مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

استارتر خودرو چیست و علائم خرابی آن

استارتر خودرو چیست و علائم خرابی آن :می توان ادعا کرد که موتور، چرخ ها یا حتی چراغ ها مهمترین بخش یک خودرو هستند، اما بدون استارت، هیچ یک از موارد ذکر شده در بالا در نهایت کار نمی کند. این وظیفه دارد با چرخاندن موتور هنگام چرخاندن کلید یا فشار دادن دکمه، همه چیز در ماشین شما بیدار شود.

علائم رایج استارت بد شامل روشن نشدن ماشین، کندی زمان میل لنگ، صداهای غیرمعمول، بوی دود، و پوشش روغن موتور استارت است.

استارتر چیست؟

استارت یک موتور الکتریکی کوچک است که با باتری کار می کند و با چرخاندن کلید استارت یا فشار دادن دکمه استارت با فلایویل درگیر می شود. یک شیر برقی بین باتری و موتور استارت قرار دارد که سیگنال الکتریکی را برای فشار دادن یک دنده استارت به دندانه های فلایویل می فرستد. این فرآیند منجر به راه اندازی موتور و شروع توالی احتراق می شود.

علائم و نشانه های رایج شروع کننده بد

خیلی معمول نیست که استارت‌ها دائماً خاموش شوند، اما از آنجایی که سواری زیاد روی آن‌ها وجود دارد، به طور مرتب از آنها استفاده می‌شود، این پتانسیل را دارند که سریع‌تر از بسیاری دیگر از قطعات خودرو فرسوده شوند. علائم استارت بد کاملاً جدا هستند و معمولاً فقط مستقیماً شامل اتصالات مستقیم به موتور استارت می شوند.

بیشتر بخوانید: چرا ترمزهای شما دود می کنند

نمی توان ماشین را روشن کرد

اگر استارت به طور کامل از کار بیفتد، برخی از اجزای استارت از کار افتاده است، یا اگر مشکل الکتریکی در شیر برقی وجود داشته باشد، استارت کار خود را انجام نمی دهد – استارت خودرو. همه مشکلات مربوط به استارت باعث از کار افتادن کامل آن نمی شود، اما اگر بدون تعمیر باقی بماند، خرابی قطعی خواهد بود.

شروع آهسته یا متناوب

کند شدن لنگ موتور می تواند نشانه ای از مشکل باتری یا مشکل استارت باشد. ممکن است به این معنی باشد که باتری در حال از دست دادن توانایی خود برای تغذیه استارت است، اما همچنین می تواند نشانه ای باشد که استارت در حال خروج است. یک راه خوب برای تشخیص قطعی مشکل اصلی این است که بار باتری را آزمایش کنید. اگر خروجی برق کم باشد، احتمالاً به این معنی است که باتری خراب است. اگر باتری نرمال باشد، احتمالاً به این معنی است که استارت فرسوده شده است.

استارت متناوب و ناتوانی در استارت زدن خودرو احتمالاً یک مشکل الکتریکی بین استارت و باتری است. اجزای استارت معمولاً از کار نمی افتند، سپس دوباره به صورت تصادفی شروع به کار می کنند. یک اتصال شل که تکان داده می شود این پتانسیل را دارد که جریان الکتریکی را تا زمانی که ثابت شود اجازه دهد و اجازه دهد.

صدای غیرمعمول هنگام تلاش برای شروع

بیشترین صدایی که با استارت بد همراه است، «کلیک کردن» هنگام چرخاندن کلید استارت است. سنگ زنی نیز یک صدای رایج مرتبط با خرابی استارت است. هر دوی این صداها نشان‌دهنده فرسودگی دندان‌های استارت است که در صورت عدم تعمیر، به طور بالقوه باعث آسیب به فلایویل می‌شود.

صدایی که کمتر شناخته شده است و همچنین می تواند نیاز به سفر به مکانیک داشته باشد، صدای چرخش، ناله یا چرخش است. این نشانه عدم درگیر شدن دندانه های داخل استارت با فلایویل برای روشن شدن موتور است.

بو یا ظاهر دود

یکی دیگر از مشکلات کمتر شناخته شده استارت، ظاهر یا بوی دود پس از تلاش برای روشن کردن خودرو است. این معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که استارت کار خود را انجام نمی‌دهد و مالک وسیله نقلیه به تلاش برای روشن کردن خودرو ادامه می‌دهد. این منجر به گرمای بیش از حد می شود و باعث مشکلات الکتریکی می شود که دود تولید می کند.

چراغ روشن بدون اینکه بتوانید ماشین را روشن کنید

وقتی موتور روشن نیست و کلید استارت را می‌چرخانید، همچنان می‌توانید از رادیو استفاده کنید، چراغ‌ها را روشن کنید و از سایر لوازم جانبی خودرو استفاده کنید. اگر باتری تمام شود، چراغ ها کم می شوند و سایر لوازم جانبی ممکن است کار کنند. چرخاندن کلید احتراق و همچنان قادر به استفاده از تمام لوازم جانبی در حالی که نمی توانید موتور را روشن کنید، می تواند به این معنی باشد که استارت به جای مشکل باتری، مرده است.

روغن روی استارت

روغن روی استارت اغلب نه تنها یک مشکل استارت بیشتر از نشانه ای از یک مشکل دیگر مربوط به نشت روغن است. هر روغنی که در جایی وجود دارد نباید برای قسمتی که روی آن چکه می کند نیز مشکلی ایجاد کند، اما این معمولاً سیگنال خوبی برای بررسی بقیه خودرو است.

طول عمر مورد انتظار یک استارتر چقدر است؟

استارت بد ماشین

هنگام تلاش برای تعیین طول عمر، استارتر می تواند مشکل ساز باشد. ساییدگی و پارگی عمومی بزرگترین عواملی هستند که باعث خرابی استارت می شوند. یکی دیگر از عوامل مهم به شکل خرابی سیستم الکتریکی است که اغلب دشوار است.

اگرچه استارت‌ها یک قطعه جهانی خودرو هستند، اما معمولاً می‌توانند از 50000 مایل تا طول عمر خودرویی که در آن مجهز هستند دوام بیاورند. اکثر وسایل نقلیه ای که از آنها مراقبت می شود می توانند استارتی داشته باشند که تا 100000 دوام می آورد. کمتر از 50000 مایل و بیش از 120000 مایل وارد قلمرو غیرعادی برای استارت خودرو می شود.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره واتر پمپ خودرو

هزینه تعویض استارت چقدر است؟

یک چیز خوب در مورد استارتر این است که جایگزینی آنها ارزان است، به خصوص اگر خودتان کار را انجام دهید. در کل هزینه مشخصی وجود ندارد و با توجه به نوع خودرو متغییر میباشد.

نتیجه  نهایی

استارت یک بخش مهم خودرو است زیرا بدون آن، وسیله نقلیه شما در نهایت قادر به کار نخواهد بود. از نظر قطعات دوام خاصی ندارند، اما تعویض آنها می تواند بسیار ارزان باشد. علائمی که نشان می دهد به یک استارتر جدید نیاز دارید عبارتند از روغن روی استارت، بوی یا ظاهر دود هنگام شروع به کار، صدای خراش یا صدای کلیک هنگام شروع به کار، و هیچ عملی در هنگام شروع به کار انجام نمی شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *