مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

خنک کننده آبی یا بادی CPU ؟

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

آیا برای خنک نگه داشتن CPU خود باید از خنک کننده آب یا بادی استفاده کنید؟ آیا یکی بهتر از دیگری است؟ با ما همراه باشید.

ممکن است در مورد خنک کننده آب CPU، که به عنوان خنک کننده مایع نیز شناخته می شود، شنیده باشید، اما ممکن است هرگز سعی نکرده باشید معنی و نحوه عملکرد آن را کشف کنید.

بیایید ببینیم خنک‌کننده‌ی آبی CPU چگونه با خنک‌کننده هوای معمولی مقایسه می‌شود، آیا خنک‌کننده آبی بهتر است یا خیر، و آیا نقاط منفی وجود دارد.

خنک کننده آبی CPU چیست؟

درست مانند یک ماشین، خنک کننده آب اساساً یک رادیاتور برای CPU داخل رایانه شما است. آب را از طریق هیت سینک عبور می دهد، جایی که گرما از پردازنده شما به کولر آبی منتقل می شود.

همانطور که آب از گرمای پردازنده شما گرم می شود، به یک رادیاتور در پشت کیس شما منتقل می شود و گرما را به هوای محیط خارج از کیس کامپیوتر شما منتقل می کند. در نهایت، آب سرد شده برمی گردد و این روند ادامه می یابد.

فرآیند خنک‌سازی آب بسیار کارآمدتر از خنک‌سازی هوا از طریق روش اتلاف گرما است که آب گرم را به بیرون از کیس به گردش در می‌آورد و آب خنک‌شده را وارد می‌کند تا دمای CPU شما پایین بماند.

خنک کننده آبی در مقابل خنک کننده هوا

خنک کننده آبی

بنابراین، بهترین راه برای خنک نگه داشتن CPU چیست؟

اول از همه، یک سیستم خنک کننده آبی کارآمدتر از فرآیند معمولی خنک کننده هوا است. ثانیا، سرعت پردازنده بالاتری را فراهم می کند زیرا دمای محیط CPU اکنون بسیار پایدارتر و کنترل شده است.

یک محصول جانبی خنک کننده با آب گاهی اوقات می تواند یک کیس کامپیوتری خنک تر باشد. کولر آبی به جای کولر یا سیستم فن که CPU را خنک می‌کند، اما گرمای کلی را کاهش نمی‌دهد، گرما را مستقیماً به خارج از کیس منتقل می‌کند.

به همین دلیل است که گیمرهایی که دوست دارند CPU های خود را اورکلاک کنند چیزی کمتر از خنک کننده آب برای رایانه های شخصی خود استفاده نمی کنند. حتی می‌توانید در برخی موارد با استفاده از راه‌حل‌های پیشرفته‌تر و پیچیده‌تر خنک‌کننده آب، سرعت پردازنده را دوبرابر کنید، اگرچه این امر نادر است.

یکی دیگر از مزایای استفاده از خنک کننده آبی به جای خنک کننده هوا این است که باعث کاهش صدای فن می شود که وقتی رایانه شما تحت بارهای سنگین قرار دارد، باید با آن مقابله کنید. وقتی فن‌های شما با سرعت 5000 دور در دقیقه کار می‌کنند، تقریباً غیرممکن است که از صدای فن جلوگیری کنید و تنها گزینه‌ای که می‌توانید انتخاب کنید، خنک‌کننده‌ی آب را در اختیار شما قرار می‌دهد.

 

معایب خنک کننده با آب

برای کار موثر و کارآمد، کیت های خنک کننده آبی به فضای بیشتری نسبت به فن خنک کننده معمولی شما نیاز دارند. کیت خنک کننده آب CPU به فضایی برای پروانه، مخزن سیال، لوله، فن و منبع تغذیه نیاز دارد.

اگر بخواهید به جای آن از خنک کننده هوا استفاده کنید، باید یک کیس بزرگتر از آنچه نیاز دارید تهیه کنید.

خنک کننده آبی CPU Corsair

با این حال، این امکان وجود دارد که بیشتر سیستم خنک کننده هوا را خارج از کیس رایانه شخصی خود داشته باشید. اما، توصیه نمی شود، زیرا فضای اطراف دسکتاپ شما را اشغال می کند، که اگر یک میز کامپیوتر کوچک داشته باشید ممکن است چیز خوبی نباشد.

در حالی که فناوری‌های جدید خنک‌کننده آب حلقه بسته نیاز به فضا را بهبود بخشیده است، اما هنوز فضای بیشتری نسبت به نیاز یک فن خنک‌کننده هوا دارد.

مشکل دیگر سیستم های خنک کننده آب حلقه بسته جدیدتر این است که آنها فقط می توانند یک جزء را خنک کنند. اگر نیاز به خنک کردن CPU و GPU دارید، برای هر کدام به یک سیستم خنک کننده آب جداگانه نیاز دارید.

اگر سیستم خنک کننده آب به درستی نصب نشود، ممکن است به قطعات آسیب برساند. بنابراین، مهم است که کسی این کار را برای شما انجام دهد که سطح قابل توجهی از دانش فنی و ساخت رایانه شخصی دارد.

 

مطالب مرتبط:

نحوه رفع خطای فن CPU

 

آیا کیت خنک کننده آب CPU ارزش آن را دارد؟

برای اکثر مردم، خنک کننده با هوا به دلیل سهولت استفاده و هزینه کم آن در مقایسه با سیستم های خنک کننده آبی، همچنان برجسته ترین سیستم خنک کننده است. با این حال، با ادامه پیشرفت و کوچکتر شدن سیستم های خنک کننده آبی، در رایانه های رومیزی رایج تر می شوند.

اکنون که سیستم های خنک کننده آبی حلقه بسته وجود دارد، نصب آن بر روی رایانه شما بسیار آسان است، زیرا به تعمیر و نگهداری تقریباً صفر نیاز دارند.

ممکن است از یک سیستم خنک کننده آبی حلقه بسته عملکردی مشابه سیستم های سفارشی ساخته نداشته باشید، اما خطر بسیار کمی دارند. با این حال، در مقایسه با یک سیستم خنک کننده معمولی هوا، یک سیستم خنک کننده آب حلقه بسته همچنان عملکرد و مزایای بیشتری دارد.

برخی از شرکت‌های برتر فناوری حتی در حال بررسی سیستم‌های خنک‌کننده آب برای برخی از لپ‌تاپ‌های رده بالا هستند، که در صورت تحقق این امر می‌تواند عملکرد دیوانه‌واری را به لپ‌تاپ‌های بازی افزایش دهد.

در حال حاضر، خنک کننده آبی تنها در رایانه های رومیزی با کارایی بالا که توسط سازندگان و گیمرهای رایانه های شخصی پیشرفته ساخته شده اند، یافت می شود.

سوالات متداول سیستم های خنک کننده آب CPU

اگر تازه وارد دنیای خنک‌کننده‌های آبی کامپیوتر شده‌اید، احتمالاً سؤالات زیادی دارید، مانند “آیا خنک‌کننده آبی CPU من را خراب می‌کند؟” برای پاسخ به برخی از رایج ترین سؤالات در مورد خنک کننده آب CPU به ادامه مطلب مراجعه کنید.


آیا می توانم کیت خنک کننده آب را خودم نصب کنم؟

نه، شما نباید! حداقل، نه بلافاصله.

اگر این سوال را می‌پرسید، احتمالاً قبلاً سیستم خنک‌کننده آبی نصب نکرده‌اید. اگر اینطور است، قبل از نصب کیت خنک کننده آبی خود، باید چندین راهنمای نصب را در مورد موضوع مشاهده کنید.

با این حال، اگر پس از تماشای برخی ویدیوها، همچنان احساس عدم اطمینان کردید، نگران نباشید! بهترین گزینه این است که از کسی بخواهید این کار را برای شما انجام دهد. به یاد داشته باشید در صورت امکان سوالات زیادی در طول مسیر بپرسید. سپس خواهید دانست که دفعه بعد چه کاری انجام دهید.

آیا از آب معمولی برای خنک کننده آب CPU استفاده می کنید؟

بله، می توانید از آب لوله کشی معمولی در سیستم خنک کننده آبی خود استفاده کنید، اما اگر می توانید از آب مقطر استفاده کنید. آب مقطر خالص ترین آب موجود است. هیچ مشکلی ایجاد نمی کند، که ممکن است آب لوله کشی معمولی به دلیل ناخالصی های آن باشد.

آیا خنک کننده آبی CPU خطرناک است؟

به خودی خود ریسکی نیست. اما اجرای ضعیف می‌تواند خنک‌سازی آب را برای اجزای رایانه شما خطرناک کند، به عنوان مثال، اگر مایع خنک‌کننده نشت کند به دلیل اینکه شما چیزی را به درستی جا نمی‌دهید. به همین دلیل است که توصیه می شود برای نصب آن از یک متخصص استفاده کنید، به خصوص اگر برای اولین بار است که آن را نصب می کنید.

اگر آب نشت کند چه اتفاقی می افتد؟

نشتی بدترین اتفاقی است که ممکن است برای سیستم خنک کننده آب و رایانه شما بیفتد.

قطعات شل شده یکی از دلایل اصلی نشتی به همراه ترک خوردگی یا مسدود شدن لوله ها هستند. این به طور بالقوه می تواند صدها دلار را با آسیب رساندن به قطعات رایانه شخصی شما از دست بدهد.

توصیه می شود پس از نصب سیستم خنک کننده آبی را سه بار بررسی کنید و به مدت 24 ساعت آن را اجرا کنید تا ببینید آیا نشتی وجود دارد یا خیر. پس از نصب آن در رایانه خود نمی خواهید بفهمید که نشت وجود دارد.

در صورت مشاهده نشتی، در ادامه چه کاری باید انجام دهید:

  1. کامپیوتر را فورا خاموش کنید
  2. کابل برق را از پریز جدا کنید
  3. کیس کامپیوتر خود را باز کنید
  4. حوله های کاغذی را داخل آن قرار دهید تا آب نشتی گرفته خیس شود
  5. تمام اجزایی که با آب برخورد کرده را خارج کنید
  6. هر یک از آنها را با دقت خشک کنید
  7. همه چیز را به مدت 24 تا 48 ساعت بیرون بگذارید تا کاملا خشک شود (یا در صورت امکان بیشتر)
  8. همه چیز را سر جای خودش قرار دهید

آسیب آب همیشه باعث نمی شود که سخت افزار شما فوراً غیرقابل جبران باشد. قطع کردن برق در سریع ترین زمان ممکن بسیار حیاتی است، زیرا فعل و انفعال آب و برق بیشترین آسیب را ایجاد می کند و به دنبال آن خوردگی قطعات ایجاد می شود.

بنابراین، از کدام سیستم خنک کننده باید استفاده کنم؟

اگر می خواهید تحقیق کنید و شروع به استفاده از سیستم خنک کننده آب CPU کنید، مطمئن شوید که برای تحقیق در مورد قطعات صحیح وقت بگذارید. علاوه بر این، از درخواست کمک برای نصب نترسید. اگر به درستی نصب شود، کیت خنک کننده آب شما به خنک نگه داشتن CPU و سایر اجزای شما کمک می کند و به طور بالقوه باعث افزایش طول عمر سخت افزار شما می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا