مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

آیا بنزین در خودرو منجمد می شود ؟

آیا بنزین در خودرو منجمد می شود ؟یک وسیله نقلیه متوسط ​​در طول عمر خود در معرض طیف گسترده ای از شرایط آب و هوایی قرار می گیرد که اغلب شامل نوسانات شدید دما می شود. در حالی که بسیاری از رانندگان به خوبی از استرس وارد شده به وسیله نقلیه هنگام کار در گرمای خفه کننده آگاه هستند، تعداد بسیار کمی از آنها متوجه می شوند که سرمای تاول زا می تواند به همان اندازه دردسرساز شود.

یکی از بارزترین نگرانی های رانندگان در شرایط آب و هوایی سرد، مواردی است که مربوط به یخ زدن مایعات مختلف خودرو است. از بنزین گرفته تا مایع گیربکس، بسیاری نمی توانند از این سوال بپرسند که برای یخ زدن برخی مایعات چقدر باید سرد باشد.

حقیقت این است که هیچ دو مایع خودرو در یک دما یخ نمی زنند. در واقع، هر کدام نقطه انجماد متمایز خود را دارند که رانندگان باهوش باید از آن آگاه باشند. هنگام تلاش برای محافظت از وسیله نقلیه خود در برابر چنگال زمستان، دانش این نوع می تواند یک مزیت باشد.

بیشتر بخوانید: 5 نشانه برای تعویض دسته  فرسوده موتور

آیا بنزین می تواند منجمد شود؟

به بیان ساده، بنزین واقعاً می تواند یخ بزند، اگرچه تعداد کمی از سیاره زمین در آب و هوای سرد به اندازه کافی زندگی می کنند که شاهد چنین اتفاقی باشند.

نقطه انجماد دقیق بنزین بسیار متفاوت است و به عوامل مختلفی از جمله درجه اکتان بستگی دارد. با این حال، بیشتر گزارش‌ها نشان می‌دهند که بنزین در دمای متوسط ​​حدود -100 درجه فارنهایت شروع به یخ زدن می‌کند.

بنابراین، بسیار بعید است که در موقعیتی قرار بگیرید که در آن یک مخزن بنزین یخ زده، رفت و آمد صبحگاهی شما را به تاخیر بیندازد. البته تنها استثنا در مورد کسانی است که در یکی از چندین مرکز تحقیقاتی سرنشین دار در قاره قطب جنوب مستقر هستند.

به همین ترتیب، بنزین موجود در یک قوطی گاز استاندارد بعید است که یخ بزند، مهم نیست که شرایط چقدر تلخ باشد.

نقطه انجماد بنزین

سوخت دیزل در آب و هوای سرد به مراتب بیشتر از سایر انواع سوخت جایگزین مانند بنزین مشکلاتی را ایجاد می کند. با این حال، این مسائل بیشتر از «ژل شدن» ناشی می‌شوند تا انجماد.

نقطه انجماد بنزین
نقطه انجماد بنزین

در حالی که اعتقاد بر این است که سوخت دیزل دارای نقطه انجماد مشابهی با بنزین است، موم پارافین موجود در سوخت دیزل تقریباً در دمای 32 تا 34 درجه فارنهایت شروع به غلیظ شدن می کند.

این غلیظ شدن موم پارافین موجود در سوخت دیزل به عنوان “ژل شدن” شناخته می شود و می تواند بسیار مشکل ساز باشد. سوخت ضخیم شده یا ژل شده می تواند به سرعت فیلترهای سوخت و خطوط سوخت را مسدود کند و منجر به محدودیت آشکار و توقف تحویل سوخت شود. این مشکل در دمای کمتر از 15 درجه فارنهایت بدتر می شود.

نقطه انجماد دیزل

تقریباً 32 درجه تا 34 درجه فارنهایت (ژل شدن).

تقریباً 32 درجه تا 34 درجه فارنهایت (ژل شدن).

آیا روغن موتور می تواند یخ بزند؟

 

روغن موتور اشتباه در خودرو
روغن موتور اشتباه در خودرو

روغن موتور از نظر فنی حتی در سردترین آب و هوا یخ نمی زند. این به دلیل این واقعیت است که روغن موتور یک فرآورده نفتی است.

روغن موتور به جای یخ زدن، با سرد شدن غلیظ تر یا چسبناک تر می شود. با این حال، این موضوع می‌تواند برای رانندگانی که در آب و هوای شمالی‌تر زندگی می‌کنند نیز نگران‌کننده باشد، جایی که دمای زمستان می‌تواند تا نزدیک به 0 درجه فارنهایت کاهش یابد.

هر موتور برای استفاده با وزن خاصی از روغن موتور طراحی شده است. این روغن معمولاً برای استفاده در محدوده دمایی مشخص می شود. در سردترین دماها، روغن موتور می تواند تا حدی غلیظ شود که جریان عبوری از یاتاقان و سایر اجزای حیاتی را کاهش دهد و حتی باعث سایش سریع شود.

بیشتر بخوانید: وقتی موتور شما بیش از حد گرم می شود چه کاری انجام دهید

به همین دلیل، هنگام انتخاب روغن موتور مناسب برای استفاده در آب و هوای سردتر، مهم است که به دفترچه راهنمای خودرو خود مراجعه کنید.

نقطه انجماد روغن موتور

نقطه انجماد واقعی وجود ندارد. با کاهش دما، روغن غلیظ می شود.

آیا مایع ترمز می تواند یخ بزند؟

تعویض روغن ترمز
تعویض روغن ترمز

مانند روغن موتور، روغن ترمز نیز قادر به یخ زدن واقعی نیست. روغن ترمز در فنی ترین مفهوم یک روغن است و بنابراین یخ نمی زند. در عوض، روغن ترمز می تواند در دماهای بسیار سرد ژل کند یا منعقد شود. با این حال، این به ندرت منجر به مشکلات عملیاتی قابل توجهی می شود. در حالی که پدال ترمز یک وسیله نقلیه ممکن است در طی چند بار استفاده اول سفت شود، هر مایعی در خطوط ترمز خودرو به سرعت تا دمای قابل قبول گرم می شود.

در بیشتر موارد، روغن ترمز اولیه در دمای 30- درجه فارنهایت یا کمتر شروع به غلیظ شدن و ژل شدن می کند. با این حال، بسیاری از روغن‌های ترمز غنی از مواد افزودنی امروزی در برابر ژل شدن تا دمای 45- درجه فارنهایت مقاومت می‌کنند.

نقطه انجماد مایع ترمز

شروع به ژل شدن در حدود -35 درجه می کند.

نقطه انجماد مایع ترمز
شروع به ژل شدن در حدود -35 درجه می کند.

آیا ضدیخ می تواند منجمد شود؟

می تواند مایع خنک کننده منجمد شود
می تواند مایع خنک کننده منجمد شود

بر خلاف تصور رایج، ضد یخ (خنک کننده) در واقع می تواند یخ بزند. با این حال، دما باید به آستانه بسیار سرد برسد تا این اتفاق بیفتد.

اکثر انواع ضد یخ با نسبت 50/50 (50 درصد آب / 50 درصد ضد یخ) مخلوط می شوند که محافظت در برابر یخ زدگی را تا دمای 50 درصد فراهم می کند.

35- تا 50- درجه فارنهایت. آستانه دقیق حفاظت را می توان با استفاده از یک تستر ضد یخ تأیید کرد.

اگر ضدیخ خودرو یخ بزند، در بیشتر موارد، آسیب موتور بسیار شدید خواهد بود. در حالی که اکثر موتورها برای به حداقل رساندن چنین آسیب‌هایی دارای دوشاخه‌های انجماد هستند، ترک خوردن بلوک یا سرسیلندر موتور غیرمعمول نیست.

نقطه انجماد ضد یخ

تقریباً 35- تا 50- درجه فارنهایت.

آیا مایع انتقال منجمد می شود؟

آیا مایع انتقال منجمد می شود؟
آیا مایع انتقال منجمد می شود؟

بر خلاف روغن ترمز یا روغن فرمان، روغن گیربکس به عنوان روغن طبقه بندی می شود و بنابراین نمی تواند مانند آب منجمد شود.

در عوض، سیال انتقال در هوای سردتر غلیظ می‌شود و در مواقعی مشکلات مربوط به جریان و فشار را به همراه دارد. با این وجود، هوا باید بسیار سرد باشد (تقریباً 0 درجه فارنهایت یا کمتر) تا این اثر انعقادی رخ دهد.

در صورت مواجهه با سرمای شدید، ممکن است متوجه شوید که تعویض دنده خودرو با تأخیر انجام می شود یا به طرز محسوسی سخت تر از حد معمول است. با این حال، پس از شروع رفت و آمد، چنین علائمی باید در چند مایل اول کاهش یابد.

نقطه انجماد سیال انتقال

نقطه انجماد واقعی وجود ندارد اما ضخیم شدن در دمای کمتر از 0 درجه فارنهایت اتفاق می افتد.

آیا مایع فرمان برقی می تواند یخ بزند؟

مایع فرمان کم قدرت

سیال فرمان برقی به عنوان یک فرآورده نفتی یا نفتی طبقه بندی می شود. بنابراین، سیال فرمان برقی به معنای معمولی قادر به یخ زدن نیست. در عوض، این مایع به حدی غلیظ می‌شود که مستقیماً با شدت سرماخوردگی مرتبط است.

هر چه دمای محیط سردتر باشد، مایع فرمان برقی خودرو غلیظ تر می شود. با این حال، هر گونه آلودگی آب در سیستم فرمان برق می تواند منجر به یخ زدگی مجزا در خطوط سیستم شود.

بیشتر بخوانید: وزن باتری خودرو چقدر است؟ (20 مثال در دنیای واقعی)

مایع فرمان برق بسیار ضخیم، مانند آنچه در شرایط بسیار سرد ایجاد می شود، اغلب در به حداقل رساندن سایش اجزای فلز به فلز کارایی کمتری دارد.

به این ترتیب، یک پمپ فرمان برقی که در دماهای بسیار سرد کار می کند، اغلب به طور قابل توجهی پر سر و صداتر از زمانی است که در دمای استاندارد کار می کند.

نقطه انجماد سیال فرمان فرمان

نقطه انجماد واقعی وجود ندارد اما ضخیم شدن در دمای کمتر از 0 درجه فارنهایت اتفاق می افتد.

آیا مایع شوینده شیشه جلو می تواند یخ بزند؟

آیا مایع شیشه شوی می تواند یخ بزند؟

اگر دمای محیط به زیر یک آستانه خاص برسد، مایع شوینده شیشه جلو مطمئناً می تواند یخ بزند. با این حال، نقطه ای که در آن مایع شیشه شوی یخ می زند، مستقیماً به بسته بندی دقیق افزودنی موجود در یک محصول خاص بستگی دارد.

مانند ضد یخ، مایع شوینده شیشه جلو معمولاً برای مقاومت در برابر انجماد تا دمای تعیین شده، که از محصولی به محصول دیگر متفاوت است، درجه بندی می شود.

به عنوان مثال، Rain-X All Season محبوب تا 0 درجه فارنهایت رتبه بندی شده است در حالی که مایع شستشوی یخ زدایی پرستون تا 27- درجه فارنهایت کار می کند. با این حال، محصولی مانند Prestone Bug Wash تنها به 32 درجه فارنهایت امتیاز داده شده است.

نکته این است که هنگام خرید مایعات شیشه شوی به درجه یخ زدگی توجه کنید و مطمئن شوید که با منطقه شما سازگار است.

اگر مایع شوینده شیشه جلو خودرو یخ بزند، احتمالاً یک مخزن مایع شوینده شکسته بر دوش می‌افتد. این در نتیجه انبساط است که وقتی مایع لباسشویی یخ می زند و به حالت جامد می رسد رخ می دهد.

نقطه انجماد مایع شوینده شیشه جلو

بسته به محصول و محتوای الکل مخلوط متفاوت است.

سرمای شدید هوا باعث چه مشکلاتی در خودرو می شود؟

ترمز در هوای سرد

همچنین مشخص شده است که هوای سرد باعث تعدادی از مشکلات اضافی خودرو می‌شود که شدت آن از طبیعت خفیف تحریک‌کننده تا کاملاً دردسرساز متغیر است. موارد زیر برخی از رایج ترین این مسائل است.

مشکلات باتری

آب و هوای سرد تلخ باعث خراب شدن باتری خودرو می شود و در نتیجه احتمال گیر افتادن را به همراه دارد.

دمای سرد محیط فشار بسیار بیشتری را به وسیله نقلیه در هنگام استارت وارد می کند و میخ نهایی اکثر باتری های قدیمی است.

در هر صورت، توصیه می شود قبل از فرا رسیدن سرمای زمستان، عمر و سلامت باتری خودروی خود را بررسی کنید.

 

چراغ فشار تایر

همه خودروهایی که در ایالات متحده تولید و فروخته می‌شوند، اکنون طبق قانون باید دارای سیستم نظارت بر فشار باد تایر (TPMS) باشند. این سیستم فشار لاستیک را در هر انتهای چرخ یک وسیله نقلیه در زمان واقعی ثبت، نظارت و رله می کند.

در طول زمستان، کاهش دما اغلب باعث کاهش جزئی فشار تایر می شود، بنابراین چراغ TPMS خودرو را روشن می کند. اگر این اتفاق افتاد، به سادگی چند پوند هوا به هر لاستیک اضافه کنید و در راه باشید.

توجه: برخی از خودروها، مانند آئودی، از یک سیستم نظارت غیرمستقیم فشار تایر استفاده می کنند که از سنسورهای سرعت چرخ برای نظارت بر سرعت چرخش تک تک چرخ ها استفاده می کند.

لاستیک ها در فشارهای مختلف با سرعت های کمی متفاوت می چرخند. هنگامی که سیستم متوجه تفاوت بسیار زیاد بین سرعت چرخ ها شود، چراغ فشار تایر روشن می شود.

در حالی که PSI واقعی لاستیک کم باد شده در داشبورد مانند TPMS سنتی به شما نشان داده نمی شود.

اگر بیش از یک مجموعه چرخ داشته باشید، در هزینه صرفه جویی خواهید کرد زیرا سنسورهای گران قیمت TPMS لازم نیست.

نشت آب سرد

در بسیاری از موارد، سرمای شدید می تواند باعث نشت مایع خنک کننده شود که قبلاً کشف نشده بود. این نشت ها معمولاً به عنوان “نشت آب سرد” شناخته می شوند و حداقل می توانند تشدید کننده باشند.

نشت آب سرد به دلیل انبساط و انقباض حرارتی مکرر هر دو گیره و آب بند رخ می دهد. این اختلالات معمولاً نشتی ایجاد می کنند که در غیر این صورت ممکن است مورد توجه قرار نگیرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *