مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

آیا مایع خنک کننده بیش از حد مضر است؟

آیا مایع خنک کننده بیش از حد مضر است؟ پر کردن بیش از حد سیستم خنک کننده ایده خوبی نیست. در این مقاله به بحث خواهیم پرداخت که اگر مایع خنک‌کننده خود را بیش از حد پر کنید، چه اتفاقی می‌افتد، چگونه مایع خنک‌کننده اضافی را حذف کنید و چگونه به درستی مایع خنک‌کننده خود را پر کنید.

آیا مایع خنک کننده بیش از حد مضر است؟

اما بیایید ابتدا به زیر کاپوت نگاه کنیم و دو نوع مخزن خنک‌کننده مختلف را که ممکن است در خودروی شما یافت می‌شود و در صورت کم بودن مایع خنک‌کننده به سیستم خود اضافه کنید.

مخزن انبساط در مقابل مخزن سرریز

مایع خنک کننده-سرریز-مخزن-شیلنگ

برای اکثر خودروهای امروزی، ضد یخ همیشه به مخزن انبساط یا مخزن سرریز (بازیابی مایع خنک کننده) واقع در نزدیکی موتور اضافه می شود. تفاوت در چیست؟

مخزن انبساط

مخزن انبساط بخشی تحت فشار از سیستم خنک کننده بسته خودرو شما است. مستقیماً به رادیاتور متصل می شود و در معرض فشار بالای سیستمی است که سیستم خنک کننده شما هنگام داغ بودن موتور ایجاد می کند.

این مخزن دارای درپوش فلزی با درجه فشار است، درست مانند درپوشی که اغلب روی رادیاتور دیده می‌شود که ممکن است از سال‌ها قبل به خاطر بیاورید. وقتی موتور داغ است هرگز این درپوش را بردارید و سعی نکنید مایع خنک کننده اضافه کنید. به یاد داشته باشید که یک سیستم داغ تحت فشار است و برداشتن این درپوش می تواند به ضد یخ سوخته اجازه دهد همه جا پاشیده شود.

مخزن سرریز

مخزن سرریز یک مخزن ذخیره سازی بدون فشار برای مایع خنک کننده موتور است. همچنین به رادیاتور متصل است و یک کلاهک ساده خواهد داشت که به اتمسفر تخلیه می شود. گاهی اوقات این نوع کلاهک دارای یک سوراخ قابل مشاهده در بالای آن است.

فرآیند انبساط مایع خنک کننده

مایع خنک کننده حباب دار
مایع خنک کننده حباب دار

هر زمان که ماشین خود را روشن می کنید، موتور به تدریج گرم می شود و همانطور که می شود، حجم ضد یخ افزایش می یابد. هر نوع مخزن فضای ذخیره سازی کافی را برای آن مایع خنک کننده در حال انبساط فراهم می کند تا در حین کار موتور حفظ شود. هنگامی که موتور خاموش می شود و خنک می شود، مایع خنک کننده منقبض می شود و دوباره به داخل رادیاتور کشیده می شود.

چندین دهه قبل، سیستم های خنک کننده موتور خودرو این قابلیت ذخیره سازی اضافی را شامل نمی شد. از یک رادیاتور تازه پر شده، مایع خنک کننده در حال انبساط به سادگی از دریچه تخلیه گردن پرکننده سرریز شده و به جاده زیر تخلیه می شود.

هنگامی که این چرخه یکی دو بار اتفاق افتاد، فضای خالی هوا در بالای رادیاتور ایجاد شد که متعاقباً انبساط مایع خنک کننده را در خود جای می داد. ملاحظات زیست محیطی بر توسعه سیستم بسته انبساط و مخازن سرریز که امروزه در خودروها تجهیز شده اند، تأثیر گذاشت.

امروزه در برخی خودروها، پرکننده در هر نوع مخزن شامل یک شلنگ تخلیه برای انتقال هر گونه سرریز ناخواسته مایع خنک‌کننده به زیر خودرو است.

با این حال، بسیاری از خودروها یا این ویژگی شلنگ تخلیه طولانی را ندارند یا ممکن است فقط یک شلنگ بسیار کوتاه داشته باشند. برای اکثر خودروها، زهکشی ناخواسته مستقیماً به محفظه موتور می رود. در یک لحظه بیشتر در این مورد

بررسی سطح مایع خنک کننده (موتور سرد یا گرم؟)

از دست دادن مایع خنک کننده اما بدون نشتی
از دست دادن مایع خنک کننده اما بدون نشتی

هر دو نوع مخزن معمولاً از مواد پلاستیکی شفاف ساخته می شوند. هر نوع در ماشین شما باشد، با دو سطح مایع خنک کننده مشخص می شود. در اکثر خودروها، حداکثر سطح برای خنک کننده سرد و حداکثر سطح برای خنک کننده گرم وجود دارد.

همیشه وقتی موتور سرد است سیستم را شارژ کنید و مخزن را تا خط “سرد” پر کنید اما بالاتر نروید. فضای هوایی بالای آن خط پرکننده برای دریافت سیال در حال انبساط با داغ شدن موتور مورد نیاز است.

توجه: بسیاری از خودروها از عبارات “Low” و “Full” یا “Min” و Max استفاده می کنند. همین منطق نیز صدق می کند. شما باید مطمئن شوید که مایع خنک کننده مانند سطح “Low” یا “Min” است. موتور خنک است

خط کامل (با علامت “Hot”) در کنار این مخزن وجود دارد تا امکان بررسی سطح مایع خنک کننده را در شرایط داغ موتور فراهم کند. اگر سطح مایع خنک کننده بالاتر از این خط مشاهده شود، سیستم بیش از حد پر می شود.

این حالت پر شدن بیش از حد باید هنگام خنک شدن موتور با برداشتن مقداری مایع خنک کننده از مخزن اصلاح شود. “چگونه مایع خنک کننده اضافی را حذف کنیم” را در زیر ببینید.

اگر در مورد محل اضافه کردن مایع خنک کننده به سیستم خنک کننده خودرو خود مطمئن نیستید، همیشه راهنمای مالک خود را بررسی کنید.

آیا مصرف بیش از حد خنک کننده بد است؟

بله کاملا. یک مخزن مایع خنک کننده بیش از حد پر شده به محفظه موتور سرریز می شود. عادت زنانه. سه مشکل احتمالی که این امر می تواند ایجاد کند در زیر مورد بحث قرار می گیرد.

اگر مایع خنک کننده خود را بیش از حد پر کنید چه اتفاقی می افتد؟

نشت مایع خنک کننده
نشت مایع خنک کننده

شما در حال بررسی سطح ضد یخ در مخزن ماشین خود هستید. و به نظر می رسد مخزن به ضد یخ بیشتری نیاز دارد. یعنی تا لبه گردن پرکننده کامل نیست. بنابراین شما به اشتباه تصمیم می گیرید که مایع خنک کننده را مستقیماً به قسمت بالایی اضافه کنید. این می تواند مشکلاتی ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: 7 نکته برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد خودرو

به یاد داشته باشید، ما گفتیم که مخزن با خطوط کامل برای شرایط موتور سرد یا گرم مشخص شده است. هرگز بالای خط “هات” را پر نکنید. و هنگامی که موتور سرد است، هرگز تا خط “Hot” پر نکنید. یک پر کردن بیش از حد باک d به محض گرم شدن موتور شما سرریز می شود. و در اینجا برخی از مشکلاتی که این امر ایجاد خواهد کرد ذکر شده است.

شماره 1 – بهم ریختگی در محفظه موتور

همانطور که قبلا ذکر شد، بسیاری از خودروها شیلنگ تخلیه ندارند تا مایع سرریز شده را به زیر موتور منتقل کنند. بنابراین مایع خنک کننده یا قطره چکان می شود یا به داخل محفظه موتور می پاشد.

و اگر در حال رانندگی هستید، جریان هوای متلاطم زیر کاپوت می تواند ضد یخ چسبنده را در سراسر داخل محفظه موتور پخش کند. حداقل، این یک آشفتگی آزاردهنده خواهد بود که بعداً باید تمیز شود.

علاوه بر این، هنگامی که مایع خنک‌کننده با اجزای فلزی بسیار داغ زیر کاپوت تماس پیدا می‌کند، بوی مایع خنک‌کننده قوی در داخل و خارج خودرو را متوجه خواهید شد.

شماره 2 – آسیب احتمالی به الکترونیک

قسمت زیرین با قطعات الکترونیکی پر شده است. دمیدن ضد یخ در داخل محفظه موتور به راحتی می تواند به چنین وسایل الکترونیکی آسیب برساند.

دستگاه‌هایی مانند دینام، سنسورها و کنترل‌کننده‌های موتور، کویل‌های احتراق و شمع‌ها و غیره می‌توانند پاشیده شوند و موتور به‌طور قابل‌توجهی کار را متوقف کند و شما را در کنار بزرگراه پارک کند. اصلاح آسیب رطوبت به قطعات الکترونیکی نیز می تواند پرهزینه باشد.

شماره 3 – خطر برای حیوانات

انواع مختلفی از مایع خنک کننده وجود دارد. اکثر آنها سمی هستند. هر گونه زهکشی در زیر ماشین شما در حالی که در مسیر خود یا خانواده دیگری هستید می تواند گودال هایی را به جا بگذارد که ممکن است حیوانات خانگی را جذب کند.

مصرف این ضد یخ در خارج از خیابان می تواند منجر به مرگ حیوانات اهلی و حیوانات وحشی نیز شود. با حیوانات مهربان باشید… هرگز سیستم خنک کننده خود را بیش از حد پر نکنید.

نحوه حذف مایع خنک کننده اضافی

دستگاه استخراج سیال
دستگاه استخراج سیال

بنابراین شما این اشتباه را مرتکب شدید که مخزن خنک کننده را دقیقاً تا بالا پر کردید. حالا چی؟

فروشگاه قطعات خودرو یا فروشگاه سخت افزار خود را بررسی کنید (یک ماشین دیگر بگیرید). چنین فروشگاه هایی عموماً پمپ های مکش دستی کوچک با طول لوله های پلاستیکی را می فروشند که برای مکش مایع اضافی از مخزن خنک کننده به خوبی کار می کنند.

Mityvac یک محصول محبوب است اما پمپ چندکاره Pennzoil نیز یک گزینه خوب و ارزان است.

همچنین می توان از یک بوقلمون پلاستیکی موجود در اکثر خواربارفروشی ها یا فروشگاه های تخفیف دار بزرگ استفاده کرد. در روز شکرگزاری از این مزاحم در آشپزخانه استفاده مجدد نکنید.

بیشتر بخوانید: وزن باتری خودرو چقدر است؟ (20 مثال در دنیای واقعی)

مایع خنک کننده را در یک ظرف پلاستیکی محکم با درب محکم ذخیره کنید. برای استفاده در آینده روی این ظرف برچسب «ضد یخ 50-50» بزنید. آن را به خوبی دور از دسترس کودکان نگهداری کنید. اگر تصمیم به دور انداختن آن دارید، از قوانین محیط زیست محلی پیروی کنید.

آیا رانندگی موقت با مایع خنک کننده بیش از حد بی خطر است؟

انجام این کار خطر ایجاد مشکلات سرریز مایع خنک کننده را که در بالا ذکر شد، به همراه دارد. در حالی که این به خودی خود یک خطر ایمنی نیست، سه مشکل مورد بحث در بالا ممکن است رخ دهد.

به این دلایل، مگر اینکه شرایط اضطراری داشته باشید، تا زمانی که سطح مایع خنک کننده اصلاح نشده است، از کارکردن خودرو خودداری کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *