مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

توربوشارژر چگونه کار می کند؟

توربوشارژر چگونه کار می کند؟یک موتور احتراق داخلی برای عملکرد صحیح به جریان هوا و همچنین مقدار صحیح سوخت برای ایجاد فرآیند احتراق متکی است. از طریق آسپیراسیون طبیعی، یک موتور بر اختلاف فشار ایجاد شده توسط باز و بسته شدن سوپاپ های ورودی تکیه می کند که باعث ایجاد جریان هوا در محفظه احتراق می شود.

نکاتی که قبل از نصب توربوشارژر باید بدانید

با پیشرفت تکنولوژی و پیگیری افزایش راندمان در یک موتور، راه های زیادی برای افزایش کارایی موتور علاوه بر افزایش جابجایی آن وجود دارد. یکی از این فناوری ها توربوشارژ است.

توربو چگونه کار می کند؟

توربوشارژر یک جمع کننده نیرو به سبک گریز از مرکز است که از فشار، حجم و دما گاز خروجی برای چرخاندن یک توربین در جریان اگزوز استفاده می کند. اجزای اصلی یک توربوشارژر عبارتند از: توربین، محفظه توربین، تکیه گاه یاتاقان مرکزی، کمپرسور و محفظه کمپرسور.
توربین با یک شفت به چرخ کمپرسور متصل می شود که بار هوا را قبل از ورود به موتور فشرده می کند. هنگامی که موتور در حال کار است، اختلاف فشار در اثر حرکت پیستون ها و باز شدن سوپاپ ها ایجاد می شود. هنگامی که دریچه اگزوز باز می شود، پالس با فشار بالا و دمای بالا از محفظه احتراق خارج می شود و به محفظه توربین توربوشارژر هدایت می شود.
توربوشارژر چگونه کار می کند؟
همانطور که هوا از داخل محفظه عبور می کند، پالس اگزوز توربین را می چرخاند که به نوبه خود چرخ کمپرسور را می چرخاند. چرخ کمپرسور دو عملکرد را انجام می دهد – ابتدا پره های چرخ هوای ورودی را به داخل می کشند و سپس پره ها از نیروی گریز از مرکز برای فشار دادن هوا به داخل محفظه کمپرسور استفاده می کنند.
هنگامی که هوا به داخل محفظه کمپرسور رانده می شود، به دلیل حجم هوا و نیروی گریز از مرکز تحت فشار قرار می گیرد. هنگامی که حجم کافی از کمپرسور عبور می کند، به نقطه ای می رسد که بر جابجایی اینچ مکعبی موتور و موجودات غلبه می کند و فشار مثبتی در منیفولد ورودی ایجاد می کند.
وقتی این اتفاق می افتد، بوست ایجاد می شود. وقتی هوای بیشتری در دسترس موتور باشد، موتور می تواند سوخت بیشتری مصرف کند. با فشرده شدن سوخت و هوای بیشتر در محفظه احتراق، فشارها بیشتر می شود که پیستون ها را با شدت و سرعت بیشتری به پایین فشار می دهد و در نتیجه قدرت بیشتری ایجاد می کند!

دو راه متداول برای کنترل فشار افزایش در توربوشارژر وجود دارد:

Wastegate: Wastegate یک سوپاپ در سمت اگزوز توربو است. باز می شود تا گازهای خروجی از محفظه توربین عبور کنند. اینها را می توان به صورت خارجی نصب کرد یا داخل محفظه توربین ریخت.
سوپاپ دمنده: یک سوپاپ دمنده (BOV) در جریان هوای ورودی برای کنترل و کاهش فشار قبل از ورود به موتور قرار می گیرد. این دریچه زمانی که تیغه دریچه گاز بسته می شود باز می شود تا از افزایش جریان جلوگیری شود.
توربوشارژرها روشی عالی برای بهبود عملکرد در موتورهای احتراق داخلی بدون تحت فشار قرار دادن موتور هستند. از آنجایی که یک توربوشارژر برای کار به گازهای خروجی اگزوز متکی است، هیچ اتصال مکانیکی به موتور وجود ندارد. نکته ای که باید در نظر داشت این است که هر چیزی که موتور باید بچرخد برای کار کردن نیاز به درجه ای از قدرت موتور دارد.

توربو چه شکلی است؟

آیا نمی دانید یک توربوشارژر چگونه است؟ واحد واقعی شبیه یک جفت فن حلزونی شکل است:

نکاتی که قبل از نصب توربوشارژر باید بدانید

نصب توربوشارژر روی موتور می تواند نسبتاً آسان باشد. با این حال، عوامل زیادی وجود دارد که باید برای ساخت موتور خاص خود قبل از استفاده از تمام آن هوای اضافی در نظر بگیرید، از جمله:توربو چه شکلی است؟

اجزای موتور پایه

سازندگان تجهیزات اصلی معمولاً از پیستون های آلومینیومی چدنی، میله های اتصال فولادی پودری و میل لنگ چدنی استفاده می کنند. در حالی که این قطعات در موتورهای تنفس طبیعی قابل اعتماد هستند، استحکام آنها در هنگام افزودن بوست به موتور به خطر می افتد.
بیشتر بخوانید: توربوشارژر چگونه کار می کند؟
بسته به ساختار شما، ممکن است پیستون های آلومینیومی آهنگری و میله های اتصال توصیه شود. میل لنگ فولادی در بازار پس از فروش موجود است و بسیار قوی تر از چدن است.

اینترکولر

هنگامی که هوا فشرده می شود، دمای هوا نیز افزایش می یابد. مشکل اصلی دمای هوای گرم این است که چگالی مولکول های اکسیژن دورتر از هم پخش می شود که می تواند به طور چشمگیری بر توان خروجی شما تأثیر بگذارد.
برای مبارزه با این افزایش دما، باید از یک اینترکولر برای کاهش دمای هوا قبل از ورود به موتور استفاده شود. کاهش دما همچنین خطر ضربه و انفجار موتور را کاهش می دهد که می تواند برای موتور شما بسیار مخرب باشد!

تامین سوخت اضافی

وقتی هوای بیشتری به موتور اضافه می‌کنید، سوخت بیشتری برای حفظ احتراق کارآمد مورد نیاز خواهد بود. در برخی موارد، سیستم سوخت کارخانه شما ممکن است نتواند تامین سوخت مورد نیاز را تامین کند. پمپ‌های سوخت با حجم بالا، خطوط سوخت بزرگ‌تر و تنظیم‌کننده‌های فشار سوخت قابل تنظیم می‌توانند اطمینان حاصل کنند که سوخت کافی در اختیار موتور تحت تمام فرمان‌های بارگذاری قرار دارید.

تنظیم کامپیوتر

با وسایل نقلیه جدیدتر که با کامپیوتر کنترل می شوند، جبران آن کمی دشوارتر است
جریان هوا را افزایش می دهد. بسیاری از شرکت‌های پس از فروش وجود دارند که آهنگ‌های فلش و برنامه‌نویس‌هایی را ارائه می‌کنند که به اطمینان از اینکه سیستم مدیریت موتور می‌تواند همه چیز را کنترل کند، کمک می‌کند.

آئین نامه

یکی از مواردی که قبل از نصب توربوشارژر باید بررسی شود این است که مطمئن شوید انجام این کار در منطقه شما قانونی است. به عنوان مثال، کالیفرنیا دارای مقررات آلایندگی است که اگر قرار است توربو اضافه شود، باید از قطعات خاصی استفاده شود. حتما قوانین و مقررات منطقه خود را جستجو کنید!
بیشتر بخوانید: بهترین خودروهای جدید در سال 2022
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *