مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

ترمز موتور چگونه کار می کند؟

ترمز موتور دقیقا چیست؟ در تعریف ساده، این فرآیند کاهش سرعت خودرو با پایین آمدن از پدال گاز و پایین آوردن دنده به جای فشار دادن روی پدال ترمز است.

ترمز موتور چگونه کار می کند؟

سیستم ترمز یک وسیله نقلیه مسئول کاهش سرعت آن در هنگام رانندگی است. هر بار که روی پدال پا می گذاریم، برای کار به ترمزها تکیه می کنیم. این در نهایت می تواند باعث ساییدگی و پارگی سیستم شود.
ترمز موتور چگونه کار می کند؟
اما آیا می دانستید روش دیگری برای ترمزگیری وجود دارد که می تواند به افزایش عمر این قطعات کمک کند؟ این روش به عنوان ترمز موتور شناخته می شود، و اگرچه کمتر از ترمز پایی استفاده می شود، چیزی است که می تواند به بهبود کارایی خودرو کمک کند.

ترمز موتور چگونه کار می کند؟

هنگامی که پدال گاز آزاد می شود، دریچه ورودی هوا بسته می شود و خلاء ایجاد می شود که از رسیدن جریان هوا به سیلندرها جلوگیری می کند. کاهش انرژی وجود دارد که شروع به ایجاد نیروی ترمز می کند که با کاهش سرعت موتور یا دور در دقیقه به کاهش سرعت خودرو کمک می کند.
بیشتر بدانید :  اجزای تشکیل دهنده چراغ خودرو
مقاومت در موتور از طریق پیشرانه به چرخ ها منتقل می شود. بخشی از نیروی ترمز تولید شده از اصطکاک در قطار محرکه است، اما بیشتر آن ناشی از خلاء ناشی از کمبود هوا است.
نتیجه فرآیندی است که به کاهش سرعت خودرو بدون استفاده از ترمز پا کمک می کند.

نحوه ترمز موتور

در مورد ترمز موتور چند مرحله وجود دارد که باید انجام دهید، و ممکن است در ابتدا چند تلاش لازم باشد تا از آن استفاده کنید. یکی از مهم ترین نکاتی که باید در نظر داشته باشید ایمنی شما هنگام ترمز موتور است، به همین دلیل است که ابتدا باید در جاده های صاف، کم شلوغ و خشک تمرین کنید!
ترمز موتور بسته به گیربکسی که یک وسیله نقلیه سواری دارد متفاوت انجام می شود و بیشتر در خودروهایی با گیربکس دستی استفاده می شود.
برای کاهش تدریجی سرعت، نیاز است که پای خود را از روی پدال گاز بردارید و به یک دنده پایین تر تغییر دهید، سپس به آرامی کلاچ را رها کنید. مهم است که اجازه دهید خودرو تا سرعت مناسب کم کند و دنده را یکی یکی پایین بیاورید.
ترمز موتور چگونه کار می کند؟
این کار باعث کاهش سرعت خودرو می‌شود و به شما امکان می‌دهد از ترمز گرفتن جلوگیری کنید. سپس می توانید با استفاده از کلاچ و ترمز خودرو را با خیال راحت متوقف کنید تا میزان سایش را به حداقل برسانید. برای اجرای ایمن و موثر این تکنیک توقف فقط به زمان و آگاهی از دنده ها و محدوده دور ماشین شما نیاز دارد.

ترمز موتور در خودروهایی با گیربکس اتوماتیک

ترمز موتور در خودروهایی با گیربکس اتوماتیک استاندارد کمتر رایج است، اگرچه می توان آن را با جابجایی از درایو به محدوده موجود دنده های پایین تر انجام داد.
بیشتر بدانید :  بهترین خودروهای جدید در سال 2022
پایین نگه داشتن وسیله نقلیه در دنده به کاهش سرعت وسیله نقلیه کمک می کند تا پای خود را از روی پدال گاز خارج کنید. وقتی وسیله نقلیه در سرعت است این کار را نباید انجام داد، اما تعویض دنده پایین تر را می توان قبل از پایین رفتن از کوه یا تپه انجام داد.
برخی از گیربکس‌های اتوماتیک به رانندگان این امکان را می‌دهند که دنده‌ها را با اهرم یا شیفتر تعویض کنند. برای ترمز موتور در این حالت، راننده به سادگی باید دنده را پایین بیاورد تا سرعت خودرو کاهش یابد.
ترمز موتور چگونه کار می کند؟

جیک ترمز

ترمز موتور، همچنین به عنوان ترمز تراکمی شناخته می شود، فرآیندی است که می تواند در خودروهای تجاری بزرگتر نیز استفاده شود. این فرآیند کمی متفاوت عمل می کند و یک سیستم ترمز مخصوص موتور دیزل وجود دارد که به نام ترمز Jacobs (یا ترمز جیک) شناخته می شود که به این فرآیند کمک می کند.
درصد قابل توجهی از ترمزهای نیمه تریلر خطی به فشارهای اعمالی هوا 20 psi (فشار هوا) یا کمتر نیاز دارد. این بدان معناست که برای اکثر نیازهای ترمز خودرو، کمتر از یک پنجم پتانسیل سیستم ممکن است استفاده شود. سیستم ترمز بادی در نیمه های خطی مسئول اعمال ترمز چندین بار در روز است.

هدف از ترمز فشاری

هدف از ترمز فشاری در این نوع خودروها تکمیل یا کاهش سیستم ترمز خودرو از برخی کاربردهای سبک آن است. ترمزهای جیک به ترمزهای سرویس خودرو کمک می کنند تا خودرو را تا حد توقف کند کنند، بنابراین عمر ترمزهای پایه خودرو را تا حد زیادی افزایش می دهند.
این سیستم زمانی کار می کند که راننده دکمه ای را روی داشبورد فشار می دهد که باعث خاموش شدن سوخت سیلندرهای مختلف می شود. این فرآیند احتراق را متوقف می کند و دریچه های خروجی باز می شوند تا هوای فشرده از سیلندرها آزاد شود. کشش مکانیکی ایجاد می‌شود که به کاهش سرعت خودرو کمک می‌کند.
وسایل نقلیه بزرگ مانند نیمه نیمه وزن اضافی زیادی دارند که کاهش سرعت را برای آنها دشوارتر می کند. استفاده از ترمزهای جیک می تواند به این وسایل نقلیه کمک کند تا سرعت خود را با سرعت بیشتری کاهش دهند و از ساییدگی و پارگی سیستم ترمز معمولی جلوگیری کنند.

مزایای ترمز موتور

ممکن است از خود بپرسید: “آیا ترمز موتور برای موتور من مضر است؟” در حالی که این فرآیند مقداری گرما تولید می کند، این امر جزئی است و هیچ اثر منفی روی خودرو ندارد. اگر تعویض دنده به درستی انجام شود، انتقال شما باید خوب باشد.

چندین مزیت ترمز موتور از جمله:

هزینه های تعمیر و نگهداری کمتر: کاهش کاربرد پدال های پا باعث سایش و پارگی کمتر اجزای ترمز پایه می شود و عمر آن قطعات را افزایش می دهد.
رانندگی ایمن تر در سراشیبی: از اصطکاک بیش از حد جلوگیری می کند که می تواند باعث محو شدن ترمز و خرابی ترمز شود که می تواند باعث شود راننده نتواند به طور ایمن خودرو را متوقف کند.
بهره وری سوخت بهبود یافته: از آنجایی که ECM منبع سوخت را به انژکتورهای سیلندرهای مورد استفاده در هنگام ترمز فشاری قطع می کند، این فرآیند در واقع اندکی به بازده کلی سوخت موتور کمک می کند.
بیشتر بدانید :  خودروی الکتریکی چگونه کار می کند؟
 

0 دیدگاه دربارهٔ «ترمز موتور چگونه کار می کند؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا