مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

آیا می توانید بدون مبدل کاتالیزوری رانندگی کنید؟

آیا می توانید بدون مبدل کاتالیزوری رانندگی کنید؟ وسیله نقلیه شما دارای صدها قطعه مختلف است و این می تواند منجر به سردرگمی بسیار زیادی شود.

یکی از اجزایی که اغلب در مورد آن صحبت می شود مبدل کاتالیزوری است، و اگر به اندازه کافی در اطراف چرخ دنده ها بنشینید، قبل از اینکه در مورد حذف CAT بشنوید، زمان زیادی است.

حذف CAT چیست؟

حذف CAT، مخفف حذف مبدل کاتالیزوری، به معنای حذف کامل مبدل کاتالیزوری از وسیله نقلیه شماست. اما آیا انجام این کار بی خطر است، آیا قانونی است، و چرا کسی در وهله اول می خواهد این کار را انجام دهد؟ ما در اینجا به تمام این سوالات و موارد دیگر برای شما پاسخ خواهیم داد.

چرا یک وسیله نقلیه مبدل کاتالیزوری ندارد؟

چرا یک وسیله نقلیه مبدل کاتالیزوری ندارد؟

در حالی که امروزه هر خودرویی خط تولید را با یک مبدل کاتالیزوری در سیستم اگزوز ترک می‌کند، همیشه به همین شکل باقی نمی‌ماند. تقریباً همیشه به این می رسد که شخصی مبدل کاتالیزوری را از خودرو خارج کند، اما کسی می خواهد این کار را انجام دهد؟

در حالی که سرقت مبدل کاتالیزوری در حال افزایش است و ممکن است شایع ترین دلیل برای وسایل نقلیه بدون گربه در مناطق خاص باشد، این مقاله عمدتاً حذف داوطلبانه مبدل کاتالیزوری را پوشش می دهد. در این موارد، واقعاً به مزیت های عملکردی مربوط می شود.

مبدل‌های کاتالیزوری به طور طبیعی مقدار هوای خروجی از اگزوز را محدود می‌کنند زیرا این به آن زمان برای کار می‌دهد و تعداد انتشارات مضر خروجی از اگزوز را کاهش می‌دهد.

با این حال، یک عارضه جانبی این محدودیت این است که فشار معکوس بیشتری ایجاد می کند که فشار بیشتری به موتور وارد می کند. برای اکثر موتورها، این معادل حدود پنج اسب بخار یا کمتر در افزایش عملکرد است، اما بهتر از هیچ است.

این کاهش فشار برگشتی نیز می‌تواند به مصرف سوخت کمی بهتر منجر شود، اما دستاوردها در این زمینه نیز بسیار کم است.

آیا رانندگی بدون مبدل کاتالیزوری امکان پذیر است؟

آیا رانندگی بدون مبدل کاتالیزوری امکان پذیر است؟

بله، به عنوان یک قاعده کلی، اگر وسیله نقلیه شما مبدل کاتالیزوری نداشته باشد، کاملاً امکان پذیر است. مبدل کاتالیزوری وسیله نقلیه شما جزء انتشار گازهای گلخانه ای است که مواد شیمیایی مضر در اگزوز خودرو شما را به H2O بی ضرر تبدیل می کند.

H2O که بیشتر به عنوان آب شناخته می شود، به سادگی از لوله اگزوز خودرو شما خارج می شود. برخی از سیستم های اگزوز حتی برخی از گازهای گلخانه ای را به محفظه احتراق باز می فرستند تا دوباره آنها را بسوزانند، که میزان کل انتشارات مضر را کاهش می دهد و حتی برخی از مزایای عملکردی دارد.

آیا قانونی است؟

در حالی که مطمئناً این امکان برای شما وجود دارد که وسیله نقلیه خود را با مبدل کاتالیزوری برانید، انجام این کار نیز کاملاً غیرقانونی است. در حالی که هر ایالت باید قوانین خود را برای موارد قانونی و غیرقانونی تعیین کند، در حال حاضر رانندگی بدون مبدل کاتالیزوری در هر ایالت غیرقانونی است.

با این حال، استثنای اصلی این است که رانندگی در جاده های عمومی بدون مبدل کاتالیزوری غیرقانونی است. اگر به سادگی وسیله نقلیه خود را به پیست می‌برید یا خارج از جاده می‌روید، می‌توانید بدون مبدل کاتالیزوری رانندگی کنید.

فقط قبل از تکمیل حذف CAT و یافتن خود در آب داغ دفعه بعد که نیاز به بازرسی داشت یا پلیس شما را می کشد، قوانین را بدانید.

آیا این امن است؟

رانندگی در اطراف وسیله نقلیه خود بدون مبدل کاتالیزوری برای شما کاملاً ایمن است.

این به این دلیل است که مبدل کاتالیزوری بعد از موتور جزء انتشار گازهای گلخانه ای است. این یکی از آخرین چیزهایی است که اگزوز قبل از خروج از وسیله نقلیه از آن عبور می کند و به همین دلیل واقعاً تأثیر زیادی روی موتور نمی گذارد.

اگر در حال تکمیل حذف CAT هستید، توصیه می‌کنیم برای بهینه‌سازی عملکرد، یک تنظیم موتور دریافت کنید، اما به این دلیل نیست که رانندگی بدون آن ایمن نیست. در عوض، لحن به بهبود سطح عملکرد و بهبود مصرف سوخت کمک خواهد کرد.

انتظار چه چیزی

اگر قصد دارید مبدل کاتالیزوری خودروی خود را بردارید، چیزهای مختلفی وجود دارد که باید انتظار داشته باشید که وارد کار شوید. اگر تصمیم به حذف مبدل کاتالیزوری خودروی خود دارید، سه مورد از مهم‌ترین تغییراتی را که می‌توانید انتظار داشته باشید فوراً مشاهده کنید را برجسته می‌کنیم.

شماره 1 – چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ موتور را بررسی کنید

شماره 1 - چراغ موتور را بررسی کنید

اگر مبدل کاتالیزوری خودرو خود را بردارید، چراغ چک موتور دریافت خواهید کرد. این به این دلیل است که هر کاری که وسیله نقلیه شما انجام می دهد دارای سنسورهایی است که به آن متصل شده است و با حذف کامل یک جزء، آن سنسورها را از بین خواهید برد.

بیشتر بخوانید: هر آنچه که باید در مورد شمع ها بعد از مدرسه خودرو بدانید

به طور معمول، یک مبدل کاتالیزوری دارای سنسورهای اکسیژن قبل و بعد از آن برای سنجش عملکرد و مبدل است، بدون این سنسورها ECM متوجه خطا می شود و در پاسخ یک چراغ چک موتور پرتاب می کند.

شماره 2 – تغییر در عملکرد موتور

شماره 2 - تغییر در عملکرد موتور

نحوه انجام فرسودگی در خودکار

نه تنها یک موتور معمولاً دارای سنسورهای اکسیژن قبل و بعد از مبدل کاتالیزوری برای سنجش سلامت مبدل است، بلکه از این سنسورها برای کمک به تغییر عملکرد موتور برای دستیابی به آلایندگی های مطلوب تر استفاده می کند.

بدون اینکه حسگرها اطلاعات را به رایانه برگردانند، همچنان این تنظیمات را انجام می دهد، فقط نیازی به انجام این کار نیست.

این تنظیمات را انجام دهید این بر عملکرد کلی وسیله نقلیه شما تأثیر منفی می گذارد.

همچنین به همین دلیل است که اگر به دنبال افزایش عملکرد هستید یا می‌خواهید وسیله نقلیه خود را “به درستی” لوله کنید، باید ECM را نیز تنظیم کنید.

شماره 3 – اگزوز با صدای متفاوت

شماره 3 - اگزوز با صدای متفاوت

صدای تق تق

در حالی که برداشتن مبدل کاتالیزوری شما اغلب بخشی از فرآیند لوله کشی مستقیم وسیله نقلیه و بلندتر کردن اگزوز شما است، این دقیقاً همان کاری نیست که برداشتن مبدل کاتالیزوری انجام می دهد. مطمئناً صدای اگزوز شما متفاوت خواهد بود، اما چیزی که واقعا صدای اگزوز را بلندتر می کند، برداشتن صدا خفه کن است.

برخی از افراد تصمیم می‌گیرند در طول این فرآیند تمام اجزا را حذف کنند تا حداکثر نویز را به دست آورند، اما شکی نیست که حذف صدا خفه کن بیشترین تأثیر را دارد.

بیشتر بخوانید: جدیدترین خودروهای 2023

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا