مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

آیا آهنربا واقعاً می تواند به تلفن یا رایانه من آسیب برساند؟

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

این باور دیرینه وجود دارد که وجود آهنربا در اطراف وسایل الکترونیکی خطرناک است، اما آیا واقعاً می توانند به تلفن یا رایانه شما آسیب بزنند؟

 

چرا مردم نگران آهنربا هستند؟

نگرانی در مورد آهن ربا و الکترونیک دقیقاً بر اساس یک افسانه آشکار نیست و در واقع از نظر علمی معتبر است. با این حال، قبل از وحشت، خیالتان راحت باشد و بدانید که آسیب رساندن به وسایل الکترونیکی با آهنربا بسیار دشوار و بسیار نادر است.
گوشی متصل به آهنربا ماشین

تداوم ایده آهنربا-آسیب-الکترونیک عمدتاً به این دلیل است که مردم نمی‌دانند که این دوز باعث می‌شود سم، به اصطلاح، کاملاً بی شباهت به سردرگمی پیرامون ایمنی Wi-Fi نباشد.

نگران نباشید: وای فای خطرناک نیست

روتر Wi-Fi شما از همان فرکانس مایکروویو شما استفاده می کند (هر دو در محدوده طول موج 2.4 گیگاهرتز هستند). اما سطح قدرت و تمرکز انرژی ساطع شده توسط هر دو کاملاً متفاوت است. شما می توانید یک فنجان آب را در مایکروویو خود در کوتاه مدت بجوشانید، اما میزان انرژی مایکروویو ساطع شده توسط روتر وای فای شما به قدری کم است که حتی نمی توانید همان فنجان آب را حتی یک درجه بالا ببرید.

همان مفهوم در بازی با آهنربا است. اکثر آهنرباهای موجود در محیط شما – آهنرباهای یخچال، قفل های مغناطیسی روی جعبه تبلت، پایه های تلفن مغناطیسی و غیره – آهنرباهای بسیار ضعیفی هستند. آنها فقط به اندازه کافی قوی هستند که بتوانند کاری را که برای آن طراحی شده اند انجام دهند و قوی تر از آن نیستند.

مرتبط:آموزش ساخت ویروس (فایل .bat)
و سپس، در طرف مقابل طیف قدرت مغناطیسی، آهنرباها و آهنرباهای الکتریکی نئودیمیوم بسیار قدرتمندی دارید که می‌توانند باعث مشکلاتی در دستگاه‌های الکترونیکی و حتی از دست دادن داده‌ها در شرایط خاص شوند.

اما، مگر اینکه در یک محیط صنعتی، پزشکی یا علمی کار می‌کنید که در آن آهن‌رباهای بسیار قوی استفاده می‌شوند، و تنها در این صورت اگر دستگاه‌های خود را در زمانی که آنها کار می‌کنند نزدیک آن آهن‌رباها بیاورید، خطر بسیار کمی وجود دارد که به شما آسیب برساند.

 

با این حال، فقط برای اینکه خیالتان راحت شود، بیایید به خطرات خاص آهنرباها در اطراف رایانه ها و تلفن ها نگاه کنیم.

آیا آهنربا می تواند به رایانه یا لپ تاپ من آسیب برساند؟

اگر رایانه شما دارای هارد دیسک مغناطیسی سنتی است (برخلاف یک درایو حالت جامد جدیدتر)، همیشه این احتمال وجود دارد که یک مغناطیسی بسیار قوی به هارد دیسک آسیب برساند.

آهن ربا و قطعات کامپیوتر
با این حال، این پتانسیل بسیار ناچیز است، و مگر اینکه خودتان یک آهنربای نئودیمیم بزرگ را درست روی هارد دیسک بچسبانید یا لپ‌تاپ خود را در یک دستگاه گازگیر صنعتی رها کنید، جای نگرانی نیست.

مرتبط:درایو جامد (SSD) چیست و آیا به آن نیاز دارم؟
یک دیگ‌زدای دیسک سخت با یک هارد دیسک در کشو.
از دیگ‌زدایی‌کننده‌های هارد دیسک مانند این اجتناب کنید، در این صورت وضعیت خوبی خواهید داشت.

 

بنابراین، اگر این مقاله را در حین جستجوی هراس در مورد قرار دادن آهنرباهای یخچال یا اسباب‌بازی‌های مغناطیسی روی جعبه لپ‌تاپ یا رایانه شخصی‌تان پیدا کردید، نگران نباشید. این خطر وجود ندارد و قدرت آن آهنرباهای کوچک حتی به قدرت آهنرباهای داخل هارد دیسک در حال حاضر نزدیک نیست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *