مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

حساسیت به گزش و نیش حشرات-علائم و راههای درمان

حساسیت به گزش و نیش حشرات-علائم و راههای درمان

نیش حشرات یکی از شایع ترین علل تهدید کننده زندگی و واکنش های آلرژیک شدید (آنافیلاکسی) در استرالیا است.
نیش حشرات کمتر باعث ایجاد واکنش آلرژیک شدید می شود، اما می تواند باعث واکنش های خفیف تری روی پوست شود.
شما باید به پزشک (GP) یا متخصص ایمونولوژی بالینی/آلرژی مراجعه کنید تا آلرژی خود را تشخیص دهد و به شما توصیه کند در صورت گزش یا نیش حشره چه کاری انجام دهید.

حساسیت به گزش و نیش حشرات-علائم و راههای درمان
اگر در معرض خطر یک واکنش آلرژیک شدید هستید، باید یک تزریق کننده آدرنالین (اپی نفرین) (مانند EpiPen® یا Anapen®) و یک تلفن همراه برای درخواست کمک همراه داشته باشید.

درباره آلرژی به گزش و نیش

گزش و گزش معمولا باعث تحریک پوست می شود که پاسخ آلرژیک نیست، اما برخی از افراد ممکن است علائم آلرژیک را نیز داشته باشند که از خفیف تا شدید و تهدید کننده زندگی متغیر است.

نیش حشرات از زنبورها، زنبورها و مورچه جک جامپر استرالیایی یکی از علل شایع واکنش های آلرژیک شدید (آنافیلاکسی) در استرالیا است.

واکنش‌های شدید پشه‌ها، مگس‌ها، مگس‌های مارس و کنه‌ها به نیش حشرات کمتر رایج است، اگرچه نیش می‌تواند باعث واکنش‌های آلرژیک خفیف‌تری شود. واکنش های آلرژیک شدید به نیش مار نادر است.

علل آلرژی به نیش و نیش

زهر حشرات گزنده مانند زنبورها، زنبورها و مورچه ها یکی از شایع ترین علل واکنش های آلرژیک شدید (آنافیلاکسی) است.

اگر به یک نوع حشره گزنده حساسیت دارید، لزوماً به نوع دیگری حساسیت نخواهید داشت. حشرات گزنده مانند میگ ها و پشه ها بیشتر احتمال دارد واکنش های آلرژیک موضعی مانند قرمزی و/یا تورم ایجاد کنند، اما گاهی اوقات می توانند باعث واکنش های آلرژیک شوند.

زنبورها و زنبورها

زنبور عسل شایع ترین علت واکنش های آلرژیک به حشرات در استرالیا است. زنبورهای بومی استرالیا نیز می توانند واکنش های آلرژیک ایجاد کنند. زنبورها فقط یک بار می توانند نیش بزنند، زیرا کیسه زهر را به پوست تزریق می کنند و سپس می میرند.

برخلاف زنبورها، زنبورهای کاغذی و زنبورهای اروپایی می توانند چندین بار نیش بزنند. اگرچه زنبورهای کاغذی بیشتر نیش‌های جدی را ایجاد می‌کنند، زنبور اروپایی در استرالیا به یک مشکل تبدیل می‌شود.

بیشتر بخوانید :بهترین برنامه های خواب و مدیتیشن در سال 2022

مورچه های گزنده

نیش مورچه جک جامپر استرالیایی (Myrmecia pilosula) یکی از دلایل اصلی واکنش های آلرژیک شدید در استرالیا است. نیش مورچه های جک جامپر بسیار دردناک است و می تواند باعث واکنش های آلرژیک عمومی یا واکنش های آلرژیک شدید شود. مورچه گاو نر معمولی نیز می تواند باعث آنافیلاکسی شود.

مورچه جک جامپر (همچنین به عنوان جک جامپر یا جک جک شناخته می شود) در امتداد سواحل شرقی استرالیا و تاسمانی یافت می شود. طول آنها تقریباً 10-15 میلی متر است و از مورچه های گاو نر بزرگ (15-25 میلی متر طول) کوچکتر هستند.

نیش مورچه سبز کوئینزلند و مورچه آتشین آمریکای جنوبی نیز می تواند باعث واکنش های آلرژیک شود.

کنه ها

بزاق کنه معروف به کنه فلج استرالیایی (Ixodes holocyclus) باعث واکنش آلرژیک در برخی افراد می شود. کنه ها در امتداد سواحل شرقی استرالیا وجود دارند و تا Gippsland در ویکتوریا گسترش می یابند. کنه ها روی پوشش گیاهی زندگی می کنند و به پوست افراد و حیوانات می چسبند و به آن گاز می زنند.

واکنش‌ها به چسبیدن کنه‌ها عبارتند از:

 • قرمزی و خارش جزئی که به دلیل آلرژی نیست
 • قرمزی و تورم بزرگ در محل ناشی از یک واکنش آلرژیک خفیف
 • واکنش آلرژیک شدید

اگر کنه را مزاحم کنید یا سعی کنید آن را بردارید، می تواند بزاق خود را تزریق کند و این می تواند باعث شود افرادی که آلرژی دارند واکنش آلرژیک شدید تهدید کننده زندگی داشته باشند. افراد مبتلا به آلرژی کنه گاهی ممکن است به گوشت قرمز (گوشت پستانداران) و ژلاتین حساسیت داشته باشند.

علائم آلرژی به نیش و گزش

سیستم ایمنی به محرک‌های خاصی که به عنوان آلرژن‌ها نیز شناخته می‌شوند، در همه آلرژی‌ها واکنش نشان می‌دهد. سیستم ایمنی بدن شما آنتی بادی هایی تولید می کند که آلرژن را شناسایی کرده و باعث واکنش های التهابی و آزاد شدن مواد شیمیایی از جمله هیستامین می شود.

واکنش های آلرژیک به نیش و نیش حشرات از واکنش های موضعی خفیف در محل نیش یا گزش تا واکنش های آلرژیک شدید که زندگی را تهدید می کند، متغیر است. احتمال بهبود علائم در کودکان بیشتر از بزرگسالان است. بزرگسالان در معرض بیشترین خطر واکنش آلرژیک شدید هستند.

نیش و گزش اغلب باعث درد می شود و می تواند باعث قرمزی و خارش جزئی در محل شود، اما این علائم ناشی از یک واکنش آلرژیک نیست.

علائم خود را یادداشت کنید

تشخیص آلرژی می تواند دشوار باشد. اگر فکر می کنید ممکن است بعد از گاز گرفتن یا نیش زدن دچار آلرژی شوید، علائم خود را در دفترچه یادداشت کنید تا به شما و پزشکتان کمک کند تا علت علائم خود را بفهمید.

اطلاعاتی در مورد اینکه آیا علائم شما رخ می دهد یا خیر را درج کنید:

 • داخل خانه، بیرون یا هر دو
 • برای مدت کوتاه یا بیشتر
 • در شب، در روز یا زمانی که از خواب بیدار می شوید
 • در یک زمان خاص از سال
 • نزدیک حیوانات
 • پس از نیش زدن یا نیش زدن توسط حشره.

واکنش های آلرژیک پوستی موضعی

برخی از افراد یک واکنش آلرژیک خواهند داشت که باعث بثورات پوستی یا تورم بزرگ در اطراف محل نیش یا گزش می شود.

واکنش های آلرژیک عمومی

یک واکنش آلرژیک عمومی بخش هایی از بدن را فراتر از محل نیش یا گزش تحت تاثیر قرار می دهد، اما تهدیدی برای زندگی نیست.

علائم یک واکنش آلرژیک عمومی شامل تورم پوست قرمز، یا بثورات پوستی یا کهیر (کهیر) در نواحی بدن غیر از محل نیش یا گزش است.

اگرچه این علائم تهدید کننده زندگی نیستند، اما اگر یک واکنش آلرژیک عمومی را تجربه کرده اید، باید به پزشک خود مراجعه کنید، که ممکن است شما را به متخصص ایمونولوژی بالینی/آلرژی ارجاع دهد.

بیشتر بخوانید :8 مزیت گوش دادن به موسیقی

واکنش آلرژیک شدید – آنافیلاکسی

واکنش های آلرژیک شدید (آنافیلاکسی) پس از نیش یا نیش حشره به طور بالقوه تهدید کننده زندگی است و باعث تقریباً 3 مرگ در سال در استرالیا می شود.

علائم یک واکنش آلرژیک شدید عبارتند از:

 • تنفس دشوار یا پر سر و صدا
 • تورم زبان
 • تورم یا سفت شدن گلو
 • مشکل در صحبت کردن یا صدای خشن
 • خس خس سینه یا سرفه
 • سرگیجه یا فروپاشی مداوم
 • رنگ پریدگی و شل شدن در کودکان خردسال

علائم آلرژیک خفیف‌تر که می‌توانند قبل از یک واکنش آلرژیک شدید رخ دهند عبارتند از:

 • تورم لب ها، صورت و چشم ها
 • کهیر یا جوش
 • سوزن سوزن شدن دهان

درد شکم، استفراغ – اینها علائم آنافیلاکسی برای آلرژی به حشرات است.

اگر هر یک از این علائم را پس از نیش یا نیش حشره تجربه کرده اید، در صورت نیش زدن یا گزش توسط همان نوع حشره، در معرض خطر بیشتری برای واکنش شدید دیگری قرار دارید. باید از پزشک خود بخواهید که شما را به متخصص ایمونولوژی بالینی/آلرژی ارجاع دهد.

تشخیص آلرژی به نیش و گزش

اگر پس از نیش یا نیش حشره علائم آلرژیک دارید، باید به پزشک خانواده خود مراجعه کنید تا در مورد واکنش شما سؤالاتی بپرسد. دفتر خاطرات شما از علائم به شما کمک می کند تا به درستی پاسخ دهید. برای تشخیص آلرژی، پزشک ممکن است شما را به یک متخصص ایمونولوژی بالینی/آلرژی ارجاع دهد.

متخصص ایمونولوژی/آلرژی بالینی بسته به نوع آلرژی بالقوه می‌تواند با استفاده از روش‌های مختلف آلرژی را آزمایش کند. برای آزمایش آلرژی به نیش یا نیش، متخصص آلرژی ممکن است از آزمایش پوستی یا آزمایش خون آلرژی استفاده کند.

برخی از افراد مبتلا به آلرژی به کنه ممکن است به گوشت قرمز (حساسیت به گوشت پستانداران) و ژلاتین حساسیت پیدا کنند. آزمایش این آلرژی ها پیچیده تر است و باید با پزشک یا متخصص ایمونولوژی/آلرژی بالینی خود صحبت کنید.

انجمن ایمونولوژی و آلرژی بالینی استرالیا (ASCIA) اکیداً از استفاده از آزمایش‌ها و درمان‌های آلرژی اثبات‌نشده و غیر مبتنی بر شواهد توصیه می‌کند.

روش های اثبات نشده برای تست آلرژی

تعدادی از روش ها ادعا می کنند که برای آلرژی آزمایش می کنند، اما از نظر علمی ثابت نشده اند. آنها اغلب گران هستند و می توانند منجر به اجتناب خطرناک از برخی غذاها شوند. انجمن ایمونولوژی و آلرژی بالینی استرالیا (ASCIA) توصیه می کند که از موارد زیر استفاده نکنید:

 • آزمایش مواد غذایی سیتوتوکسیک
 • تست الکترودرمال
 • تجزیه و تحلیل مو
 • ایریدولوژی
 • حرکت شناسی
  تست نبض
 • رفلکسولوژی
 • تست وگا

اگر به فکر استفاده از داروی مکمل یا درمانی برای آلرژی هستید، همیشه با پزشک خود صحبت کنید.

درمان آلرژی به گزش و نیش

بهترین استراتژی برای درمان کاهش خطر نیش و نیش حشرات است. رویکردهای کاهش خطر نیش و گزش عبارتند از:

 • با پیراهن های آستین بلند و شلوارهای بلند بپوشید.
 • پیراهن خود را داخل شلوار و شلوار خود را در جوراب قرار دهید.
 • لباس های رنگ روشن بپوشید.
 • وقتی بیرون از منزل هستید کفش بپوشید.
 • از یک دافع حشرات با DEET استفاده کنید.
 • از حضور در فضای باز نزدیک سحر یا غروب خودداری کنید.
 • بررسی کنید که آیا کنه ها در مکان شما گسترده هستند یا خیر.
 • از زنبورها و زنبورها دوری کنید.
 • از متخصصان بخواهید لانه زنبورها، زنبورها و مورچه ها را در نزدیکی خانه شما بردارند.
 • درمان اورژانسی برای واکنش های آلرژیک شدید

در استرالیا، تقریباً 3 نفر سالانه بر اثر یک واکنش آلرژیک شدید (آنافیلاکسی) ناشی از آلرژی به حشره گزنده جان خود را از دست می دهند. افراد مسن و کسانی که مشکلات تنفسی دارند در معرض خطر بیشتری هستند و باید توسط متخصص ایمونولوژی بالینی/آلرژی معاینه شوند.

بیشتر بخوانید : روندهای جدید در فناوری کمک باروریivf

اگر واکنش آلرژیک شدید به حشره گزنده داشته اید، در صورت گزش احتمال بروز مجدد آن وجود دارد.

اگر در معرض خطر یک واکنش آلرژیک شدید (آنافیلاکسی) هستید، یک تزریق کننده آدرنالین مانند EpiPen® یا Anapen® و وسیله ای برای تماس با کمک پزشکی مانند تلفن همراه همراه داشته باشید.

کمک های اولیه برای واکنش های آلرژیک جزئی

زنبورها اغلب یک نیش خاردار به جا می گذارند و با تکان دادن نیش از زخم در عرض 30 ثانیه به کاهش میزان سم وارد شده به بدن شما کمک می کند. از لبه ناخن، کارت اعتباری یا کلید ماشین برای تکان دادن نیش استفاده کنید. کیسه سم را نکشید یا فشار ندهید، زیرا ممکن است مقدار زهر تزریق شده را افزایش دهد.

زنبورها نیش بر جای نمی گذارند، اما می توانند چندین بار نیش بزنند.

برای واکنش های آلرژیک جزئی، روش های کمک های اولیه عبارتند از:

 • یک بسته سرد را به ناحیه مورد نظر بمالید.
 • از کرم های تسکین دهنده استفاده کنید.
 • از آنتی هیستامین های خوراکی برای کمک به کاهش خارش استفاده کنید.
 • برای مناطق بزرگ و دردناک تورم، ممکن است لازم باشد برای کاهش تورم به پزشک مراجعه کنید تا قرص کورتیزون دریافت کنید.

حذف کنه ها

برای تمام گزش کنه، ابتدا باید کنه را با اسپری انجماد سریع بکشید تا کنه نتواند بزاق را به بدن شما تزریق کند. هنگامی که کنه مرده است، باید آن را در اسرع وقت و با خیال راحت بردارید. این به کاهش خطر ابتلا به عفونت یا فلج کنه کمک می کند. اگر به کنه حساسیت ندارید، حذف صحیح و سریع خطر ابتلا به آلرژی را کاهش می دهد.

انجمن ایمونولوژی و آلرژی بالینی استرالیا (ASCIA) نسبت به توصیه رایج استفاده از موچین برای بیرون کشیدن کنه زنده از پوست هشدار می دهد.

اگر به کنه حساسیت دارید، در صورت گزش در معرض خطر واکنش آلرژیک شدید (آنافیلاکسی) هستید. اگر تیک پیدا کردید، باید:

کنه را با منجمد کردن آن با اسپری انجماد سریع بکشید – این کار باعث می شود کنه که بزاق خود را به بدن شما تزریق نکند.
کنه را در بخش اورژانس بیمارستان بردارید، به خصوص اگر به شدت حساسیت دارید.
برخی از افرادی که حساسیت بالایی ندارند می توانند توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی آموزش ببینند تا کنه ها را با خیال راحت از بین ببرند.

محصولات منجمد و از بین بردن کنه ها شامل اسپری های حاوی اتر است که در داروخانه ها موجود است. انجماد و کشتن کنه ها قبل از حذف نیز برای افرادی که به گزش کنه حساسیت ندارند توصیه می شود.

ایمونوتراپی زهر آلرژی به نیش و گزش

در برخی موارد، متخصص ایمونولوژی/آلرژی بالینی شما ممکن است ایمونوتراپی با زهر (VIT) را پیشنهاد دهد که به عنوان حساسیت زدایی نیز شناخته می شود. ایمونوتراپی زهر شامل مجموعه ای از تزریقات دارویی زهر تجاری است که معمولاً بین 3 تا 5 سال است. این می تواند به بهبود تحمل سم حشرات و کاهش علائم کمک کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *