مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

تست باتری لپ تاپ‌در ویندوز ۱۱ و ۱۰

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

ویندوز 10، 11 و نسخه‌های قبلی همگی دارای ویژگی مخفی «گزارش باتری» هستند. گزارشی برای مشاهده اطلاعات سلامتی باتری لپ تاپ خود، نحوه کاهش ظرفیت آن در طول زمان و سایر آمارهای جالب ایجاد کنید.
این ویژگی گزارش باتری در دستور powercfg تعبیه شده است، بنابراین برای اجرای دستور باید به Windows Terminal، Command Prompt یا PowerShell بروید. ما در این آموزش از PowerShell استفاده خواهیم کرد، اما هر کدام به خوبی کار می کند. همچنین می‌توانید از powercfg برای تولید گزارش انرژی استفاده کنید، که به شما توصیه‌هایی برای روش‌هایی برای کاهش مصرف انرژی رایانه و افزایش عمر باتری آن می‌دهد.

گزارش گیری از باتری در ویندوز

گزارش واقعی باتری که تولید می کنید یک فایل صفحه وب است. برای ایجاد آن فقط باید یک فرمان را اجرا کنید.
ابتدا یک پنجره PowerShell را باز کنید. Windows+X را فشار دهید یا روی دکمه Start (که با نماد ویندوز نشان داده می شود) کلیک راست کنید و از منوی Power User گزینه PowerShell را انتخاب کنید.
روی دکمه منوی Start کلیک راست کرده و سپس Windows Terminal یا Windows PowerShell را انتخاب کنید
powershell windows
در اعلان PowerShell، دستور زیر را تایپ کرده و Enter را فشار دهید:
powercfg /batteryreport
cmd power shell
این دستور یک گزارش باتری را در قالب HTML در مکان زیر ذخیره می کند:
C:UsersYOUR_USERNAMEbattery report.html
کافیست در پنجره File Explorer به فهرست کاربری خود بروید و روی فایل دوبار کلیک کنید تا در مرورگر پیش فرض باز شود.
ذخیره فایل گزارش باتری

نحوه خواندن گزارش باتری

گزارش باتری یک صفحه HTML منفرد است که به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شود. بخش اول نام و نام محصول رایانه شما، نسخه ساخت BIOS و OS، اینکه آیا رایانه شخصی از Connected Standby پشتیبانی می کند و زمان تولید گزارش را به شما می گوید.

Installed Batteries

گزارش باتری
بخش Installed Batteries اطلاعاتی درباره باتری‌های نصب‌شده به شما نشان می‌دهد و در اکثر دستگاه‌ها فقط یک باتری می‌بینید. اطلاعات باتری شامل نام، سازنده، شماره سریال و نوع شیمیایی باتری است.
با این حال، مهمترین جزئیات در اینجا ظرفیت طراحی، ظرفیت شارژ کامل و تعداد چرخه است.
به عنوان مثال، در تصویر بالا می بینید که ظرفیت طراحی باتری 44400 مگاوات ساعت است در حالی که ظرفیت شارژ کامل فعلی 37685 میلی وات ساعت است. این نتیجه سایش عادی باتری است که در طول زمان تجربه می‌کند و به شما امکان می‌دهد ببینید که باتری شما چقدر فرسوده شده است. باتری در ابتدا برای نگهداری 42002 مگاوات ساعت طراحی شده بود، اما اکنون حداکثر 40226 دارد، به این معنی که نسبت به قبل شارژ کمی کمتری دارد. به عنوان مرجع، لپ تاپی که ما استفاده کردیم حدود پنج سال عمر داشت. با استفاده از باتری و چرخه شارژ بیشتر، این عدد به مرور زمان کاهش خواهد یافت.
توجه: اگر دستگاه جدیدی دارید، ممکن است در واقع ظرفیت شارژ کامل فعلی آن بیشتر از ظرفیت طراحی آن باشد. این عدد در طول زمان با تغییر شیمی باتری کاهش می یابد.

Installed Batteries

 
شماره شمارش چرخه در بخش «باتری‌های نصب‌شده» به شما نشان می‌دهد که یک باتری چند دوره شارژ را پشت سر گذاشته است. یک چرخه شارژ کامل با تخلیه 100٪ باتری اندازه گیری می شود. بنابراین، یک سیکل ممکن است یک تخلیه کامل از 100٪ تا 0٪ باشد. یا، یک چرخه کامل می تواند تخلیه از 100٪ تا 50٪، شارژ مجدد تا 100٪ و سپس تخلیه دیگر تا 50٪ باشد. هر دوی آنها به عنوان یک چرخه واحد به حساب می آیند. باتری‌ها فقط می‌توانند چرخه‌های شارژ زیادی را تحمل کنند، و باتری‌های مختلف برای تعداد چرخه‌های شارژ متفاوت رتبه‌بندی می‌شوند.

Recent Usage

گزارش باتری لپ تاپ
بخش «مصرف اخیر» در گزارش باتری، وضعیت انرژی دستگاه را در سه روز گذشته نشان می‌دهد. می‌توانید ببینید دستگاهتان چه زمانی شروع به کار کرد، چه زمانی به حالت تعلیق درآمد، و با گذشت زمان چقدر ظرفیت باتری خالی شد. ظرفیت باقیمانده هم به صورت درصد باتری و هم به صورت عدد بر حسب میلی وات ساعت نمایش داده می شود.
Battery Usage
battery usage
 
بخش “مصرف باتری” نموداری را ارائه می دهد که نشان می دهد باتری شما در طول زمان چگونه تخلیه شده است. هم این و هم بخش «استفاده اخیر» داده‌ها را فقط برای سه روز گذشته نمایش می‌دهند.
Usage History

بخش “سابقه استفاده” مصرف و مدت زمان باتری شما را در طول زمان نشان می دهد. می‌توانید ببینید که دستگاه چقدر برای شارژ باتری صرف کرده است و چقدر زمان صرف اتصال به پریز برق کرده است. آمار در اینجا به زمانی برمی گردد که شما در ابتدا ویندوز را روی رایانه شخصی راه اندازی کردید—احتمالاً به زمانی که دستگاه را خریداری کردید.

Battery Capacity History


بخش “تاریخچه ظرفیت باتری” نیز جالب است. می توانید ببینید که چگونه ظرفیت شارژ کامل باتری شما در طول زمان در مقایسه با ظرفیت طراحی آن به تدریج کاهش یافته است. مانند بخش بالا، آمار در اینجا به زمانی برمی گردد که شما در ابتدا ویندوز را روی رایانه راه اندازی کردید.

Battery Life Estimates

battery life
بخش “تخمین عمر باتری” تخمینی از میانگین عمر باتری دستگاه شما را برای دوره های زمانی مختلف، بر اساس نحوه استفاده واقعی از آن، نشان می دهد. به اندازه کافی جالب توجه است که عمر باتری مشاهده شده در شارژ کامل دستگاه را با عمر باتری تئوری در ظرفیت طراحی آن مقایسه می کند.
برای مثال، بیشترین اعداد نمایش داده شده در تصویر زیر نشان می دهد که دستگاه با ظرفیت فعلی شارژ کامل خود چهار ساعت و چهل و شش دقیقه عمر باتری داشته است، اما اگر باتری شارژ می شد، چهار ساعت و پنجاه و هشت دقیقه را مدیریت می کرد. هنوز در ظرفیت طراحی خود است.
جزئیاتی مانند این می تواند به شما در تصمیم گیری زمان تعویض باتری کمک کند. اگر تفاوت شدید است، ممکن است بخواهید یک باتری جدید برای لپ تاپ یا تبلت خود تهیه کنید.
information about battery
گزارش باتری مانند گزارش انرژی هیچ دستورالعمل یا توصیه‌ای ارائه نمی‌کند. با این حال، اطلاعات عمیق در مورد ظرفیت باتری خود در طول زمان به شما کمک می کند تا ایده ای از سلامت باتری خود داشته باشید و بفهمید که آیا نیاز به تعویض آن دارید یا در آینده ممکن است.
 
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *