مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

آیا باید کوکی ها را بپذیرم؟

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

بیایید با آن روبرو شویم: کوکی های مرورگر بخشی از زندگی مدرن هستند، و شما باید آنها را بپذیرید یا خیر ، و چرا هر وب سایت مدام در مورد کوکی ها سوال می کند؟ ما به شما نشان خواهیم داد که چرا واقعا ؟

 

 به هر حال کوکی ها چیست؟

پزیرش کوکی ها
کوکی‌های مرورگر فایل‌های متنی کوچکی هستند که توسط وب‌سایت‌های مختلف ارائه می‌شوند که مرورگر شما هنگام بازدید از آنها به‌طور خودکار دانلود می‌کند. کوکی‌ها اغلب شامل تنظیمات برگزیده کاربر هستند که بین صفحات مختلف یک سایت منتقل می‌شوند، اما همچنین می‌توانند شامل اطلاعات شناسایی باشند که به سایت اجازه می‌دهد وقتی بعداً دوباره بازدید می‌کنید، متوجه شود که شما چه کسی هستید.
اشکال این است که هر وب‌سایتی می‌تواند کوکی‌های نوشته‌شده توسط هر وب‌سایت دیگری را بخواند، بنابراین به راحتی می‌توان از آنها برای ردیابی الگوهای مرور شما در سراسر وب بدون اطلاع شما استفاده کرد—و بسیاری از شبکه‌های تبلیغات آنلاین این کار را انجام می‌دهند. کوکی ها همیشه بد نیستند، اما می توان از آنها سوء استفاده کرد. در نتیجه، بحث‌های مربوط به کوکی‌ها اغلب با سایر مسائل مربوط به حریم خصوصی در وب گروه‌بندی می‌شوند.
 

پاپ آپ های کوکی؟

قبول کردن کوکی
در سال 2016، اتحادیه اروپا مقررات عمومی حفاظت از داده ها (GDPR) را تصویب کرد، که در ماه مه 2018 به اجرا درآمد. در ارتباط با دستورالعمل 2002/2009 حفظ حریم خصوصی الکترونیکی، وب سایت هایی که در اتحادیه اروپا میزبانی می شوند باید قبل از ردیابی آنها با کوکی ها، از بازدیدکنندگان رضایت بگیرند. برای رعایت این مقررات، وب سایت های اتحادیه اروپا باید:

  • قبل از استفاده از کوکی‌هایی که کاملاً ضروری نیستند، رضایت خود را بخواهید.
  • قبل از گرفتن رضایت، اطلاعاتی در مورد آنچه که هر کوکی ردیابی می کند ارائه دهید.
  • رضایت دریافتی از بازدیدکنندگان سایت را ثبت کنید.
  • پس گرفتن رضایت بازدیدکنندگان را در صورتی که قبلاً داده شده است آسان کنید.
  • به بازدیدکنندگان اجازه دسترسی به سایت را بدهید حتی اگر استفاده از کوکی های خاصی را رد کنند.

 
به عنوان روشی برای پیروی از این قوانین، طراحان وب سایت دیالوگ های پاپ آپی ایجاد کردند که به شما در مورد استفاده آنها از کوکی ها هشدار می دهد و در برخی موارد از شما می پرسند که آیا می خواهید کوکی های ردیابی خاص را بپذیرید یا رد کنید.
اگر سایتی از آنچه اتحادیه اروپا آن را «کوکی‌های کاملاً ضروری» می‌نامد استفاده می‌کند که باعث عملکرد سایت می‌شود (مانند سبد خرید) اما شما را بین سایت‌ها ردیابی نمی‌کند، مجبور نیست رضایت خود را دریافت کند، اما همچنان باید به شما هشدار دهد. به هر حال دوباره از کوکی ها استفاده می کنید. این به پنجره‌های بازشوی منجر شده است که مواردی مانند «ما از کوکی‌ها استفاده می‌کنیم» را بدون گفتگوی پذیرش یا رد می‌گویند.
 

شما در رد کوکی ها آزاد هستید!

همانطور که در آخرین قانون در لیست بالا مشاهده می شود، هر وب سایتی که با مقررات اتحادیه اروپا در مورد کوکی ها مطابقت دارد، باید به شما اجازه دسترسی به سایت را بدهد، حتی اگر کوکی های ردیابی آنها را رد کنید. در غیر این صورت، سایت ممکن است مشمول جریمه و جریمه شود.
این بدان معناست که بازدیدکنندگان وب سایت های اروپایی فقط توهم انتخاب ندارند (“این را بپذیر یا خیلی بد”). در عوض، شما حق قانونی دارید که کوکی‌های یک سایت را رد کنید و به استفاده از سایت ادامه دهید.
بنابراین دفعه بعد که یک وب‌سایت از شما می‌خواهد کوکی‌ها را بپذیرید، با خیال راحت بگویید «نه» و فقط کمی خصوصی‌تر از قبل در وب مرور می‌کنید. و در حالی که می‌توانید در صورت آوردن شیرینی‌های تازه پخته شده همسایه‌تان، آنها را رد کنید، معمولاً می‌توانید آن‌ها را بخورید و حریم خصوصی خود را دست نخورده نگه دارید. در آنجا امن بمانید!
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *