مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

خاویار ایرانی: مروارید سیاه دریای خزر

خاویار ایرانی: مروارید سیاه دریای خزر :دریای خزر زیستگاه انواع ماهی و موجودات آبزی است، با این حال بیشتر به خاویار معروف است. بیش از 90 درصد خاویار جهان از دریای خزر به دست می آید. سوغاتی گرانبهایی از ایران نیز محسوب می شود.

خاویار ایرانی: مروارید سیاه دریای خزر

ماهی خاویاری یکی از گونه های آبزی کمیاب در سراسر جهان است. پنج گونه عالی از این ماهی ها در دریای خزر زندگی می کنند که شامل ماهیان خاویاری بلوگا، ماهیان خاویاری ستاره ای، ماهیان خاویاری روسی، ماهیان خاویاری ایرانی و ماهیان خاویاری طلایی می شود. ارزش ماهیان خاویاری به خاطر گوشت آن نیست، بلکه به خاطر تخم‌هایش است که به خاویار یا مروارید سیاه معروف است. خاویار طلایی، قرمز و سیاه سه نوع خاویار هستند که در میان آنها خاویار سیاه با ارزش ترین آنهاست، هرچند ارزش غذایی همه آنها کم و بیش یکسان است. در حالی که خاویار سیاه بیشتر در ایران و جنوب روسیه شناخته شده است، خاویار قرمز در سیبری و آسیای شرقی محبوبیت بیشتری دارد.

بیشتر بدانید: بهترین مکان برای خرید در ایران

چگونه خاویار ایرانی برداشت می شود؟

در گذشته، ماهیان خاویاری را با یک پتک لاستیکی مست می کردند تا از حرکت دادن دم آنها محافظت کند. سپس خاویار را خالی کردند و گوشت را فروختند. اما امروزه به دلیل کم شدن تعداد این ماهی ها، تخم ها به روش سزارین از شکم ماهی خارج می شوند و مقداری از تخم ها برای تخم ریزی بعدی در شکم ماهی رها می شوند. سپس ماهی ها به مدت سه ماه در استخرهای مخصوص قرنطینه می شوند و پس از آن علامت گذاری شده و به دریا بازگردانده می شوند. این فرآیند را می توان تا شش بار برای هر ماهی انجام داد.

خاویار ایرانی

تخم خاویار با روش سزارین از شکم ماهی خارج می شود.

خاویار ایرانی چگونه سرو می شود؟

خاویار ایرانی به عنوان مجلل ترین صبحانه در جهان شناخته می شود. بسیاری از طرفداران خاویار آن را خام یا با زرده تخم مرغ یا پیاز خرد شده می خورند. می توان آن را به عنوان چاشنی غذا، پیش غذا، در کنار غذاها یا مخلوط با سایر غذاها سرو کرد. بسیاری از مردم آن را سرد و بدون نان ترجیح می دهند. در حالی که برخی افراد بوی تند و طعم خاویار را دوست دارند، برخی دیگر ممکن است طعم و بوی آن را خوشایند ندانند. و به یاد داشته باشید که مجاز به افزودن هیچ نوع ادویه ای به آن نیستید!

از آنجایی که خاویار مستعد فاسد شدن است، در گذشته درست پس از ماهیگیری به آن نمک اضافه می کردند. امروزه با توسعه روش های نگهداری مواد غذایی از روش های دیگری مانند انجماد یا برخی مواد نگهدارنده برای نگهداری خاویار استفاده می شود. تولید خاویار کم نمک نتیجه این پیشرفت ها است و بسیاری از مردم به مصرف این نوع خاویار تمایل دارند.

خاویار ایرانی

خاویار ایرانی معمولا به صورت خام یا با زرده تخم مرغ یا پیاز خرد شده سرو می شود.

ارزش غذایی خاویار چیست؟

ارزش غذایی خاویار چیست؟

ثابت شده است که این غذای شگفت انگیز مزایایی برای سلامتی دارد. به دلیل داشتن اسیدهای چرب امگا 3 به پیشگیری از افسردگی و بیماری های قلبی عروقی کمک می کند و به قدری مغذی است که حتی بر گوشت ماهی نیز ارجحیت دارد. همچنین اعتقاد بر این است که مصرف خاویار در سلامت سلول های عصبی بسیار موثر است. همچنین هر قاشق غذاخوری 11 درصد آهن و منیزیم و 15 درصد سلنیوم مورد نیاز بدن را تامین می کند.

مناطق اصلی صید خاویار در ایران

محل اصلی صید خاویار در جنوب دریای خزر به ویژه سفیدرود است. محققان می گویند در گذشته 500 تن خاویار از سفیدرود برداشت می شد. از دیگر مناطق مهم صید خاویار در ایران می توان به آستارا، کیاشهر و قره سو اشاره کرد که در کنار رودخانه ها مزارع پرورش ماهیان خاویاری ایجاد شد.

بیشتر بدانید: مکان های دیدنی در شمال ایران

ماهی خاویاری

محل اصلی صید خاویار در جنوب دریای خزر به ویژه سفیدرود است.

دلیل اصلی مهاجرت ماهیان به جنوب دریای خزر، وضعیت مساعد برای زندگی و تخم ریزی بوده است. اما به دلیل سردی شدید زمستان و عمق کم در قسمت شمالی دریای خزر، این منطقه مکان مناسبی برای زندگی ماهیان خاویاری محسوب نمی شود. احداث سدهای عظیم بر روی نهرها و آلودگی کارخانه ها و کشتی ها از دیگر عوامل مهمی است که باعث مهاجرت ماهیان خاویاری به مناطق جنوبی ایران شده است.

 

7 دیدگاه دربارهٔ «خاویار ایرانی: مروارید سیاه دریای خزر»

  1. فردین علیزاده

    در ضمن من تو محمود آباد مازندران دانشگاه بودم بچه های بومی که دوستم هنوز هستند برام انواع ماهی میاوردن آرزوهاتون خاطره اس….

  2. فردین علیزاده

    چقدر مرحوم روح‌الله داداشی رو میشناختید ؟کجا دعوا کرد ؟فاصله قبرش با آخرین مرگ من چقدره…(زمان پخش مردان آهنین کجاها دیدمش)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *