن را نمی بینید، احتمالاً باید برای پیدا کردن آن، روی فلش کوچک سمت چپ نمادها کلیک کنید. روی «بیشتر» کلیک کنید و روی «تنظیمات» کلیک کنید تا تنظیمات مختلف OneDrive را بیابید، جایی که می‌توانید کنترل کنید کدام پوشه‌ها همگام‌سازی شده‌اند، چه مقدار از پهنای باند آپلود و دانلودتان را OneDrive استفاده می‌کند و تنظیمات دیگر.
OneDrive می تواند به طور خودکار از فایل های موجود در پوشه های مهم مانند دسکتاپ، تصاویر و اسناد شما با همگام سازی آنها محافظت کند. برای تنظیم این مورد، روی برگه «ذخیره خودکار» در تنظیمات OneDrive کلیک کنید و روی دکمه «به‌روزرسانی پوشه‌ها» در زیر محافظت از پوشه‌های مهمتان کلیک کنید.
اگر دوست ندارید OneDrive را ببینید، می توانید آن را غیرفعال کنید و نماد را از File Explorer حذف کنید.
راهنمای برنامه file explorer

نحوه دسترسی به درایوهای شبکه

پوشه ها، چاپگرها، و سرورهای رسانه به اشتراک گذاشته شده در شبکه محلی در نمای “شبکه” ظاهر می شوند. ممکن است مجبور شوید به پایین نوار کناری File Explorer رفته و روی آن کلیک کنید.
شبکه در file explorer
ویندوز 10 دیگر دارای ویژگی HomeGroup نیست، بنابراین نمی توانید از آن برای اشتراک گذاری آسان فایل ها و پوشه ها بین رایانه های خود استفاده کنید. می توانید از OneDrive استفاده کنید یا از گزینه های قدیمی شبکه اشتراک گذاری فایل و پوشه استفاده کنید.
اگر برای دسترسی آسان به درایو شبکه نیاز دارید، می توانید این کار را از نمای This PC انجام دهید. ابتدا روی «This PC» در نوار کناری کلیک کنید. برگه “رایانه” روی نوار ظاهر می شود. روی آن کلیک کنید و «Map Network Drive» را انتخاب کنید و از دستورالعمل‌هایی استفاده کنید که بخش فناوری اطلاعات برای اتصال ارائه می‌کند.
درایو نگاشت شده در قسمت Network Locations در نمای This PC ظاهر می شود.
درایو های شبکه

نحوه پشتیبان گیری و بازیابی فایل های خود

ویندوز 10 حاوی File History است که یک ابزار پشتیبان گیری و بازیابی فایل است. این فقط برای تهیه و بازیابی نسخه‌های پشتیبان بزرگ نیست، تاریخچه فایل می‌تواند به طور خودکار از نسخه‌های مختلف فایل‌های شما نسخه پشتیبان تهیه کند و شما می‌توانید از File Explorer برای بازیابی نسخه‌های قبلی به راحتی استفاده کنید. ابتدا باید File History را از Settings > Update & Security > Backup تنظیم کنید. «پشتیبان‌گیری خودکار از فایل‌های من» را فعال کنید.
پس از تنظیم آن، می‌توانید یک فایل یا پوشه را انتخاب کنید، روی «صفحه اصلی» روی نوار کلیک کنید و روی دکمه «تاریخچه» کلیک کنید تا نسخه‌های قدیمی‌تر آن فایل یا پوشه را مشاهده و بازیابی کنید.
نحوه گرفتن بکاپ
فایل اکسپلورر ویندوز 10 دارای ویژگی های مفید دیگری نیز می باشد. می‌توانید هر فایلی را برچسب‌گذاری کنید، از یک تم تیره استفاده کنید یا ویژگی «کتابخانه‌ها» را دوباره فعال کنید. مایکروسافت در حال کار بر روی یک رابط تب دار برای File Explorer است، اما شما می توانید برگه های File Explorer را دریافت کنید
 
 
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *