مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

بهترین مسیرهای کوهنوردی در ایران

بهترین مسیرهای کوهنوردی در ایران :کشوری با تمدن باستانی که جاذبه های فرهنگی مختلف را در بر می گیرد! این تصویری است که هنگام فکر کردن به ایران از ذهن انسان می گذرد. کمتر کسی وجود دارد که آن را کشوری بداند که از فعالیت های ماجراجویانه به ویژه کوهنوردی استقبال می کند.

بهترین مسیرهای کوهنوردی در ایران

ایران با تنوع در مناظر کوهستانی، بیابانی و جنگلی، فرصت بسیار خوبی را برای کسانی که مایل به سفر به ایران هستند فراهم می کند تا تجربه ای عالی در بهترین مسیرهای کوهنوردی داشته باشند.

پیاده روی در میان کوه های ایران

هر چند شگفت انگیز به نظر می رسد، اما واقعیت این است که کوه ها تقریباً نیمی از مساحت پهناور ایران را تشکیل می دهند. ایران با 1500 قله بالای 3000 متر یکی از کوهستانی ترین کشورهای جهان است. البرز و زاگرس دو رشته کوه قابل توجهی هستند که شمال و غرب ایران را در بر می گیرند و کوه های دیگر در نقاط مختلف کشور پراکنده هستند.

رشته کوه البرز (البرز یا البرز) در شمال ایران از مرز آذربایجان در امتداد سواحل دریای خزر تا رشته کوه های آلاداغ خراسان امتداد یافته است. بسیاری از قله های مرتفع و آبشارهای دیدنی در دل رشته کوه البرز قرار دارند.

بیشتر بخوانید:طاق باستان کرمانشاه  

بهترین مسیرهای کوهنوردی در ایران

پیاده روی در مسیرهای زیبای کوهستانی ایران

قله دماوند بلندترین قله ایران و خاورمیانه است. علاوه بر این، این بلندترین آتشفشان در آسیا است. فاصله کمی با تهران دارد به همین دلیل یکی از در دسترس ترین کوه های مرتفع است و برای کوهنوردانی که به ایران سفر می کنند عالی به نظر می رسد. کوه دماوند، کوه آتشفشانی ادغام شده با اساطیر ایرانی، تقریباً 5610 متر است. بالا طبق افسانه ها، یک اژدهای سه سر برای همیشه به کوه زنجیر شده بود. کوه دماوند نماد شکوه ایران زمین است و به آن بام ایران می گویند. این یک فرصت عالی برای کوهنوردی و پیاده روی با سطوح مختلف دشواری در طول چهار فصل سال است.

بهترین مسیرهای کوهنوردی در ایران

کوه های تالش (کوه های تالش) نیز در رشته کوه البرز قرار دارد. گردشگرانی که کوهنوردی در کوه‌های تالش را تجربه می‌کنند، این شانس را دارند که با زبان‌های تالشی، گیلاکی و ترکی آذری، فرهنگ‌های غنی و گاهی سبک زندگی عشایری آن‌ها آشنا شوند.

بیشتر بخوانید: نکات مهم برای سفر به ایران و دانستنی ها

کوه توچال نیز در رشته کوه البرز قرار دارد. از آنجایی که این شهر بسیار نزدیک به کلانشهر تهران است، برای کسانی که در تهران زندگی می‌کنند یا می‌خواهند کوه‌نوردی در کوه توچال را تجربه کنند، ترجیح داده می‌شود.

بهترین مسیرهای کوهنوردی در ایران

پیاده روی در کوه های شگفت انگیز ایران

رشته کوه زاگرس دارای مسیرهای طبیعت گردی و پیاده روی فوق العاده است. قله های زاگرس دارای شیب های تند، تنگه های بسیار باریک و دره های عمیق است. جنگل‌های بلوط در سراسر رشته‌کوه‌های زاگرس، دشت‌های لاله‌های واژگون، دریاچه کوهرنگ، مسیر محبوب پیاده‌روی دریاچه زریوار، زیبایی خیره‌کننده روستای اورامان تخت، قله‌های مرتفع زرد کوه و مسیر طولانی دنا در میان کوه‌های زاگرس از جاذبه‌های زاگرس هستند. مسیر پیاده روی

سبلان یا کوه ساوالان به عنوان کوهی منزوی در آذربایجان واقع شده و با ارتفاع 4811 متر سومین کوه مرتفع ایران است. این یک آتشفشان خاموش با یک دریاچه دهانه در قله آن است که در زمستان یخ زده است. دامنه‌های کوه سبلان به‌خاطر آبگرم‌های بزرگش معروف است.

پیاده روی در کویرهای ایران

ایران نه تنها به دلیل زیبایی مناظر کوهستانی جذاب است، بلکه به دلیل شکوه بیابان های بزرگ نیز مسحورکننده است. بیابان ها به عنوان خشک ترین مناطق ایران تقریباً 20 درصد از خاک کشور را تشکیل می دهند. دشت کویر و کویر لوت، کویرهای پهناور ایران، تجربه‌ای بی‌نظیر را در اختیار دوستداران کوهنوردی قرار می‌دهند.

بهترین مسیرهای کوهنوردی در ایران

تجربه پیاده روی در کویرهای بزرگ ایران

دشت کویر یا کویر بزرگ نمک بزرگترین کویر ایران است که از رشته کوه های البرز تا فلات مرکزی امتداد دارد.

صحرای لوت که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است نیز با طبیعت اسرارآمیز و ویژگی های منحصر به فرد خود میراث ارزشمندی است. طبق مشاهدات ناسا، گندم بریان در بیابان لوت در سال‌های 2004 و 2005 به عنوان گرم‌ترین مکان روی زمین معرفی شد. به عنوان بیست و ششمین بیابان بزرگ جهان با صخره‌های باورنکردنی و دشت‌های نمکی، به رویای کوهنوردان تبدیل شده است.

کویرهای مصر، مرنجاب، شهداد و ورزنه از بزرگ‌ترین کویرهای ایران هستند که فعالیت‌های متنوعی مانند شترسواری، شن‌سواری، سافاری در صحرا، پیاده‌گردی، بازدید از یاردانگ‌های شگفت‌انگیز و انواع مناظر را برای گردشگرانی که می‌خواهند کوه نوردی را تجربه کنند، فراهم می‌کنند. ایران. همچنین کمپ بوم گردی کویری متین آباد – اولین و تنها کمپ بوم گردی در ایران – نمونه ای درخشان از اقامتگاه های کویری است که فعالیت های فوق را در راستای اصول گردشگری پایدار ارائه می دهد.

بهترین مسیرهای کوهنوردی در ایران

  کویرهای مسحور کننده ایران

پیاده روی در جنگل های ایران

جنگل ها تقریباً یک دهم خاک ایران را تشکیل می دهند. خوشبختانه بیش از 2000 گونه گیاهی با در نظر گرفتن بلوط، افرا و گردو در جنگل های آن رشد می کنند. برخی از گیاهان و جانوران هستند

گونه بومی ایران جنگل‌هایی مانند هیرکانی (جنگل‌های خزر)، ارسباران و زاگرس ظرفیت زیادی برای کوهنوردی دارند و تجربه‌ای فوق‌العاده و لذت‌بخش برای کوهنوردان خواهد بود.

جنگل های هیرکانی از نظر تنوع زیستی غنی هستند. تاریخچه جنگل های باستانی هیرکانی به دوره سوم برمی گردد. بخش هایی از پنج استان ایران شامل استان های اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی را در بر می گیرد. جنگل‌های هیرکانی گونه‌های ارزشمند در معرض تهدید و مناطقی با زیبایی‌های طبیعی باورنکردنی را در بر می‌گیرد که در شمال ایران و جنوب و جنوب غربی دریای خزر گسترش یافته است.

جنگل ارسباران نیز از نظر اکولوژیکی منطقه ای غنی است که دارای گیاهان و جانوران غنی است. ذخیره گاه زیست کره در استان آذربایجان شرقی است. جنگل ارسباران دارای تنوع گیاهی شگفت انگیزی است و زیستگاه انواع پستانداران، پرندگان و خزندگان است. کسانی که عاشق کوهپیمایی در جنگل ارسباران هستند، این شانس را دارند که از عشایر شاهسوند ساکن در آن منطقه دیدن کنند. همچنین می توانند از قلعه تاریخی بابک به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری محبوب ایران دیدن کنند.

بهترین مسیرهای کوهنوردی در ایران

پیاده روی در دل جنگل های ایران

جنگل های بلوط زاگرس در منطقه غرب ایران نیز دیدنی است. جنگل های بلوط زاگرس از تنوع جانوری و تنوع گیاهی برخوردار است. در حالی که بلوط میوه های اصلی جنگل های زاگرس است، جنگل های بلوط زاگرس در خطر نابودی قرار دارند. بنابراین راهکارهای عملی برای حفاظت از مناظر دیدنی، حیات وحش و تنوع گیاهی جنگل‌های زیبای زاگرس ضروری است.

بیشتر بخوانید: مکان ها و جاذبه های میراث تاریخی فرهنگی کرمانشاه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا