مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

آیا استروئیدها برای شما مضر هستند؟ موارد استفاده، عوارض جانبی و خطرات

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

برای افزایش قدرت و قدرت عضلانی فراتر از حد طبیعی، برخی افراد به موادی مانند استروئیدهای آنابولیک آندروژنیک (AAS) روی می آورند.

آنابولیک به ارتقای رشد اشاره دارد، در حالی که آندروژنیک به توسعه خصوصیات جنسی مردانه اشاره دارد.

در حالی که قابلیت‌های عضله‌سازی استروئیدها به خوبی مستند شده است، آنها با چندین عارضه جانبی بالقوه همراه هستند.

این مقاله به بررسی استروئیدهای آنابولیک-آندروژنیک، از جمله موارد استفاده، عوارض جانبی، خطرات و وضعیت قانونی آنها می پردازد.

استروئیدها چیست؟

شخص عضلانی در حال تزریق استروید به بازو

استروئیدهای آنابولیک-آندروژنیک (AAS) شکل مصنوعی تستوسترون هستند که هورمون جنسی اصلی مردانه است .

آنها بر قسمت های مختلف بدن شما مانند ماهیچه ها، فولیکول های مو، استخوان ها، کبد، کلیه ها و سیستم تولید مثل و عصبی تاثیر می گذارند.

انسان به طور طبیعی این هورمون را تولید می کند.

در مردان، سطوح آن در دوران بلوغ افزایش می‌یابد تا ویژگی‌های جنسی مردانه مانند رشد موهای بدن، صدای عمیق‌تر، میل جنسی و افزایش قد و توده عضلانی را تقویت کند.

اگرچه به طور سنتی به عنوان یک هورمون مردانه در نظر گرفته می شود، زنان نیز تستوسترون تولید می کنند اما در مقادیر بسیار کمتر. این کارکردهای مختلفی را برای زنان انجام می دهد که در درجه اول تراکم استخوان و میل جنسی سالم را افزایش می دهد.

سطح نرمال تستوسترون بین 300-1000 نانوگرم در دسی لیتر برای مردان و 15 تا 70 نانوگرم در دسی لیتر برای زنان متغیر است. مصرف استروئیدها سطح این هورمون را افزایش می دهد که باعث اثراتی مانند افزایش توده عضلانی و قدرت می شود .

خلاصه

استروئیدها شکل مصنوعی تستوسترون هستند، هورمون جنسی که به طور طبیعی توسط مردان و زنان به طور یکسان تولید می شود. مصرف استروئیدها سطح تستوسترون را افزایش می دهد و باعث ایجاد اثراتی مانند افزایش توده عضلانی و قدرت می شود.

کاربردهای اصلی و مزایای بالقوه

هنگامی که به استروئیدها فکر می کنید، اولین چیزی که ممکن است به ذهنتان خطور کند استفاده از آنها در بدنسازی برای افزایش عضله سازی است. در حالی که این یک برنامه معمول است، AAS برای چندین هدف دیگر استفاده می شود.

مزایای بالقوه اصلی مرتبط با استروئیدهای آنابولیک به شرح زیر است :

 1. افزایش بافت ماهیچه ای به دلیل افزایش سنتز پروتئین
 2. کاهش درصد چربی بدن
 3. افزایش قدرت و قدرت عضلانی
 4. بهبودی بیشتر از تمرینات و آسیب دیدگی
 5. بهبود تراکم مواد معدنی استخوان
 6. استقامت عضلات بهتر
 7. افزایش تولید گلبول قرمز

این اثرات بالقوه ممکن است به نفع گروه های مختلف افراد باشد.

مرتبط:نحوه افزایش قوای جنسی

ورزشکارانی که به دنبال بهبود سرعت و توان خروجی هستند

در دنیای ورزش، ورزشکاران دائماً به دنبال راه هایی برای برتری در رقابت هستند.

در حالی که تمرینات قدرتی و آماده سازی پیشرفته و همچنین تغذیه در این زمینه بسیار پیشرفت می کند، برخی از ورزشکاران با مصرف داروهای تقویت کننده عملکرد (PED) قدمی فراتر می گذارند.

AAS یکی از PED های اصلی مورد استفاده ورزشکاران است. نشان داده شده است که آنها توده عضلانی را افزایش می دهند که منجر به افزایش سرعت و توان خروجی می شود .

ورزشکارانی که از AAS استفاده می کنند می توانند افزایش قدرت 5-20٪ و افزایش وزن 4.5-11 پوند (2-5 کیلوگرم) را تجربه کنند، که ممکن است به دلیل افزایش توده بدون چربی بدن باشد .

در ورزش های رقابتی، دوز استروئیدی نسبتاً محافظه کارانه است تا از تشخیص جلوگیری شود. توده عضلانی نگرانی اصلی در اینجا نیست، زیرا آنها بیشتر برای بازیابی و افزایش توان خروجی استفاده می شوند .

اگرچه اکثر فدراسیون های ورزشی AAS را ممنوع می کنند، برخی از ورزشکاران احساس می کنند خطر گرفتار شدن ارزش مزایای آن را دارد.

مرتبط:آیا تقویت کننده های تستوسترون واقعاً کار می کنند؟

ورزشکاران قدرتی که به دنبال افزایش توده عضلانی و قدرت هستند

هنگامی که صحبت از ورزش های قدرتی، از جمله بدنسازی، پاورلیفتینگ و وزنه برداری المپیک می شود، استروئیدهای آنابولیک به طور گسترده ای برای افزایش توده عضلانی، قدرت و توان خروجی استفاده می شوند (منبع مورد اعتماد).

در این ورزش ها، قدرت عضلانی، اندازه و قدرت به طور مستقیم با عملکرد کلی مرتبط است.

در حالی که هدف بدنسازی حداکثر توده عضلانی در یک دسته معین است، قدرت و اندازه ماهیچه ارتباط نزدیکی با هم دارند، اگرچه عوامل دیگری نیز در این کار نقش دارند .

دوز AAS در ورزش‌های قدرتی آزادانه‌تر است، زیرا بسیاری از فدراسیون‌ها این مواد و سایر مواد را آزمایش نمی‌کنند. در حالی که ممکن است در دوزهای بالاتر اثرات قوی تری مشاهده شود، خطر عوارض جانبی نیز افزایش می یابد.

بسیاری از کاربران در این دسته از یک استراتژی به نام “انباشته کردن” نیز استفاده می کنند که یک اصطلاح عامیانه برای مخلوط کردن چندین نوع AAS است. برخی از ورزشکاران شامل هورمون های مصنوعی دیگری مانند هورمون رشد و انسولین نیز هستند.

کسانی که بیماری های تحلیل رفتن عضلات دارند

شرایط متعددی از جمله ایدز، بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)، سرطان و بیماری کلیه و کبد می تواند منجر به از دست دادن عضله شود. اگرچه AAS چندان رایج نیست، اما AAS را می توان در این جمعیت ها برای کمک به حفظ توده عضلانی استفاده کرد .

از دست دادن توده عضلانی ارتباط نزدیکی با مرگ و میر در این بیماری ها دارد و پیشگیری از آن می تواند نتایج درمانی را بهبود بخشد و طول عمر را افزایش دهد.

در حالی که استفاده از AAS تنها روش برای حفظ توده عضلانی نیست، ممکن است برای این جمعیت ها مفید باشد. با این حال، عوارض جانبی بالقوه باید در نظر گرفته شود.

خلاصه

کاربردهای متداول استروئیدها شامل بهبود عملکرد در دو و میدانی، افزایش توده عضلانی در ورزشکاران قدرتی و حفظ توده عضلانی در کسانی است که بیماری های تحلیل رفتن عضلات دارند.

عوارض جانبی احتمالی استرویید ها

قرص استروید به همراه دمبل بدنسازی

علیرغم مزایای بالقوه، AAS دارای چندین عارضه جانبی احتمالی است که شدت آنها بسته به میزان استفاده شما از این مواد متفاوت است.

ژنتیک فردی همچنین بر نحوه پاسخ شما به AAS  تأثیر می گذارد.

نسبت آنابولیک به آندروژن بین انواع مختلف AAS متفاوت است، که ممکن است بر واکنش های نامطلوب نیز تأثیر بگذارد. آنابولیک به خواص رشد عضلانی اشاره دارد، در حالی که آندروژنیک به ارتقاء صفات جنسی مردانه اشاره دارد .

عوارض جانبی اصلی مرتبط با استفاده از AAS به شرح زیر است:

 • افزایش خطر بیماری قلبی. AAS در ترکیب با ورزش مقاومتی می تواند اندازه بطن چپ قلب شما و همچنین فشار خون را افزایش دهد. این ممکن است خطر بیماری قلبی و مرگ مرتبط با آن را افزایش دهد.
 • می تواند رفتار پرخاشگرانه را افزایش دهد. استفاده از استروئید با افزایش پرخاشگری و تکانشگری در نوجوانان و بزرگسالان پسر همراه بوده است.
 • می تواند بر ذهن انسان تأثیر بگذارد. استفاده و وابستگی AAS به عنوان یک اختلال تصویر بدن در راهنمای تشخیصی اختلالات روانی طبقه بندی شده است .
 • می تواند باعث آسیب کبدی شود. نشان داده شده است که AAS، به ویژه آنهایی که به صورت خوراکی مصرف می شوند، خطر اختلال عملکرد کبد را افزایش می دهند.
 • ممکن است باعث ژنیکوماستی شود. ژنیکوماستی که به عنوان بافت سینه متورم مردانه ناشی از عدم تعادل هورمونی تعریف می شود، ممکن است زمانی رخ دهد که مصرف AAS را متوقف کنید .
 • کاهش تولید تستوسترون. استفاده از استروئید با هیپوگنادیسم همراه است که با کوچک شدن و کاهش عملکرد بیضه ها مشخص می شود .
 • می تواند باعث ناباروری شود. به دلیل پتانسیل آن برای کاهش تولید اسپرم، استفاده از استروئید ممکن است باعث ناباروری شود .
 • ممکن است باعث طاسی با الگوی مردانه شود. اثرات آندروژنیک AAS ممکن است باعث ایجاد یا بدتر شدن طاسی با الگوی مردانه شود. این اثر ممکن است بسته به داروی خاص مورد استفاده متفاوت باشد .

عوارض جانبی برای زنان

در حالی که عوارض جانبی فوق می تواند در مردان و زنان به طور یکسان رخ دهد، زنان باید از عوارض جانبی دیگری نیز آگاه باشند، از جمله :

 1. صدای عمیق
 2. تغییرات صورت و رشد مو
 3. کلیتوریس بزرگ شده
 4. سیکل های قاعدگی نامنظم
 5. کاهش سایز سینه
 6. ناباروری

خلاصه

استفاده از استروئید با عوارض جانبی متعددی مانند افزایش خطر بیماری قلبی و مسمومیت کبدی همراه است. عوارض جانبی اضافی در زنانی که از AAS استفاده می کنند دیده می شود.

میتواند خطرناک باشد

سرنگ استروید

استفاده از AAS با خطرات متعددی همراه است که آنها را برای بیشتر افراد به طور بالقوه خطرناک می کند. در حالی که روش‌های خاصی می‌توانند برخی از این خطرات را به حداقل برسانند، نمی‌توان از آنها به طور کامل اجتناب کرد.

انجام مکرر خون بسیار مهم است

استفاده از AAS می تواند چندین ارزش آزمایشگاهی را تحت تاثیر قرار دهد، بنابراین انجام مکرر خون برای جلوگیری از عوارض عمده مهم است. استفاده از استروئید می تواند بر مقادیر آزمایشگاهی زیر تأثیر بگذارد :

 • می تواند هموگلوبین و هماتوکریت را افزایش دهد. این نشانگرهای خونی نقش مهمی در رساندن اکسیژن به سراسر بدن شما دارند. افزایش سطح آن می تواند خون شما را غلیظ کند و خطر حمله قلبی و سکته را افزایش دهد.
 • می تواند کلسترول HDL (خوب) را کاهش دهد و کلسترول LDL (بد) را افزایش دهد. کلسترول HDL و LDL باید در محدوده سالم باشد. سطوح پایین HDL و LDL بالاتر ممکن است خطر بیماری قلبی را افزایش دهد.
 • می تواند نشانگرهای کبدی را افزایش دهد. استفاده از AAS با افزایش آسپارتات ترانس آمیناز (AST) و آلانین ترانس آمیناز (ALT)، دو نشانگر عملکرد کبد مرتبط است. سطوح بالا ممکن است نشان دهنده اختلال عملکرد کبد باشد.

قبل از شروع رژیمی که سطح هورمون طبیعی بدن شما را تغییر می دهد، باید با پزشک خود مشورت کنید.

خطر عفونت

هنگام مصرف AAS، خطر عفونت می تواند نسبتاً بالا باشد. این به این دلیل است که بسیاری از استروئیدها در آزمایشگاه های غیرقانونی تولید می شوند که از روش های مشابه آزمایشگاه های تجاری پیروی نمی کنند.

برای استروئیدهایی که باید تزریق شوند، خطر آلودگی و عفونت افزایش می یابد.

هنگام تهیه AAS در بازار سیاه، احتمال وجود مواد با برچسب اشتباه یا تقلبی وجود دارد که خطر ابتلا شما را بیشتر می‌کند.
در اکثر جاها غیرقانونی است

وضعیت قانونی AAS بسته به کشور و منطقه متفاوت است، اگرچه اگر برای اهداف غیر درمانی استفاده شود، در بیشتر مکان‌ها غیرقانونی طبقه‌بندی می‌شوند.

استروئیدهای آنابولیک به عنوان داروی برنامه III در ایالات متحده طبقه بندی می شوند. مالکیت غیرقانونی می تواند حداکثر مجازات 1 سال زندان و حداقل 1000 دلار جریمه برای اولین جرم داشته باشد.

تنها راه برای به دست آوردن و استفاده از AAS به صورت قانونی، تجویز آنها توسط یک متخصص پزشکی برای یک بیماری خاص است، مانند تستوسترون پایین یا بیماری تحلیل عضلانی.

افرادی که استفاده غیرقانونی از آنها را انتخاب می کنند، خود را در معرض عواقب قانونی قرار می دهند.

ممکن است اعتیاد روانی داشته باشد

اگرچه AAS به عنوان اعتیاد آور فیزیکی طبقه بندی نمی شود، استفاده مداوم ممکن است با اعتیاد روانی همراه باشد که می تواند منجر به وابستگی شود.

یکی از عوارض جانبی روانشناختی رایج استفاده از AAS، بدشکلی عضلانی است که در آن کاربران با داشتن بدنی عضلانی مشغول می شوند.

خلاصه

استفاده از استروئیدها به دلایل مختلفی خطرناک است، از جمله خطر بالای عفونت، وضعیت غیرقانونی آنها در بیشتر مکان‌ها و احتمال اعتیاد روانی. آزمایش خون مکرر برای نظارت بر اثرات منفی بالقوه سلامت ضروری است.

آیا دوز مطمئنی وجود دارد؟

در حالی که دوزهای پایین تر و به خوبی محاسبه شده AAS می تواند به طور قابل توجهی ایمن تر از دوزهای کنترل نشده مرتبط با سوء مصرف باشد، هیچ مطالعه ای ایمنی دوزهای مختلف استروئید را مقایسه نکرده است.

تستوسترون مصنوعی همچنین برای درمان افراد مبتلا به تستوسترون پایین استفاده می شود که به آن درمان جایگزینی تستوسترون (TRT) گفته می شود.

TRT به طور کلی برای مردانی که سطح تستوسترون پایینی دارند، زمانی که توسط یک متخصص پزشکی تجویز شود، ایمن است. داده ها برای تعیین ایمنی TRT برای زنان کافی نیست.

دوزهای بالاتری که معمولاً در دو و میدانی رقابتی و ورزش های قدرتی استفاده می شود با افزایش خطر عوارض جانبی مرتبط است و نمی توان آنها را ایمن تلقی کرد .

صرف نظر از دوز، مصرف AAS همیشه دارای سطحی از خطر مرتبط است.

افراد به دلیل تنوع در ساختار ژنتیکی به AAS پاسخ متفاوتی می دهند. بنابراین، دانستن اینکه بدن شما دقیقاً چه واکنشی نشان خواهد داد دشوار است.

خلاصه

در حالی که دوزهای پایین تر و کنترل شده مرتبط با درمان جایگزینی تستوسترون به طور کلی برای مردان با تستوسترون پایین بی خطر است، مصرف استروئیدها در هر مقدار می تواند خطراتی برای سلامتی ایجاد کند. عوارض جانبی جدی تری با دوزهای بالاتر دیده می شود.

انواع دیگر استروئیدها

در حالی که AAS رایج ترین نوع استروئید است که در مورد آن صحبت می شود، نوع دیگری به نام گلوکوکورتیکوئیدها یا کورتیکواستروئیدها وجود دارد. اینها هورمون هایی هستند که به طور طبیعی در غدد فوق کلیوی واقع در بالای کلیه شما تولید می شوند .

آنها به عنوان یک مکانیسم بازخورد در سیستم ایمنی شما عمل می کنند که التهاب را تنظیم می کند. نسخه های مصنوعی اغلب برای درمان برخی از بیماری های ناشی از بیش فعال بودن سیستم ایمنی استفاده می شود، از جمله:

 • آلرژی
 • آسم
 • بیماری های خود ایمنی
 • سپسیس

در حالی که آنها به خوبی برای تنظیم بیماری های خاص کار می کنند، می توانند عوارض جانبی متعددی مانند افزایش سطح قند خون و افزایش وزن ایجاد کنند. به همین دلیل، آنها فقط برای شرایط التهابی متوسط ​​تا شدید در نظر گرفته شده اند.

خلاصه

کورتیکواستروئیدها نوع دیگری از استروئیدها هستند که به طور طبیعی در بدن شما تولید می شوند تا به تنظیم فرآیندهای ایمنی التهابی کمک کنند. از اشکال مصنوعی برای کاهش التهاب در بسیاری از بیماری‌های خودایمنی استفاده می‌شود.

سخن آخر

استروئیدهای آنابولیک-آندروژنیک (AAS) یک شکل مصنوعی از تستوسترون هستند که برای افزایش حجم و قدرت عضلات استفاده می شود.

در حالی که خطرات سلامتی آنها بر اساس نوع و مقدار مصرف متفاوت است، اما می توانند خطرناک باشند و در هر دوزی عوارض جانبی ایجاد کنند. به علاوه، آنها در بیشتر مکان ها غیرقانونی هستند.

استفاده از AAS یک تصمیم بسیار جدی است و خطرات آن به طور کلی بیشتر از هر مزیتی است.

 

 

1 دیدگاه دربارهٔ «آیا استروئیدها برای شما مضر هستند؟ موارد استفاده، عوارض جانبی و خطرات»

 1. فردین غریبه آشنا...

  ارزوی موفقیت فقط همین این ایمیل هم وقتی نیم بوز رو ساختم ساخته شده اطلاعاتش یادم نیس فقط برات ارزوی موفقیت دارم…از طرف فردین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا