مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

خطا P0201 (علائم، علل و نحوه رفع آن)

خطا P0201 (علائم، علل و نحوه رفع آن) :از بسیاری جهات، یک موتور با کارکرد مناسب شگفت‌انگیز است. این امر به ویژه زمانی صادق است که پیچیدگی های مرتبط با طراحی موتور احتراق داخلی را به عنوان یک کل در نظر بگیریم. هنگام شلیک یکنواخت روی همه سیلندرها، یک موتور به حداکثر بازدهی خود می رسد و خروجی بهینه را برای پیکربندی خاص خود ایجاد می کند.

خطا P0201 (علائم، علل و نحوه رفع آن)

با این حال، گاهی اوقات، مسائل خاصی پیش می آید که برای عملکرد کلی موتور مضر است. این مورد زمانی است که یک موتور از یک نوع یا آن ایراد مربوط به سیستم سوخت رسانی را تجربه می کند. فقدان سهم سوخت در یک سیلندر یا سیلندر دیگر می تواند به راحتی باعث عدم تعادل موتور و در نتیجه فقدان بازده عملیاتی شود.

بیشتر بخوانید: P0403 نقص در مدار گردش مجدد گاز خروجی  

خوشبختانه، اکثر وسایل نقلیه مدرن سطحی از نشانه ها را در مورد منبع چنین مسائلی به شکل کدهای عیب تشخیصی فعال ارائه می دهند. یکی از این نمونه ها DTC P0201 است که نشان دهنده مشکل مدار انژکتور است و اغلب با کمبود کلی عملکرد همراه است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کد خطای تشخیصی P0201 و همچنین نحوه رفع چنین مشکلاتی در صورت بروز آنها در آینده، ادامه مطلب را بخوانید.

کد P0201 به چه معناست؟

کد مشکل OBD-II P0201 توضیحات

مشکل عملیاتی مدار انژکتور سوخت شماره 1

مشکل عملیاتی مدار انژکتور سوخت شماره 1

کد عیب تشخیصی P0201 نشان دهنده مشکلی در مدار انژکتور سوخت شماره 1 موتور است. در بیشتر موارد، مشکلی از این نوع به طور موثر توانایی موتور را برای تامین سوخت برای احتراق به سیلندر آسیب دیده محدود می کند.

با این حال، برای درک بهتر گرانش DTC P0201، ابتدا باید خود را با اصل عملکرد مدرن انژکتور سوخت آشنا کنید.

انژکتورهای سوختی که توسط موتور احتراق داخلی مدرن استفاده می شود به سیگنال الکتریکی ارسال شده توسط ECM/PCM خودرو متکی هستند. هر انژکتور دارای یک سیم کشی اختصاصی است که از طریق آن این سیگنال ارسال می شود.

رفع خطای P0201

در بیشتر موارد، انژکتورهای سوخت در هر زمانی که احتراق خودرو در موقعیت «روشن» است، با ولتاژ منبع تغذیه ثابت تغذیه می‌شوند. با این حال، یک انژکتور خاص تا زمانی که یک سیگنال زمین توسط نرم افزار مدیریت موتور فوق الذکر تغذیه نشود، روشن نمی شود.

در صورت DTC P0201، ECM/PCM موتور مشخص کرده است که مدار ذکر شده قبلی در معرض خطر قرار گرفته است. این به نوبه خود، عملکرد انژکتور آسیب دیده را به شدت محدود می کند تا زمانی که مشکل اساسی برطرف شود.

علائم کد P0201

ماشین روشن می شود سپس خاموش میشود

کد خطای تشخیصی P0201 اغلب با تعدادی از علائم ثانویه همراه است. تشخیص این علائم می تواند در هنگام تلاش برای تشخیص و ترمیم علت اصلی بیماری موتور خود، در به موقع ترین حالت ممکن، ارزشمند باشد.

رایج ترین علائم مرتبط با کد عیب تشخیصی P0201

 • چراغ موتور را بررسی کنید
 • بیکار نامنظم
 • شلیک اشتباه در زیر بار
 • شتاب خفه شده
 • توقف
 • علل کد P0201
 • هزینه تعویض انژکتور سوخت

کد عیب تشخیصی P0201 می تواند ناشی از چندین مشکل اساسی مختلف باشد که شدت هر کدام از آنها متفاوت است. درک این مسائل بالقوه اغلب زمانی که سعی می کنید عملکرد موتور خود را یکسان کنید، یک مزیت است.

در زیر چندین مورد از رایج ترین دلایل کد P0201 عیب تشخیصی آورده شده است.

 • انژکتور معیوب
 • سیم کشی انژکتور کوتاه
 • وضعیت باز بودن در مدار سیم کشی انژکتور
 • اتصال الکتریکی ضعیف در انژکتور
 • خرابی ECM/PCM

آیا کد P0201 جدی است؟

کد عیب تشخیصی P0201 عموماً ماهیت نسبتاً جدی در نظر گرفته می شود. این از علائم متعدد مربوط به رانندگی مرتبط با یک خطا از این نوع خاص ناشی می شود. در بیشتر موارد، DTC P0201 با یک خطای قابل توجه و همچنین کاهش قابل تشخیص در عملکرد کلی موتور همراه است.

با این حال، دردسرسازترین علائم مرتبط با DTC P0201 شامل توقف است. اگرچه بسیار نادر است، مشکلی از این نوع می تواند باعث توقف خودرو در هنگام توقف در ترافیک شود. این هرگز سناریوی خوبی نیست، و حتی اگر وسیله نقلیه شما قبل از توقف کامل متوقف شود، می تواند خطرناک باشد.

در هر صورت، علت اصلی DTC P0201 باید به اندازه کافی در اولین فرصت موجود تشخیص داده و تعمیر شود. انجام این کار خطر سختی مرتبط با علائم فوق را به حداقل می رساند.

بیشتر بخوانید: علائم خرابی کد P0103

اگر خودتان برای انجام چنین کاری احساس راحتی نمی کنید، در اسرع وقت با یک مرکز خدمات خودرو مورد اعتماد قرار ملاقات بگذارید.

نحوه رفع کد P0201

انژکتورهای سوخت

مراحل زیر را می توان برای کمک به تشخیص و تعمیر علت اصلی کد عیب تشخیصی P0209 خودروی شما استفاده کرد. مثل همیشه، توصیه می‌شود قبل از انجام هر گونه تعمیراتی، با متون خدمات مخصوص کارخانه برای خودروی خاص خود مشورت کنید.

شماره 1 – DTC های اضافی را بررسی کنید

قبل از شروع فرآیند تشخیصی، وجود هر گونه اضافی را بررسی کنید کدهای عیب تشخیصی چنین کدهایی باید قبل از اقدام به طور کامل تشخیص داده شوند.

 

شماره 2 – بازرسی بصری را انجام دهید

با بازرسی کامل سیم کشی مرتبط با انژکتور سوخت شماره 1 وسیله نقلیه خود شروع کنید. به دقت بررسی کنید تا هرگونه نشانه ای از ساییدگی یا آسیب آشکار دیگر وجود داشته باشد. همچنین بررسی کنید که کانکتور انژکتور سوخت شماره 1 موتور شما محکم و بدون آسیب باشد.

 

شماره 3 – مقاومت انژکتور را بررسی کنید

سپس، مقاومت داخلی انژکتور سوخت شماره 1 موتور خود را با استفاده از یک مولتی متر دیجیتال بررسی کنید. قرائت های خود را با مواردی که سازنده وسیله نقلیه شما مشخص کرده است مقایسه کنید. اگر این مقدار از مشخصات خارج شد، انژکتور سوخت آسیب دیده را تعویض کنید.

شماره 4 – منبع تغذیه را تأیید کنید

اکنون با استفاده از یک مولتی متر دیجیتال، ولتاژ تغذیه مناسب در کانکتور انژکتور سوخت شماره 1 موتور خود را بررسی خواهید کرد. این آزمایش باید در حالی انجام شود که احتراق خودرو در وضعیت “روشن” است.

در بیشتر موارد، این ولتاژ باید بین 10-11 ولت باشد. اگر اینطور نیست، شروع به ردیابی سیم‌کشی مدار به ECM/PCM موتور کنید و در عین حال علائم واضح آسیب را بررسی کنید.

شماره 5 – انژکتور را تعویض کنید

اگر ولتاژ تغذیه مطابق با بالا وجود داشت، انژکتور شماره 1 موتور خود را با یک انژکتور سیلندر دیگر تعویض کنید. موتور خودرو را روشن کنید و بررسی کنید که آیا این کد به همان سیلندری تغییر می کند که انژکتور در آن جابجا شده است. اگر چنین است، این انژکتور را تعویض کرده و آزمایش فوق را تکرار کنید.

شماره 6 – عملکرد صحیح ECM/PCM را بررسی کنید

اگر DTC P0201 در مرحله 5 باقی ماند، عملکرد صحیح درایور مدار ECM/PCM خودروی خود را مطابق با پروتکل توصیه شده کارخانه بررسی کنید. این یکپارچگی مدار درایور ECM/PCM را به طور کلی تأیید می کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *