مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

آیا رانندگی با خودروهای دارای حباب در لاستیک ایمن است؟

آیا رانندگی با خودروهای دارای حباب در لاستیک ایمن است؟حباب در لاستیک ها خطرناک ترین پدیده است. زیرا می تواند باعث ترکیدن لاستیک خودرو و ایجاد خطر برای مالک و سایر وسایل نقلیه در هنگام رانندگی شود. درک علل، راه‌های پیشگیری و نحوه رفع آن به شما کمک می‌کند تا لاستیک‌های شما همیشه در ایده‌آل‌ترین حالت باشند تا سفری ایمن را به شما ارائه دهند.

حباب های لاستیک چیست؟

حباب در تایرها پدیده آسیب ساختاری به پوشش داخلی است. همانطور که می دانید ساخت تایر شامل قسمت های زیادی است. هر لایه با هدفی اضافه می شود و لایه داخلی برای حفظ فشار هوا در داخل تایر است. لایه داخلی از لاستیک ساخته شده است که به اندازه کافی قوی است تا فشار هوا را در داخل نگه دارد.

بیشتر بخوانید: چرا موتور من سرد کار می کند؟

در حین رانندگی، لاستیک ها می توانند با اشیاء برخورد کنند و باعث آسیب به لاستیک و ضربه به آستر داخلی شده و منجر به نشت هوا شود. از آنجا، هوای داخل تایر در آن محل آسیب دیده جمع می شود و به صورت حباب ظاهر می شود. بنابراین دلایل زیادی برای برآمدگی لاستیک ها وجود دارد:

چه چیزی باعث حباب زدن لاستیک می شود

بیایید دریابیم که چه چیزی باعث حباب زدن لاستیک می شود؟ 

8 دلیل ایجاد حباب در لاستیک ها

به دلیل شرایط جاده (مانند چاله ها): در آن زمان، چگالی هوا در محل برخورد ناگهان فشرده می شود، از حد تحمل فراتر می رود و باعث حباب زدن لاستیک می شود.

فشار کم:

هنگامی که فشار تایر خیلی کم است، کل نیروی بار به 2 دیواره جانبی فشرده می شود و به ساختار لاستیک آسیب می رساند. در دراز مدت باعث برآمدگی لاستیک از دو طرف می شود.

خطای سازنده:

این یک علت بسیار نادر است. با این حال، رانندگان باید قبل از تعویض لاستیک ها را به دقت بررسی کنند تا از خطاهای غیر ضروری جلوگیری شود.

باد بیش از حد:

مانند لاستیک های کم فشار، لاستیک های بیش از حد باد شده نیز به دلیل آسیب به ساختار الیاف فولادی داخل لاستیک منجر به ایجاد حباب در لاستیک می شود.

وصله غیراستاندارد لاستیک:

زمانی که لاستیک پاره می شود، نیاز به وصله دارد، اما این فرآیند درست نیست و سوراخ را آب بندی نمی کند. این امر شرایطی را برای نفوذ آب، گل و مواد شیمیایی به لاستیک ایجاد می کند و باعث آسیب دیدن صفحه داخلی فولادی می شود.

اضافه بار:

فشار زیادی به لاستیک وارد می کند و باعث می شود که ساختار یاتاقان داخل لاستیک تحلیل رفته و منجر به ایجاد حباب لاستیک شود.

دمای بالا:

پیوندهای پلیمری را ضعیف، منبسط کرده و منجر به وضعیت تایر می‌شود. بنابراین باید از پارک کردن خودرو در زیر نور خورشید خودداری کنید.

لاستیک کهنه:

معمولا تایرهای خودرو زمان استفاده مشخصی خواهند داشت. اگر لاستیک برای مدت طولانی، بیش از تاریخ انقضا (حتی زمانی که ماشین در حال استفاده نیست) کار کند، لاستیک کهنه می شود، انعطاف پذیری کمتری دارد و به راحتی باد می شود.

چگونه یک حباب در لاستیک ها را رفع کنیم؟

دیواره های جانبی بخش مهمی از لاستیک هستند و هر گونه نقص در این قسمت از لاستیک می تواند اثرات مخربی داشته باشد. این حباب ها ممکن است بدون علائم هشدار دهنده ظاهر شوند. آنها برای ایمنی خودروها و مسافران خطر جدی دارند. به خصوص زمانی که ماشین در جاده است.

امیدواریم بتوانیم بهترین اخبار را برای رفع این مشکل با شما به اشتراک بگذاریم. متأسفانه، رفع حباب لاستیک توسط خودتان غیرممکن است. بهترین کاری که باید انجام دهید این است که لاستیک را با یک تایر جدید جایگزین کنید تا از ایمنی خود و اطرافیانتان اطمینان حاصل کنید.

اگر متوجه شدید که لاستیک در حین رانندگی باد شده است، باید توقف کرده و آن را با یک لاستیک زاپاس (در صورت وجود) تعویض کنید. اگر لاستیک زاپاس ندارید، متأسفانه وسیله نقلیه شما نیاز به یدک کشی دارد. لاستیک ممکن است در هر زمانی منفجر شود و این می تواند باعث از دست دادن کنترل شما شود.

نحوه رفع حباب در لاستیک

چگونه یک حباب در لاستیک را تعمیر کنیم؟ پاسخ: رفع حباب لاستیک توسط خودتان غیرممکن است

آیا رانندگی با خودروهای دارای حباب در لاستیک ایمن است؟

برای جلوگیری از حباب لاستیک ها چه کنیم؟

حباب‌های لاستیک‌ها باید تعویض شوند و هزینه قابل‌توجهی را به همراه داشته باشند. راه حل های زیر را برای محدود کردن این وضعیت و صرفه جویی در هزینه اعمال کنید.

هنگام حرکت باید شرایط جاده را رعایت کنید.

به طور مرتب فشار باد لاستیک ها را بررسی کنید، از فشار استاندارد اطمینان حاصل کنید و از باد کردن بیش از حد یا کم فشار لاستیک ها خودداری کنید. مجهز بودن به سنسور فشار باد تایر نیز پیشنهادی عالی برای کنترل دقیق و به موقع فشار باد لاستیک است.

برای افزایش عمر خودروها به طور کلی و لاستیک ها به طور خاص، بار اضافه نکنید.

شما نباید برای مدت طولانی و اغلب در زیر نور خورشید پارک کنید. زیرا این اعمال بر روی لاستیک تاثیر نامطلوب می گذارد و ممکن است باعث برآمدگی لاستیک شود.

نتیجه گیری

لاستیک ها بخش مهمی هستند و باید مرتباً بررسی و محافظت شوند. زیرا هر گونه آسیب به لاستیک ها به طور بالقوه ناامن است. بنابراین هنگام تشخیص حباب در لاستیک ها و یا سایر مشکلات رایج، لازم است خودرو را به مراکز معتبر جهت بررسی و تعویض لاستیک در اسرع وقت ببرید. به اشتراک گذاری در مقاله، امیدواریم به شما در درک بهتر وضعیت لاستیک های برآمده کمک کند. در عین حال راهکارهایی برای محدود کردن این آسیب ارائه کنید.

بیشتر بخوانید:  خواندن گیج روغن موتور چگونه است ؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا