مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

خطای P0132 سنسور اکسیژن معیوب

خطای P0132  سنسور اکسیژن معیوب :وقتی در جاده رانندگی می کنید، آخرین چیزی که می خواهید ببینید روشن شدن چراغ چک موتور است. اما برای میلیون ها راننده هر سال، این دقیقاً همان چیزی است که اتفاق می افتد. اما هنگامی که قلب خود را به سینه بازگردانید و کد را دریافت کردید، وقت آن است که بفهمید برای رفع آن چه کاری باید انجام دهید.

خطای P0132  سنسور اکسیژن معیوب

رمز P0132 ممکن است ساده‌ترین کد برای کشف و رفع آن نباشد، اما با راهنمایی مانند این، همه چیزهایی را که برای پاک کردن آن کد و بازگرداندن وسیله نقلیه خود به جاده نیاز دارید، در کمترین زمان به شما آموزش می‌دهیم.

 1. کد P0132 به چه معناست؟
 2. کد مشکل OBD-II P0132 توضیحات
 3. مدار سیگنال سنسور اکسیژن ولتاژ بالا

در حالی که تعریف “ولتاژ بالای مدار سنسور اکسیژن ” ممکن است برای شما منطقی نباشد، اگر سابقه خودرو ندارید، این واقعا یک کد بسیار ساده است. این در اصل به شما می گوید که یکی از سنسورهای اکسیژن با ولتاژ بیش از حد سیگنال را به PCM برمی گرداند.

چند چیز مختلف وجود دارد که می تواند باعث این شود، اما کد به سادگی به شما می گوید که PCM ولتاژ زیادی را از یک سنسور اکسیژن خاص می خواند.

علائم کد P0132

بیکاری خشن
بیکاری خشن

در حالی که برخی از کدهای حسگر اکسیژن علائم زیادی ندارند، معمولاً در مورد کد P0132 اینطور نیست. البته، شما معمولاً چراغ چک موتور را خواهید داشت، اما سایر علائم رایج عبارتند از بیکاری خشن یا کاهش بازده سوخت.

در موارد شدیدتر، ممکن است نتوانید موتور خود را روشن نگه دارید و اغلب دود سیاه بیش از حد نتیجه آن است. کد P0132 همچنان یک کد سنسور اکسیژن در هسته خود است، بنابراین گاهی اوقات شما هیچ علامت واقعی را متوجه نخواهید شد.

با این حال، با کد P0132 بسیار نادر است. اگر توجه داشته باشید معمولاً اتفاقی را می بینید.

خطای P0132  سنسور اکسیژن معیوب

 • چراغ موتور را بررسی کنید
 • بیکار خشن
 • کاهش راندمان سوخت
 • خرابی موتور
 • دود سیاه بیش از حد
 • بدون شرایط قابل توجه
 • علل کد P0132
 • علائم بد حسگر اکسیژن

با بسیاری از کدها می توانید مشکل را به یک یا دو علت بالقوه محدود کنید. با کد P0132، این به سادگی اینطور نیست. مطمئناً، یک سنسور اکسیژن معیوب محتمل‌ترین علت است، اما تنها دلیل بالقوه نیست.

بیشر بخوانید: بررسی کد خطای  P0110

تعداد زیادی حسگر بالقوه وجود دارد که می تواند باعث ایجاد کد شود، از جمله سنسور نسبت هوا به سوخت، سنسور جریان هوای جرم یا حتی سنسور دمای مایع خنک کننده.

مشکل کد P0132

البته مشکل ممکن است مربوط به سیم کشی و اتصالات بین سنسور و PCM یا نحوه تفسیر PCM از داده ها باشد. گاهی اوقات به این دلیل است که PCM به سادگی نیاز به به روز رسانی دارد، اما در شرایط بسیار نادر، ممکن است لازم باشد PCM را جایگزین کنید.

شرط نهایی که در صورت داشتن کد P0132 باید مراقب آن باشید فشار سوخت است. اگر وسیله نقلیه شما فشار سوخت بیش از حد بالایی داشته باشد، می تواند کد P0132 را ایجاد کند و احتمالاً علائم بیشتری را نشان می دهد.

 1. سنسور اکسیژن معیوب
 2. سنسور نسبت سوخت هوا معیوب است
 3. سنسور جریان جرم هوا معیوب
 4. سنسور دمای مایع خنک کننده موتور معیوب است
 5. فشار سوخت بالا
 6. سیم/مدار معیوب
 7. نرم افزار PCM قدیمی
 8. PCM معیوب

آیا کد P0132 جدی است؟

در مقایسه با اکثر کدهای سنسور اکسیژن، کد P0132 جدی تر از کدهای دیگر است. این به این دلیل است که در حالی که یک سنسور اکسیژن معیوب محتمل‌ترین علت کد P0132 است، این تنها گزینه نیست.

بنابراین، گاهی اوقات ممکن است یک کد P0132 نشان دهنده یک مشکل جدی نباشد، و گاهی اوقات می تواند به شما در مورد مشکلی هشدار دهد که در صورت نادیده گرفتن آن می تواند آسیب بسیار بیشتری را به همراه داشته باشد. به همین دلیل، ما به شدت توصیه می کنیم کد P0132 خود را در اسرع وقت تشخیص و تعمیر کنید.

خطای P0132  سنسور اکسیژن معیوب

به خاطر داشته باشید که حتی اگر کد P0132 را به عنوان یک نگرانی کمتر جدی تشخیص دهید، مانند سنسور اکسیژن، صرفاً روشن بودن یک چراغ چک موتور مانع از بروز مشکل جدی‌تر دیگری می‌شود. و با در نظر گرفتن یک علامت رایج کد P0132 کاهش راندمان سوخت است، شما واقعاً هر چقدر زمان بیشتری را برای رفع مشکل صرف کنید، برای خود هزینه می کنید.

چگونه مشکل سنسور اکسیژن را حل کنیم رفع کنیم

با استفاده از اسکنر OBD2
با استفاده از اسکنر OBD2

در حالی که مایلیم به شما بگوییم که تنها کاری که برای رفع کد P0132 باید انجام دهید تعویض یک حسگر اکسیژن است، حقیقت این است که اگر کمی بیشتر عیب یابی نکنید، تضمینی برای رفع مشکل نیست. برای خواندن دقیق این کد به یک ابزار اسکن خودرو نیاز دارید.

وقتی ابزار اسکن را وصل می‌کنید، باید به قرائت‌های مختلف حسگر نگاه کنید تا احساس بهتری نسبت به آنچه در حال وقوع است داشته باشید. خوانش های سنسور اکسیژن را بررسی کنید تا تشخیص دهید کدام سنسور خوانش اشتباه را نشان می دهد، سپس سنسور نسبت هوا به سوخت، سنسور جریان هوا جرم و سنسور دمای مایع خنک کننده موتور را بررسی کنید.

بیشر بخوانید: کد خطای P0336 سنسور موقعیت میل لنگ خارج از محدوده

شما باید ایده بسیار مناسبی از این که این خوانش ها بسته به وسیله نقلیه شما باید باشد داشته باشید، اما اگر هر یک از آنها خارج از حاشیه قابل قبول باشد، احتمالاً مشکل همین است. با این حال، قبل از اینکه به سادگی بیرون بروید و سنسور را تعویض کنید، دوبار کنید

سیم کشی الکتریکی از سنسور به PCM را بررسی کنید.

سیم کشی الکتریکی از سنسور به PCM را بررسی کنید.
سیم کشی الکتریکی از سنسور به PCM را بررسی کنید.

زیرا حتی اگر سنسور هر کاری را که باید انجام می‌دهد، اگر اتصال الکتریکی تمیزی به PCM نداشته باشد، آن‌طور که باید نمی‌خواند و یک کد موتور را ارسال می‌کند.

در نهایت فشار سوخت خودروی خود را بررسی کنید. اگر خیلی زیاد است، باید مشخص کنید که چه چیزی باعث این شده است. ممکن است انسداد جایی در سیستم، خط سوخت آسیب دیده یا انژکتور سوخت معیوب باشد.

شما باید هر جزء را به صورت جداگانه بررسی و آزمایش کنید تا متوجه شوید دقیقاً چه اتفاقی می افتد. اگر همه چیز بررسی شود، ممکن است مشکل از PCM خودرو شما باشد.

احتمالاً فقط نیاز به به روز رسانی دارد و برای انجام این کار باید آن را به نمایندگی ببرید. با این حال، در برخی موارد نادر ممکن است لازم باشد کل PCM را جایگزین کنید. با این حال، یک نمایندگی همچنان باید آن را برای وسیله نقلیه شما برنامه ریزی کند، بنابراین می توانید آن را نزد آنها ببرید و ببینید که آنها چه می گویند.

بیشر بخوانید:علائم کد P0562 روشن شدن چراغ باتری ماشین در حین رانندگی و آموزش رفع آن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *