مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

خنک ترین مکان های ایران در تعطیلات گرم تابستان

خنک ترین مکان های ایران در تعطیلات گرم تابستان :ایران با پوشش وسیعی که یکی از کهن‌ترین تمدن‌های جهان را در بر می‌گیرد، مکان‌های میراث فرهنگی و جاذبه‌های طبیعی بسیاری را در اختیار گردشگرانی قرار می‌دهد که به ایران سفر می‌کنند. علاوه بر این، وسعت منجر به تنوع زیادی در شرایط اقلیمی شده است. در نتیجه ایران به نوعی مقصدی است که جاذبه ها و فعالیت های متعددی را در اختیار تورهایی قرار می دهد که در تمام طول سال به ایران سفر می کنند. برای مثال مسافران و گردشگرانی که در تابستان به ایران سفر می کنند می توانند در خنک ترین نقاط کشور از فعالیت های تابستانی لذت ببرند. مهم نیست که هوا چقدر گرم است، آنها می توانند یک تجربه به یاد ماندنی از تعطیلات تابستانی خنک خود داشته باشند.

خنک ترین مکان های ایران در تعطیلات گرم تابستان

اردبیل، شهر آبگرم

در قسمت اول، «خنک‌ترین مکان‌های ایران در تعطیلات گرم تابستان»، تعدادی از خنک‌ترین مکان‌های شمال و غرب ایران را برای بازدید از آن برای فرار از گرما در تعطیلات گرم تابستان معرفی کردیم. در اینجا به معرفی برخی از نقاط جالب دیگر در شمال غرب ایران می پردازیم که می توانند بهترین انتخاب به عنوان مقصد تابستانی شما باشند.

اردبیل، شهر آبگرم

اردبیل با مناظر طبیعی خیره کننده، جاذبه های فرهنگی، بناهای تاریخی و آبگرم های گرم یکی از زیباترین و سرسبزترین نقاط نیمه اول سال اردبیل در شمال غربی ایران است. اردبیل از ظرفیت های فراوانی برای گردشگری فرهنگی، طبیعت، ورزشی، غذایی، روستایی و سلامت برخوردار است. هر ساله در تعطیلات گرم تابستان پذیرای گردشگران و بازدیدکنندگان زیادی است. یکی از دیدنی ترین مسیرهای ایران که جاده اسالم به خلخال است از اسالم در استان گیلان سرچشمه می گیرد و به خلخال در جنوب استان اردبیل راه می یابد. مناظر مسحور کننده ای را برای همه کسانی که می خواهند از رانندگی آرام، عکاسی، کوهنوردی، پیاده روی و دوچرخه سواری در حین تنفس هوای تازه لذت ببرند، فراهم می کند.

خنک ترین مکان های ایران در تعطیلات گرم تابستان

مقبره (خانقاه) جد سلسله صفوی – شیخ صفی الدین اردبیلی – نیز در اردبیل قرار دارد. این مجموعه باشکوه از موزاییک‌ها و کاشی‌کاری‌ها، مقرنس‌ها، خوشنویسی‌ها و گچ‌بری‌ها در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. یکی از بخش های آن شامل چینی خانه (تالار چینی) با تزئینات و آثار هنری درخشان است که دیدن آن را نباید از دست داد. این مجموعه 4 قرن پیش ساخته شده است. یکی دیگر از آثار باستانی قلعه خسرو (قلعه خسرو) است. شامل یک قبرستان و دو قلعه مربوط به 1700-1450 قبل از میلاد می باشد. اردبیل آبشارها، آبگرم‌ها و آب‌های معدنی با خواص دارویی فراوانی مانند سرعین را در خود جای داده است. سرعین یکی از برترین جاذبه های گردشگری ایران است.

چینی خانه (تالار چینی) مقبره (خانقاه) شیخ صفی الدین اردبیلی

دریاچه دهانه سبلان در بالای کوه سبلان – آتشفشان خاموش و سومین کوه مرتفع ایران با ارتفاع 4811 متر، دریاچه شورابیل (زیستگاه پرندگان مهاجر با مواد معدنی شفابخش و چشم انداز زیبا)، دریاچه نئور (بزرگترین آب شیرین). دریاچه استان اردبیل و زیستگاه قزل آلای رنگین کمان)، پیست اسکی آلوارس (پایگاه مناسبی برای کوهنوردی در تابستان)، جنگل فندقلو به عنوان بزرگترین قطب فندق ایران (فندوق به معنی فندق) پوشیده از یکی از گونه های گیاهی کمیاب سوسن- چلچراق یا لیلیوم لدبوری و پیست اسکی روی چمن آن، کلیسای مریم مقدس، پل معلق مشکین شهر – مرتفع ترین پل خاورمیانه، پل معلق پیر تقی، پل هفت چشمه صفوی یا داش کسان، روستای سنگی باستانی ویند کلخوران. تالاب پاته خور (زیستگاه بسیاری از گونه های حیات وحش به ویژه پرندگان مهاجر)، بازار قدیمی صفویه و مسجد جامع تنها بخشی از جاذبه های گردشگری اردبیل هستند. مسجد جامع اردبیل، چهار ایوانی سابق سلجوقی، بر روی بقایای آتشدان ساسانی ساخته شده است.

بیشتر بخوانید: نقش رستم، گورستان باستانی پادشاهان قدرتمند ایرانی

موزه هایی برای گردشگرانی که مایل به آشنایی بیشتر با فرهنگ غنی باستانی ایران هستند مانند موزه های تاریخ طبیعی، مردم شناسی، صنایع دستی، باستان شناسی و سنگ در اردبیل وجود دارد. صنایع دستی و خوراکی های سنتی و عشایری و فرآورده های طبیعی از جمله سوغات اردبیل است. فرش و قالیچه اردبیل از بهترین فرش های ایرانی است که به کشورهای دیگر صادر می شود. آش دوغ (سوپ ماست)، عسل و حلوا سیاه (حلوای سیاه) از بهترین محصولات منطقه است.

خنک ترین مکان های ایران در تعطیلات گرم تابستان

مرتفع ترین پل معلق خاورمیانه در مشکین شهر استان اردبیل ایران

 

تبریز، پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018

تبریز که در سال 2018 توسط OIC (سازمان تعاون اسلامی) به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی نامگذاری شده است، مرکز استان آذربایجان شرقی و بزرگترین شهر شمال غرب ایران است. یکبار به این شهر آذری که به آن شهر اولین ها می گویند -به دلیل داشتن اولین ایستگاه آتش نشانی، اولین چاپخانه، اولین شهرداری و … در ایران- و در آغوش گرفتن میراث فرهنگی غنی و چشم اندازهای طبیعی دیدنی، حال و هوای خنک آن. در داخل جریان می یابد

ای رگ های تو

بازار هزارتوی قدیمی تبریز که در گذشته نقطه تجاری مهمی در امتداد جاده ابریشم بوده، در فهرست میراث جهانی یونسکو است که همه چیز به جز سینک مرغ از جواهرات و صنایع دستی گرفته تا کالاهای خانگی به فروش می رساند. این بازار همچنین بزرگترین بازار مسقف جهان است. از آنجایی که فرش و قالیچه های دستباف ایرانی شهرت جهانی دارند، بخش فرش ارزش بازدید را دارد. مسجد جامع تبریز در کنار بازار به دو مناره، آجرکاری‌های چشمگیر سلجوقی، گچ‌کاری‌های ایلخانی و معرق‌کاری‌های باشکوه سردر آن شهرت دارد.

خنک ترین مکان های ایران در تعطیلات گرم تابستان 

بازار قدیمی تبریز، بزرگترین بازار مسقف جهان و ثبت میراث جهانی یونسکو

 

مسجد آبی (کبود) یکی دیگر از جاذبه های دیدنی است که قدمت آن به قرن پانزدهم باز می گردد. نام مسجد برگرفته از کاشی کاری های آبی رنگی است که برای تزئین دیوارها و سقف مسجد به کار رفته است. موزه آذربایجان در نزدیکی مسجد کبود، آثاری را به نمایش می گذارد که قدیمی ترین آنها به عصر آهن بازمی گردد. بقایای ارگ تبریز یا ارگ علی شاه (ارگ تبریز) در خیابان امام خمینی که به قرن چهاردهم میلادی بازمی گردد، یکی دیگر از جاذبه هایی است که همه گردشگران و رهگذران از آن دیدن می کنند.

مسجد کبود (کبود) تبریز، ایران

در تبریز کلیساهایی مانند کلیسای مریم مقدس وجود دارد که قدمت آن به قرن دوازدهم بازمی‌گردد، اما صومعه سنت استفانوس که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است، بیشترین بازدید را دارد. این صومعه 9 قرنی ارامنه در جلفا واقع شده است و تنها حدود سه ساعت و نیم با تبریز فاصله دارد.

خانه مشروطه یا موزه مشروطه (محل گردهمایی رهبران انقلاب مشروطه در اوایل قرن بیستم)، مقبره الشعرا (محل قبور بیش از 400 شاعر برجسته)، پارک الگلی یا شاهگلی (پارک زیبای اطراف دریاچه). با رستوران- آلاچیق سنتی در مرکز و تالار شهرداری در میدان ساعت (با موزه ای در زیرزمین آن) از جمله جاذبه های گردشگری است که در سفر به این نقطه از ایران ارزش دیدن دارد. رشته کوه عینالی در شمال تبریز منظره شگفت انگیزی از شهر به کوهنوردان می دهد. کابین تله (تله کابین) نیز موجود است.

خنک ترین مکان های ایران در تعطیلات گرم تابستان 

صومعه سنت استفانوس، میراث جهانی یونسکو، استان آذربایجان شرقی

 

جنگل‌های ارسباران، قلمرو عشایر و صنایع دستی آنها مانند ورنی (گلیم قالی‌مانند)، منطقه چشمه‌های آب گرم و سرد و منطقه حفاظت‌شده پناهگاه گونه‌های پرندگان، پستانداران، خزندگان و ماهی‌ها از دیگر گردشگران است. جاذبه ای که هر ساله گردشگران و مسافران زیادی را به خود جذب می کند. برخی از اماکن تاریخی ارسباران عبارتند از: قلعه بابک، قلعه ضحاک و بازار اهر. بخشی از این منطقه بزرگ کوهستانی به عنوان ذخیره گاه زیست کره توسط یونسکو به ثبت رسیده است.

بیشتر بخوانید: کلیسای وانک

روستای کندوان یکی از جاذبه های منحصر به فرد ایران است که در 62 کیلومتری جنوب غربی تبریز قرار دارد. کندوان از خانه های کنده شده در صخره تشکیل شده است که قدمت آن به قرن هفتم پس از میلاد یا پیش از اسلام می رسد. این خانه های غار مانند هنوز هم ساکنان روستایی هستند. کمتر از یک ساعت طول می کشد تا از تبریز به آنجا برسید. مناظر دیدنی آرام، آب های معدنی، فرآورده های طبیعی و گیاهان دارویی و صنایع دستی از دیگر جاذبه های کندوان است.

خنک ترین مکان های ایران در تعطیلات گرم تابستان 

روستای کندوان در نزدیکی تبریز: یکی از خوش آب و هواترین نقاط ایران در تعطیلات گرم تابستان

در کنار بازدید از جاذبه های تاریخی و طبیعی، امتحان شیرینی های لذیذ متمایز و غذاهای لذیذ آذری تبریز را فراموش نکنید!

اورامیه شهر آب

ارومیه (یا ارومیه) مرکز استان آذربایجان غربی در شمال غربی ایران به معنی شهر آب در زبان آشوری است. جاذبه های طبیعی و تاریخی، غذاهای لذیذ و مردمی مهمان نواز همه ساله مسافران و گردشگران را به سفر به این نقطه از ایران باستان تشویق می کند. از آنجایی که در زمستان سرد است، یکی از بهترین انتخاب ها و خنک ترین مکان ها برای سفر در تابستان است.

موزه ارومیه از دو بخش مردم شناسی و باستان شناسی تشکیل شده است. بخش مردم شناسی فرهنگ منطقه از اواخر دوره صفویه تا امروز را به نمایش می گذارد. بخش باستان شناسی آثاری از هزاره هفتم قبل از میلاد تا دوره قاجار شامل سه لوح اورارتویی مربوط به هزاره اول قبل از میلاد را در خود جای داده است.

بنای استوانه‌ای آجری و سنگی قرن ششم سگنبد (به معنی سه گنبد با ارتفاع 13 متر)، آبگرم‌های مختلف محصور در چشم‌اندازهای دیدنی (مانند آبگرم هفت آباد)، دره قاسملو (یکی از پربازدیدترین مکان‌های تابستانی)، طبیعت زیبای طبیعی. دریاچه ها (مانند دریاچه مارمیشو)، مدارس تاریخی (مانند مدرسه هدایت قاجار)، بازار تاریخی صفوی (هنوز مورد استفاده) و کلیساهای تاریخی مانند کلیسای مریم مقدس و کلیسای مارسرگیز از دیگر جاذبه های ارومیه هستند.

خنک ترین مکان های ایران در تعطیلات گرم تابستان 

تخته سلیمان در حوالی تکاب استان آذربایجان غربی

 

یکی از معروف ترین جاذبه های طبیعی ارومیه دریاچه ارومیه (یا ارومیه) است. این دریاچه بزرگترین دریاچه نمک ایران بود (اگرچه به 10 درصد وسعت سابق خود کاهش یافته است). این منطقه توسط یونسکو به عنوان ذخیره گاه زیست کره و طبق کنوانسیون 1971 رامسر به عنوان پارک ملی تعیین شده است.

یکی دیگر از جاذبه های استان آذربایجان غربی، تخت سلیمان در نزدیکی تکاب است که حدود 5 ساعت با ارومیه فاصله دارد. در سفر به ارومیه برای بازدید از این میراث جهانی یونسکو بهتر است دورتر بروید. تخت سلیمان منطقه ای تاریخی است که ویرانه های معماری ساسانی و ایلخانی دریاچه ای اسرارآمیز را در بر گرفته است. در میان بناها، بقایای آتشکده آذر گشنسپ، یکی از قدیمی ترین و مهم ترین آتشکده های سه گانه ایران باستان، برجسته ترین آنهاست. زندان سلیمان (زندان سلیمان) یکی دیگر از مجموعه های باستانی نزدیک این منطقه است.

خنک ترین مکان های ایران در تعطیلات گرم تابستان 

از آنجایی که این قسمت از کشور ارامنه نشین بوده است، در آذربایجان غربی به ویژه ارومیه کلیساهای سنتی زیادی وجود دارد. صومعه تادئوس- که به کلیسای سیاه نیز معروف است، واقع در ماکو (حدود چهار ساعت با ارومیه) بنای باستانی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

صومعه تادئوس یا کلیسای سیاه، میراث جهانی یونسکو در استان آذربایجان غربی

شیرینی های ارومیه ای مانند نوقل بیدمشک و باسلوق، حلوای سنتی و عرقیات سنتی از معروف ترین سوغاتی های ارومیه است.

همانطور که می بینید ایران کشوری است که دارای چنان تنوع اقلیمی است که می تواند در هر چهار فصل سال بهترین گزینه ها را به افراد مختلف با سلیقه های مختلف ارائه دهد. در تابستان به ایران سفر کنید، از جاذبه های تاریخی، فرهنگی و طبیعی لذت ببرید، با صمیمی ترین مردم ارتباط برقرار کنید و تعطیلات تابستانی بی نظیری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

بیشتر بخوانید: تاریخ کاخ نیاوران 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *