مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

بهترین زمان مصرف پروتئین وی چه زمانی است؟

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

مصرف پروتئین وی به عنوان یکی بهترین مکمل های ورزش بدنسازی لازم به نظر میرسد . در این مقاله ما به شما خوهیم گفت که بهترین زمان مصرف پروتین وی چه زمانی میباشد.

چه زمانی پروتئین وی مصرف کنیم؟

بهترین زمان برای مصرف پروتئین وی 1 ساعت پس از پایان تمرین است تا به ریکاوری عضلات شما کمک کند. با این حال مطالعات نشان می دهد که ترمیم و رشد مجدد بدن می تواند تا 48 ساعت طول بکشد. به همین دلیل است که مصرف بین 20 تا 30 گرم پروتئین وی در هر زمانی از روز بهینه به نظر می رسد. همه اینها برای اطمینان از مصرف 1.7 گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز است.

فردی در حال خوردن کراتین

پروتئین وی یا آب پنیر چیست؟

پروتئین وی به سادگی دو محصولی است که هنگام تهیه پنیر دریافت می کنید. هنگامی که محتوای آب و کازئین را از این دو محصول حذف کردید، با کنسانتره پروتئین آب پنیر باقی می‌مانید. پروتئین آب پنیر توسط ورزشکاران و بدنسازان به خاطر طیف وسیعی از تمرینات و فواید بدنی که می تواند ارائه دهد مورد ستایش قرار می گیرد. بنابراین، محصولات پروتئین وی، احتمالاً محبوب ترین مکمل ورزشی در بازار امروز هستند.

پروتئین وی

فواید پروتئین وی

پروتئین وی بهترین شکل پروتئین برای هضم و استفاده بدن است. پروتئین وی غنی از گلوتامین و آمینو اسیدهای شاخه داری  BCAAs است. اینها اسیدهای آمینه ضروری برای هر کسی که با ارائه منبع انرژی برای مقابله با تجزیه عضلات و حمایت از ریکاوری تمرین می کند، در نظر گرفته می شود. پروتئین وی را می توان در چندین فرآیند بیوشیمیایی استفاده کرد و برای انقباض، رشد و ترمیم عضلات ضروری است. پروتئین وی همچنین برای حفظ چندین فرآیند متابولیک و برای کنترل ترکیب بدن استفاده می شود.

مصرف پروتئین وی در صبح

از آنجایی که ذخایر گلیکوژن در طول شب کم می شود، بدن مجبور می شود برای تقویت فرآیندهای متابولیک به ذخایر اسید آمینه روی بیاورد. این عضله را در حالت کاتابولیک (یا تجزیه) قرار می دهد. پروتئین وی یک پروتئین سریع هضم است که برای زمانی که از خواب بیدار می شوید عالی است، زیرا به سرعت آمینو اسیدها را به ماهیچه های شما می رساند و با تجزیه عضلات مقابله می کند. اکثر متخصصان توصیه می کنند که یک شیک پروتئین وی با کیفیت، اول صبح مصرف کنید. این به دلیل ارزش بیولوژیکی چشمگیر و مشخصات اسید آمینه عالی آن است که در نهایت شما را برای روز آماده می کند.

یک اسکوپ پروتین وی

مصرف پروتئین وی قبل از تمرین

شیک پروتئین آب پنیر قبل از تمرین برای ایجاد تعادل مثبت نیتروژن در بدن ضروری است. این برای تحریک سنتز پروتئین و افزایش توده عضلانی ضروری است. پروتئین بلوک سازنده رشد عضلات جدید است. تحقیقات نشان داده است که وقتی پروتئین آب پنیر “بلافاصله قبل از تمرین مقاومتی” مصرف شود، سنتز پروتئین افزایش می یابد. به همین دلیل سعی کنید 25-35 گرم پروتئین آب پنیر را به عنوان پایه شیک قبل از تمرین خود بگنجانید.

مطالب مرتبط:

کراتین چیست؟

مصرف پروتئین وی پس از تمرین

شاید مهمترین زمان مصرف پروتئین آب پنیر برای ورزشکاران بلافاصله بعد از تمرین باشد. این به این دلیل است که شما فقط عضلات خود را تحت فشار زیادی قرار داده اید و اکنون باید مواد مغذی را برای ترمیم و رشد مجدد فراهم کنید. یک منبع پروتئینی سریع الاثر مانند پروتئین آب پنیر بهترین انتخاب است. تحقیقات نشان می دهد که پس از یک جلسه تمرین مبتنی بر قدرت، ماهیچه های شما گرسنه می شوند و بنابراین خاصیت «اسفنج مانند» دارند. دانشمندان بر این باورند که شما می توانید پروتئین بیشتری را در این نقطه نسبت به هر زمان دیگر از روز جذب کنید. بنابراین منطقی است که بعد از تمرین، مقدار زیادی پروتئین وی اضافه کنید. این به عنوان پایه ای عالی برای لرزش شما و شروع روند بهبودی شما خواهد بود.

مطالب مرتبط:

معرفی بهترین مکمل بدنسازی (پروتئین وی)

مصرف پروتئین وی قبل از خواب

در طول شب برخی از مردم چندین ساعت بدون غذا خواهند ماند. با وجود مواد مغذی محدود برای ماهیچه ها، عضله ممکن است مجبور شود برای سوخت رسانی به فرآیندهای متابولیک به ذخایر آمینو اسیدها روی آورد. توصیه می شود قبل از رفتن به رختخواب یک شیک پروتئین آب پنیر بنوشید تا عضله شما وارد حالت کاتابولیک نشود. تغذیه بدن به این روش تضمین می کند که مواد مغذی در طول شبانه روز در دسترس هستند و می توان از تجزیه عضلات جلوگیری کرد. به دلیل ماهیت آزاد شدن سریع آن، بسیاری از متخصصان تغذیه ترجیح می دهند قبل از خواب پروتئین کازئین را به جای پروتئین آب پنیر توصیه کنند. این امر باعث می شود تا مواد مغذی در طول شب به ماهیچه کاهش یابد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *