مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

اعداد روی تایرها به چه معناست و چرا اهمیت دارد

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که اعداد و حروف کنار لاستیک های شما چه معنایی دارند؟ لاستیک ها در اشکال و اندازه های مختلف هستند و در انواع مختلف زمین تخصص دارند. از ترکیبات مختلف گرفته تا سبک تایر، تایر مناسب برای شما در دسترس است.

اعداد روی لاستیک خودرو

به این ترتیب، لاستیک ها در اندازه های مختلفی هستند که می تواند از اعداد روی دیواره جانبی شما بدست آید. با شروع از نحوه تولید آن، در اینجا نحوه کار اندازه تایرها آمده است.

تفاوت در سایز تایر

از آنجایی که هیچ اندازه برای همه مناسب نیست، اندازه تایر در این فرمت ذکر می شود: 235/35/19.

با شروع از سمت چپ، اولین عدد در گروه، عرض لاستیک از نظر میلی متر است. بعد از عرض، عدد وسط قرار دارد که نشان دهنده ارتفاع دیواره جانبی لاستیک است. احتمالاً کسانی که کامیون‌ها و شاسی‌بلندها دارند، دیواره‌های جانبی بزرگ‌تری نسبت به خودروهای سدان و اسپورت دارند و بالعکس. در نهایت، عدد نهایی در گروه نشان دهنده قطر چرخ است. البته اندازه لاستیک شما بسته به نوع وسیله نقلیه شما متفاوت خواهد بود.

رتبه بندی بار و سرعت

نمودار رتبه بندی سرعت میشلین

جدا از ترکیبات مختلف و سایزهای مختلف لاستیک، رتبه دیگری که شرکت های تایر در اختیار شما قرار می دهند، رتبه بندی سرعت تایر است. این با عبارت عددی که نشان داده شده است تعیین می شود: 96W. “96” حداکثر بار لاستیک را نشان می دهد و W رتبه سرعت را نشان می دهد. رتبه سرعت هر لاستیک را می توان با اطلاعات روی نمودار همانطور که نشان داده شده است تعیین کرد. این دقیقاً برای اکثر مردم در جاده مهم نیست، زیرا هر محدودیت سرعتی به مراتب کمتر از حداکثر آستانه لاستیک است. با این حال، کسانی که در آینده خود دارای عملکرد و روزهای پیست هستند، باید کیفیت لاستیک مورد استفاده خود را بسیار در نظر بگیرند.

البته، در حالی که محدودیت سرعت زیر آستانه است، محدودیت سرعت به دلایل دیگری وجود دارد و شما نباید این را در جاده‌های باز آزمایش کنید.

 

آج در مقابل آج

تصویر ست زمستانی الگوی آج

از تریلر گرفته تا خودروهای سواری، هر تایر هدف و ترکیب خاص خود را دارد تا کارایی خود را در حین استفاده به حداکثر برساند. بنابراین، لاستیک های زمستانی حاوی ترکیبات لاستیکی نرم تری برای سازگاری با آب و هوای سردتر هستند. به طور مشابه، تایرهای مسیر نیز از ترکیبات لاستیکی نرم تری تشکیل شده اند تا حداکثر چسبندگی به آسفالت را فراهم کنند.

مرتبط:5 علت ساییدگی لاستیک بیرونی

درجه بندی آج روی یک تایر به اندازه ترکیب مهم است. رتبه بندی لباس های آج از 100 تا 500 متغیر است که اعداد بزرگتر نشان دهنده ماندگاری لاستیک ها هستند. این با آج لاستیک که صرفاً به الگوی روی آن اشاره دارد متفاوت است. آج روی لاستیک ها به طور خاص مهندسی شده اند و سازندگان اغلب در مدل های محبوب خود تجدید نظر می کنند تا از طریق آزمایش های شدید مهارت خود را کامل کنند.

لاستیک های شما چند ساله هستند؟
لاستیک خودرو

هر لاستیک تولید شده تاریخ ساخت خود را روی لاستیک چاپ شده است. نکته مهم در اینجا چهار رقم آخر سری است، همانطور که در بالا نشان داده شد. دو رقم اول نشان دهنده هفته و دو رقم آخر نشان دهنده سال است. این به شما امکان می دهد دوره تولید لاستیک های خود را شناسایی کنید. از آنجایی که لاستیک خشک به مرور زمان پوسیده می شود، این امر تضمین می کند که لاستیک روی چرخ های شما به روز باشد.

از خودروهای بنزینی گرفته تا برقی، هر تایر هدف و ترکیب خاص خود را برای به حداکثر رساندن کارایی خود در حین استفاده دارد.

مرتبط:رانندگی با لاستیک پنچر : آیا همیشه مشکلی ندارد؟

نکات کلی برای لاستیک های با دوام بیشتر

صرف نظر از نوع تایر یا وسیله نقلیه ای که دارید، برای به حداکثر رساندن عمر آنها باید چند نکته را در نظر بگیرید. فشار ناکافی یا متغیر تایر می تواند باعث لرزش، سایش ناهموار و حتی ویژگی های رانندگی ضعیف شود. این امر ترازهای دوره‌ای چرخ‌ها را ضروری می‌سازد، زیرا تنظیم نامناسب انگشتان پا یا لاستیک‌ها می‌تواند به طور تصاعدی آج روی مجموعه جدید تایرهای شما را از بین ببرد. داشتن یک مجموعه خوب از لاستیک ها مهم است، زیرا کارایی برنامه های پایداری خودرو شما را به حداکثر می رساند.

لاستیک با کیفیت مهم است،ماشین مهم نیست!

بدیهی است که لاستیک ها زمانی که با لاستیک مناسب جفت شوند، به بهترین شکل با سطوح مطابقت دارند. چه به دنبال یک مجموعه لاستیک زمستانی یا تابستانی باشید، مهم است که اندازه و مدل لاستیک را بررسی کنید تا بهترین نیازهای رانندگی شما را برآورده کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا