مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

بهترین راه برای مخفی کردن یا محافظت با رمز عبور یک پوشه در ویندوز

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

فایل‌هایی دارید که نمی‌خواهید دیگران ببینند؟ یا شاید آنها فقط پوشه Documents شما را شلوغ می کنند و شما می خواهید آنها را پنهان کنید؟ در اینجا چند راه مختلف برای مبهم کردن فایل‌های خود و زمانی که ممکن است بخواهید از هر کدام استفاده کنید، آورده شده است.

گزینه اول: مخفی کردن پوشه و فایل ها

سختی: بسیار آسان
سطح مبهم: کم
سطح امنیت: پایین
اگر فقط به دنبال مخفی کردن چند پوشه از دید هستید، ویندوز یک گزینه داخلی برای انجام این کار دارد. این محافظت خیلی خوبی در برابر اسنوپرها نیست، زیرا هر کسی می‌تواند پوشه‌های مخفی را با یک تغییر تنظیمات ساده نشان دهد. ممکن است یک کودک کوچک را فریب دهد، اما کسی را حتی با دانش کافی از رایانه فریب نخواهد داد.
با این حال، این تنظیم را برای پوشه‌هایی که نمی‌خواهم ببینم مفید یافتم – مانند پوشه‌هایی که بازی‌های رایانه شخصی من به پوشه Documents من اضافه می‌کنند. من فقط می خواهم اسنادم را ببینم، نیازی به دیدن فایل های ذخیره Witcher 3 خود ندارم.
اگر به نظر می رسد که شما می خواهید، فرآیند واقعا آسان است. Windows’ File Explorer را باز کنید و به پوشه یا فایلی که می خواهید مخفی کنید بروید. روی آن کلیک راست کنید، “Properties” را انتخاب کنید و کادر “Hidden” را در منوی ظاهر شده علامت بزنید. روی “OK” کلیک کنید و پوشه از دید ناپدید می شود.
روی آن کلیک راست کنید، "Properties" را انتخاب کنید و کادر "Hidden" را در منوی ظاهر شده علامت بزنید.
اگر بعداً نیاز به دسترسی به آن داشتید، می‌توانید با کلیک کردن بر روی منوی View در File Explorer و علامت زدن کادر “Hidden Items” فایل‌های مخفی را نشان دهید. (در ویندوز 7، باید به سازماندهی > پوشه و گزینه‌های جستجو بروید و به جای آن، «نمایش فایل‌های مخفی، پوشه‌ها و درایوها» را در تب View انتخاب کنید.)
نمایش فایل های مخفی
به یاد داشته باشید: این به هیچ وجه فایل های شما را ایمن نمی کند، فقط آنها را از دید پنهان می کند. هر کسی که کوچکترین دانش را داشته باشد به راحتی می تواند آنها را پیدا کند.

گزینه دوم: تبدیل یک پوشه به یک پوشه سیستم مخفی با یک دستور خط فرمان

سختی: متوسط
سطح مبهم: متوسط
سطح امنیت: پایین
فرض کنید خواهر جاسوس شما از قبل می داند که چگونه پوشه ها و فایل های مخفی را در ویندوز نشان دهد. چه کسی این کار را نمی کند، درست است؟ خوب، ترفند دیگری وجود دارد که به شما امکان می دهد یک فایل را با کمی مبهم بودن مخفی کنید. هر کسی اگر بداند چه تنظیماتی را باید تغییر دهد، همچنان می‌تواند آن را پنهان کند، بنابراین این روش ایمن نیست – اما به نرم‌افزار اضافی نیاز ندارد و ممکن است افراد ناآگاه از فناوری کمی گیج شوند.
مخفی کردن فایل با استفاده cmd
با استفاده از کد بالا در تصویر میتوانید فایل های خود را رمزگذاری کنید
به خاطر داشته باشید که این کار به کمی خط فرمان نیاز دارد، بنابراین اگر کار با Command Prompt و انجام برخی از تنظیمات عمیق‌تر ویندوز راحت نیستید، احتمالاً این برای شما مناسب نیست.
باز هم، ما نمی توانیم به اندازه کافی بر این موضوع تاکید کنیم: این روش هنوز به طور باورنکردنی ناامن است. هر کسی که بداند چه کاری انجام می دهد (یا حتی به این مقاله برخورد کرده است) می تواند فایل های شما را به راحتی پیدا کند. ما از آن برای چیزهای واقعا حساس استفاده نمی کنیم. برای آن، ما دو گزینه بعدی خود را توصیه می کنیم.

گزینه سوم: رمزگذاری یک فایل یا پوشه بدون نرم افزار اضافی

سختی: آسان
سطح مبهم: کم
سطح امنیت: متوسط
تنها راه امن برای مخفی کردن فایل های خود از طریق رمزگذاری است. رمزگذاری داده های شما را به یک آشفتگی نامفهوم تبدیل می کند مگر اینکه رمز عبور را داشته باشید. ویندوز دارای یک روش داخلی برای رمزگذاری فایل‌ها است، و رمز عبور را به حساب کاربری شما متصل می‌کند—بنابراین تنها در صورتی می‌توانید فایل‌ها را ببینید که به عنوان کاربر مناسب وارد شده باشید.
تنها کاری که باید انجام دهید این است که روی یک فایل یا پوشه کلیک راست کرده، Properties را انتخاب کنید، به Advanced بروید و تیک گزینه Encrypt Contents to Secure Data را بزنید.
رمزگذاری فایل و پوشه در ویندور
تنها نقطه ضعف این روش این است که رمزگذاری را به حساب کاربری شما پیوند می دهد. این بدان معناست که اگر خواهر جاسوس شما سعی کند فایل‌ها را از حساب ویندوز خود باز کند، آنها باز نمی‌شوند – اما اگر یک حساب کاربری به اشتراک بگذارید، یا اگر زمانی که وارد سیستم هستید از رایانه خود فاصله بگیرید، او می‌تواند آنها را به راحتی مانند هر فایل دیگری در رایانه شخصی ببینید. بنابراین مطمئن شوید که کامپیوتر را قفل می کنید یا هر بار که دور می شوید از سیستم خارج می شوید، در غیر این صورت رمزگذاری هیچ کس را متوقف نمی کند.
مطالب مرتبط:
نحوه مخفی کردن برنامه ها در اندروید

گزینه چهارم: یک پوشه محافظت شده با رمز عبور با VeraCrypt ایجاد کنید

سختی: متوسط
سطح مبهم: کم
سطح امنیت: بالا
اگر به چیزی ضد گلوله‌تر از موارد بالا نیاز دارید، توصیه می‌کنیم با VeraCrypt یک محفظه فایل محافظت شده با رمز عبور ایجاد کنید. چند مرحله بیشتر طول می کشد، اما هنوز هم بسیار آسان است، و نیازی به این ندارد که شما در فن آوری فوق العاده باشید. و برخلاف گزینه بالا، هر زمانی که شخصی سعی در دسترسی به فایل‌ها را داشته باشد، از شما رمز عبور می‌خواهد – مهم نیست چه کسی وارد سیستم شده است.
شما باید یک برنامه را دانلود کنید و چند راه‌اندازی سریع را اجرا کنید، اما تا زمانی که مراحل را به دقت دنبال کنید، مشکلی نخواهید داشت – و فایل‌های شما تقریباً در برابر هر کسی که سعی در دسترسی به آنها را داشته باشد محافظت می‌شود. فقط مطمئن شوید که رمز عبور را فراموش نکرده اید، در غیر این صورت ممکن است فایل های خود را نیز قفل کنید!
استفاده از برنامه جهت مخفی کردن
ما می دانیم که دانلود نرم افزار اضافی همیشه راحت نیست، اما به ما اعتماد کنید: اگر چیزی دارید که می خواهید پنهان کنید، کاملاً ارزشش را دارد. برخلاف گزینه سه، وقتی سعی می‌کنید به فایل‌ها دسترسی پیدا کنید، همیشه یک رمز عبور می‌خواهد—بنابراین حتی اگر وارد سیستم شده باشید یا شخصی از یک CD زنده برای دسترسی به رایانه استفاده کند، نمی‌تواند به فایل‌های شما دسترسی پیدا کند. فقط مطمئن شوید که ظرف VeraCrypt را پس از اتمام استفاده از آن جدا کنید، در غیر این صورت اگر از رایانه دور شوید برای هر کسی قابل دسترسی خواهد بود.
اینها تنها راه برای مخفی کردن یا محافظت با رمز عبور یک فایل در ویندوز نیستند، اما برخی از محبوب‌تر هستند. همچنین می‌توانید از چیزی مانند 7-Zip برای رمزگذاری فایل‌ها استفاده کنید، اگرچه اگر می‌خواهید فایل‌ها را برای شخص دیگری ارسال کنید، ایده‌آل‌تر است. چهار روش فوق باید برای اکثر مردم کارساز باشد، پس موفق باشید—و ایمن بمانید.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *