مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

بیماری ام اس چیست ؟علائم-تشخیص و راههای درمانms

بیماری ام اس چیست ؟علائم-تشخیص و راههای درمانms

بیماری ام اس چیست ؟علائم-تشخیص و راههای درمانms :برای رسیدن به جواب این سوال مقاله را تا پایان بخوانید تا به تمام سوالات خود دست پیدا کنید ،با انتقادات و پیشنهادات خود ما را در وبسایت خبری اوجکده همراهای کنید …
ام اس چیست

مولتیپل اسکلروزیس (MS) ام اس چیست؟

ام اس یک بیماری مزمن است که به اعصاب نخاع و مغز و همچنین اعصاب بینایی آسیب می رساند. اسکلروز به معنای ایجاد اسکار است و افراد مبتلا به ام اس در پاسخ به آسیب عصبی، چندین ناحیه از بافت اسکار ایجاد می کنند. بسته به محل آسیب، علائم ممکن است شامل مشکلاتی در کنترل عضلات، تعادل، بینایی یا گفتار باشد.

علائم ام اس: ضعف یا بی حسی

آسیب عصبی می تواند باعث شود:

  • ضعف در بازو یا پا
  • بی حسی
  • از دست دادن تعادل
  • اسپاسم عضلانی

این علائم ممکن است منجر به زمین خوردن مکرر یا مشکل در راه رفتن شود.
MS

علائم ام اس: مشکلات گفتاری

اگرچه کمتر از مشکلات بینایی شایع است، برخی از افراد مبتلا به ام اس دچار اختلال در گفتار می شوند. این زمانی اتفاق می‌افتد که ام اس به اعصابی که سیگنال‌های گفتاری را از مغز حمل می‌کنند آسیب می‌زند. برخی افراد در بلع نیز مشکل دارند.

سایر علائم ام اس

ام اس می تواند بر وضوح ذهنی تأثیر بگذارد. برخی افراد ممکن است متوجه شوند که حل مشکلات بیشتر طول می کشد. برخی دیگر ممکن است از دست دادن حافظه خفیف یا مشکل در تمرکز داشته باشند.
اکثر افراد مبتلا به ام اس کنترل مثانه را از دست می دهند، زیرا سیگنال های بین مغز و مثانه قطع می شود. در نهایت، خستگی یک مشکل رایج است. ممکن است حتی پس از یک خواب خوب شبانه نیز احساس خستگی کنید.

سکته در مقابل ام اس

گیجی، تکلم و ضعف عضلانی می تواند از علائم ام اس باشد، اما می تواند نشانه سکته نیز باشد. هرکسی که به طور ناگهانی در صحبت کردن یا حرکت اندام خود دچار مشکل می شود باید فوراً به اورژانس منتقل شود. درمان سکته مغزی در چند ساعت اول بهترین شانس را برای بهبود موفقیت آمیز فراهم می کند.

ام اس چگونه حمله می کند؟

در افراد مبتلا به ام اس، سیستم ایمنی بدن به بافت اطراف رشته های عصبی در مغز، نخاع و اعصاب بینایی حمله می کند. این پوشش از ماده ای چرب به نام میلین ساخته شده است.
این اعصاب را عایق می کند و به آنها کمک می کند سیگنال های الکتریکی ارسال کنند که حرکت، گفتار و سایر عملکردها را کنترل می کند. هنگامی که میلین از بین می رود، بافت اسکار تشکیل می شود و پیام های عصبی به درستی منتقل نمی شوند.

چه چیزی باعث ام اس می شود؟

علت به وجود آمدن ام اس چیست ؟

ریشه های ام اس مرموز است، اما پزشکان روندهای شگفت انگیزی را مشاهده می کنند.
بیشتر در مناطق دور از خط استوا، از جمله اسکاندیناوی و سایر بخش‌های شمال اروپا رایج است. این مناطق نور خورشید کمتری دریافت می کنند، بنابراین برخی از محققان بر این باورند که ویتامین D (“ویتامین آفتاب”) ممکن است در آن دخیل باشد.
بیماری ام اس چیست ؟علائم-تشخیص و راههای درمانms
تحقیقات ارتباط احتمالی بین کمبود ویتامین D و اختلالات خود ایمنی را نشان می دهد، اما مطالعات در حال انجام است. به نظر می رسد ژنتیک نیز نقشی را ایفا کند.

چه کسانی ام اس می گیرند؟

ام اس در زنان حداقل دو برابر مردان شایع است. در حالی که می تواند افراد از هر نژادی را تحت تاثیر قرار دهد، به نظر می رسد قفقازی ها بیشتر در معرض خطر هستند. شانس ابتلا به این عارضه در سنین 20 تا 50 سالگی بیشتر است.

تشخیص ام اس

آزمایشات اغلب همراه با تاریخچه پزشکی و معاینه عصبی برای تشخیص ام اس و رد سایر علل علائم استفاده می شود. بیش از 90 درصد افراد مبتلا به ام اس دارای بافت اسکار هستند که در اسکن ام آر آی نمایان می شود.
ضربه زدن به ستون فقرات می تواند وجود ناهنجاری در مایعی که مغز و نخاع را حمام می کند را بررسی کند.
آزمایش‌هایی برای بررسی فعالیت الکتریکی اعصاب نیز می‌تواند به تشخیص کمک کند. آزمایش‌های آزمایشگاهی می‌توانند به رد سایر بیماری‌ها یا عفونت‌های خودایمنی مانند HIV یا بیماری لایم کمک کنند.

ام اس چگونه پیشرفت می کند؟

ام اس در هر فردی متفاوت است. پزشکان معمولاً چهار شکل را می بینند که در زیر هر کدام را جداگانه توضیح داده ایم :

انواع ام اس

ام اس عود کننده- فروکش کننده:

علائم در طول حملات حاد شعله ور می شوند، سپس تقریباً به طور کامل بهبود می یابند یا “از بین می روند”. این شایع ترین شکل ام اس است.

ام اس پیشرونده اولیه:

ام اس آهسته اما پیوسته بدتر می شود.

ثانویه-پیشرونده:

از نوع عودکننده- فروکش کننده شروع می شود، سپس پیش رونده می شود.

پیشرونده عود کننده:

بیماری زمینه ای به طور پیوسته بدتر می شود. بیمار عودهای حاد دارد که ممکن است بهبود یابند یا نشوند. این کمترین نوع ام اس است.
بیماری ام اس چیست ؟علائم-تشخیص و راههای درمانms

ام اس و آب و هوا

تحقیقات نشان می دهد که این بیماری ممکن است در ماه های تابستان فعال تر باشد. گرما و رطوبت بالا نیز ممکن است به طور موقت علائم را بدتر کند. دمای بسیار سرد و تغییرات ناگهانی دما نیز ممکن است علائم را تشدید کند.

درمان ام اس چیست ؟

درمان ms : داروها

در حالی که هیچ درمانی برای ام اس وجود ندارد، “داروهای اصلاح کننده بیماری” وجود دارند که می توانند دفعات و شدت حملات ام اس را کاهش دهند. استفاده از آن می‌تواند به مرور زمان آسیب کمتری به مغز و نخاع وارد کند و پیشرفت ناتوانی را کندتر کند. هنگامی که یک حمله اتفاق می افتد، کورتیکواستروئیدهای با دوز بالا می توانند به کاهش آن کمک کنند. داروهای بسیاری نیز برای مدیریت علائم آزاردهنده ام اس، مانند اسپاسم عضلانی، بی اختیاری و درد در دسترس هستند.

درمان ام اس : مدیریت درد

حدود نیمی از افراد مبتلا به ام اس به نوعی درد، یا در نتیجه یک اتصال کوتاه در سیستم عصبی یا به دلیل اسپاسم یا فشار عضلانی، دچار می شوند. پزشکان ممکن است داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد تشنج را برای کاهش درد عصبی تجویز کنند. همچنین ممکن است از داروهای مسکن و داروهای ضد اسپاسم استفاده شود. درد عضلانی اغلب به خوبی به ماساژ و فیزیوتراپی پاسخ می دهد. در صورت مشاهده درد، حتماً گزینه ها را با پزشک خود در میان بگذارید.

درمان ام اس : فیزیوتراپی

اگر ام اس بر تعادل، هماهنگی یا قدرت عضلانی تأثیر می گذارد، می توانید جبران کنید. فیزیوتراپی می‌تواند به تقویت ماهیچه‌ها، مبارزه با سفتی و سهولت بیشتری در اطراف کمک کند. کاردرمانی می تواند به حفظ هماهنگی در دستان شما برای لباس پوشیدن و نوشتن کمک کند. و اگر در صحبت کردن یا بلع مشکل دارید، گفتار درمانگر می تواند کمک کند.

درمان های مکمل برای ام اس

بسیاری از درمان های غیر سنتی برای ام اس به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته اند. برخی افراد می گویند طب سوزنی علائمی مانند اسپاسم عضلانی و درد را تسکین می دهد، اما تحقیقات برای تایید ارزش آن قطعی نیست.
بیماری ام اس چیست ؟علائم-تشخیص و راههای درمانms
دیگران فواید تزریق زهر زنبور عسل را گزارش کرده اند، اما یک مطالعه دقیق، که 24 هفته به طول انجامید، هیچ بهبودی در ناتوانی، خستگی، یا تعداد حملات ام اس نشان نداد. مهم است که پزشک خود را در مورد مکمل ها، رژیم های غذایی خاص یا سایر روش های درمانی که می خواهید امتحان کنید، مطلع کنید.

ام اس و بارداری

پزشکان به طور کلی موافق هستند که باردار شدن برای زنان مبتلا به ام اس بی خطر است. تحقیقات نشان می دهد که خطر افزایش عوارض در دوران بارداری وجود ندارد. در واقع، بسیاری از زنان در دوران بارداری علائم ام اس کمتری دارند. سطوح بالای هورمون ها و پروتئین ها ممکن است سیستم ایمنی بدن را سرکوب کرده و احتمال حمله جدید را کاهش دهد. بهتر است قبل از بارداری با پزشک خود صحبت کنید، زیرا برخی از داروهای ام اس نباید در دوران بارداری یا شیردهی استفاده شوند. در ماه های اولیه پس از زایمان، احتمال عود می تواند افزایش یابد.

موبایل ماندن با ام اس

اکثریت قریب به اتفاق افراد مبتلا به ام اس می توانند به راه رفتن ادامه دهند، اگرچه بسیاری از آنها از نوعی دستگاه کمکی بهره می برند. درج کفش ارتوز یا پا بند می تواند به افزایش ثبات کمک کند. هنگامی که یک پا قوی تر از پای دیگر است، عصا می تواند کمک کند. افرادی که مشکلات قابل توجهی در پاهای خود دارند ممکن است نیاز به استفاده از واکر داشته باشند. و ویلچر یا روروک مخصوص بچه ها ممکن است برای کسانی که بسیار ناپایدار هستند یا به راحتی خسته می شوند بهترین باشد.

تطبیق خانه برای بیماری ام اس

ایجاد چند تغییر در اطراف خانه می تواند به شما در مدیریت فعالیت های روزانه کمک کند. میله های دستگیره را در داخل و خارج از دوش یا وان نصب کنید. از تشک ضد لغزش استفاده کنید. یک صندلی مرتفع و ریل های ایمنی به توالت اضافه کنید. یکی از پیشخوان های آشپزخانه خود را پایین بیاورید تا بتوانید از حالت نشسته به آن برسید. و از شر هر فرش پرتابی که خطر زمین خوردن است خلاص شوید.
10 ابر غذای فوق العاده برای مصرف روزانه

بیماری ام اس و ورزش

ورزش می تواند سفتی، خستگی و سایر علائم ام اس را کاهش دهد. اما افراط در آن می تواند اوضاع را بدتر کند. بهتر است به آرامی شروع کنید. سعی کنید هر بار 10 دقیقه ورزش کنید، سپس به تدریج به یک جلسه طولانی تر ادامه دهید. قبل از شروع، با پزشک خود در مورد اینکه چه نوع فعالیت و سطح شدت مناسب تر است، مشورت کنید. چند امکان شامل ایروبیک در آب، شنا، تای چی و یوگا است.

چشم انداز و عاقبت بیماری ام اس ms

اکثر افراد مبتلا به ام اس یک عمر طبیعی یا تقریباً طبیعی دارند. در حالی که این وضعیت ممکن است دور زدن یا انجام وظایف خاص را دشوارتر کند، اما همیشه منجر به ناتوانی شدید نمی شود. به لطف داروهای موثر، درمان‌های توانبخشی و دستگاه‌های کمکی، بسیاری از افراد مبتلا به ام‌اس فعال باقی می‌مانند، در شغل خود باقی می‌مانند و همچنان از خانواده و فعالیت‌های مورد علاقه خود لذت می‌برند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *