مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

اسکیزوفرنی چیست؟علائم و راههای درمان

اسکیزوفرنی چیست؟علائم و راههای درمان

اسکیزوفرنی چیست؟علائم و راههای درمان :این یک بیماری روانی جدی است که بدون مراقبت می تواند ناتوان کننده زدگی یک فرد باشد. افراد مبتلا به این عارضه ممکن است صداها را بشنوند، مناظر خیالی ببینند، یا معتقد باشند که دیگران افکارشان را کنترل می کنند. این احساسات می تواند فرد را بترساند و منجر به رفتارهای نامنظم شود. اگرچه هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد، اما درمان های موجود معمولاً می تواند جدی ترین علائم این بیماری را مدیریت کند. بر خلاف سوء تفاهم رایج، اسکیزوفرنی همان اختلال چند شخصیتی نیست.
اسکیزوفرنی چیست؟علائم و راههای درمان

علائم اسکیزوفرنی چیست؟

اسکیزوفرنی چیست؟
آنها عبارتند از:

  • توهم: شنیدن یا دیدن چیزهای خیالی
  • هذیان: باورهای نادرست قوی
  • کاتاتونیا: وضعیتی که در آن فرد به مدت طولانی در یک وضعیت ثابت قرار می گیرد.

برخی از علائم، مانند عدم لذت بردن از زندگی روزمره و کناره گیری از فعالیت های اجتماعی، ممکن است افسردگی را تقلید کنند.
چگونه بر افکار تأثیر می گذارد
افراد مبتلا به اسکیزوفرنی ممکن است در سازماندهی افکار یا ایجاد ارتباطات منطقی مشکل داشته باشند. آنها ممکن است احساس کنند ذهنشان از یک فکر نامربوط به فکر دیگری می پرد. گاهی اوقات زمانی که جریان تفکر یک نفر به طور ناگهانی قطع می‌شود، «کناره‌گیری فکر»، احساس حذف افکار از سرشان، یا «مسدود شدن افکار» دارند.

اثرات اسکیزوفرنی بر رفتار

اسکیزوفرنی چیست؟
این بیماری از بسیاری جهات تأثیر عمده ای دارد. مردم ممکن است حرف بزنند و معنی نداشته باشند یا کلماتی بسازند. آنها ممکن است برانگیخته باشند یا هیچ بیانی نشان ندهند. بسیاری در تمیز نگه داشتن خود یا خانه هایشان مشکل دارند.

چه کسانی به اسکیزوفرنی مبتلا می شوند؟

اسکیزوفرنی چیست؟
هرکسی میتواند. در میان مردان و زنان و در میان گروه های قومی به همان اندازه رایج است. علائم معمولا بین 16 تا 30 سالگی شروع می شود. علائم اولیه ممکن است هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها قبل از اولین حادثه روان پریشی کامل ظاهر شوند. در مردان زودتر از زنان شروع می شود. اسکیزوفرنی به ندرت در دوران کودکی یا بعد از 45 سالگی شروع می شود. افراد مبتلا به اسکیزوفرنی یا سایر اختلالات روان پریشی در خانواده آنها ممکن است بیشتر به آن مبتلا شوند.

چه چیزی باعث اسکیزوفرنی می شود؟

دانشمندان علت را نمی دانند. ژن‌ها، تجربیات و محیط‌های یک فرد ممکن است همگی دخیل باشند. تئوری ها شامل میزان فعال بودن و چگونگی عملکرد نواحی خاصی از مغز و همچنین مشکلات مربوط به مواد شیمیایی مغز مانند دوپامین و گلوتامات است. ممکن است تفاوت‌های ساختاری نیز وجود داشته باشد، مانند از دست دادن سلول‌های عصبی که منجر به ایجاد حفره‌های پر از مایع بزرگ‌تر یا «بطن‌ها» در مغز می‌شود.

چگونه پزشکان اسکیزوفرنی را تشخیص می دهند

هیچ آزمایش آزمایشگاهی برای یافتن اسکیزوفرنی وجود ندارد، بنابراین پزشکان معمولاً تشخیص را بر اساس سابقه و علائم فرد انجام می دهند. آنها ابتدا سایر علل پزشکی را رد می کنند. در نوجوانان، ترکیبی از سابقه خانوادگی و رفتارهای خاص می تواند به پیش بینی شروع اسکیزوفرنی کمک کند. دوره ای که علائم برای اولین بار شروع به ظهور می کنند و قبل از اولین دوره روان پریشی (FEP) دوره پرودرومال نامیده می شود. می تواند روزها، هفته ها یا حتی یک سال طول بکشد.
بیماری ام اس چیست ؟علائم-تشخیص و راههای درمانms
گاهی اوقات تشخیص آن دشوار است زیرا معمولاً هیچ محرک خاصی وجود ندارد. Prodrome با آنچه می تواند به عنوان تغییرات رفتاری ظریف تلقی شود، به خصوص در نوجوانان همراه است. این رفتارها شامل کناره گیری از گروه های اجتماعی و ابراز سوء ظن غیرعادی است، اما این برای تشخیص کافی نیست.

داروهایی که اسکیزوفرنی را درمان می کنند.

داروهای تجویزی می توانند علائمی مانند تفکر غیرطبیعی، توهم و هذیان را کاهش دهند. برخی از افراد عوارض جانبی نگران کننده ای از جمله لرزش و افزایش وزن دارند. داروها همچنین ممکن است با سایر داروها یا مکمل ها تداخل داشته باشند. اما در بیشتر موارد، دارو برای درمان اسکیزوفرنی ضروری است.

نقش درمان در بهبود اسکیزوفرنی

مشاوره می تواند به افراد کمک کند تا راه های بهتری برای شناخت و رسیدگی به رفتارها و افکار مشکل دار خود پیدا کنند و نحوه ارتباط آنها با دیگران را بهبود بخشند. هر چه زودتر به دنبال درمان باشید، نتیجه بهتری خواهید داشت. در درمان شناختی رفتاری (CBT)، افراد یاد می گیرند که واقعیت افکار خود را آزمایش کنند و علائم را بهتر مدیریت کنند. سایر اشکال درمان با هدف بهبود مراقبت از خود، ارتباط و مهارت های ارتباطی است.

اسکیزوفرنی چیست؟علائم و راههای درمان

برنامه های توانبخشی برای اسکیزوفرنی به افراد یاد می دهد که چگونه کارهای روزمره را انجام دهند، مانند استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، مدیریت پول، خرید مواد غذایی، یا یافتن و حفظ شغل. این برنامه ها زمانی که در یک رویکرد تیمی مانند مراقبت تخصصی هماهنگ (CSC) گنجانده شوند، بهترین کار را دارند. این درمان شامل دارو، درمان و خدمات اجتماعی همراه با مداخلات شغلی و آموزشی است.

ادامه دادن درمان اسکیزوفرنی

افراد مبتلا به اسکیزوفرنی گاهی اوقات داروهای خود را به دلیل عوارض جانبی یا درک نکردن بیماری خود ترک می کنند. این خطر بازگشت علائم جدی را افزایش می دهد، که می تواند منجر به یک دوره روان پریشی شود (که در آن شخص ارتباط خود را با واقعیت از دست می دهد). مشاوره منظم می تواند به افراد کمک کند به درمان خود ادامه دهند و از عود بیماری یا نیاز به بستری شدن در بیمارستان جلوگیری کنند.

چالش های محل کار برای افراد اسکیزوفرنی

افراد مبتلا به اسکیزوفرنی اغلب در یافتن یا حفظ شغل مشکل دارند. این تا حدی به این دلیل است که این بیماری بر تفکر، تمرکز و ارتباطات تأثیر می گذارد. اما همچنین از این واقعیت ناشی می شود که علائم در بزرگسالی جوانی شروع می شود، زمانی که بسیاری از افراد در حال شروع حرفه خود هستند. توانبخشی حرفه ای و شغلی می تواند به افراد در توسعه مهارت های شغلی عملی کمک کند.

وقتی یکی از عزیزانتان اسکیزوفرنی دارد

روابط ممکن است برای افراد مبتلا به اسکیزوفرنی دشوار باشد. افکار و رفتارهای غیرمعمول آنها ممکن است دوستان، همکاران و اعضای خانواده را دور نگه دارد. درمان می تواند کمک کند. یکی از انواع درمان بر شکل گیری و پرورش روابط متمرکز است. اگر به فردی که مبتلا به اسکیزوفرنی است نزدیک هستید، ممکن است بخواهید به یک گروه پشتیبانی بپیوندید یا خودتان مشاوره دریافت کنید، بنابراین می توانید حمایت دریافت کنید و در مورد آنچه که در حال گذر است بیشتر بدانید.

الکل و مواد مخدر برای افراد مبتلا به اسکیزوفرنی یک خطر جدی هستند

افراد مبتلا به اسکیزوفرنی بسیار بیشتر از سایر افراد در معرض سوء استفاده از الکل یا مواد مخدر هستند. برخی از مواد، از جمله ماری جوانا و کوکائین، می توانند علائم را بدتر کنند. سوء مصرف مواد مخدر نیز در درمان اسکیزوفرنی اختلال ایجاد می کند. اگر فردی را می شناسید که با آن سروکار دارد، به دنبال برنامه های سوء مصرف مواد باشید که برای افراد مبتلا به اسکیزوفرنی طراحی شده است.

بارداری در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی

زنان مبتلا به اسکیزوفرنی که قصد باردار شدن دارند باید با پزشک خود صحبت کنند تا مطمئن شوند که داروهای آنها برای مصرف در دوران بارداری مناسب است. مطالعات ایمنی داروی اسکیزوفرنی در دوران بارداری دلگرم کننده است. اما اگرچه هیچ ارتباط قطعی بین داروهای اسکیزوفرنی و نقایص مادرزادی یا عوارض جدی بارداری وجود ندارد، مهم است که ابتدا در مورد آن با پزشک خود صحبت کنید.

تشویق فرد مبتلا به اسکیزوفرنی به دریافت کمک

متقاعد کردن فرد مبتلا به اسکیزوفرنی برای دریافت کمک می تواند سخت باشد. درمان اغلب زمانی شروع می شود که یک دوره روان پریشی منجر به بستری شدن در بیمارستان شود. هنگامی که فرد تثبیت شد، اعضای خانواده می توانند این کارها را برای جلوگیری از عود انجام دهند:
فرد را تشویق کنید که دارو مصرف نکند
با آنها به قرارهای بعدی آنها بروید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *