مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

تاریخ کاخ نیاوران 

کاخ نیاوران :تور فرهنگی ایران شامل بازدید از جاذبه‌های زیبای تاریخی ایران است. این مقاله یکی از باشکوه ترین جاذبه های تهران را که در سفر به ایران نباید از دست داد، معرفی می کند: کاخ نیاوران.

تاریخ کاخ نیاوران

بنای تاریخی در میان باغی زیبا در شمال تهران به نام کاخ نیاوران وجود دارد. این بنا با مساحت 9000 متر مربع، از پنج ساختمان تشکیل شده است. کاخ نیاوران در واقع اقامتگاه ییلاقی معروف پادشاه قاجار، ناصرالدین شاه بود که بعدها توسط محمدرضا پهلوی توسعه یافت. کاخ اصلی نیاوران در سال 1968 تکمیل شد که قرار بود تالار پذیرایی از مهمانان سلطنتی باشد اما بعداً به شاه نشین تغییر یافت. شاه و خانواده سلطنتی اش تا انقلاب اسلامی در سال 1979 در اینجا زندگی می کردند.

پس از انقلاب این کاخ توسط نیروهای انقلابی فتح شد اما سه سال بعد به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واگذار شد. این مجموعه برای اولین بار در سال 1986 برای عموم باز شد.

طراحی کاخ نیاوران

تاریخ کاخ نیاوران 

طراحی داخلی آن الهام گرفته از معماری ایرانی و لمسی از تکنولوژی مدرن است. اگرچه دکوراسیون داخلی و مبلمان توسط گروهی فرانسوی طراحی و اجرا شده است، اما ترکیبی خیره کننده از هنر ایرانی قبل و بعد از اسلام در آن مشهود است. تابلوهای نفیسی از هنرمندان ایرانی و خارجی، ظروف با ارزش فرانسوی و آلمانی و فرش های گرانبهای ایرانی در همه جا وجود دارد. هارمونی فرش و پرده کاملا چشم نواز است.

بیشتر بخوانید: کلیسای وانک

این کاخ در دو طبقه و نیم ساخته شده است. طبقه اول دارای یک سالن عالی برای مهمانان VIP و چندین اتاق از جمله یک اتاق غذاخوری، سالن انتظار و یک سینمای خصوصی است. اتاق خواب همه اعضای خانواده در طبقه دوم قرار دارد و نیم طبقه نیز به لیلا، کوچکترین عضو خانواده اختصاص داشت. طراحی معماری آن توسط محسن فروغی، گچ بری توسط استاد عبداللهی، آینه کاری توسط استاد علی اصغر و کاشی کاری توسط استاد کاظم پور و ایلیا انجام شده است.

کاخ نیاوران

کاخ صاحبقرانیه

کاخ صاحبقرانیه

صاحبقرانیه قدیمی ترین بنای کاخ نیاوران است که به عنوان ییلاقی برای ناصرالدین شاه ساخته شد و بعدها به تفرجگاه مورد علاقه او تبدیل شد. با این حال، او هرگز زندگی دائمی در آنجا را انتخاب نکرد. پسرش مظفرالدین شاه بعدها تغییرات جزئی در بنا کرد. و این بنا در زمان سلطنت محمدرضا پهلوی دستخوش تغییرات بیشتری شد.

صاحبقرانیه بنایی سفید رنگ با سقف شیروانی سبز است. عناصر معماری برازنده ایرانی مانند آینه کاری، شیشه های رنگارنگ و گچ ظریف در این بنا به چشم می خورد. در جای جای این کاخ نقاشی های باشکوهی وجود دارد که بیشتر آنها شاهان قاجار و مناظر ایران را به تصویر می کشد.

یکی از باشکوه ترین قسمت های این بنا تالار آیینه است که به تالار جهان نما نیز معروف است. آینه کاری در این سالن بزرگ فوق العاده است. پنجره های شمالی و جنوبی کاخ مشرف به نمایی از کوه های شمیران در تهران است. سالن آینه عمدتاً برای مهمانی های رسمی استفاده می شد و شهرت آن در درجه اول به دلیل وجود دارد

«مشروطه 1906 ایران» با امضای مظفرالدین شاه در این کاخ.

کاخ صاحبقرانیه

کاخ صاحبقرانیه; نیاوران

غرفه احمدشاهی ساختمانی دو طبقه با مساحت تقریبی 800 متر مربع است. طراحی معماری در مقایسه با سایر ساختمان های این مجموعه منحصر به فرد و زیبا است. هیچ مدرک مشخصی از تاریخ ساخت آن وجود ندارد، برخی آن را به تفرجگاه تابستانی احمدشاه، آخرین پادشاه قاجار که برای مدت کوتاهی حکومت کرد، نسبت می دهند. بنابراین، ممکن است حدود صد سال قدمت داشته باشد که به یک سوژه عکاسی محبوب تبدیل شود.

در زمان رضاشاه پهلوی کاخ نیاوران رها شد تا اینکه محمدرضا ازدواج کرد و زوج جوان تصمیم گرفتند در اینجا زندگی کنند، اما طولی نکشید.

این بنا در زمان سلطنت محمدرضا پس از مرمت و تغییراتی در تزئینات توسط گروهی از طراحان فرانسوی به عنوان اقامتگاه ولیعهد رضا مورد استفاده قرار گرفت.

غرفه احمدشاهی

غرفه احمدشاهی پس از انقلاب به مدت ده سال تعطیل بود تا اینکه در سال 1368 پس از بهبودی به روی عموم باز شد. کوشک امروزه یکی از برجسته ترین بناهای کاخ نیاوران است. املاک رضا از جمله کلکسیون سنگی و هواپیماهای مدل او بسیاری از بازدیدکنندگان را تحت تاثیر قرار می دهد.

غرفه احمد شاهی

موزه جهان نما

موزه جهان نما

جهان نما موزه ای در نیاورن است که در سال 1356 برای میزبانی از هدایای بین المللی ملکه فرح دیبا و همچنین اشیایی که او از نقاط مختلف جهان خریداری کرده بود به مجموعه اضافه شد. امروزه اشیای باستانی تمدن های بزرگ در این موزه به نمایش گذاشته شده است. از جمله آثار هنرمندان برجسته قرن بیستم مانند اندی وارهول، پابلو پیکاسو، سالوادور دالی، مارک شاگال، جرج براک، آمدئو مد.

ایگلیانی، پل گوگن و بسیاری از هنرمندان معاصر ایرانی قابل توجه هستند.

بیشتر بخوانید: جاذبه های گردشگری تهران

موزه جهان نما; نیاوران

کتابخانه خصوصی

در شمال شرقی مجموعه نیاوران ساختمانی دو طبقه شامل زیرزمین مجموعاً به مساحت 770 متر با قدمت 43 سال پیش قرار دارد تا به عنوان کتابخانه خصوصی مورد استفاده قرار گیرد. طراحی داخلی توسط عزیز فرمانفرمایان، طراحی و ترکیب شیشه و آینه توسط هنرمند آمریکایی، چارلز سوینی انجام شده است.

این کتابخانه فاقد استانداردهای عمومی کتابخانه است، زیرا به عنوان یک کتابخانه خصوصی ساخته شده است. شواهدی مانند پیانو و تجهیزات صدا نشان می دهد که این مکان به عنوان اتاق موسیقی نیز استفاده می شده است. استفاده از عناصر طراحی داخلی مانند نقاشی، مبلمان و مجسمه ها حال و هوای یک موزه را به مکان ها بخشیده است.

حدود 23000 جلد کتاب شامل 16000 کتاب فارسی و تعدادی از نویسندگان غیرایرانی وجود دارد. سفرنامه های عالی نوشته شده توسط افراد مشهوری که به آسیا و ایران سفر می کنند، مجموعه نقاشی های مخصوصاً از هنرمندان قرن بیستم تنها بخشی از این کتابخانه پررونق است.

کتابخانه خصوصی نیاوران

کاخ نیاوران: کتابخانه خصوصی

موزه وسایل نقلیه خانواده سلطنتی

در سال 2011، مقامات ایرانی تصمیم گرفتند مجموعه ای از خودروهای خانواده سلطنتی را در کاخ نیاوران بسازند. چند ماه بعد موزه به روی بازدیدکنندگان باز شد و اهداف خاصی داشت:

نمایش وسایل نقلیه برای عموم

ساماندهی خودروهای مجموعه

بهینه سازی سیستم حفاظت و حفاظت از میراث

جذب بازدیدکنندگان بیشتر

بنای اختصاص داده شده به موزه خودرو در مساحتی بالغ بر 200 متر مربع است. با این حال، با استفاده از آن به عنوان گاراژ، فاقد هنرهای تزئینی است. به جای اینکه به عنوان یک موزه تخصصی کار شود، تمرکز بر حفاظت از وسایل نقلیه خانواده سلطنتی به عنوان یک گنجینه ملی و داستان سرایی تاریخی است.

دو رولز رویس فانتوم 5 و 6 درست در وسط سالن نمایش داده شده اند که توسط ماشین مسابقه ای فرمولا احاطه شده اند و هشت موتورسیکلت متعلق به فرزندان خانواده سلطنتی است. با نگاهی به اطراف، می توانید تعدادی ماکت در این گالری و تعدادی عکس از خانواده سلطنتی با این وسایل نقلیه را نیز مشاهده کنید.

کاخ نیاوران: موزه وسایل نقلیه خانواده سلطنتی

موزه وسایل نقلیه خانواده سلطنتی نیاوران

موزه لباس و پارچه سلطنتی

اولین نگاه به این گالری، هماهنگی لباس ایرانی با زیبایی طبیعت و محیط اطراف را به ذهن متبادر می کند. همچنین نشان دهنده مهارت هنرمندان ایرانی در تولید پارچه است.

موزه لباس یکی از گنجینه های ماندگار مجموعه است.

ساعت کار کاخ نیاوران

این مجموعه از دوشنبه تا یکشنبه از ساعت 9 صبح تا 7 بعد از ظهر در فصل بهار و تابستان و از ساعت 8 صبح تا 5 بعد از ظهر در پاییز و زمستان پذیرای بازدیدکنندگان است. برای خرید بلیط، بازدیدکنندگان باید یک ساعت قبل از زمان بسته شدن به آنجا برسند.

در تعطیلات مهم ملی، این مجموعه بسته است. بنابراین، فراموش نکنید که قبل از مراجعه بررسی کنید.

نحوه رسیدن به کاخ نیاوران

اگر به دنبال مسیر حمل و نقل عمومی هستید، باید به ایستگاه مترو تجریش، در خط یک بروید، سپس با تاکسی به میدان نیاوران بروید، تا کاخ پنج دقیقه پیاده روی است.

یکی دیگر از گزینه های ممکن، «تپ 30» است، چه از ایستگاه مترو تجریش و چه در هر نقطه ای از تهران. این کاملا مقرون به صرفه است، با این حال استفاده از حمل و نقل عمومی باعث صرفه جویی در هزینه شما می شود.

کافه و رستوران کاخ نیاوران

تصور کنید در رستورانی نشسته اید که اطراف آن را درختان بلند احاطه کرده اند و تنها 500 متر با یک ساختمان تاریخی فاصله دارد! اگر فضای آرام را دوست دارید، می توانید در کافه و رستوران «کارزین» نوشیدنی یا غذا میل کنید. با این حال، در تعطیلات آخر هفته و تعطیلات باید انتظار شلوغی را داشته باشید. این کافه به خاطر برانچش معروف است، بوفه برانچ تا ساعت 1 بعد از ظهر باز است.

ساعات کار

بهار و تابستان: همه روزه از ساعت 9:00 صبح تا 18:00 بعد از ظهر. به جز تعطیلات عزای عمومی

پاییز و زمستان: همه روزه از ساعت 8:00 صبح تا 16:00 بعد از ظهر. به جز تعطیلات عزای عمومی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *