مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

خوردگی ترمینال باتری چیست؟

خوردگی ترمینال باتری چیست؟یک باتری کارآمد برای عملکرد یک وسیله نقلیه ضروری است. باتری برق مورد نیاز برای راه اندازی وسیله نقلیه و تامین انرژی سایر اجزای الکتریکی مانند پنجره ها یا استریو را تامین می کند.

چه چیزی باعث خوردگی ترمینال باتری می شود؟

نگه داشتن باتری در شرایط خوب مهم است. وقت گذاشتن برای انجام معاینات منظم به شما کمک می کند تا مشکلات را زودتر تشخیص دهید و در اسرع وقت به آنها رسیدگی کنید.
بیشتر بخوانید : ترمز موتور چگونه کار می کند؟
یکی از مشکلاتی که باید مراقب آن باشید، خوردگی ترمینال باتری است که می تواند منجر به خراب شدن مواد ترمینال باتری و همچنین سایر قسمت های سیستم راه اندازی شود. تشخیص آن بسیار آسان است – به طور معمول، یک پوشش سفید، آبی یا سبز روی ترمینال باتری، کابل ها یا پست ها است. خوردگی روی یا اطراف سطوح باتری شما می تواند منجر به افزایش مقاومت در مدار شود که می تواند جریان الکتریکی را مختل کند.

نحوه تمیز کردن خوردگی ترمینال باتری

به خواندن ادامه دهید تا در مورد برخی از دلایل خوردگی ترمینال باتری و همچنین اقداماتی که می توانید برای تمیز کردن و جلوگیری از آن انجام دهید بیشتر بدانید.

چه چیزی باعث خوردگی ترمینال باتری می شود؟

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است خوردگی روی باتری شما ظاهر شود. هنگامی که باتری شما کار می کند، گاز هیدروژن آزاد می شود و با عناصر دیگر مخلوط می شود که می تواند باعث ایجاد خوردگی شود. برخی از علل اصلی عبارتند از:

باتری بیش از حد شارژ شود

برخی از باتری ها قابل شارژ هستند و برای عملکرد خود به آب متکی هستند. با این حال، پر شدن بیش از حد می تواند باعث شود آب اضافی از طریق دریچه ها خارج شود. هنگامی که آب با پایانه های باتری تماس پیدا می کند، ممکن است خوردگی رخ دهد.

نشتی مایع باتری

آسیب به باتری می تواند باعث ایجاد ترک یا سوراخ شود که می تواند باعث نشت مایع باتری شود. سپس الکترولیت های باتری می توانند روی پایانه ها جمع شوند و باعث ایجاد خوردگی شوند.

شارژ بیش از حد

شارژ باتری برای مدت طولانی می تواند دمای آن را بسیار بالا ببرد و باعث انبساط الکترولیت ها شود. فشار در طول این فرآیند شکل می گیرد که نیاز به راهی برای فرار دارد. الکترولیت ها می توانند از طریق دریچه ها خارج شوند و باعث ایجاد خوردگی در پایانه ها شوند.

واکنش شیمیایی با گیره های مسی

گیره های ساخته شده برای اتصال باتری شما به سیم های آن معمولاً از مس ساخته می شوند. اگر باتری گازهای سولفوریک نشت کند، می تواند با جریانی که از طریق گیره ها ارسال می شود ترکیب شود و باعث واکنش شیمیایی شود. این منجر به تولید سولفات مس می شود که می تواند باعث خوردگی شود.
خوردگی می تواند روی گیره های ترمینال باتری ظاهر شود.

سن باتری

وقتی صحبت از تجمع خوردگی می شود، گاهی اوقات علت آن چیزی به سادگی سن است. بیشتر باتری‌های خودرو به گونه‌ای طراحی شده‌اند که عمری پنج ساله داشته باشند، بنابراین مشاهده خوردگی در این زمان غیر معمول نیست.

نحوه تمیز کردن خوردگی ترمینال باتری

خوردگی ترمینال باتری چیست؟
اگر وسیله نقلیه شما دارای خوردگی ترمینال باتری است، مهم است که از آن مراقبت کنید تا باتری شما به درستی کار کند.
تمیز کردن خوردگی باتری یک فرآیند نسبتاً ساده است، اگرچه ممکن است بسته به مقداری که ایجاد شده است کمی تمیز شود. مهم است که ابتدا کابل های باتری را جدا کنید تا مطمئن شوید که در معرض خطر برق گرفتگی نیستید.
پس از جدا کردن کابل ها، باید آنها را به طور کامل از نظر عایق پوسته شدن یا سایش اضافی بررسی کنید. کابل هایی که فرسوده شده اند یا آسیب دیده اند می توانند باعث مشکلات باتری شوند، بنابراین تعویض کابل های آسیب دیده بسیار مهم است.

جلوگیری از خوردگی ترمینال باتری

هنگامی که کابل ها را جدا کردید و بازرسی کردید، می توانید از یک برس سیمی فولادی ضد زنگ برای تمیز کردن تماس ها و پایانه های کابل استفاده کنید تا زمانی که خوردگی برطرف شود. به طور معمول، می توانید از مخلوط جوش شیرین و آب برای از بین بردن رسوب استفاده کنید.

اقدامات پیشگیرانه ای وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از خوردگی ترمینال باتری انجام دهید. این شامل:

روی یک اسپری ضد خوردگی سرمایه گذاری کنید:

تعدادی اسپری پیشگیرانه و ترکیبات برس دار وجود دارد که می توان آنها را روی پایانه ها و پایه های باتری اعمال کرد. به یاد داشته باشید که قبل از اعمال کابل های باتری را جدا کنید.

پوشش با ژله نفتی یا گریس دی الکتریک:

این اسپری ها بسیار شبیه اسپری های ضد خوردگی هستند اما می توانند جایگزین های مقرون به صرفه تری باشند. به یاد داشته باشید که قبل از استفاده از کابل های باتری را نیز جدا کنید.

از شارژ بیش از حد یا شارژ کم خودداری کنید:

اگر باتری شما بیش از حد شارژ می شود، مهم است که ماشین خود را نزد یک تکنسین خودرو ببرید که توانایی بررسی عیوب الکتریکی را دارد. اگر باتری انرژی کافی برای بازگشت به حالت شارژ کامل را دریافت نکند، ممکن است شارژ کم اتفاق بیفتد.
بیشتر بخوانید :  توربوشارژر چگونه کار می کند؟
انجام بررسی های معمول: مانند سایر قطعات مهم خودرو، باتری شما باید اغلب چک شود. وقت گذاشتن برای بررسی وضعیت باتری و قطعات همراه آن می تواند به شما کمک کند تا قبل از اینکه از کنترل خارج شود، خوردگی را زودتر تشخیص دهید.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *