مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

انواع اختلالات اضطرابی

انواع اختلالات اضطرابی

اختلالات اضطرابی گروهی از مشکلات سلامت روان هستند. آنها شامل اختلالات اضطراب فراگیر، فوبیای اجتماعی، فوبیای خاص (به عنوان مثال، آگورافوبیا و کلاستروفوبیا) و اختلالات پانیک می باشند. افسردگی اغلب با اختلالات اضطرابی مرتبط است.

اختلالات اضطرابی یکی از مشکلات رایج سلامت روان است که بسیاری از افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. تقریباً 25٪ از جمعیت دارای یک اختلال اضطرابی هستند که در دوره ای از زندگی خود نیاز به درمان دارد و تا 25٪ دیگر دارای اضطراب های کمتر شدید مانند ترس از عنکبوت و مار هستند.

همه اضطراب ها یک اختلال نیستند

همه گاهی اوقات اضطراب و ترس را تجربه می کنند – اینها احساسات طبیعی و مفید انسانی هستند که به ما در مقابله با خطر کمک می کنند. با این حال، برخی از افراد اضطراب و نگرانی های بیش از حد و غیرمنطقی را تجربه می کنند که مداوم و ناراحت کننده می شود و زندگی روزمره آنها را مختل می کند. این ممکن است نشان دهنده یک اختلال اضطرابی باشد. اغلب به نظر می رسد هیچ دلیل واضح یا منطقی برای احساس فرد وجود ندارد. این ممکن است یک اختلال اضطرابی را حتی بیشتر برای فرد مبتلا نگران کند.

بیشتر بخوانید :اضطراب و ترس در کودکان

علائم اختلالات اضطرابی

ویژگی های اصلی یک اختلال اضطرابی، ترس ها یا افکاری است که مزمن (مداوم) و ناراحت کننده هستند و در زندگی روزمره اختلال ایجاد می کنند. سایر علائم اختلال اضطراب ممکن است شامل موارد زیر باشد:

حملات پانیک یا اضطراب یا ترس از این حملات

واکنش های اضطراب جسمانی – به عنوان مثال لرزش، تعریق، غش، ضربان قلب سریع، مشکلات تنفسی یا حالت تهوع
رفتار اجتنابی – یک فرد ممکن است برای اجتناب از موقعیتی که فکر می‌کند می‌تواند باعث اضطراب یا وحشت شود، دست به اقدامات افراطی بزند.
حملات پانیک یک علامت رایج است
حمله پانیک یک احساس ناگهانی وحشت شدید است که ممکن است در موقعیت های خاص یا بدون دلیل ظاهری رخ دهد. حمله پانیک به این معنا نیست که فرد لزوماً از یک اختلال اضطرابی رنج می برد. با این حال، حمله پانیک ویژگی مشترک هر نوع اختلال اضطرابی است. علائم حمله پانیک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • تنگی نفس
  • سرگیجه
  • ضربان قلب تند
  • خفگی
  • حالت تهوع.

علت حملات پانیک ناشناخته است، اما ممکن است مربوط به یک واکنش شیمیایی در مغز باشد که ناشی از رویدادهای واقعی تهدید کننده یا استرس زا یا تفکر در مورد رویدادهای استرس زا است. پاسخ مغز منجر به تغییرات فیزیولوژیکی در بدن می شود، مانند تنفس کم عمق و ضربان قلب سریع.

بیشتر بخوانید : بهترین برنامه های خواب و مدیتیشن در سال 2022

حملات پانیک می تواند ترسناک باشد. برخی افراد می گویند که احساس می کنند می میرند یا دیوانه می شوند. افرادی که تحت تأثیر حملات پانیک قرار می گیرند ممکن است از موقعیت هایی که فکر می کنند ممکن است در آن حملات رخ دهد اجتناب کنند. در برخی موارد، این ممکن است منجر به ایجاد سایر اختلالات اضطرابی از جمله آگورافوبیا شود.

انواع اختلالات اضطرابی

اضطراب زمانی به یک اختلال تبدیل می‌شود که غیرمنطقی، بیش از حد باشد و در توانایی فرد برای عملکرد روزانه اختلال ایجاد کند. اختلالات اضطرابی عبارتند از:

اختلال اضطراب فراگیر
فوبیای اجتماعی : ترس از موقعیت های اجتماعی
فوبیاهای خاص : برای مثال ترس از فضاهای باز (اگورافوبیا) یا فضاهای بسته (کلاستروفوبیا)
اختلالات پانیک : حملات پانیک مکرر و ناتوان کننده.

اختلال اضطراب فراگیر

اضطراب فراگیر عبارت است از اضطراب مفرط و نگرانی دائمی در مورد بسیاری از چیزها. کانون اضطراب ممکن است خانواده یا دوستان، سلامتی، کار، پول یا فراموش کردن قرارهای مهم باشد.

ممکن است فرد مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر تشخیص داده شود اگر:

اضطراب و نگرانی بیشتر روزها در یک دوره شش ماهه وجود داشته است
کنترل اضطراب برای فرد مشکل است.

فوبیای اجتماعی

افراد مبتلا به فوبیای اجتماعی از قضاوت یا ارزیابی منفی توسط دیگران می ترسند. این منجر به ترس از انجام کاری می شود که ممکن است آنها را در ملاء عام تحقیر کند – برای مثال صحبت کردن در جمع، استفاده از توالت های عمومی، خوردن و آشامیدن در جمع، نوشتن در جمع، یا هرگونه برخورد اجتماعی مانند مهمانی ها یا محل کار.

برخی از مبتلایان به فوبیای اجتماعی ممکن است فقط از یک نوع موقعیت بترسند. دیگران ممکن است نگران چندین نوع موقعیت باشند. این می تواند آنها را به دوری از موقعیت های ترسناک سوق دهد که می تواند منجر به انزوای شدید و اجتناب از افراد و فعالیت هایی شود که معمولاً از آنها لذت می برند.

فوبیای خاص

فرد مبتلا به فوبیای خاص، از یک شی یا موقعیت خاص، ترس مداوم و غیرمنطقی دارد. آنها ممکن است از حیوانات، مکان ها یا افراد بترسند. ترس از شی یا موقعیت به قدری شدید است که فرد ممکن است علائم فیزیکی و حملات پانیک را تجربه کند. ترس ممکن است شامل سگ، خون، طوفان، عنکبوت یا سایر اشیا یا موقعیت‌ها باشد، اما در همه موارد، این اضطراب هم بیش از حد است و هم مزاحم.

بزرگسالان مبتلا به فوبیا معمولاً می دانند که ترس آنها بیش از حد یا غیرمنطقی است. با این حال، نیاز آنها به اجتناب از شی، مکان یا شخص می تواند به طور قابل توجهی زندگی آنها را محدود کند.

اختلالات پانیک

حملات پانیک یا اضطراب شایع هستند. اختلالات پانیک کمتر شایع است و حدود 2 درصد از جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد. برای اینکه یک فرد مبتلا به اختلال پانیک تشخیص داده شود، معمولاً حداقل چهار حمله پانیک در هر ماه در مدت زمان طولانی داشته است. اغلب حملات پانیک ممکن است به یک موقعیت مرتبط نباشد، اما به طور خود به خود رخ می دهد.

اگر حملات پانیک مکرر باشد و اگر ترس شدید و مداوم از وقوع حمله دیگری وجود داشته باشد، ممکن است اختلال پانیک تشخیص داده شود.

اختلالات اضطرابی می تواند اثرات جدی داشته باشد
یک اختلال اضطرابی ممکن است منجر به انزوای اجتماعی و افسردگی بالینی شود و توانایی فرد را برای کار، مطالعه و انجام فعالیت‌های معمول مختل کند. همچنین ممکن است به روابط با دوستان، خانواده و همکاران آسیب برساند. شایع است که افسردگی و اضطراب همزمان اتفاق بیفتند. افسردگی می تواند یک بیماری جدی با خطر بالای خودآزاری و خودکشی باشد.

بهبودی با درمان امکان پذیر است

بهبودی از یک اختلال اضطرابی با درمان و حمایت مناسب امکان پذیر است. درمان های موثر برای اختلالات اضطرابی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

درمان شناختی رفتاری – با هدف تغییر الگوهای تفکر، باورها و رفتارهایی که ممکن است باعث ایجاد اضطراب شود.
مواجهه درمانی – شامل قرار دادن تدریجی فرد در موقعیت هایی است که با استفاده از سلسله مراتب ترس باعث ایجاد اضطراب می شود: این حساسیت زدایی سیستماتیک نامیده می شود.
تکنیک های مدیریت اضطراب و آرام سازی – به عنوان مثال آرام سازی عمیق عضلات، مدیتیشن، تمرینات تنفسی و مشاوره.
دارو – ممکن است شامل داروهای ضد افسردگی و بنزودیازپین ها باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *