مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

آیا قفل های هوشمند هک می شوند؟

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

قفل های هوشمند چقدر امن هستند؟ ما به بررسی دقیق تر و ارائه نکاتی در مورد نحوه ایمن سازی قفل های هوشمند خواهیم پرداخت پس درادامه با ما همراه باشید

 
امنیت یک نگرانی روزافزون برای صاحبان خانه است، به ویژه هنگامی که فناوری به حوزه های جدیدی از زندگی ما نفوذ می کند. از آنجایی که فناوری به بخشی از خانه تبدیل شد، طبیعی بود که افراد شروع به اضافه کردن ابزارهای هوشمند و ویژگی هایی کنند که میزان محافظت از اشیاء قیمتی و خانه هایشان را افزایش دهد.
قفل ها تغییرات و پیشرفت های زیادی را در فناوری پشت سر گذاشته اند. بسیاری از شرکت‌ها سعی کردند بازی خود را با قفل‌های هوشمند تقویت کنند که به سرعت به استانداردی برای هر کسی که می‌خواهد ویژگی‌های با تکنولوژی بالا را به خانه خود اضافه کند تبدیل می‌شود. اما این قفل ها چقدر هوشمند هستند؟

آیا قفل های هوشمند به اندازه قفل های استاندارد ایمن هستند؟

قفل هوشمند درب منزل
 
قفل های هوشمند با در نظر گرفتن تجربه کاربری طراحی شده اند. این ایده که شما باید یک کلید را به همراه داشته باشید یا یک رمز را به خاطر بسپارید، از مد افتاده است و اکنون مردم ترجیح می دهند از تلفن خود به عنوان کلید استفاده کنند. به همین دلیل است که فناوری قفل هوشمند ایجاد شد، اما توجه به این نکته مهم است که این کار لزوماً این قفل‌ها را در کار خود بهتر نمی‌کند، بلکه آنها را راحت‌تر می‌کند.
کاری که قفل‌های هوشمند می‌توانند انجام دهند اضافه کردن ویژگی‌هایی است که تجربه کاربر را بهبود می‌بخشد یا احساس امنیت را بدون هیچ تلاش اضافی افزایش می‌دهد، اما آیا این هزینه دارد؟
مشکل قفل های هوشمند این است که از فناوری برای اتصال به خانه شما استفاده می کنند. درک نحوه عملکرد این قفل های هوشمند و آسیب پذیری آنها در برابر انواع خاصی از حملات می تواند تا حد زیادی ایمنی خانه شما و محتویات داخل آن را تعیین کند.
ذکر این نکته ضروری است که این قفل ها 100% ایمن نیستند، اما قطعاً از نظر امنیت بسیار بهتر از قفل های استاندارد هستند. آنها در حال حاضر بهترین گزینه در بازار هستند، اما اگر می خواهید مطمئن شوید که خانه شما کاملاً ایمن است، باید اقدامات احتیاطی بیشتری انجام دهید و اقدامات و لایه های امنیتی را اجرا کنید.

چگونه قفل هوشمند شما هک می شود؟

 
مردی که روی لپ تاپ با علامت امنیتی تحقیق می کند
مانند بسیاری از دستگاه های هوشمند، مردم اغلب فراموش می کنند که قفل هوشمند در واقع یک کامپیوتر کوچک است و می توان آن را هک کرد. این امکان برای هکرها وجود دارد که به داده های تلفن شما دسترسی پیدا کنند و وارد آن شوند، یا اگر بلوتوث فعال باشد، می توانند به خود قفل دسترسی پیدا کنند.
به گزارش هکر نیوز، در سال 2016، محقق امنیتی آنتونی رز یک اشکال در پروتکل احراز هویت بلوتوث که توسط تعداد زیادی قفل هوشمند استفاده می‌شود، پیدا کرد. گزارش شده است که این باگ به هکرها اجازه می دهد تا بدون هیچ گونه احراز هویتی به قفل ها دسترسی داشته باشند و به آنها اجازه می دهد تا به راحتی قفل درها را باز کنند.
از آن زمان، بسیاری از قفل‌های هوشمند این باگ را برطرف کرده‌اند و اکنون امن‌تر از همیشه هستند. با این حال، این بدان معنا نیست که هکرها در آینده نقایص جدیدی پیدا نخواهند کرد، بنابراین مهم است که از مشکلات امنیتی که ممکن است با این قفل ها ایجاد شود آگاه باشید. پس چگونه می توان قفل هوشمند را هک کرد؟

1. بلوتوث Sniffing

از آنجایی که بلوتوث پروتکل ارتباطی اصلی بسیاری از قفل های هوشمند است، بسیار مهم است که بدانید هکرها چگونه می توانند به این ارتباط گوش دهند. آنها احتمالاً می توانند این کار را با استفاده از هر تعداد دستگاه هک بلوتوث انجام دهند، از ابزارهای بسیار ساده تا فناوری پیشرفته تر که به طور خاص برای این منظور طراحی شده است.
اما در حالی که این امکان وجود دارد، بلوتوث یک پروتکل ارتباطی کوتاه برد است. بنابراین اگر کسی بخواهد قفل هوشمند شما را هک کند، باید در مجاورت فیزیکی قفل باشد.

2. نقض Wi-Fi

راه رایج دیگری که هکرها می توانند به قفل هوشمند شما دسترسی پیدا کنند از طریق Wi-Fi است. یکی از این موارد توسط Bitdefender در مورد قفل هوشمند آگوست گزارش شده است.
هکرها احتمالاً می توانند از آسیب پذیری های خاصی در اتصال Wi-Fi مورد استفاده قفل هوشمند شما سوء استفاده کنند. اما درست مانند بلوتوث، هر بازیگر بدی باید به شبکه خانه شما نزدیک باشد.

3. سیستم عامل یا برنامه همراه قدیمی

هر قفل هوشمند یک برنامه همراه همراه دارد که برای کنترل آن استفاده می شود. این برنامه قرار است همیشه با آخرین سیستم عامل به روز بماند، اما همیشه اینطور نیست.
برخی از قفل‌ها دارای برنامه‌های همراهی هستند که با به‌روزرسانی‌های جدیدتر سیستم‌افزار سازگار نیستند، که می‌تواند قفل شما را در برابر هکرها آسیب‌پذیر کند.
به همین دلیل است که برای همه دستگاه های هوشمند شما مهم است که در سیستم عامل خود به روز بمانند. با اتصال به وای فای خود قفل می توانید بررسی کنید که آیا سفت افزار قفل خود به روز است یا خیر.

چگونه می توانید از هک شدن جلوگیری کنید؟

شخصی که شطرنج بازی می کند
اگرچه قفل های هوشمند عموماً از قفل های استاندارد ایمن تر هستند، اما همچنان در برابر هک آسیب پذیر هستند. این بدان معنا نیست که شما باید از شر آنها خلاص شوید یا آنها را با قفل های استاندارد مبادله کنید – بلکه فقط به این معنی است که باید اقدامات امنیتی بیشتری را اجرا کنید.
شما به راحتی می توانید یک قفل هوشمند را خودتان نصب کنید، اما نباید به همین جا بسنده کنید. در اینجا برخی از اقدامات امنیتی اضافی وجود دارد که باید برای اطمینان از ایمن بودن قفل هوشمند خود در برابر هکرها انجام دهید:

1. از قفل های هوشمند برندهای معتبر استفاده کنید

همیشه باید دستگاه های خود را از شرکت های معروف تهیه کنید زیرا قفل ها احتمالاً پروتکل های امنیتی به روز و قوی دارند.
قفل‌های هوشمند ارزان‌تر ممکن است جذاب‌تر باشند، اما احتمالاً پروتکل‌های امنیتی کمتری دارند که می‌تواند هک آنها را بسیار آسان‌تر کند. بهترین قفل های هوشمند دارای ویژگی های امنیتی داخلی هستند تا اطمینان حاصل شود که همیشه محافظت می شوند.

2. به محض در دسترس قرار گرفتن سیستم عامل جدید، قفل های خود را به روز کنید

یکی از مهمترین اقداماتی که می توانید برای جلوگیری از هک انجام دهید این است که قفل خود را با آخرین سیستم عامل به روز کنید. این هر گونه آسیب پذیری در کد منبع قفل شما را اصلاح می کند، که از شما در برابر هکرهایی که سعی در سوء استفاده از قفل دارند محافظت می کند.

3. از قفل هوشمند با رمزگذاری AES استفاده کنید

هر قفل هوشمندی که ارزش پول شما را دارد باید حداقل دارای رمزگذاری AES 128 بیتی باشد تا از ایمنی آن اطمینان حاصل شود. این یکی از پیشرفته ترین اشکال امنیت در جهان است و نفوذ هر هکری به خانه شما بدون دانستن رمز عبور یا نفوذ به وای فای شما تقریبا غیرممکن خواهد بود.

4. از احراز هویت دو مرحله ای استفاده کنید

احراز هویت دو مرحله ای یک اقدام امنیتی اضافی است که می توانید برای محافظت از خود در برابر دسترسی غیرمجاز به قفل های هوشمند خود اعمال کنید. این بدان معناست که برای دسترسی به رمز عبور خود و نوع دیگری از احراز هویت، معمولاً به صورت یک رمز امنیتی که به تلفن هوشمند شما ارسال می شود، نیاز دارید.

5. رتبه بندی ANSI Grade را بررسی کنید

رتبه بندی درجه ANSI استانداردی است که توسط مؤسسه استانداردهای ملی آمریکا وضع شده است، که تعیین می کند پروتکل های امنیتی قفل چقدر قوی هستند. قفل هایی با درجه ANSI حداقل 1 باید برای محافظت از شما در برابر اکثر هکرها کافی باشد.

قفل های هوشمند برای خانه های هوشمند

در حالی که قفل های هوشمند بسیار راحت هستند و می توانند امنیت خانه شما را افزایش دهند، مهم است که به یاد داشته باشید که کامل نیستند. آنها بهتر از قفل های فیزیکی استاندارد هستند، اما نیاز به توجه و اقدامات امنیتی بیشتری دارند تا اطمینان حاصل شود که در معرض خطر قرار نمی گیرند.
همچنین ایده خوبی است که با خرید دوربین‌های امنیتی یا آلارم‌های هوشمند، یک لایه حفاظتی اضافی اضافه کنید، زیرا اینها ابزارهای عالی برای محافظت از خانه شما هستند.
هنگامی که همه این اقدامات امنیتی اضافی را با هم ترکیب می کنید، خانه شما برای دفاع در برابر سارقان بدون توجه به روش هایی که آنها انتخاب می کنند مجهزتر می شود.
 
 
 
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *