مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

آیا با توجه به Omicron به دوز چهارم واکسن COVID-19 نیاز خواهیم داشت؟

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

مطالعات تاکنون نشان داده اند که تنها دو دوز واکسن کووید-19 ممکن است در برابر نوع Omicron موثر نباشد.
با این حال، داده‌ها نشان داده‌اند که تقویت واکسن‌های کووید-19 با یک واکسن اضافی ممکن است این محافظت را به سطحی مشابه آنچه که رژیم دو دوز ارائه شده در برابر انواع دیگر ارائه می‌کند، بازگرداند.
دانشمندان در حال حاضر تاکید می کنند که صحبت در مورد دوز چهارم یا ایمن سازی سالانه خیلی زود است و به داده های بیشتری نیاز است.
گزارش‌های اولیه نشان می‌دهد که دو دوز استاندارد واکسن کووید-۱۹ ممکن است محافظت کافی در برابر عفونت با نوع Omicron را ایجاد نکند، علی‌رغم اینکه همچنان محافظت کافی در برابر بیماری شدید و مرگ ارائه می‌کند.

این امر باعث تسریع در عرضه تقویت کننده ها در بسیاری از کشورها شده است، و سازندگان واکسن اعلام کرده اند که در حال کار بر روی انواع واکسن های خاص هستند.
اگرچه نیاز به سه دوز در حال آشکار شدن است، اما مشخص نیست که این محافظت چقدر طول می کشد و آنتی بادی ها در طول زمان از بین می روند.
اینکه آیا نهایتاً برای مبارزه با این دوز چهارم مورد نیاز خواهد بود – و اگر چنین است، چه زمانی تجویز می شود – در حال حاضر ناشناخته باقی مانده است.
در اینجا نظر کارشناسان در مورد دوز چهارم آورده شده است:

دور چهارم، زودتر از حد انتظار؟

آلبرت بورلا، مدیر عامل فایزر هفته گذشته به CNBC گفت که ممکن است پس از تحقیقات اولیه نشان داد که نوع Omicron می تواند آنتی بادی های تولید شده توسط واکسن کووید-19 را تضعیف کند، ممکن است به دوز چهارم نیاز باشد. او همچنین گفت که ممکن است زودتر به آنها نیاز پیدا کنیم.
زمانی که داده‌های دنیای واقعی را می‌بینیم، مشخص می‌کند که آیا Omicron به خوبی توسط دوز سوم پوشش داده می‌شود و برای چه مدت. و نکته دوم، من فکر می کنم که ما به دوز چهارم نیاز خواهیم داشت.
با Omicron باید منتظر بمانیم و ببینیم زیرا اطلاعات بسیار کمی داریم. ممکن است سریعتر به آن نیاز داشته باشیم.»
علیرغم این اظهارنظرها، سازمان بهداشت جهانی (WHO) تصمیمی برای تایید عرضه جهانی داروهای تقویت کننده ندارد و نشان داده است که قبل از تصمیم گیری به داده های بیشتری نیاز است.
موضوع دیگر روی میز، کوتاه کردن فواصل بین دوز دوم و تزریقات تقویت کننده است. اما دکتر مونیکا گاندی، متخصص بیماری‌های عفونی در دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو، گفت که تحقیقات نشان می‌دهد که دادن زودهنگام آن‌ها سود چندانی ندارد.
او گفت: «داده‌های تاکنون از دادن تقویت‌کننده‌ها 4 تا 6 ماه پس از دوز دوم پشتیبانی می‌کنند، اما فاصله بین دوزها در واقع ایمنی‌زایی را افزایش می‌دهد، بنابراین من زودتر از 12 هفته پس از آخرین دوز تجویز نمی‌کنم.»
 
واکسن اومیکرون

آنچه می دانیم: 3 دوز در برابر Omicron بهتر است

در حال حاضر، داده‌های کافی برای گفتن قطعی اینکه آیا به دوز چهارم نیاز داریم یا خیر وجود ندارد. با این حال، تعداد فزاینده ای از گزارش ها نشان می دهد که سه دوز برای Omicron بسیار مهم است.
پیش‌نویس تحقیقات آکسفورد که این هفته منتشر شد نشان داد که فقط دو دوز واکسن AstraZeneca یا Pfizer محافظت کمی در برابر عفونت Omicron ارائه می‌کنند.
گاندی گفت: «[L]مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌دهد که نوع Omicron می‌تواند به طور قابل‌توجهی از فعالیت خنثی‌کننده آنتی‌بادی‌هایی که توسط واکسن دو دوز فایزر ایجاد می‌شود، فرار کند، اگرچه افرادی که عفونت قبلی و سپس واکسیناسیون داشتند، فرار کمتری داشتند.
با این حال، او با اشاره به مطالعه اخیر منتشر شده در آفریقای جنوبی خاطرنشان کرد که واکسن‌های mRNA دو دوز همچنان از افراد مبتلا به نوع Omicron در برابر بیماری شدید محافظت می‌کنند.
این مطالعه نشان داد که دو دوز 70 درصد محافظت در برابر بستری شدن در بیمارستان با Omicron و 33 درصد محافظت در برابر عفونت ایجاد می کند. این ارقام برای نوع کروناویروس دلتا به ترتیب 93 و 80 درصد بود.
داده‌های قبلی فایزر نشان داده‌اند که تجویز دوز تقویت‌کننده به طور قابل‌توجهی آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده را افزایش می‌دهد و محافظت از واکسن را به دوز ارائه شده در برابر دلتا نزدیک می‌کند.
به طور مشابه، یک مطالعه اسرائیلی افرادی را که 5 تا 6 ماه پیش دوز دوم خود را دریافت کرده بودند و افرادی که حدود یک ماه پیش یک تقویت کننده دریافت کرده بودند، مقایسه کرد. آنها دریافتند که دوز سوم محافظت 100 برابری در برابر Omicron ایجاد می کند.
یک تجزیه و تحلیل اولیه از بریتانیا همچنین نشان داد که تزریقات تقویت کننده از 70 تا 75 درصد افراد از بروز علائم جلوگیری می کند. آنها بسته به اینکه دوزهای اولیه از واکسن Oxford-AstraZeneca یا واکسن Pfizer-BioNTech باشد، تفاوت جزئی پیدا کردند.
بر اساس داده‌های تاکنون، گاندی گفت که دوز چهارم غیرقابل توجیه است.
او به Healthline گفت: “دوز سوم به افزایش محافظت کمک می کند، اما ما هنوز منطقی برای دوز چهارم نداریم.”

ممکن است نیازی به واکسن مخصوص Omicron نداشته باشیم

فایزر گفته است که در حال حاضر روی یک واکسن خاص Omicron کار می کند که می تواند در اوایل مارس 2022 برای توزیع آماده شود.
هنگامی که با انواع قبلی کروناویروس مانند دلتا و بتا مواجه شدند، فایزر و مدرنا هر دو روی توسعه واکسن‌های بهینه‌سازی شده کار کردند، اما مشاهده کردند که فرمول‌های فعلی نیز به همان اندازه محافظت می‌کنند.
دکتر ویلیام شافنر، متخصص بیماری های عفونی در دانشگاه واندربیلت در نشویل، تنسی، گفت: «ممکن است در آینده نیاز به ایجاد واکسن جدید متناسب با انواع جدید نداشته باشیم.
سؤالات زیادی در مورد اینکه آیا به Omicron که بسیار مسری است، نیاز است یا خیر وجود دارد. آنها در حال جمع آوری داده هایی هستند که نشان می دهد ممکن است چنین عفونت شدیدی ایجاد نشود. و اگر اینطور باشد، واکسن‌های فعلی ما با تقویت‌کننده‌ها، اندازه‌ای از محافظت در برابر Omicron را ارائه می‌کنند، پس به احتمال زیاد به واکسن مخصوص Omicron نیازی نخواهیم داشت. اما این تصمیمات گرفته نشده است.»
– دکتر ویلیام شافنر
گاندی گفت از آنجایی که آنتی‌بادی‌های سلول‌های B القاء شده با واکسن با انواع مختلف سازگار می‌شوند، احتمالاً تقویت‌کننده‌های نوع خاصی لازم نخواهد بود.
او گفت: “ما اکنون می دانیم که سلول های T حاصل از واکسن هنوز بر علیه Omicron کار می کنند.” علاوه بر این، «سلول‌های B (تولید شده توسط واکسن‌ها) آنتی‌بادی‌های جدیدی را که تولید می‌کنند برای مقابله با انواع مختلف تطبیق می‌دهند.
با این حال، واکسن ها تنها سلاح ما علیه Omicron نیستند. داروهای ضد ویروسی همچنین می توانند از پیشرفت عفونت به موارد شدید جلوگیری کنند. قرص ضد ویروسی فایزر Paxlovid و Merck’s molnupiravir تحت آزمایشات بالینی هستند.

الان واکسیناسیون کامل یعنی 3 دوز؟

شافنر تاکید کرد که هنوز اطلاعات کافی برای تصمیم گیری آگاهانه وجود ندارد.
«واقعاً مشخص شده است که اگر یک بیماری همه گیر نبود، سری اولیه واکسیناسیون یک سری سه دوز بود. او به Healthline گفت: اکنون، تفاوتی بین تایید علمی آن و سپس تعریف آن به روشی رسمی وجود دارد که واکسیناسیون “کامل” مستلزم آن است.
واکسن اومیکرون
شافنر گفت از این نظر، ما به احتمال زیاد شاهد اعمال متفاوتی از کشورها هستیم.
به عنوان مثال، بریتانیا اخیراً به عرضه تقویت‌کننده‌های خود سرعت بخشیده است و نخست‌وزیر بوریس جانسون یکشنبه شب اعلام کرد که امیدوارند به‌جای پایان ژانویه، همه را تا سال جدید تقویت کنند.
شافنر گفت: «حداقل اینجا در ایالات متحده، من فکر می‌کنم در حال حاضر، ما می‌خواهیم رسید دو دوز را که تعریف واکسیناسیون کامل است، با تشویق برای دریافت دوز تقویت‌کننده باقی بمانیم.
شافنر همچنین تأکید کرد که در ایالات متحده و همچنین سایر کشورهای جهان، بسیاری از مردم، از جمله برخی از بزرگسالان و تعداد بیشتری از کودکان، هنوز اولین دوز واکسن کووید-19 خود را دریافت نکرده‌اند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *