مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

استاتین ها و هرآنچه که باید در مورد آنها بدانید

استاتین ها و هرآنچه که باید در مورد آنها بدانید

استاتین ها و هرآنچه که باید در مورد آنها بدانید : استاتین ها برخی از رایج ترین داروهای تجویز شده در بریتانیا هستند که بیش از هفت میلیون نفر از ما آنها را برای کاهش سطح لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL، یا همان کلسترول بد) در خون مصرف می کنیم.

چه کسانی باید استاتین مصرف کنند؟

کلسترول نوعی چربی است که توسط کبد تولید می شود. ما همچنین مقدار کمی از رژیم غذایی خود را دریافت می کنیم. همه ما به مقداری کلسترول در خون خود نیاز داریم و داریم، اما برخی افراد ممکن است بیش از حد کلسترول داشته باشند. کلسترول بالا بد است زیرا می تواند شریان های شما را مسدود کند و خطر حمله قلبی و سکته را افزایش دهد.

اگر پزشکان معتقد باشند که شما در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی هستید، استاتین تجویز می کنند.

استاتین ها و هرآنچه که باید در مورد آنها بدانید…

آنها این تماس را بر اساس تعدادی از عوامل از جمله سن شما انجام می دهند – با افزایش سن خطر بیماری قلبی افزایش می یابد. سایر عواملی که می توانند خطر قلبی شما را افزایش دهند عبارتند از:

 • اگر قبلاً دچار حمله قلبی یا سکته شده اید
 • سیگار کشیدن
 • اضافه وزن داشتن
 • داشتن سابقه خانوادگی بیماری قلبی یا کلسترول بالا
 • داشتن فشار خون بالا
 • داشتن شرایط پزشکی خاص، مانند دیابت
 • قومیت شما

سازمان جهانی بهداشت (WHO) می گوید، برای مثال، آسیای جنوبی ها خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهند.

فواید مصرف استاتین چیست؟

استاتین ها می توانند کلسترول بد LDL شما را تا 50 درصد کاهش دهند. آنها همچنین کلسترول HDL “خوب” شما را افزایش می دهند.

حتی اگر کلسترول بالایی ندارید، پزشک ممکن است توصیه کند برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی از استاتین استفاده کنید. برای افرادی که دچار حمله قلبی یا سکته مغزی شده اند یا از شرایطی به نام بیماری عروق محیطی رنج می برند، بدون توجه به سطح کلسترول، احتمالاً استاتین تجویز می شود.

اگر دیابت دارید، ممکن است پزشک مصرف استاتین را نیز به شما توصیه کند.

این به این دلیل است که بر اساس دیابت انگلستان، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در افراد مبتلا به دیابت بین دو تا چهار برابر بیشتر از افراد بدون دیابت است.

بسیاری از عوامل خطر برای دیابت نوع 2، مانند حمل وزن بیش از حد در اطراف شکم، خطر ابتلا به بیماری قلبی را نیز افزایش می دهد. علاوه بر این، سطوح بالای قند خون نیز می تواند به شریان های شما آسیب برساند و شما را مستعد حمله قلبی و سکته مغزی کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که استاتین‌ها می‌توانند میزان بیماری‌های قلبی عروقی را در افراد دیابتی، حتی در میان افرادی که سطح کلسترول پایینی دارند، کاهش دهند.

عوارض جانبی استاتین ها

یادآوری این نکته مهم است که همه داروها عوارض جانبی دارند و استاتین ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

با این حال، برای اکثر افرادی که از استاتین ها استفاده می کنند، مزایای آن از نظر کاهش خطر حمله قلبی یا سکته بیشتر از خطر عوارض جانبی است. پزشک شما این مزایا و خطرات نسبی را به دقت بررسی خواهد کرد.

برخی از افرادی که استاتین مصرف می کنند ممکن است عوارض جانبی جزئی مانند حالت تهوع، مشکلات خواب، علائم سرماخوردگی یا خونریزی بینی، سردرد و برافروختگی صورت را تجربه کنند. بسیاری از مردم تغییری را در سیستم گوارش خود تجربه می کنند – این ممکن است نفخ ساده یا تغییر واضح تر در عادت روده باشد. تعداد کمی از افراد بثورات پوستی را گزارش می دهند و شواهد اخیر نشان می دهد که از دست دادن حافظه خفیف به ندرت ممکن است رخ دهد – با قطع دارو این حالت معکوس می شود!

انواع استاتین ها

انواع مختلفی از استاتین وجود دارد و تغییر به استاتین متفاوت می تواند کمک کننده باشد.

به ندرت، استاتین ها می توانند بر عملکرد کبد شما تأثیر بگذارند. پزشک شما این موضوع را بررسی خواهد کرد. افراد مبتلا به مشکلات کبدی یا کسانی که بیش از حد الکل مصرف می کنند باید از مصرف استاتین ها اجتناب کنند.

و استاتین ها گاهی اوقات می توانند باعث مشکلات عضلانی شوند که می تواند جدی باشد. اگر درد، حساسیت یا ضعف عضلانی را تجربه کردید که قابل توضیح نیست، باید با پزشک خود صحبت کنید.

من برای تیروئید کم کار لووتیروکسین مصرف می کنم و اخیرا شروع به مصرف استاتین کرده ام. بروشور حاوی استاتین‌ها می‌گوید «اگر تیروئید کم‌کار دارید، از سیمواستاتین مراقبت ویژه کنید».

اگر تیروئید کم کار باشد می توانم سیمواستاتین مصرف کنم؟

دو ارتباط کاملاً شناخته شده بین عملکرد تیروئید و استاتین ها وجود دارد:

کلسترول

تیروئید کم کار می تواند سطح کلسترول را در بدن افزایش دهد. بنابراین اگر درمان تیروئید (در مورد شما، لووتیروکسین) موفقیت آمیز باشد، ممکن است نیازی به مصرف داروهای کاهش دهنده کلسترول مانند سیمواستاتین نباشد.

آسیب عضلانی

یکی از عوارض جانبی استاتین‌ها میوپاتی نامیده می‌شود – التهاب ماهیچه‌های شما که باعث درد عضلانی می‌شود که گاهی اوقات می‌تواند شدید باشد. داشتن تیروئید کم کار می تواند خطر میوپاتی ناشی از استاتین را افزایش دهد. اگر از تیروئید کم کار رنج می برید، استاتین ها بیشتر باعث آسیب عضلانی می شوند، بنابراین، در حالی که در صورت مصرف تیروکسین نیازی به اجتناب کامل از استاتین ها ندارید، باید فوراً گزارش دهید.

درد، حساسیت یا ضعف عضلانی غیرقابل توضیح وجود دارد و اگر درد قابل توجه است یا برطرف نشد، باید به پزشک عمومی مراجعه کنید.

من یک مرد 66 ساله هستم. من یک سال پیش شروع به مصرف 40 میلی گرم سیمواستاتین کردم زیرا خطر ابتلا به بیماری قلبی (وزن، فشار خون و دور کمر و کاهش ورزش) در من افزایش می یابد. من در حال حاضر بیش از 1 سنگ از وزن خود را از دست داده ام و در این فکر بودم که اگر بیمار علائم دلگرم کننده ای از خود نشان دهد، پزشکان به کاهش دوز یا قطع مصرف استاتین فکر می کنند.

کاهش وزن، کاهش دور کمر و کاهش فشار خون؟

من خوشحالم که می شنوم وزن کم کرده اید. کاهش وزن هم می تواند کلسترول LDL “بد” شما را کاهش دهد و هم کلسترول “خوب” HDL شما را افزایش می دهد و باعث بهبود قابل توجهی نسبت کلسترول کل: HDL می شود. همچنین باید فشار خون شما را بهبود بخشد.

استاتین ها و هرآنچه که باید در مورد آنها بدانید

معمولاً اگر خطر 10 ساله حمله قلبی یا سکته مغزی (به نام خطر قلبی عروقی) بیش از 20 درصد باشد، مصرف استاتین ها توصیه می شود.

اگر خطر شما فقط بالاتر از این بود، ممکن است پزشک عمومی شما خوشحال باشد که استاتین های خود را برای چند ماه متوقف کند و بعد از این مدت دوباره سطح کلسترول خود را بررسی کند.

سپس محاسبه مجدد خطر کلی 10 ساله قلبی عروقی برای تعیین اینکه آیا استاتین ها هنوز اندیکاسیون دارند یا خیر امکان پذیر خواهد بود.

امیدوارم ناگفته نماند که در حالی که کاهش وزن، همانطور که به طرز شگفت انگیزی توانسته اید کلسترول، فشار خون و دور کمر را کاهش دهید، باید آن را حفظ کنید تا فواید آن حفظ شود.

من 3 سال است که استاتین مصرف می کنم و عملاً بی وقفه دچار معده درد و گرفتگی می شوم. درد در کشاله ران و پای من به طور فزاینده ای باعث شده است که راه رفتن در مسافت های طولانی بسیار ناراحت کننده باشد. پزشک عمومی من هفته گذشته استاتین ها را برای نظارت بر نتایج به مدت یک ماه از من برداشت و بیشتر ناراحتی در عرض 48 ساعت ناپدید شد. آیا استاتین ها اثر ماندگاری روی ماهیچه و بافت من ایجاد می کنند و در اسکن آسیب دیده می شود؟

همانطور که می دانید استاتین ها برای سال ها با موفقیت برای کمک به کاهش سطح کلسترول و در نتیجه کاهش خطر حملات قلبی و سکته مورد استفاده قرار گرفته اند.

عوارض جانبی مرتبط با استفاده از استاتین ها شامل :

 • گرفتگی عضلات
 • درد
 • ضعف عضلانی
 • خستگی و در برخی موارد تجزیه سریع عضلانی است.

این عوارض جانبی می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

اگرچه درد عضلانی، که به عنوان میالژیا نیز شناخته می شود، یک عارضه جانبی است که معمولا گزارش شده است، سمیت واقعی عضلانی به ندرت به دلیل استفاده از استاتین به تنهایی است. گاهی اوقات با استفاده از داروهای دیگر در کنار استاتین، خطر سمیت عضلانی می تواند افزایش یابد.

یک داروساز اغلب هر گونه تداخلات احتمالی را تشخیص می دهد و آنها را به شما گوشزد می کند. با این حال، از آنجایی که این نوع عوارض جانبی ممکن است مدتی پس از شروع مصرف استاتین رخ دهد، تداخل دارویی ممکن است نادیده گرفته شود.

وقتی پزشک مشکوک است که یک استاتین مسئول درد یا ضعف عضلانی است، معمولاً از طریق آزمایش خون می‌خواهد سطح کراتینین کیناز (CK) را بررسی کند.

سطح CK معمولاً قبل از شروع مصرف استاتین نیز بررسی می شود، بنابراین سطوح CK به دنبال مشکلات عضلانی را می توان با سطح پایه مقایسه کرد.

اگر سطح CK بیش از 5 برابر حد طبیعی بالا باشد، مشکلات عضلانی به استاتین نسبت داده می شود، بنابراین پزشک استاتین را به طور موقت متوقف می کند و درد را بررسی می کند.

پس از بررسی، اگر دردها و دردهای عضلانی متوقف شد، پزشک ممکن است دوباره استاتین را تجویز کند، این فرآیند به عنوان چالش مجدد شناخته می شود.

آنها همچنین ممکن است برنامه تمرینی شما را تغییر دهند. اگر درد عود کرد، پزشک مصرف استاتین را متوقف می‌کند و ممکن است یک استاتین محلول در آب مانند روزوواستاتین یا پراواستاتین تجویز کند، و همیشه برای هر گونه عوارض جانبی تحت نظر باشد.

بهترین راه حل ها برای کاهش کلسترول

بعید است که اسکن هیچ گونه اثر عضلانی را نشان دهد. معمولاً پس از قطع درمان، ضعف عضلانی و سایر علائم مرتبط به حالت عادی باز می گردد. من نتوانستم هیچ داده ای را پیدا کنم که مربوط به استاتین هایی باشد که تأثیر پایداری روی عضله دارند.

تصمیم گیری در مورد ماندن یا عدم مصرف استاتین تصمیمی است که باید با پزشک عمومی خود بگیرید.

این بر اساس عواملی مانند سلامت کلی شما، سایر شرایط پزشکی که ممکن است داشته باشید، سایر داروهایی که ممکن است مصرف کنید و سابقه خانوادگی شما خواهد بود.

گروه دیگری از داروهایی که به کاهش کلسترول کمک می کنند فیبرات نام دارند. پزشک شما سابقه پزشکی کامل شما را دارد، بنابراین در موقعیتی قرار خواهد گرفت که تصمیم بگیرد آیا یک عامل از این گروه برای شما مناسب است یا خیر.

چرا افرادی که از استاتین استفاده می کنند نمی توانند گریپ فروت بخورند؟

شناخته شده است که گریپ فروت حاوی گروهی از مواد شیمیایی به نام فورانوکومارین است.

فورانوکومارین‌ها آنزیمی (سیتوکروم P450 3A4) را مهار می‌کنند که استاتین‌ها را تجزیه می‌کند و می‌تواند منجر به تولید بیشتر داروی «فعال» در بدن نسبت به دوز تجویز شده شود و باعث ایجاد عوارض جانبی ناخوشایند و گاهی جدی مانند رابدومیولیز شود.

رابدومیولیز تجزیه فیبرهای عضلانی است که منجر به آزاد شدن میوگلوبین در جریان خون شما می شود. میوگلوبین بیش از حد در خون شما می تواند به کلیه شما آسیب برساند.

آیا مصرف استاتین ها بر زندگی جنسی تأثیر می گذارد؟

من در دو سال گذشته استاتین مصرف می کردم و اکنون در حفظ نعوظ مشکل دارم.

اختلال نعوظ

on – عدم توانایی حفظ نعوظ تا زمان انزال – یکی از عوارض جانبی شناخته شده بسیاری از داروها از جمله استاتین ها است.

از قضا، در برخی بیماران استاتین ها ممکن است به عملکرد نعوظ کمک کنند.

این به این دلیل است که نعوظ به جریان آزاد خون در شریان های تامین کننده آلت تناسلی بستگی دارد، و آترواسکلروز (موجود شدن شریان ها) می تواند بر شریان های آلت تناسلی به همان اندازه که بر شریان های خون رسانی به قلب یا آلت تناسلی تأثیر می گذارد، تأثیر بگذارد.

مغز مهم است که مصرف هیچ دارویی را بدون توصیه پزشکی قطع نکنید. با این حال، نگران یا خجالت نکشید که در این مورد با پزشک خود صحبت کنید.

آنها خوشحال خواهند شد که ببینند آیا به احتمال زیاد استاتین باعث این مشکل می شود یا اینکه آیا علت دیگری وجود دارد.

اگر آنها فکر می کنند که استاتین می تواند مقصر باشد، ممکن است بتوانند شما را به یک استاتین متفاوت یا دوز متفاوت از همان استاتین تغییر دهند. اگر این هنوز هم مشکل را حل نکرد، آنها با شما در نظر خواهند گرفت که آیا یک داروی جایگزین ممکن است به کاهش کلسترول شما کمک کند یا خیر.

آیا راه حل دیگری برای کاهش کلسترول وجود دارد؟

آره. حتی اگر استاتین مصرف می کنید، باز هم باید به راه های دیگری فکر کنید که می توانند به کاهش کلسترول کمک کنند.

برخی از تغییرات ساده در سبک زندگی که می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند عبارتند از:

 • از یک رژیم غذایی سالم، کم چربی اشباع شده استفاده کنید
 • به طور منظم تمرین کن
 • ترک سیگار
 • میزان مصرف الکل را تعدیل کنید.

کلسترول بالا (علت و عوارض و راههای کاهش آن )

چربی اشباع شده نوعی چربی است که در کره و گوشت خوک، پای، کیک و بیسکویت، تکه های چرب گوشت، سوسیس و بیکن و پنیر و خامه یافت می شود. سعی کنید به گزینه های سالم تری مانند اسپری های کم چرب و روغن زیتون بروید. برچسب های تغذیه ای روی بسته ها به شما می گوید که چه مقدار چربی اشباع در غذای شما وجود دارد.

آنهایی که چربی اشباع بالایی دارند، حاوی بیش از 5 گرم مواد اشباع در هر 100 گرم هستند و اغلب دارای کد رنگ قرمز هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا