مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

انواع سیستم تعلیق کامیون

انواع سیستم تعلیق کامیون : هر سیستم در یک وسیله نقلیه مهم است و در حفظ عملکرد نقش دارد. سیستم تعلیق به کنترل و پایداری وسیله نقلیه در هنگام رانندگی کمک می کند.

در حالی که هدف سیستم تعلیق خودرو و سیستم تعلیق کامیون یکسان است، خود سیستم بین این دو نوع خودرو متفاوت است. برای اطلاعات بیشتر در مورد سیستم تعلیق کامیون و نحوه عملکرد آنها به خواندن ادامه دهید.

چرا سیستم تعلیق کامیون مهم است؟

هنگامی که صحبت از وسایل نقلیه سنگین مانند کامیون های کار می شود، سیستم تعلیق نقش مهمی در کمک به پشتیبانی از عملیات های مختلف وسایل نقلیه ایفا می کند.

سیستم های تعلیق وانت باری که توسط وسیله نقلیه حمل می شود را پشتیبانی می کنند. اغلب، این وسایل نقلیه مقادیر زیادی تجهیزات یا محصولات حمل می کنند، بنابراین سیستم تعلیق باید به اندازه کافی بادوام و قابل اعتماد باشد تا بتواند با آن کار کند.

بیشتر بخوانید: علائمی که روغن شما دارای تراشه های فلزی است

سیستم تعلیق کامیون نیز برای ایجاد ثبات در جاده بسیار مهم است. از آنجایی که این وسایل نقلیه سنگین‌تر هستند و همچنین ممکن است وزن بیشتری نیز حمل کنند، سیستم تعلیق باید بتواند به مدیریت جاده‌های ناهموار کمک کند. سیستم تعلیق همچنین به جلوگیری از واژگونی کامیون ها کمک می کند.

سیستم تعلیق کامیون

سیستم تعلیق همچنین باید به کاهش سواری کمک کند تا محموله و تجهیزات در برابر دست اندازها و سایر نواقص موجود در جاده محافظت شوند. بالشتک کردن سواری نیز به بهبود راحتی راننده کمک می کند.

سیستم تعلیق به لاستیک‌ها و محورهای کامیون اجازه می‌دهد تا به‌جای اینکه محور مستقیماً به قاب وصل شود، مستقل از یکدیگر حرکت کنند. این به کاهش ضربه به وسیله نقلیه کمک می کند و به جذب ضربه های ترک، دست اندازها یا فرورفتگی در جاده کمک می کند.

انواع سیستم تعلیق کامیون

انواع سیستم تعلیق کامیون

انواع مختلفی از سیستم تعلیق کامیون وجود دارد که بسته به کاربرد وسیله نقلیه می توان از آنها استفاده کرد:

آویز فنری برگ

سیستم تعلیق فنر برگ یکی از سیستم های اولیه است و دارای قطعات فولادی طویل و قوسی است که در صورت نیاز خم می شوند. سیستم فنر برگ به قاب و غلی که حرکت می کند وصل می شود که باعث می شود طول فنر تغییر کند.

برای تحمل وزن بیشتر می توان فنرهای برگ بیشتری اضافه کرد. کامیون های سنگین یا سایر وسایل نقلیه دیزلی معمولاً در صورت داشتن این نوع سیستم، دارای چندین لایه فنر برگ هستند.

تصویر در اینجا یک سیستم تعلیق فنر برگ است که رایج ترین نوع سیستم تعلیق مورد استفاده در کامیون های دکل بزرگ است:

تعلیق میله پیچشی

سیستم تعلیق میله پیچشی دارای یک لوله فولادی باریک است که به استخوان جناغی یک وسیله نقلیه متصل می شود که حول محور آن می پیچد. لوله نیز از یک طرف به شاسی متصل است و این انتهای آن پیچ نمی خورد. اگر چرخی به یک دست انداز برخورد کند، با چرخش لوله کشش ایجاد می شود. پس از یک ضربه، فولاد باز شده و چرخ را دوباره به سمت پایین هل می دهد.

سیستم تعلیق فنری

سیستم تعلیق فنر کویل یک سیستم رایج است که در جلو و عقب بسیاری از وسایل نقلیه و در جلوی برخی از کامیون ها یافت می شود. این سیستم ها دارای فنرهایی هستند که به صورت مارپیچی هستند و امکان انعطاف پذیری را به صورت خمش و پیچش فراهم می کنند. آنها همه کاره ترین سیستم ها هستند.

سیستم تعلیق عقب کامیون

در حالی که مدتی پیش روی نصب سیستم‌های تعلیق برگی در عقب کامیون‌ها بود، سیستم‌های فنر تعلیق نصب شده در عقب خودروها زمانی محبوب شدند که دوج آن‌ها را در Ram 1500 خود در سال 2009 معرفی کرد. این سیستم ها قابلیت تحمل وزن زیادی را با راحتی ترکیب می کنند.

بیشتر بخوانید: خوردگی ترمینال باتری چیست؟

علائم ساییدگی در سیستم تعلیق کامیون

چندین علامت وجود دارد که می تواند نشان دهنده ساییدگی و پارگی سیستم تعلیق کامیون باشد. توجه به این موارد مهم است تا بتوانید زودتر به مشکلات پی ببرید:

سواری های پر از دست انداز:

افزایش ناهمواری و لرزش در جاده می تواند به معنای آسیب دیدن پایه ها یا سایر قسمت های تعلیق باشد.

سایش ناهموار لاستیک:

مشکلات تعلیق می تواند باعث ضربه ناهموار بر روی خودرو شما شود و باعث فرسودگی و پارگی نامنظم لاستیک شود.

تاب خوردن: توجه به تکان خوردن کامیون خود به جلو، عقب یا به پهلو هنگام توقف یا چرخش می تواند نشانه تعلیق باشد که نمی تواند حرکت را به درستی تثبیت کند.

وسیله نقلیه پایین آمده:

اگر متوجه یک قاب فرورفته یا خم شدن کامیون خود به یک طرف یا طرف دیگر در هنگام پارک شدید، ممکن است به سیستم تعلیق آسیب وارد شود.

نشتی روغن:

یافتن روغن نشتی روی شوک های کامیون شما می تواند نشان دهنده فرسودگی یا آسیب دیدگی آنها باشد و باید تعویض شوند.

مطمئن شوید که کامیون خود را نزد یک تکنسین دیزل آموزش دیده که در تشخیص و تعمیر مشکلات سیستم تعلیق مهارت دارد، ببرید. این باعث می شود وسیله نقلیه شما به درستی رانندگی کند و در جاده ایمن بمانید.

در UTI با سیستم تعلیق سنگین تمرین کنید

با بیش از 28000 تخمین زده شده به طور متوسط ​​سالانه فرصت های شغلی دیزل در ایالات متحده، 43، شما می توانید آموزش دهید تا به یکی از متخصصانی تبدیل شوید که مجهز به سیستم تعلیق سنگین و غیره هستند.

برنامه فناوری دیزل در مؤسسه فنی یونیورسال به دانش‌آموزان آموزش می‌دهد که چگونه تشخیص دهند و تعمیرات را در حین آموزش انجام دهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *