مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

آیا مرنجاب زیباترین کویر ایران است؟

آیا مرنجاب زیباترین کویر ایران است؟

کویر ورزنه، مصر، چاه عروس و کویر مرنجاب از کویرهای شناخته شده ایران هستند که کویر مرنجاب از جمله کویرهای شگفت انگیز است. این کویر از آثار فرهنگی و تاریخی بسیاری مانند کارونسرای شاه عباس، چاه دستکند، دریاچه نمک و تپه های ماسه ای عظیم تشکیل شده است که آن را به بهترین شکل تبدیل کرده است. کویر باشکوه مرنجاب در شمال شهرستان آران و بیدگل در استان اصفهان قرار دارد و جزء اجتناب ناپذیر تورهای ایرانگردی است. همچنین با سی دقیقه سواری می توانید به کویر حیرت انگیز متیانعبد برسید.

آیا مرنجاب زیباترین کویر ایران است؟

تپه های شنی بلند خیره کننده، مجاورت یک دریاچه نمک و یک پارک ملی، آن را به مقصدی عالی برای دوستداران کویر تبدیل کرده است. پوشش گیاهی بیشتر با گیاهان هاوفیت مانند درختان تاماریکس، درختان لائوکسیلون و بوته های زیگوفیلوم پوشیده شده است. گرگ، ماسه روباه، گربه شنی، مارمولک، مار، عقاب و شاهین پوشش اصلی حیوانات در این کویر هستند.

مرتبط: کویر کاراکال یزد

در صورت سفر بدون راهنما، دانلود آخرین نسخه نقشه کویر را فراموش نکنید و همچنین لباس های سبک و گرم همراه خود داشته باشید زیرا هوا به شدت گرم یا سرد است.

تپه های شن و ماسه

آیا مرنجاب زیباترین کویر ایران است؟

در کویر چشم نواز مرنجاب می توانید ساعت ها در اطراف تپه های ماسه ای زیبا پرسه بزنید. ارتفاع تپه های ماسه ای در برخی مناطق به 70 متر می رسد. علاوه بر این، می‌توانید «کوه کولانگ» را پیاده‌روی کنید که منظره‌ای خیره‌کننده از کویر دارد. پیشنهاد می کنیم پیاده روی با پای برهنه روی تپه های شنی را از دست ندهید که تمام استرس ها و تنش های روزانه را از بین می برد. توجه داشته باشید که درجه حرارت در اواسط روز بسیار بالا است، بنابراین صبح زود یا اواخر بعد از ظهر در آنجا پرسه بزنید.

کویر مرنجاب

تپه های ماسه ای طلایی محبوب ترین ویژگی بیابان ها هستند.

شاه عباس کارونسرایی

شاه عباس کارونسرایی

کاروانسرای زیبای شاه عباسی یکی از کاروانسرای معروف ایران و یکی از ویژگی های کویر مرنجاب است. این کاروانسرا که در مسیر جاده ابریشم قرار دارد، به فرماندهی شاه عباس در دوره صفویه به عنوان محل اقامت مسافران کویر ساخته شده است. این کاروانسرا در گذشته به عنوان یک مرکز تجاری با حدود 500 سرباز برای نظارت بر تجارت بین چین و اروپا فعالیت می کرد. از ویژگی های بارز این قنات است که آب خنک تازه را درست در دل کویر فراهم می کرد. این روزها این کاروانسرا مهمانسرای سنتی است که در آن می توانید از زندگی در دل کویر شگفت انگیز ایران لذت ببرید. این سازه مربعی با مساحت 3500 متر مربع و شامل 29 اتاق است.

مرتبط: جاذبه های محلی ایران که تا به حال ندیده اید

کاروانسرای شاه عباس به فرماندهی شاه عباس در دوره صفویه برای مسافران جاده ابریشم که از کویر عبور می کردند ساخته شد.

دستکند چاه

چاه تاریخی دستکند در فاصله پنج کیلومتری شرق کارونسرای شاه عباس قرار دارد. انباری برای آب شیرین است. نکته جالب در مورد این چاه کیفیت بالای آب است. از آنجایی که لایه های مختلفی از ماسه در چاه وجود دارد، نمک و مواد دیگر از آب استخراج می شود و آن را نیز تصفیه می کند.

دریاچه نمک

دریاچه نمک

در فاصله نه کیلومتری کارونسرای شاه عباس، جاذبه طبیعی بی نظیر مرنجاب -دریاچه نمک- را می بینید. در سفر به کویر مرنجاب نباید این دریاچه را از دست بدهید. سطح دریاچه 1800 کیلومتر مربع است و به شکل مثلث است. عمق دریاچه از 5 تا 50 متر متغیر است. آب آن عمدتاً از رودخانه رود شور می ریزد. از آنجایی که آب بیشتر تبخیر شده و دریاچه خشک شده و با نمک پوشیده شده است، به آن دریاچه نمک می گویند. قابل توجه است که می توانید چند ضلعی های مختلف از کریستال های نمک را در این دریاچه پیدا کنید.

 

اگر به اندازه کافی خوش شانس باشید که در ماه های سپتامبر، اکتبر و نوامبر از دریاچه دیدن کنید، از مهاجرت مهیج فلامینگوها دیدن خواهید کرد. می توانید از آران یا کاروانسرای شاه عباسی به آنجا برسید. پس از گذراندن حدود 35 کیلومتر در مسیر آران – مرنجاب و یا در فاصله 10 کیلومتری از کارونسرای شاه عباسی، دریاچه زیبای نمک را مشاهده می کنید.

کویر مرنجاب – دریاچه نمک

دریاچه مرنجاب به دلیل تبخیر زیاد آب معمولاً پوشیده از سالاد است و دریاچه اغلب خشک می شود.

جزیره سرگردان

همچنین به عنوان جزیره سرگردان شناخته می شود، درست در سراسر صحرا، می توانید این جزیره شناور را در نمک پیدا کنید. در واقع جزیره ای نیست که با آب احاطه شده باشد، بلکه نمک است. حرکات بسیار عجیب و غریب هستند که آن را شبیه یک جزیره متحرک می کند. از آنجایی که در این منطقه تنها حدود یک تا دو ماه بارندگی وجود دارد، جزیره متحرک تنها در این مدت قابل مشاهده است. بقیه سال، این جزیره چیزی جز یک باتلاق نمک نیست.

نکته قابل توجه در مورد جزیره سرگردان این است که وقتی آن را از فاصله دور تماشا می کنید، انتهای جزیره در افق ناپدید می شود و جزیره مانند کشتی در حال حرکت در اقیانوس به نظر می رسد. نام سرگردان (به معنای سرگردان) از آنجا آمده است.

چگونه به کویر مرنجاب برویم؟

برای رسیدن به کویر مرنجاب می توانید مسیر کاشان به آران و بیدگل را طی کنید که 45 کیلومتر است و یک و نیم ساعت طول می کشد.

ما برای رسیدن به آنجا

برچسب ها: جاذبه های ایران، پکیج های مسافرتی ایران، سفر به ایران

این ورودی را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *