مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

7 نکته برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد خودرو

7 نکته برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد خودرو

گرم شدن بیش از حد ماشین چیز خوبی نیست. گرمای بیش از حد نه تنها باعث آسیب گران‌تر موتور می‌شود، بلکه خودروی شما می‌تواند به‌کلی کار را متوقف کند و شما را سرگردان کند.

سیستم خنک کننده چگونه کار می کند؟

وسایل نقلیه مدرن مجهز به خنک کننده آب هستند. این بدان معنی است که آب یا مایع خنک کننده (که ضد یخ نیز نامیده می شود) در هنگام کار موتور در موتور به گردش در می آید. پمپ آب که از میل لنگ موتور نیرو می گیرد، مایع خنک کننده را از طریق بلوک موتور پمپ می کند.

7 نکته برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد خودرو

هنگامی که مایع خنک‌کننده تا دمای معینی گرم شد، ترموستات باز می‌شود و اجازه می‌دهد خنک‌کننده داغ در رادیاتور گردش کند. خنک کننده سرد از رادیاتور سپس به داخل بلوک موتور حرکت می کند. هنگامی که دمای موتور کاهش یابد، ترموستات بسته می شود و چرخه تکرار می شود.

رادیاتور برای خنک کردن موتور به جریان هوا نیاز دارد. اگر حرکت نمی‌کنید، فن‌های رادیاتور روشن می‌شوند تا هوا را از رادیاتور عبور دهند و دمای موتور را کاهش دهند.

چگونه ماشین خود را از داغ شدن بیش از حد جلوگیری کنیم

اگر متوجه شدید که سوزن روی سنج دمای آب شما شروع به خزش بالاتر می کند، در اینجا اقداماتی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد ماشین خود انجام دهید.

1) رانندگی را متوقف کنید

ماشین کنار جاده خراب شد
ماشین کنار جاده خراب شد

بهترین کاری که می توانید انجام دهید وقتی ماشین شما شروع به گرم شدن می کند این است که بلافاصله رانندگی را متوقف کنید. یک مکان امن برای پیاده کردن و خاموش کردن ماشین پیدا کنید. موتورها هنگام کار کردن، گرما تولید می کنند. به موتور خود زمان بدهید تا گرما را دفع کند.

می توانید با یک کامیون یدک کش تماس بگیرید یا سعی کنید مشکل را تشخیص دهید. گاهی اوقات می توانید مشکل سیستم خنک کننده را فقط با بیرون زدن کاپوت و نگاه کردن به اطراف پیدا کنید. شاید در شیلنگ مایع خنک کننده نشتی ایجاد کرده اید و سطح مایع خنک کننده شما خیلی پایین آمده است. شاید یکی از فن های رادیاتور قطع شده باشد.

مطالب مرتبط :

خرابی سیلندر خودرو : علائم، علائم و هزینه تعویض

خواندن گیج روغن موتور چگونه است ؟

وقتی موتور شما بیش از حد گرم می شود چه کاری انجام دهید

اگر دیدید بخار از زیر کاپوت خارج می شود، صبر کنید تا ماشین خنک شود قبل از اینکه کاپوت را بیرون بیاورید و نگاهی بیندازید. ممکن است نشتی داشته باشید که می تواند مایع خنک کننده داغ را روی دست ها یا صورت شما اسپری کند.

سیستم خنک کننده در هنگام گرم بودن تحت فشار قرار می گیرد و دما بسیار بالاتر از جوش خواهد بود. هرگز سیستم خنک کننده را در حالی که موتور داغ است باز نکنید.

2) حرارت را روشن کنید

بخاری را روشن کنید
بخاری را روشن کنید

بخاری در ماشین شما از چیزی که هسته بخاری نامیده می شود برای انتقال هوای گرم از بلوک موتور به داخل کابین استفاده می کند. هسته بخاری در اصل یک رادیاتور کوچک است.

اگر گرمای کابین را افزایش دهید، بسیاری از موتورها کمی خنک تر کار می کنند. زیرا مقداری از گرمای موتور به جای تکیه بر رادیاتور اصلی برای دفع آن گرما به داخل کابین منتقل می شود.

اگر بخاری شما گرم، سپس سرد و سپس دوباره گرم می شود، ممکن است هوا در سیستم خنک کننده خود داشته باشید. این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که نشتی در سیستم خنک کننده داشته باشید، مانند رادیاتور یا شلنگ خنک کننده بد. نشتی واشر سر یا نشتی واشر منیفولد ورودی نیز می تواند هوا را وارد سیستم کند.

3) خنک کننده خود را پر کنید

خنک کننده موتور
خنک کننده موتور

اگر مایع خنک کننده شما کم است، ممکن است بتوانید به سادگی ضد یخ یا آب اضافه کنید تا ماشین شما گرمای بیش از حد را متوقف کند. به جای ضدیخ می توان از آب مقطر یا دیونیزه استفاده کرد.

اگر تنها چیزی که دارید آب است، مطمئن شوید که سیستم خنک کننده را پس از بازگشت به خانه با چیزی که مقاومت در برابر خوردگی دارد، شستشو دهید. شما نمی خواهید در موتور خود زنگ بزند.

این ایده خوبی است که هر زمان که مایع خنک کننده شما کم است، سیستم خنک کننده را تخلیه کنید. محفظه های هوا می توانند نقاط داغ را در موتور ایجاد کنند و باعث ایجاد مشکلاتی مانند تاب برداشتن و گرم شدن بیش از حد شوند.

4) راحت باشید
ماشین شتاب نمیگیره
ماشین شتاب نمیگیره

خودرویی که دریچه گاز کاملا باز است نسبت به خودرویی که در بزرگراه حرکت می کند، گرمای بیشتری تولید می کند. اگر ماشین شما مستعد گرم شدن بیش از حد است، سعی کنید تا زمانی که مشکل حل نشود، به ماشین فشار زیادی وارد نکنید.

5) روغن خود را بررسی کنید

میله روغن
میله روغن

نفت؟ واقعا؟ بله، مشکلات روغن کاری باعث می شود ماشین شما خیلی داغ شود. هنگامی که سطح روغن شما خیلی پایین است، مدتی است که روغن را عوض کرده اید، یا ویسکوزیته اشتباهی دارید، می توانید دمای موتور بالاتر را مشاهده کنید. روغن کم به معنای اصطکاک بیشتر در داخل موتور است. اصطکاک باعث افزایش حرارت و سایش موتور می شود.

روغن مقداری گرما را از موتور خارج می کند، البته کمتر از مایع خنک کننده. اطمینان حاصل کنید که ویسکوزیته روغن و ظرفیت مناسب خودرو خود را اجرا می کنید. واقعیت جالب: موتورهای قدیمی هوا خنک از نظر فنی نیز روغن خنک می شدند.

6) دماسنج خود را بررسی کنید

دماسنج بالاست
دماسنج بالاست

بسیاری از دماسنج ها دقیق نیستند. هنگامی که سوزن شروع به حرکت از مرکز می کند، خودرو اغلب برای ایمن بودن آنقدر داغ است.

منتظر نمانید تا سوزن تا انتها در سمت “گرم” چسبانده شود. اگر سوزن شروع به خزش به سمت بالا کرده است، وقت آن است که آن را بکشید و بفهمید که چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

7) کدهای خود را بررسی کنید

چراغ موتور را بررسی کنید
چراغ موتور را بررسی کنید

اگر سنسور دمای مایع خنک کننده بد یا گیج دما خراب باشد چه اتفاقی می افتد؟ خب بستگی داره هنگامی که سنسور دمای مایع خنک کننده کار نمی کند، بسیاری از خودروها چراغ چک موتور را پرتاب می کنند.

اگر متوجه شدید چراغ چک موتور روشن می شود، نترسید. اغلب اوقات ادامه رانندگی تا مقصد بی خطر است. شما باید آن چراغ چک موتور را دریافت کنید هر چند در اسرع وقت کنسرو شده اگر هر یک از کدهای زیر را مشاهده کردید، به دماسنج خود اعتماد نکنید.

P0115 نقص مدار دمای مایع خنک کننده موتور

P0115 به این معنی است که واحد کنترل موتور (ECU) یک سیگنال غیرعادی را از سنسور دمای مایع خنک کننده تشخیص داده است، به این معنی که نمی توان به خواندن آن اعتماد کرد.

P0116 مشکل محدوده مدار دمای مایع خنک کننده موتور

P0116 اساساً به این معنی است که مقادیری که سنسور دمای مایع خنک کننده به ECU تغذیه می کند، منطقی نیست. به عنوان مثال، سنسور نباید در زمانی که موتور سرد است و موتور گرم است، مقدار یکسانی بدهد، زیرا دماهای بسیار متفاوتی هستند.

مدار P0117 دمای خنک کننده موتور ورودی پایین

P0117 نشان می دهد که ECU یک مدت زمان غیرعادی طولانی برای ولتاژ پایین سنسور دمای مایع خنک کننده را تشخیص داده است. به عنوان مثال، ولتاژ ممکن است کمتر از 0.1 ولت برای 2.5 ثانیه یا بیشتر باشد.

P0118 مدار دمای خنک کننده موتور ورودی بالا

P0118 نشان می دهد که ECU یک مدت زمان غیرمعمول طولانی برای یک ولتاژ بالا تشخیص داده است. به عنوان مثال، سنسور دمای مایع خنک‌کننده ممکن است ولتاژ بالای 4.9 ولت را برای 2.5 ثانیه یا بیشتر نشان دهد.

P0119 مدار دمای مایع خنک کننده موتور متناوب

P0119 نشان می دهد که سنسور دمای مایع خنک کننده یک قرائت پراکنده ارائه می دهد که در دنیای واقعی امکان پذیر نیست. مایع خنک کننده نمی تواند از 32 درجه فارنهایت تا 190 درجه فارنهایت در کسری از ثانیه گرم شود. چند دقیقه کارکرد عادی طول می کشد تا موتور گرم شود.

ترموستات خنک کننده P0128 (دمای خنک کننده زیر دمای تنظیم کننده ترموستات)

P0128 ممکن است نشان دهد که ترموستات شما باز گیر کرده است. وقتی ترموستات باز است، ممکن است خودرو نتواند به طور کامل گرم شود. موتورها کمتر از دمای کارکرد کارایی کمتری دارند.

نتیجه :

علائم داغ شدن بیش از حد موتور

در حالی که گرمای بیش از حد می تواند عواقب جدی برای موتور شما داشته باشد، این یک نگرانی ایمنی بزرگ مانند خرابی ترمز یا کیسه هوا نیست. اگر متوجه شدید که ماشین شما بیش از حد گرم شده است، وحشت نکنید. به رانندگی ادامه دهید تا زمانی که بتوانید از آن‌جا بی‌خطر شوید، و یک نقطه خوب پیدا کنید که بتوانید برای مدتی توقف کنید.

اگر مجبورید در منطقه‌ای با ترافیک زیاد توقف کنید، خطرات خود را به خطر بیندازید و از شراره‌های جاده یا چند مثلث هشدار استفاده کنید. گاهی اوقات وقتی ماشین خنک شد می توانید کمی جلوتر برانید. اگر مطمئن نیستید که چه اتفاقی می افتد، خودرو را نزد مکانیک ببرید تا سیستم خنک کننده را تشخیص دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *