مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

آیا ویندوز 11 شما در حالت تبلت گیر کرده است؟

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

ویندوز 11 روشی دستی برای چرخش بین حالت عادی و تبلت ندارد، اما ترفندهایی وجود دارد که می توانید برای بازگرداندن دستگاه به حالت عادی از آنها استفاده کنید.

برخی از دستگاه های هیبریدی ویندوز 11 مانند نسخه های قبلی سیستم عامل های مایکروسافت دارای حالت تبلت هستند. با این حال، بر خلاف ویندوز 10 که می توانید این ویژگی را از تنظیمات یا Action Center فعال و غیرفعال کنید، ویندوز 11 به طور خودکار حالت ها را تغییر می دهد. متأسفانه، این بدان معناست که کاربران راهی برای فعال یا غیرفعال کردن دستی این ویژگی ندارند.

 

در حالی که تغییر خودکار معمولاً یک پله بالاتر از روش دستی است، بسیاری از کاربران اغلب حتی پس از بازگشت به حالت لپ‌تاپ، دستگاه‌های خود را در حالت تبلت گیر می‌کنند. اگر این مورد شما نیز هست، ما اینجا هستیم تا کمک کنیم.

نحوه فعال کردن حالت تبلت در ویندوز 11

همانطور که گفته شد، هیچ راه دستی برای فعال یا غیرفعال کردن حالت تبلت در ویندوز 11 وجود ندارد. در عوض، سیستم بصری ساخته شده است و پس از جدا کردن صفحه کلید یا چرخاندن دستگاه، به طور خودکار دو حالت را تغییر می دهد. به عبارت ساده، تبدیل فیزیکی لپ تاپ به تبلت این ویژگی را فعال می کند.

هنگامی که به حالت تبلت تغییر کردید، انتظار نداشته باشید که سیستم ویندوز 11 شما به طور کامل تغییر کند. این ویژگی فقط اندازه آیکون دسکتاپ شما را افزایش می دهد، کمی فضای بیشتری بین آیکون ها اضافه می کند و برخی تغییرات جزئی دیگر.

6 راه برای رفع گیرکردن ویندوز 11 در حالت تبلت

اگر دستگاه ویندوز 11 شما در حالت تبلت گیر کرده است، در اینجا چند ترفند وجود دارد که می توانید امتحان کنید.

1. بررسی کنید که آیا صفحه کلید به درستی متصل شده است یا خیر

حالت تبلت ویندوز 11 تنها زمانی فعال می شود که صفحه کلید را از سیستم جدا کنید. به این ترتیب، اتصال نادرست صفحه کلید گاهی اوقات باعث می شود که ویندوز 11 در حالت تبلت گیر کند. بنابراین، قبل از انجام هر گونه مراحل عیب یابی فنی در سیستم ویندوز 11 خود، بررسی کنید که آیا صفحه کلید به طور محکم به تبلت متصل است یا خیر.

در بیشتر مواقع علت این موضوع همین است. با این حال، اگر صفحه کلید به درستی متصل شده است و سیستم شما هنوز در حالت تبلت گیر کرده است، وقت آن است که چیز دیگری را امتحان کنید.

2. صفحه را بچرخانید

اگر لپ تاپ ویندوز 11 شما به جای صفحه کلید قابل جدا شدن، صفحه کلید دارد، آن را به حالت اولیه برگردانید تا حالت تبلت غیرفعال شود. مطمئن شوید که صفحه نمایش شما برگردانده شده است. در غیر این صورت، سیستم متوجه نمی شود که شما به حالت لپ تاپ برگشته اید. اگر صفحه نمایش برگردانده شده است و سیستم شما همچنان در حالت تبلت گیر کرده است، به مرحله عیب یابی بعدی بروید.

 

3. کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کنید

در برخی موارد، یک راه اندازی مجدد ساده می تواند سیستم شما را به حالت اولیه خود بازگرداند. در اینجا نحوه راه اندازی مجدد ویندوز 11 آورده شده است:

منوی Start را با کلیک بر روی دکمه Start در نوار وظیفه راه اندازی کنید.
نماد شروع
سپس روی دکمه پاور کلیک کنید و از بین گزینه ها گزینه Restart را انتخاب کنید.
دکمه راه اندازی مجدد
پس از راه اندازی مجدد سیستم، بررسی کنید که آیا مشکل همچنان وجود دارد یا خیر.

اگر مشکل ناشی از یک باگ در ویندوز 11 یا یک فرآیند پس‌زمینه باشد، باید رایانه خود را راه‌اندازی مجدد کنید. در بیشتر مواقع، راه اندازی مجدد یک سیستم ویندوز، هر گونه عجیب و غریبی را که وجود دارد از بین می برد. با این حال، اگر لپ تاپ شما هنوز در حالت تبلت گیر کرده است، به تعمیر بعدی بروید.

4. ویندوز 11 را به روز کنید

اجرای یک نسخه قدیمی ویندوز می تواند مشکلاتی را با رایانه شما ایجاد کند. حتی ممکن است به عملکرد کلی رایانه شما آسیب برساند. اگر سیستم شما هنوز به آخرین نسخه ویندوز 11 به روز نشده است، این می تواند دلیل گیرکردن لپ تاپ شما در حالت تبلت باشد. برای به روز رسانی سیستم خود مراحل زیر را دنبال کنید:

تنظیمات را با فشار دادن Win + I باز کنید.
از صفحه تنظیمات، روی Windows Update موجود در پانل سمت چپ کلیک کنید.
به روز رسانی ویندوز
در مرحله بعد، روی بررسی به‌روزرسانی‌ها کلیک کنید تا در صورت وجود نسخه‌های جدیدتر، ویندوز بتواند اسکن کند.
به روز رسانی را بررسی کنید
اگر به روز رسانی در دسترس است، آنها را دانلود و نصب کنید .

نصب بروزرسانی ویندوز

 

 

هر به روز رسانی ویندوز با بسیاری از وصله ها و رفع اشکالات شناخته شده قبلی ارائه می شود. همچنین دارای پیشرفت های امنیتی است که می تواند عملکرد رایانه شما را بهبود بخشد.

 

5. اسکن SFC را اجرا کنید

اسکن System File Checker (SFC) یک برنامه عیب‌یابی داخلی ویندوز است که می‌تواند به تعمیر فایل‌های خراب در رایانه شما کمک کند. در برخی موارد، گیر کردن لپ تاپ شما در حالت تبلت به دلیل فایل های خراب است. در اینجا نحوه اجرای اسکن SFC آورده شده است:

با استفاده از جستجوی ویندوز، Command Prompt را به عنوان مدیر باز کنید. برای این کار Win + R را فشار دهید و CMD را تایپ کنید. سپس روی نتیجه Command Prompt راست کلیک کرده و Run as administrator را بزنید.
به عنوان مدیر اجرا شود
در Command Prompt عبارت sfc /scannow را تایپ کرده و Enter را فشار دهید. این اسکن را اجرا می کند.
اسکن sfc
پس از اتمام اسکن، لپ تاپ خود را مجددا راه اندازی کنید و بررسی کنید که آیا دستگاه ویندوز 11 شما هنوز در حالت تبلت گیر کرده است یا خیر.

توجه: بسته به تعداد فایل‌هایی که باید در سیستم شما اسکن شوند، اسکن SFC ممکن است کمی طول بکشد.

6. سیستم خود را به یک نقطه بازیابی قبلی برگردانید

اگر همه چیز با شکست مواجه شد، بازیابی سیستم شما یک راه موثر برای رفع بسیاری از خطاها در رایانه شما است، به خصوص در هنگام حل خرابی سیستم. در حالی که بازیابی سیستم ممکن است بر تنظیمات پیکربندی شده شما تأثیر بگذارد یا برنامه های اخیراً نصب شده را حذف کند، هیچ فایلی را در رایانه شما حذف یا تغییر نمی دهد. اساساً فقط سیستم شما را به حالتی برمی‌گرداند که هنوز خطا وجود نداشته است. برای بازیابی سیستم خود مراحل زیر را دنبال کنید:

Win + S را فشار دهید تا جستجو باز شود. سپس Create a restore point را تایپ کنید. روی اولین نتیجه کلیک کنید.
از پنجره System Properties، روی System Restore کلیک کنید.

مرتبط:نحوه ایجاد یک نقطه بازیابی سیستم در ویندوز 10 یا ویندوز 11

بسته به انتخاب خود، می توانید بازیابی توصیه شده را ادامه دهید یا نقطه بازیابی دیگری را انتخاب کنید. اگر می خواهید این کار را به صورت دستی انجام دهید، از لیست خود انتخاب کنید تا فرآیند شروع شود. در غیر این صورت، به بازیابی توصیه شده ادامه دهید.
سپس تنظیمات بازیابی را مرور کنید و برای شروع فرآیند روی Finish کلیک کنید. پس از اتمام مراحل، سیستم شما دیگر نباید در حالت تبلت گیر کند.

توجه: قبل از انجام بازیابی سیستم، مطمئن شوید که فایل های باز را ذخیره کرده اید. اگر این کار را نکنید، ممکن است داده ها را از دست بدهید زیرا رایانه در طول فرآیند راه اندازی می شود.

ویندوز به طور خودکار قبل از تغییرات اساسی یک نقطه بازیابی (با استفاده از تنظیمات مناسب) ایجاد می کند. این به شما امکان می دهد به راحتی یک نقطه بازیابی را پیدا کنید و مشکل گیر کرده ویندوز 11 در حالت تبلت را حل کنید.
دیگر در حالت تبلت گیر کرده است

اینها تمام اصلاحاتی هستند که می توانید در زمانی که دستگاه ویندوز 11 شما در حالت تبلت گیر کرده است انجام دهید. اگر همه آنها را امتحان کرده اید و لپ تاپ شما هنوز در حالت تبلت است، آخرین گزینه شما این است که رایانه را به تنظیمات کارخانه بازنشانی کنید، که تقریباً در همه مشکلات مربوط به سیستم عامل یک راه حل مطمئن است. با این حال، تمام برنامه ها و فایل های شما را حذف می کند.

مرتبط:نحوه ریست فکتوری کامپیوتر در ویندوز 11

اگر از حالت جدید تبلت در ویندوز 11 چندان راضی نیستید، می توانید به ویندوز 10 برگردید تا بتوانید یک بار دیگر به صورت دستی حالت ها را تغییر دهید.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *