مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

خودروی الکتریکی چگونه کار می کند؟

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

وسایل نقلیه الکتریکی (EVs) در حال افزایش محبوبیت هستند زیرا جهان به سمت انرژی های تجدیدپذیر و راه حل های حمل و نقل برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی حرکت می کند. فناوری پشت خودروهای الکتریکی بهبود یافته است و آنها به بخش بزرگتری از فرهنگ ما تبدیل شده اند. شرکت‌هایی مانند تسلا حتی خودروهای الکتریکی را به نوعی نماد وضعیت تبدیل کرده‌اند. اما آیا تا به حال فکر کرده اید که آنها در واقع چگونه کار می کنند؟

در اینجا به طور خلاصه به تفاوت خودروهای برقی با خودروهای گازسوز و نحوه عملکرد آنها خواهیم پرداخت.

وسایل نقلیه الکتریکی چگونه کار می کنند؟

وقتی مردم به وسایل نقلیه الکتریکی اشاره می کنند، معمولاً در مورد اتومبیل های کاملاً الکتریکی صحبت می کنند که با باتری کار می کنند. گاهی اوقات به این وسایل نقلیه الکتریکی باتری (BEV) می گویند. اما انواع دیگری از وسایل نقلیه وجود دارد که می توان آنها را به عنوان خودروهای برقی دسته بندی کرد، از جمله:
خودروهای هیبریدی
خودروهای هیبریدی پلاگین
خودروهای الکتریکی سلول سوختی (FCEVs)
انواع اصلی خودروهای برقی در جاده‌ها، خودروهای هیبریدی و باتری‌دار هستند.

نحوه عملکرد باتری در خودروهای الکتریکی

 
نحوه عملکرد خودرو های الکتریکی
تمام خودروهای برقی بدون پیل سوختی به نوعی باتری برای ذخیره انرژی مورد استفاده برای تامین انرژی خودرو در جاده نیاز دارند. معمولاً، این باتری‌ها از لیتیوم یون ساخته شده‌اند – اساساً نسخه‌های صنعتی با قدرت باتری در تلفن همراه شما.
باتری‌های EV معمولاً از پشته‌هایی از سلول‌های سازمان‌دهی شده در واحدها ساخته می‌شوند و در یک بانک بزرگ در امتداد پایین خودرو به نام باتری کششی قرار می‌گیرند. مجموعه باتری با برق از شبکه از طریق یک ایستگاه شارژ یا با وصل کردن وسیله نقلیه به پریز برق خانگی شارژ می شود. وسایل نقلیه بزرگ‌تر مانند کامیون‌ها و خودروهای شاسی‌بلند که با باتری کار می‌کنند، بانک باتری بزرگ‌تری خواهند داشت.
پس از شارژ کامل، خودرو قبل از نیاز به شارژ مجدد، محدوده مشخصی دارد. خودروهای برقی با ویژگی‌های دیگری برای افزایش عمر باتری ساخته می‌شوند، مانند خاموش کردن موتور در زمانی که خودرو در حرکت نیست و استفاده از انرژی جنبشی ناشی از ترمز خودرو برای شارژ کردن باتری.
خودروهای پیل سوختی کمی متفاوت عمل می کنند. به جای باتری، آنها از مخزن گاز هیدروژن ذخیره شده استفاده می کنند و هیدروژن را با اکسیژن موجود در هوا مخلوط می کنند تا یک واکنش شیمیایی ایجاد کننده الکتریسیته ایجاد کنند. هنگامی که گاز تمام شد، مخزن باید دوباره پر شود، که می تواند زمان کمتری نسبت به شارژ مجدد باتری خودروهای برقی داشته باشد.
پیشرفت‌ها در فناوری باتری‌های برقی دائماً در حال انجام است، به این معنی که با مشاهده تکرارهای جدید در طراحی آنها، احتمالاً محدوده خودروهای الکتریکی افزایش می‌یابد. جنرال موتورز در نمایشگاه CES 2021 با ال‌جی همکاری کرد تا باتری‌های برقی کوچک‌تری تولید کند که انرژی بیشتری دارند.

موتور الکتریکی در مقابل موتور گازی: تفاوت چیست؟

موتورهای احتراق داخلی که با گاز کار می کنند از سوخت فشرده و مشتعل برای حرکت پیستون های متصل به میل لنگ استفاده می کنند که چرخ های خودرو را می چرخاند. یک وسیله نقلیه تمام الکتریکی از همان اصل چرخش برای جلو انداختن وسیله نقلیه استفاده می‌کند، فقط قدرت متفاوتی دارد.
خودروی الکتریکی
به جای پیستون، یک EV از آهنرباهای الکتریکی برای به حرکت درآوردن میل لنگ استفاده می کند. موتور الکتریکی در خودروهای برقی دارای سیستمی از آهنرباها است که برخی از آن‌ها ثابت و برخی دیگر می‌چرخند. آهنرباها با تغییر مداوم قطبیت آهنرباهایی که نیاز به چرخش دارند به چرخش در می آیند.
 
آن آزمایش‌های علمی را که در کودکی انجام دادید، به خاطر دارید، که در آن دو آهن‌ربا گرفتید، آنها را قطب به قطب مرتب کردید و سعی کردید آنها را به هم فشار دهید؟ در یک سطح بسیار ابتدایی، مقاومتی که هنگام تلاش برای فشار دادن دو آهنربا رو به شمال به شمال یا جنوب به جنوب به دست می‌آورید، همان چیزی است که موتور خودروی الکتریکی را می‌چرخاند و چرخ‌های خودرو را می‌چرخاند.
برای ایجاد این مقاومت، آهنرباهای دوار باید همیشه دارای بار مخالف با آهنرباهای ساکن باشند. این توسط دستگاهی به نام اینورتر به دست می آید. اینورتر از باتری یک EV انرژی می گیرد تا قطبیت آهنرباهای دوار را حدود 60 بار در ثانیه تغییر دهد. سوئیچینگ ثابت مقاومت مغناطیسی پایدار ایجاد می کند و موتور را نیرو می دهد.
این طرح نسبت به موتور احتراق داخلی کارآمدتر است، زیرا موتور از ابتدا به گونه ای ساخته شده است که بچرخد، در حالی که موتور گازسوز باید از میل لنگ استفاده کند تا حرکت بالا و پایین پیستون خود را به یک حرکت چرخشی برای چرخاندن چرخ ها تبدیل کند. . تنظیم فرکانس سوئیچینگ پلاریته اینورتر همچنین به راننده کنترل بهتری بر سرعت و گشتاور خودروی برقی نسبت به موتور بنزینی می دهد.
 

آیا وسایل نقلیه الکتریکی واقعاً پایدارتر از خودروهای گازسوز هستند؟

خودروهای تمام الکتریکی سوخت های فسیلی را نمی سوزانند، بنابراین هیچ اگزوز مضری از لوله اگزوز خود ساطع نمی کنند. در خودروهای پیل سوختی هیدروژنی، تنها محصول جانبی کارکرد، آبی است که از اختلاط هیدروژن و اکسیژن دریافت می کنید. به این ترتیب، خودروهای الکتریکی پایدارتر و سازگارتر با محیط زیست نسبت به خودروهای گازسوز هستند. با این حال، باتری های مورد نیاز آنها برای کار کردن باید با دقت ساخته و تامین شوند تا در دراز مدت پایدار باشند.
اگر قرار است خودروهای برقی با خودروهای گازسوز رقابت کنند، مواد معدنی مورد نیاز برای ساخت باتری‌های برقی باید در مقیاس بزرگ‌تری استخراج شوند. همچنین این سوال وجود دارد که وقتی این باتری ها به پایان عمر مفیدشان رسیدند، چه باید کرد. اتحادیه دانشمندان نگران گزارشی در مورد باتری های EV در فوریه 2021 منتشر کرد که در آن به تشریح اقداماتی که باید برای تحقق آن انجام شود، اشاره کرد. اقدامات کلیدی شامل برنامه های بازیافت باتری، استانداردهای قوی بهداشت محیط کار و کار، و استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در تولید است.
سازندگان باتری نیز در ساخت باتری خود به مواد در دسترس تری روی آورده اند. برای مثال، باتری‌های GM که قبلاً ذکر شد، از آلومینیوم در طراحی خود استفاده می‌کنند تا میزان مصرف کبالت در هر باتری را کاهش دهند.
نکته دیگری که اغلب در مورد پایداری خودروهای الکتریکی ذکر می‌شود این است که نیروگاه‌هایی که برای تامین انرژی آن وسایل نقلیه برق تولید می‌کنند، گازهای گلخانه‌ای نیز تولید می‌کنند. به عنوان مثال، خودروهای پیل سوختی گازی و هیدروژنی می توانند از برق تولید شده از طریق گاز طبیعی استفاده کنند. در حالی که انتشار گازهای گلخانه‌ای هنوز کمتر از تولید گازهای گلخانه‌ای است، سرمایه‌گذاری بیشتر در منابع انرژی تجدیدپذیر مانند باد و خورشید می‌تواند تأثیر تولید الکتریسیته برای تأمین انرژی بیشتر خودروهای الکتریکی را در آینده محدود کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا