مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

آیا کروز کنترل باعث صرفه جویی در مصرف بنزین می شود؟ (و سایر سوالات متداول)

آیا کروز کنترل باعث صرفه جویی در مصرف بنزین می شود؟امروزه اکثر رانندگان به استفاده از کروز کنترل عادت دارند. این امر به ویژه در میان کسانی که به طور معمول در طول یک بزرگراه معین هنگام سفر یا رفت و آمد به محل کار و برگشتن به محل کار، رفت و آمدهای طولانی انجام می دهند.

در حالی که استفاده از کروز کنترل مطمئناً نیاز به استفاده مداوم از پدال بنزین را برطرف می کند، این راحتی مدرن نیز به عنوان منبع صرفه جویی قابل توجه در سوخت ذکر شده است. بسیاری از رانندگان تصریح می کنند که استفاده از کروز کنترل مصرف سوخت را به حداقل می رساند و در نتیجه درد پمپ را به حداقل می رساند.

آیا کروز کنترل باعث صرفه جویی در مصرف بنزین می شود؟

آیا کروز کنترل باعث صرفه جویی در مصرف بنزین می شود؟

با این حال، این باعث می شود که بسیاری از اعتبار چنین تصوری سؤال کنند. آیا این ایده که استفاده منظم از کروز کنترل باعث افزایش مصرف سوخت می شود، حقیقت دارد یا این صرفاً یکی دیگر از داستان های همسران خودرو است؟

برای یادگیری پاسخ این سوال و همچنین بسیاری از سوالات رایج دیگر در مورد استفاده از کروز کنترل به ادامه مطلب مراجعه کنید.

آیا استفاده از کروز کنترل باعث صرفه جویی در مصرف بنزین می شود؟

بله، در بسیاری از موارد، استفاده از کروز کنترل می تواند در واقع مصرف سوخت خودرو را تا 5 تا 15 درصد افزایش دهد. اگرچه این ممکن است برای برخی تعجب آور باشد، دلایل خوبی پشت این کاهش مصرف سوخت وجود دارد.

از آنجایی که مصرف سوخت در هنگام شتاب گیری بیشترین میزان را دارد، به همین دلیل است که بهترین راه برای دستیابی به حداکثر مصرف سوخت، حفظ سرعت تنظیم شده است. دستیابی به این امر با استفاده از پدال استاندارد بسیار دشوار است. با این حال، حفظ سرعت تنظیم شده به راحتی با استفاده از کروز کنترل به دست می آید.

بیشتر بخوانید: ترمز دستی چگونه کار می کند| اگر با ترمز دستی برانید چه اتفاقی می‌افتد؟

از آنجایی که سرعت های تعیین شده از طریق کنترل PCM هنگامی که کروز کنترل وسیله نقلیه فعال می شود حفظ می شود، جنبه “انسانی” نگهداری سرعت حذف می شود. در بسیاری از موارد، حتی نوسانات سرعتی که هنگام حرکت در سربالایی یا سرازیری ایجاد می‌شود، هنگام استفاده از کروز کنترل بسیار جزئی است.

چه زمانی نباید از کروز کنترل استفاده کرد؟

رانندگی در زمستان

استفاده از کروز کنترل هنگام رانندگی در شرایط لغزنده مانند باران یا برف توصیه نمی شود. این به دلیل این واقعیت است که هنگام رانندگی در این شرایط کمتر از ایده آل، شرایط جاده می تواند در یک لحظه تغییر کند، بنابراین رانندگی در پاسخ به وضعیت موجود ضروری است.

استفاده از کروز کنترل نیز در هنگام خواب آلودگی یا رانندگی در شرایط شلوغ توصیه نمی شود. استفاده از کروز کنترل در هنگام خستگی فقط نیاز فرد را به تمرکز روی کار حفظ سرعت تنظیم شده برطرف می کند و اغلب این خواب آلودگی را تشدید می کند.

به همین ترتیب، رانندگی در ترافیک توقف و حرکت نیز به درجه بالاتری از تمرکز نیاز دارد، زیرا میزان قابل توجهی از اندازه گیری سرعت ضروری است.

آیا کروز کنترل از ترمز استفاده می کند؟

کروز کنترل در ابتدایی ترین شکل خود از ترمز خودرو برای اندازه گیری سرعت استفاده نمی کند. برعکس، عملکردهای کروز کنترل این نوع به فعال کردن صفحه دریچه بنزین برای حفظ سرعت ثابت، تحت مجموعه ای از شرایط وابسته است.

با این حال، بسیاری از خودروهای مدل اخیر اکنون دارای کروز کنترل تطبیقی ​​هستند که در واقع از ترمز به عنوان وسیله ای برای کاهش سرعت خودرو استفاده می کند. سیستم هایی از این نوع اغلب ترمز خودرو را به عنوان معیاری برای جلوگیری از تصادف یا افزایش فاصله عقب خودرو اعمال می کنند.

بیشتر بخوانید: 5 علت لاستیک سابی تایر خودرو (و نحوه جلوگیری از آن)

آیا کروز کنترل می تواند گیربکس شما را خراب کند؟

لیز خوردن گیربکس اتوماتیک

برخلاف تصور رایج، استفاده از کروز کنترل فرسودگی گیربکس را تسریع نمی کند. در واقع، استفاده منظم از کروز کنترل در واقع به دلیل کاهش قابل توجه در تحریک دستی دریچه گاز، می تواند سایش پیشرانه را کاهش دهد.

یک وسیله نقلیه کمترین میزان سایش را هنگام کار با سرعت ثابت و ثابت برای مدت زمان طولانی تجربه می کند.

بسیاری از رانندگان فریب می‌خورند و فکر می‌کنند که گیربکس وسیله نقلیه‌شان آسیب می‌بیند، زمانی که کروز کنترل وسیله نقلیه باعث می‌شود که دور موتور در حین کاهش دنده بالا برود. در حقیقت، اصلاً اینطور نیست، زیرا تعویض دنده با زمان معقول یک روش پذیرفته شده و کاملاً ایمن برای کاهش سرعت هر وسیله نقلیه است.

هنگام استفاده از کروز کنترل باید پای خود را کجا قرار دهید؟

پا روی پدال ترمز

هنگام استفاده از کروز کنترل، همیشه توصیه می شود پاهای خود را همیشه نزدیک پدال ترمز خودرو نگه دارید. شرایط جاده و ترافیک ممکن است در لحظاتی بدتر شود و نیاز به ورودی اضافی از جانب راننده باشد.

اگر پای آنها همیشه نزدیک پدال ترمز وسیله نقلیه باشد، یکی از توانایی بیشتری برای نصب چنین پاسخی در زمان مناسب برخوردار است.

این حتی در هنگام کار با خودرویی که دارای کروز کنترل تطبیقی ​​است نیز صادق است. اگرچه بسیاری از رانندگان در هنگام کار با وسیله نقلیه تحت چنین شرایطی دچار احساس امنیت کاذب می‌شوند، اما فرد باید بتواند در هر لحظه کنترل کامل خودرو را حفظ کند.

گفته شد، با دو پا (پای چپ بالای ترمز، پای راست روی گاز) رانندگی نکنید. در عوض، پای راست خود را نزدیک نگه دارید (نه روی پدال ترمز قرار می گیرد.

ممکن است وسوسه شوید که پاها یا پاهای خود را روی هم قرار دهید (مخصوصاً در یک رانندگی طولانی) تا آنها را دراز کنید. اما انجام این کار به شدت بر زمان واکنش شما تأثیر می گذارد، زمانی که موقعیتی نیاز به ترمز فوری دارد.

بیشتر بخوانید: هر آنچه که باید در مورد شمع ها بعد از مدرسه خودرو بدانید

آیا انواع مختلفی از کروز کنترل وجود دارد؟

کروز کنترل تطبیقی

انواع مختلفی از کروز کنترل وجود دارد که توسط سازندگان مختلف خودرو در چند دهه گذشته استفاده شده است. ابتدایی ترین آنها یک کروز کنترل استاندارد و با محدودیت سرعت است. همانطور که از نام آن پیداست، یک کروز کنترل محدود کننده سرعت اساساً سرعت خودرو را با یک نرخ از پیش تعیین شده کنترل می کند، بنابراین این سرعت را تحت شرایط مختلف حفظ می کند.

در دهه گذشته، کروز کنترل تطبیقی ​​نیز محبوبیت زیادی به دست آورده است. سیستم‌هایی از این نوع ثابت می‌کنند که می‌توانند سرعت از پیش تعیین شده را حفظ کنند، در حالی که مسافت عقب خودرو را اندازه‌گیری می‌کنند و در صورت لزوم، هر گونه تنظیم سرعت را انجام می‌دهند. سیستم‌هایی از این نوع متکی به تعدادی حسگر مبتنی بر رادار هستند که در امتداد نمای بیرونی خودرو قرار گرفته‌اند.

آخرین شکل کروز کنترلی که به صحنه می‌آید، طراحی نیمه خودران است. سیستم‌های کروز کنترل نیمه خودکار، سرعت، ترمز و فرمان خودرو را در پاسخ به شرایط ترافیک اندازه‌گیری می‌کنند. سیستم هایی از این نوع می توانند در ترافیک توقف و حرکت بدون دخالت راننده استفاده شوند.

آیا می توان کروز کنترل را به خودرو اضافه کرد؟

در بیشتر موارد، یک کیت کروز کنترل پس از فروش را می توان به راحتی و با قیمت مناسب به تقریباً هر وسیله نقلیه اضافه کرد. در واقع، تعدادی از تامین کنندگان پس از فروش در حال حاضر انواع کیت ها را برای این منظور دقیق تولید و به بازار عرضه می کنند.

کیت‌های کروز کنترل پس از فروش معمولاً شامل دستورالعمل‌های دقیق نصب و/یا یک شماره تلفن مستقیم به تیم پشتیبانی فنی شرکت می‌شوند. این بسیاری از حدس و گمان های مربوط به نصب چنین سیستم هایی را از بین می برد.

همچنین شایان ذکر است که کیت‌های کروز کنترل پس از فروش برای خودروهایی با اتصالات کابلی و الکترونیکی دریچه بنزین در دسترس هستند. در حالی که وسایل نقلیه با این دو پیکربندی دریچه بنزین به نصب یک کابل دریچه بنزین اضافی نیاز دارند، دومی معمولاً به یک ماژول و سیم‌کشی اولیه برای تسهیل کار متکی است.

بیشتر بخوانید: وظیفه ی کمک فنر خودرو چیست

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *