مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

باغ شازده، مکانی سرسبز در دل کویر

باغ شازده، مکانی سرسبز در دل کویر :باغ شازده، این واحه سرسبز، در اعماق دل کویر قرار دارد باغ شازده یا باغ شازده (باغ شاهزاده) که در نزدیکی ماهان در استان کرمان قرار دارد.

یکی از باغ های تاریخی ایرانی با پلانی مستطیل شکل است که در اواخر دهه 1900 در دوره قاجاریه ساخته شده است. این باغ مانند باغ ارم شیراز، باغ دولت آباد یزد و باغ فین کاشان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. اگر به باغ‌های ایرانی علاقه دارید، در سفر به ایران حتماً از آن‌ها دیدن کنید.

باغ سبز در کویر خشک

آنچه در مورد باغ شازده بسیار قابل توجه است، قرار گرفتن آن در دل کویر است، جایی که چیزی جز دشت های خشک وجود ندارد. با این حال ورودی باغ پذیرای گردشگران بهشت ​​زمینی است. با قرار دادن یک قدم در داخل این منظره مسحورکننده، می توان استخرهایی را دید که در امتداد حیاط جریان دارند، درختانی که به مسیر راه سایه می اندازند، و گل هایی که در همه جا عطر پخش می کنند. نمای یک آلاچیق قدیمی از پشت فواره ها نمایان می شود و بازدیدکنندگان را به سمت سازه ای باشکوه هدایت می کند.

بیشتر بخوانید: یزد، شهر بادگیرها

ویژگی های باغ شازده

نقشه کامل این باغ، معماری کوشک و طراحی داخلی و تزیینات آن همگی نشان دهنده هنر، فرهنگ و سبک زندگی ایرانیان است. در ساختار باغ شازده دو طبقه وجود دارد. یک دیوار آجری کاهگلی هشت برج دیدبانی نیم‌ساخت را احاطه کرده است. در ضلع جنوب غربی باغ، کوشکی در انتهای و بالاترین نقطه قرار دارد. سازه های زیادی مسیر بین آلاچیق و ورودی باغ را خط می کشند. در حوض جلوی آلاچیق پنج فواره وجود دارد که آب تا هشت متر بالا می رود.

باغ شازده، مکانی سرسبز در دل کویر
باغ شازده، مکانی سرسبز در دل کویر

سرسبزی باغ شازده

برای تامین آب از تکنیک قنات استفاده می شود. از آنجایی که در باغ یک شیب طبیعی وجود دارد، نیروی جاذبه به مهندسان ایرانی کمک کرد تا گیاهان را آبیاری کنند. بنابراین آب از سمت بالا وارد حیاط می شود و نهر از میان حوض های تراس شکل باغ می گذرد تا درختان و گل ها را آبیاری کند. به همین دلیل است که باغ شازده از درختان متنوع با کارکردهای متفاوت برخوردار است. درختان بادگیر مانند کاج و سرو، درختان سایه دار مانند صنوبر یا نارون وحشی و درختان میوه مانند هلو یا آلو. این باغ که با دیوارهای بلند از صحرای اطراف خود جدا شده است، واحه ای از راحتی را به بازدیدکنندگان ارائه می دهد. باغ شازده به عنوان نمونه ای عالی از باغ های ایرانی، میزبان گردشگران زیادی است که به ویژه در فصل بهار و تابستان به ایران سفر می کنند. از این رو گردشگران این فرصت را خواهند داشت که به بررسی ویژگی های خاص باغ شازده بپردازند و از فضای آرام آن لذت ببرند.

بیشتر بخوانید: مجموعه گردشگری کندلوس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *