مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

خطوط مترو در ایران

خطوط مترو در ایران:مترو یکی از سیستم های حمل و نقلی است که با حمل و نقل زیر زمینی باعث ترافیک کمتری در شهرهای بزرگ می شود. متروی تهران در واقع اولین شبکه حمل و نقلی است که در سال ۱۳۷۷ هجری شمسی تأسیس شد.

کدام شهرهای ایران به خطوط مترو مجهز هستند؟

متروی تهران اولین شبکه مترویی بود که در پایتخت و پس از آن به ترتیب در مشهد، شیراز، اصفهان و تبریز ایجاد شد و این شهرها نیز به سیستم حمل و نقل مترو مجهز شدند. طبق برنامه ریزی ها قرار است به 4 شهر دیگر نیز به سیستم حمل و نقل مترو مجهز شود.

طول خطوط در حال بهره برداری 205 کیلومتر در تهران، 34 کیلومتر در مشهد، 24 کیلومتر در شیراز، 202 کیلومتر در اصفهان و 105 کیلومتر در تبریز است. کرج، اهواز، قم و کرمانشاه 4 شهری هستند که طبق پیش بینی ها قرار است به سیستم حمل و نقل مترو مجهز شوند.

در مورد تعداد ایستگاه‌های در حال کار، ایستگاه‌هایی در تهران، ایستگاه‌های مشهد، شیراز، اصفهان و تبریز نیز وجود دارند. در مورد تعداد ایستگاه‌های در حال کار، ایستگاه‌هایی در تهران، ایستگاه‌های مشهد، شیراز، اصفهان و تبریز نیز وجود دارند.

تعداد ایستگاه های در حال بهره برداری نیز 109 ایستگاه در تهران، 33 ایستگاه در مشهد، 20 ایستگاه در شیراز، 20 ایستگاه در اصفهان و 11 ایستگاه در تبریز است.

خطوط مترویی تهران

خطوط مترویی تهران

تهران با 730 میلیون مسافر در روز در جایگاه اول جابه‌جایی قرار دارد و پس از آن مشهد با 47 میلیون مسافر، شیراز با 18 میلیون مسافر، اصفهان با 18 میلیون مسافر و تبریز در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

بر اساس گزارش منتشر شده، خطوط زیر را می توان به شهرهای زیر اضافه کرد: تهران 106 کیلومتر، مشهد 33 کیلومتر، شیراز 15 کیلومتر، اصفهان 24 کیلومتر، تبریز 29 کیلومتر، کرج 27 کیلومتر، اهواز 22 کیلومتر، قم 20 کیلومتر، کرمانشاه 13 کیلومتر و مجموع خطوطی که قرار است به شبکه مترو ایران اضافه شود تقریباً 290 کیلومتر خواهد بود.

بیشتر بخوانید:  معرفی بهترین دانشگاه های ایران و جهان در سال2020

متروی تهران

شبکه متروی تهران از سال ۱۳۷۷ هجری شمسی به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرده است. در آن زمان اولین خط مترو بین تهران و کرج حرکت می کرد. ایستگاه متروی تهران در حال حاضر دارای 5 خط اصلی و بین شهری است که با شماره های 1-2-3-4-7 مشخص شده است و خط فرعی دیگری (خط 5) در خارج از شهر بین تهران، کرج و امام خمینی (ره) فعالیت می کند. فرودگاه. متروی تهران بیش از 1000 واگن فعال دارد که روزانه به طور متوسط ​​بیش از 3 میلیون مسافر را جابه‌جا می‌کنند.

خطوط مترو در ایران

این موضوع باعث شده است که متروی تهران در بین 10 شبکه متروی برتر دنیا قرار گیرد. در حال حاضر خطوط مورد بهره برداری تهران 5 کیلومتر است که دو ایستگاه را پوشش می دهد. تعداد خطوط فعال 205 کیلومتر که دارای 109 ایستگاه است، تعداد واگن های فعال نیز 1438 واگن است که سالانه حدود 730 میلیون مسافر را جابه جا می کنند. پیش بینی می شود تعداد قطارهای مورد نیاز تهران تا سال 1050 باشد که در واقع تعداد سفرها را به 513 میلیون سفر در سال افزایش می دهد.

متروی مشهد

متروی مشهد

متروی مشهد به نام مجتمع قطار شهری و بعد از تهران دومین متروی کشور است که به بهره برداری رسید. فاز اول متروی مشهد در سال 1398 هجری شمسی به طول 19 کیلومتر به طور رسمی به بهره برداری رسید. خط شماره یک از ایستگاه وکیل آباد تا فرودگاه غدیر و بالعکس کار می کند.

طبق پیش بینی های انجام شده این شهر به حداقل 4 خط مترو نیاز دارد که امید است در آینده نزدیک مورد بهره برداری قرار گیرد. در حال حاضر حدود 34 کیلومتر خط با 33 ایستگاه برای جابجایی مسافران دارد. سالانه 47 میلیون مسافر با 100 واگن فعال جابجا می شوند.

متروی شیراز

متروی شیراز

این شبکه مترو در واقع سومین سیستم حمل و نقل متروی ایران است که در سال 1393 به بهره برداری رسید و گفته می شود که شبکه متروی شیراز بعد از تهران بزرگترین شبکه متروی ایران است.

خطوط عملیاتی شیراز حدود 24/5 کیلومتر با 65 واگن است که سالانه 18 میلیون مسافر را جابه‌جا می‌کند.

بیشتر بخوانید:  راهنمای سفر به خوزستان

متروی تبریز

شبکه متروی تبریز یکی دیگر از سامانه های حمل و نقل متروی ایران است که هم اکنون فعال است. ساخت و سازها از سال 1379 در تبریز آغاز شد و بخشی از آن در سال 1394 به بهره برداری رسید. اکنون فاز یدک کش این شبکه با خط 10/5 کیلومتری، 11 ایستگاه، 60 واگن که 11 میلیون مسافر را در سطح شهر جابجا می کند، در حال فعالیت است.

متروی اصفهان

متروی اصفهان

ساخت این سیستم حمل و نقل مترو در اصفهان از سال 1379 آغاز شد اما پیشرفت آن بسیار کند بود و بهره برداری را به تاخیر انداخت. سرانجام در مهرماه 1394 متروی اصفهان به طور رسمی راه اندازی شد. 3 خط به منظور جابجایی مسافران از شمال به جنوب، شرق به غرب و جنوب به غرب شهر در نظر گرفته شد. خطوط بهره برداری مترو اصفهان 20/2 کیلومتر در 20 ایستگاه برای جابجایی مسافران است. طبق آمار سالانه 18 میلیون مسافر در سطح شهر اصفهان جابه جا می شود.

بیشتر بخوانید:  هتل عباسی اصفهان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *