مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

خواندن گیج روغن موتور چگونه است ؟

خواندن گیج روغن موتور چگونه است ؟وقتی صحبت از حفظ عمر ماشین شما می شود، بررسی روغن همیشه یک ضرورت است. بررسی اینکه مطمئن شوید موتور ماشین شما روغن کافی دارد، بهترین راه برای کمک به کارکردن آن در بهترین حالت برای مدت طولانی است. برای اطلاع از وضعیت و همچنین سطح روغن موتور، رانندگان همیشه از نشانگر اندازه گیری برای بررسی سلامت موتور استفاده می کنند. به دلایلی، میخ روغن موتور به سختی قابل خواندن است، چگونه می توانیم آن را ببینیم؟ بیایید پاسخ را در مقاله پیدا کنیم!

گیج روغن موتور چیست؟

بررسی روغن موتور نقش مهمی در حفظ عملکرد سیستم موتور خودرو دارد. این محلول دارای اثر روانکاری، کاهش اصطکاک و تمیز کردن قسمت های داخلی موتور می باشد. اگر به طور منظم وضعیت روغن موتور را بررسی کنید، می توانید متوجه شوید و متوجه شوید که چه اتفاقی برای روغن داخل موتور می افتد. و dipstick ابزار مفیدی است که به شما کمک می کند این فرآیند را به سادگی و سریع انجام دهید.

تمامی موتورهای احتراق داخلی دارای میله روغن موتور هستند و همچنین شامل موتورهای دیزلی نیز می شود. میله اندازه گیری یک میله فلزی صاف و بلند برای اندازه گیری سطح مایعات به خصوص روغن در موتور خودرو است.

موقعیت میله به نوع موتور ماشین شما بستگی دارد. معمولاً چیزی که در محفظه موتور می بینید، دسته میله روغن است که شبیه یک حلقه پلاستیکی زرد رنگ است، با متن «روغن موتور».

نحوه خواندن سطح روغن روی میله

مراحل را بیابید: نحوه خواندن سطح روغن روی میله اندازه گیری (عکس: istockphoto.com)

گام به گام برای بررسی اینکه چه زمانی میخ روغن موتور خواندن سخت است؟

اگر در خواندن نشانگر روی ماشین خود مشکل دارید، ممکن است به دلیل خنک شدن روغن باشد. هنگامی که روغن سرد می شود، ویسکوزیته بالا است و میله اندازه گیری به سختی قابل خواندن است. اگر میخ روغن موتور به سختی قابل خواندن است، می توانید حداقل یک لیتر روغن به موتور اضافه کنید. برای محافظت از موتور در برابر سایش و اطمینان از روانکاری مناسب، حفظ سطح روغن موتور در سطح صحیح مهم است. نحوه صحیح خواندن سطح روغن روی میله اندازه گیری، مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله 1: ماشین را روی یک سطح صاف پارک کنید و موتور را خاموش کنید

سعی کنید یک سطح نسبتا صاف برای پارک پیدا کنید و روغن را بررسی کنید. شما باید این کار را انجام دهید تا بتوانید اطلاعات روی میله را به دقت بخوانید. به عنوان مثال، اگر ماشین روی سطح شیبدار قرار دارد، ممکن است نشانگر روغن اشتباه خوانده شود.

پس از خاموش کردن موتور باید حداقل 10 دقیقه صبر کنید یا وقتی موتور سرد است روغن را چک کنید:

روغن موتور را هنگام کارکردن خودرو چک نکنید.

مطمئن شوید که موتور برای چند دقیقه در حالت بیکار بوده است.

چند دقیقه صبر کنید تا روغن بررسی شود تا بتوانید مطمئن شوید که روغن نزدیک بالای موتور می تواند به پایین تخلیه شود.

مرحله 2: هود را باز کنید و موقعیت میله را مشخص کنید.

میله روغن موتور و میله گیربکس را اشتباه نگیرید. اگر مطمئن نیستید که از کدام نشانگر استفاده کنید، دفترچه راهنمای همراه خودرو را بررسی کنید. برخی از مدل‌های جدیدتر دارای نمایشگر روغن الکترونیکی هستند و یک عدد سنج سنتی برای بررسی دستی ندارند.

مرحله 3: میله را بیرون بکشید و تمیز کنید

این مرحله خیلی مهمی است. از یک پارچه برای تمیز کردن قسمت پایینی میل اندازه گیری استفاده کنید، این کار به شما کمک می کند تا از شر روغن باقیمانده ای که ممکن است روی میله قطره چکان پاشیده شود خلاص شوید و می توانید سطح روغن را به دقت بخوانید.

مرحله 4: میله روغن را دوباره در موتور نصب کنید

میله روغن را همانطور که بود در موتور قرار دهید. آن را تا انتها فشار دهید تا کاملاً جمع شود. اگر هنگام نصب مجدد صدای جیر جیر زد، آن را بیرون بکشید، تمیز کنید و دوباره امتحان کنید.

مرحله 5: میله را دوباره بیرون بکشید

میله را بیرون بیاورید و در حالت افقی نگه دارید، نقطه دقیق آن را روی میله بیابید. روغن روی میله اندازه گیری کجا باید باشد؟ در نزدیکی انتهای میله روغن، دو علامت استاندارد برای “کم” و “پر” وجود دارد، خط پایین حداقل سطح روغن و خط بالایی حداکثر سطح روغن است.

بیشتر بخوانید:  چرا موتور من سرد کار می کند؟

اگر رگه روغن بین دو خط باشد، روغن در سطح پایداری است که برای موتور خوب است. اگر سطح روغن نزدیک یا کمتر از حداقل باشد، باید روغن بیشتری اضافه کنید.

مطمئن شوید که نشانگر وضعیت صحیح روغن موتور شما را نشان می دهد، اجازه دهید به نکات زیر نگاه کنیم:

باید دقت کنید و از سالم بودن میله روغن اطمینان حاصل کنید. اگر آسیب دیده یا شل باشد، نشانگر می تواند نتایج نادرستی ایجاد کند و خواندن آن را سخت کند.

اطمینان حاصل کنید که نشانگر تمیز است و هیچ گونه زباله ای ندارد. این به کاهش اصطکاک در هنگام خواندن نشانگر کمک می کند.

شما باید متوجه شوید که آیا نشانگر در جهت درست است؟ اگر نه، باید آن را تغییر دهید.

بررسی روغن موتور

بررسی روغن موتور نقش مهمی در حفظ عملکرد سیستم موتور خودرو دارد

بررسی روغن موتور نقش مهمی در حفظ عملکرد سیستم موتور خودرو دارد 

اگر سطح روغن خیلی بالا باشد چه اتفاقی می افتد؟

در برخی موارد، سطح روغن ممکن است از آخرین باری که روغن را بررسی کرده اید افزایش یافته باشد یا روغن بیش از حد روی میله اندازه گیری وجود داشته باشد. این می تواند به دلیل میعانات گازی (از احتراق) یا نشت مایع خنک کننده باشد

که می تواند باعث نگرانی شود.

هنگام پر کردن بیش از حد روغن موتور، میل لنگ خودرو هوادهی می شود. روغن کف کردن خودرو شما را به خوبی روغن کاری نمی کند و در بسیاری از موارد، جریان روغن را به طور کامل متوقف می کند، روغن شما را بیش از حد گرم می کند و باعث افت فشار روغن می شود.

علائم پیری روغن

ما باید روغن خود را به موقع عوض کنیم زیرا تحت تأثیر شرایط رانندگی، کیفیت سوخت، سن موتور و آب و هوا است. در غیر این صورت، روغن تخریب می شود و از موتور شما محافظت نمی کند. بنابراین به روغن روی میله اندازه گیری دقت کنید:

روغن بسیار شفاف به نظر می رسد مانند عسل طلایی: در شرایط خوبی است

روغن قهوه ای تیره تا سیاه: نیاز به تعویض روغن است

چگونه نشت مایع خنک کننده را با میله اندازه گیری بفهمم؟

اگر مایع خنک کننده نشت کند، فرآیند خنک سازی به عملکرد مطلوب نمی رسد و موتور بیش از حد گرم می شود. استفاده از میله به شما کمک می کند این مشکل را زودتر تشخیص دهید و به موقع درمان کنید. حباب های قهوه ای یا رسوبات قهوه ای جامد بالای علامت سطح روی میله می تواند نشانه ای از نشت مایع خنک کننده به داخل موتور شما باشد.

بیشتر بخوانید:  هر آنچه که باید در مورد بلبرینگ چرخ بدانید

نشانه دیگر دود اگزوز سفید خوش بوی است. در این حالت ممکن است سطح روغن از میله در واقع افزایش یابد که نشان می دهد مقدار قابل توجهی مایع خنک کننده به مخزن روغن نشت کرده است. اگر به مایع خنک کننده موجود در روغن موتور خود نگاه کنید، موتور شما باید بلافاصله نگهداری شود.

چگونه می توانم نشانگر روغن را با 4 نقطه بخوانم؟

 

اگر مبتدی هستید، خواندن یک نشانگر 4 نقطه ای کمی چالش برانگیز است. اما آنطور که فکر می کنید سخت نیست. روش دقیق انجام این کار را به شما خواهیم گفت:

ابتدا باید زاویه نور و فاصله بین میله اندازه گیری و خواننده را تنظیم کنید. پس از انجام این کار، آماده شروع خواندن هستید!

4 نمره را مشخص کنید. 4 نقطه روی میله اندازه گیری مربوط به 4 سطح مختلف روغن موتور است. برای خواندن آن، باید تعیین کنید که کدام نقطه با چه درجه ای از سطح روغن مطابقت دارد.

بین علامت‌ها بخوانید – اگر روغن سنگین وجود داشته باشد، باعث می‌شود که خط روی نشانگر ثابت بماند در حالی که خطوط دیگر در اطراف آن حرکت می‌کنند. این به این معنی است که شما باید بین آن علامت ها را بخوانید تا به نتیجه صحیح برسید!

نتیجه

یک دقیقه وقت گذاشتن می تواند به کارکرد روان خودرو کمک کند. بررسی منظم روغن موتور خودرو، بخش مهمی از کارکرد نرم موتور و رانندگی در بیشترین کیلومتر است. هر کاربر معمولی خودرو، همه باید نقش و نحوه استفاده از میله روغن را بدانند. این به حفظ عمر موتور که به “قلب” خودرو شبیه است کمک می کند.

 

یک موتور سالم و بادوام هر یک از سفرهای ما را با عزیزان و خانواده ایمن تر و لذت بخش تر می کند. Car From Japan امیدوار است که این مقاله به شما کمک کند تا بفهمید چه زمانی می توانید روغن موتور را به سختی بخوانید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *