مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

خرابی سیلندر خودرو : علائم، علائم و هزینه تعویض

خرابی سیلندر خودرو : علائم، علائم و هزینه تعویض :سیلندر اصلی نقش مهمی در عملکرد صحیح سیستم ترمز شما ایفا می کند زیرا وظیفه کمک به گردش مایع ترمز به ترمزها را بر عهده دارد. اگر سیلندر اصلی از کار بیفتد، می تواند برای شما و وسیله نقلیه شما فاجعه ای ایجاد کند.

برخی از علائم مبنی بر نیاز به تعمیر سیلندر اصلی یا خرابی آن عبارتند از: افزایش فاصله توقف، احساس ترمز غیرمعمول، نشتی روغن ترمز و روشن شدن چراغ هشدار ترمز.

سیلندر اصلی چیست؟

سیلندر اصلی ترمز

سیلندر اصلی بخشی از سیستم ترمز است که شامل دو پیستون متصل به دو فنر و یک میله فشاری است. هنگامی که پدال فشار داده می شود، میله فشاری با کار کردن پیستون های سیلندر اصلی، فشار را در داخل سیستم ایجاد می کند و مایع ترمز را به سمت ترمزها می فرستد تا در نهایت آنها را به کار گرفته و به آنها کمک کند تا روی دیسک ها یا درام ها فشار وارد کنند.

بسیاری از خودروها دارای یک سیستم ترمز مکانیکی هستند که در آن یک اتصال فیزیکی بین پدال ترمز و سیلندر اصلی از طریق میله فشار متصل وجود دارد. سیستم‌های ترمز با سیم در وسایل نقلیه مدرنی که سیلندر اصلی به صورت الکترونیکی و بدون هیچ گونه اتصال فیزیکی کار می‌کند، شبیه به سیستم‌های الکترونیکی کنترل دریچه گاز شروع به محبوب شدن کرده‌اند.

علائم و نشانه های رایج سیلندر اصلی بد

برخلاف بسیاری از سیستم‌های دیگر در یک وسیله نقلیه، یک سیلندر اصلی خراب علائم هشدار نسبتا کمی از یک مشکل احتمالی را نشان می‌دهد. این می تواند هم خوب و هم بد باشد. می تواند به جداسازی یک مشکل و نشان دادن زمینه های خاص نگرانی کمک کند، اما اگر به دقت توجه نکنید، به طور بالقوه می تواند نقاط شکست آشکار را محدود کند.

افزایش فاصله توقف

معمولاً اولین علامت خرابی سیلندر اصلی شامل افزایش فاصله توقف است. این همچنین می تواند نشانه ای از یک مشکل ترمز متفاوت باشد و باید یک سر محکم برای بازرسی سیستم ترمز ایجاد کند. از آنجایی که شما وسیله نقلیه خود را بهتر می شناسید، این باید برای شما کاملاً واضح باشد، اما از آنجا که بسیاری از چیزها ممکن است باعث طولانی شدن فاصله ترمز شوند، تقریباً مانند چراغ چک موتور سیستم ترمز شما است.

حس ترمز غیرمعمول

یکی دیگر از نشانه‌های آشکار خرابی سیلندر اصلی، احساس ترمز است، به‌ویژه اگر پدال ترمز شل، اسفنجی یا قدرت کمتری نسبت به حالت عادی داشته باشد. مانند فاصله توقف، این یکی دیگر از نشانه های نسبتاً گسترده خرابی سیلندر اصلی است و باید مستحق بازدید فوری مکانیک محل شما باشد. باز هم، احساس غیرعادی ترمز می تواند نشانه ای از مشکل سیستم ترمز متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید: استارتر خودرو چیست و علائم خرابی آن

حتی اگر به حس ترمز مربوط نمی شود، پدال ترمز فرورفته نیز می تواند نشانه ای از خرابی سیلندر اصلی باشد. این می تواند به احساس غیرعادی پدال کمک کند زیرا آشنایی با وسیله نقلیه شخصی شما به توانایی تشخیص بی نظمی در احساس و ظاهر کمک می کند، سریعتر از بسیاری از مکانیک هایی که روزانه ماشین شما را نمی رانند.

نشتی یا پایین بودن سطح مایع ترمز

اگر احساس پدال ترمز شما را از یک مشکل بالقوه آگاه می کند، می توانید با بررسی روغن ترمز یک تست تایید ساده انجام دهید. سطح پایین روغن ترمز و نشتی روغن ترمز معمولاً دست به دست هم می دهند، بنابراین یک نشانه واضح تر از مشکلات سیلندر اصلی معمولاً شامل سطوح پایین مایع و نشتی قابل مشاهده است. اگر نشتی آهسته باشد، سطح پایین مایع نشانه آشکارتر خواهد بود.

سطح پایین سیال اغلب به دلیل فرسوده شدن مهر و موم سیلندر اصلی یا عدم تغییر فواصل زمانی ایجاد می شود. اگر سیال خود را برای مدت طولانی تغییر نداده اید، سیلندر اصلی ممکن است کاملاً کار کند. اکثر مایعات حیاتی برای عملکرد وسیله نقلیه شما که به درستی پر نشده یا تعویض نشده اند، در طول زمان به آرامی مصرف می شوند.

ترمز ناهموار یا سایش لنت ترمز

بسیاری از وسایل نقلیه جدیدتر مجهز به سیستم ترمز دو مدار هستند که مجموعه‌های جداگانه چرخ‌ها را به‌عنوان ایمن کنترل می‌کند. این بدان معنی است که ترمزهای دو چرخ از کار می افتند، مدار دومی وجود دارد که به حداقل دو چرخ اجازه می دهد همچنان قدرت ترمز داشته باشند. این مسئله چندان رایج نیست، اما می‌تواند به سایش ناهموار ترمز، طولانی‌تر شدن زمان ترمز، و حتی احساس متفاوت ترمزگیری کلی برای رانندگان بصری کمک کند.

زباله و سایر آلاینده ها در مایع ترمز

یکی از نشانه های مستقیم خرابی سیلندر اصلی، آلودگی روغن ترمز است. این اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که مهر و موم اصلی سیلندر در طول زمان فرسایش یافته باشد و به هر دو بخش آب‌بند شکسته شده و سایر آلاینده‌های بیرونی اجازه ورود به سیستم را می‌دهد. نتیجه معمولاً تغییر رنگ مایع است و اغلب باعث ایجاد حس غیرعادی ترمز می شود.

چراغ هشدار ترمز روشن می شود

بسیاری از خودروها مجهز به ABS یا چراغ هشدار ترمز هستند. سنسورهای فشار سیلندر اصلی می توانند این هشدار را خاموش کنند، حتی اگر ممکن است توسط سایر مشکلات ترمز روشن شود. نور شبیه یک دایره با پرانتز و یک علامت تعجب در مرکز است. وسایل نقلیه بدون این چراغ هشدار می توانند چراغ چک موتور را فعال کنند.

چراغ هشدار ترمز

افت کل ترمز

از دست دادن کل ترمز می تواند oc به عنوان یک بدترین سناریو از نوع رویداد. تقریباً صد در صد مواقع، افت کلی ترمز معمولاً بدون علائم و نشانه‌های قبلی اتفاق نمی‌افتد. این چیز خوبی است زیرا از دست دادن کل ترمز می تواند فاجعه بار باشد، اما همچنین به همین دلیل است که علائم و نشانه های ذکر شده در بالا هرگز نباید نادیده گرفته شوند.

طول عمر مورد انتظار یک سیلندر اصلی چقدر است؟

در شرایط عادی، اگر همه چیز حفظ شود، سیلندرهای اصلی عمر خودرو را دوام می آورند. این به این دلیل است که عملکرد کلی سیلندر اصلی کاملاً ساده است و سیلندر اصلی شامل قطعات متحرک زیادی نیست که ممکن است به خطا برود.

به طور معمول، تنها مواردی که منجر به خرابی زودرس سیلندر اصلی می شود، نگهداری ضعیف یا نوعی آسیب فیزیکی به آب بندی، سنسور پدال ترمز یا اتصال ترمز به سیستم ترمز است. هماهنگی با تغییرات مایعات به ویژه برای طول عمر سیستم ترمز مفید است و آسیب فیزیکی نادر است مگر اینکه آب بندی ضعیف ساخته شود یا ارزیابی آسیب ناشی از تصادف به طور کامل انجام نشود.

هزینه تعویض سیلندر اصلی چقدر است؟

اگر سیلندر اصلی به دلیل کم بودن روغن ترمز از کار بیفتد، اغلب می توانید خودتان مایع را با قیمتی بین 1500000  تا 3000000 تومان تغییر دهید. داشتن مکانیک برای انجام این کار هزینه های نیروی کار را به همراه دارد، که اغلب بسته به مکانیک، ساخت و مدل وسیله نقلیه، تغییر را به بالاترین حد محدوده و به طور بالقوه بیشتر نزدیک می کند.

اگر مشکل مربوط به خود سیلندر اصلی باشد، بسته به خودرو و مکانیک، تعمیر آن می تواند 15000000 تومان یا بیشتر هزینه داشته باشد. این کار را خودتان می توانید انجام دهید، اما توصیه می شود که توسط یک مکانیک حرفه ای انجام شود، مگر اینکه در مراقبت از خودرو مهارت خاصی داشته باشید. اگر اشتباه انجام شود، می تواند ماشین را بدتر از زمانی که در ابتدا به مغازه آورده بود، کند. کم هزینه ترین تعویض سیلندر اصلی می تواند حدود 9000000 تومان هزینه داشته باشد.

بیشتر بخوانید: 5 علت لاستیک سابی تایر خودرو (و نحوه جلوگیری از آن)

افکار نهایی

سیلندر اصلی وسیله نقلیه شما مهم است زیرا نحوه ترمز خودرو شما را کنترل می کند. یک سیلندر اصلی معیوب یا بد می تواند انواع مشکلات را ایجاد کند، به خصوص زمانی که علائم و نشانه های خرابی به بازدید مکانیک ضروری اشاره دارد. افزایش فاصله ترمز، احساس ترمز غیرمعمول، نشتی روغن ترمز، آلودگی های درون روغن ترمز و حتی خرابی کامل ترمز در بدترین حالت ممکن، همه نشانه هایی از بدترین سیلندر هستند که نباید نادیده گرفته شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *