مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

ایا اگر کارت گرافیک خود را ارتقا دهم به یک پاور جدید نیاز خواهم داشت؟

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

کارت‌های گرافیکی از قدرت کمتری برخوردار نیستند (یا نیاز به انرژی دارند)، بنابراین اگر در حال ارتقاء از یک GPU قدیمی به یک مدل جدیدتر هستید، ممکن است نگران باشید که نیاز به ارتقای PSU خود نیز داشته باشید.


صرف نظر از این، ممکن است زمان یک پاور جدید باشد

پاور و کارت گرافیک جدید

قبل از اینکه به بررسی جزئیات و تعیین اینکه آیا بارگذاری برق یک GPU جدید نیاز به یک منبع تغذیه جدید برای ادامه دادن دارد یا خیر، کمی PSU PSA را بیرون بیاوریم.

PSU ها برای همیشه دوام نمی آورند و کیفیت ساخت و کارایی آن به مرور زمان کاهش میابد .
مرتبط:آموزش تعمیر پاور کامپیوتر

حتی اگر تصمیم به استفاده مجدد از سخت‌افزار قدیمی دارید و فقط GPU قدیمی خود را با یک پردازنده جدید تعویض می‌کنید، توجه جدی به تعویض PSU به همراه آن داشته باشید، فارغ از اینکه آیا افزایش نیاز به انرژی نیاز به آن دارد یا خیر.

پس از همه، PSU ها زیرساخت های رایانه های شخصی حیاتی هستند، و شرم آور است که در نهایت پس از مواجهه با مازاد عرضه و قیمت اسکالپر، یک GPU جدید را به دست آورید تا آن را دود کنید.

تعیین اینکه آیا به قدرت بیشتری نیاز دارید یا خیر

سوال مهم فقط این نیست که “آیا پردازنده گرافیکی که من نصب می کنم انرژی بیشتری مصرف می کند؟” سوال مهم این است، “آیا کل کامپیوتر من، با افزودن GPU جدید، از سطح توصیه شده برای PSU فعلی من فراتر می رود؟”

زیرا اگر یک PSU با مقدار قابل توجهی فضای سر دارید، هیچ دلیلی برای تعویض آن وجود ندارد (به جز جایگزینی یک PSU واقعا قدیمی برای ایمن کردن آن).

بار برق فعلی خود را محاسبه کنید

کلید پاسخ به سوال ما این است که تمام سخت افزاری که PSU شما به آن نیاز دارد چقدر وات است. ما روی کلمه همه تأکید می کنیم زیرا برای پاسخ دقیق به سؤال شما، باید تک تک قطعات سخت افزاری را که از PSU طراحی شده است، شامل همه چیز از درایوهای اضافی گرفته تا فن های کیس – نه فقط چیزهای زرق و برق دار مانند CPU و GPU، در نظر بگیرید.

اگر بخواهید، می‌توانید رویکرد تقسیم طولانی را برای مشکل در نظر بگیرید، و وات تخمین زده شده برای هر قطعه سخت‌افزار را به تنهایی جستجو کنید و همه آن را در یک صفحه‌گسترده قرار دهید.

اما چرا وقتی در آینده زندگی می کنیم و ابزارهای مفید زیادی برای انجام کارهای سنگین برای شما وجود دارد، اینقدر سخت کار می کنیم؟

اگر می‌خواهید یک تخمین ساده و معقول از نیازهای قدرتی که ساختتان تحمیل می‌کند، انجام دهید، می‌توانید به PCPartsPicker.com بروید و رایانه شخصی خود را با جستجوی قطعات موجود در ساخت فعلی خود «بسازید». بار تخمینی را با رتبه PSU فعلی خود مقایسه کنید.

اگر می خواهید نگاهی اساسی و دقیق به نیازهای PSU خود داشته باشید، می توانید ماشین حساب منبع تغذیه OuterVision را نیز بررسی کنید. نه تنها می‌توانید همان رویکرد plug-in-the-parts را در آنجا انجام دهید، بلکه می‌توانید واقعاً با حالت Expert وارد شوید و نتایج را بر اساس پارامترهای اضافی مانند تنظیمات اورکلاک که روی CPU و GPU خود اعمال کرده‌اید تغییر دهید.

به عنوان مثال، ما محاسبات را روی یک ساخت با پردازنده AMD 5800X، پردازنده گرافیکی GTX 1080، 32 گیگابایت رم، برخی درایوهای SSD و سخت افزارهای ثانویه مانند فن ها و غیره و یک PSU 750 واتی از طریق ماشین حساب انجام دادیم و به یک عدد رسیدیم. مقدار بار تخمینی 445 وات

 

با GPU جدید خود دوباره محاسبه کنید

هنگامی که متوجه شدید بار فعلی رایانه شما چقدر است، می توانید GPU قدیمی را با GPU جدید در محاسبات خود جایگزین کنید. به هر حال، شما همیشه بار را افزایش نمی دهید.

کارت جدید شما ممکن است از نظر نیاز برق تقریباً یکسان باشد یا حتی کمی کمتر از کارت قدیمی شما باشد. در هر صورت، ارزش جدیدی برای مقایسه خواهید داشت.

با این حال، اگر قصد بزرگی دارید، برای مثال، مانند تعویض یک GTX 1080 قدیمی با یک RTX 3090 Ti، از دیدن جهش در بار پیش بینی شده تعجب نکنید.
مرتبط:گواهینامه “80 Plus” در پاور به چه معناست؟

هنگامی که ما GPU ها را در محاسبات خود به یک مدل قوی تر تغییر دادیم، محاسبه بار ما به 675 وات افزایش یافت. با توجه به اینکه RTX 3090 Ti یک کارت پرقدرت است که در مقایسه با 180 وات میانگین GTX 1080، حدود 450 وات کاهش می‌دهد، تعجب آور نیست.

اگر فکر می‌کنید که 675 وات به نظر می‌رسد مانند قلمرو بخاری فضایی است، اشتباه نمی‌کنید.

تحمل ریسک را مقایسه کنید

اگر تا به حال دنبال کرده اید و مانند ما محاسبات را روی سخت افزار خود انجام داده اید، دو عدد دارید: بار قدرت تخمینی برای ساخت قدیمی و ساخت جدید شما با GPU ارتقا یافته.

اکنون زمان آن است که در مورد فضای سر و تحمل ریسک صحبت کنیم. Headroom میزان توان اضافی موجود در رتبه‌بندی توان PSU خاص پس از اینکه آن را تحت بار قرار دادید، باقی می‌ماند. نظرات بسیار قوی در جامعه ساخت رایانه شخصی در مورد فضای سر وجود دارد، از جمله استدلال هایی مبنی بر اینکه همیشه باید حدود 50 درصد فضای سر داشته باشید.

شاید در گذشته، اجرای یک PSU با کیفیت پایین‌تر و ناکارآمد با 50 درصد فضای سر عاقلانه بود، زیرا نمی‌توانستید به عملکرد واقعی آن مطابق انتظار اعتماد کنید. اما با PSU های مدرن و با کیفیت بالا با گواهی کارایی مناسب، این کمی افراطی است. حتی با وجود اینکه برخی از PSU ها بازدهی جزئی 2 تا 3 درصدی هنگام کار با حدود 50 درصد بار افزایش می یابند، افزایش قابل توجهی PSU شما فقط برای دریافت بازدهی 2 درصدی ممکن است برای بودجه و نیازهای شما بسیار زیاد باشد.

در محاسبات اصلی ما، یک PSU 750 وات با بار 445 وات داریم. این بار تقریباً 59٪ است، ما را با 41٪ فضای سر باقی می گذارد. حتی می‌توانید استدلال کنید که اگر قرار بود ساختنی بماند، بدون هیچ گونه ارتقاء است، حتی ممکن است بیش از حد باشد.

با این حال، تعویض PSU قدیمی‌تر با RTX 3090 Ti، بار تخمینی ما را به 675 وات افزایش می‌دهد و اتاق تکان‌دهنده بالای سر ما را از 41 درصد به 10 درصد کاهش می‌دهد.

این ایده‌آل نیست و ممکن است با مشکلاتی مواجه شویم، مخصوصاً با رایانه تحت بار سنگین، ناپایداری و حتی خرابی. البته ممکن است این کار را نکنید و حتی می توانید کارت خود را برای رفع این مشکل کمی کاهش دهید.

اما به همین دلیل است که سازندگان می‌گویند که یک PSU 850 واتی حداقل برای RTX 3090 Ti است، اما یک PSU 1000 واتی را توصیه می‌کنند—اگر محاسبات را با یک PSU 1000W دوباره اجرا کنیم، درصد فضای سر را از 10% به 33% افزایش می‌دهیم.

نکته مهم این است که شما در واقع اعداد مربوط به تنظیمات خاص خود و خواسته های مسیر ارتقای GPU خاص خود را اجرا می کنید، بنابراین می توانید PSU مناسب را برای نیازها و بودجه خود دریافت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *