مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

دلیل خروج روغن از اگزوز چیست؟

دلیل خروج روغن از اگزوز چیست؟اگر زمان کافی را در اطراف وسایل نقلیه بگذرانید، مطمئناً شاهد یک اتفاق عجیب و غریب خواهید بود که تقریباً بلافاصله توجه شما را به خود جلب می کند. متأسفانه، بسیاری از این اتفاقات عجیب و غریب نشان دهنده شروع مسائل مکانیکی است که اغلب از نظر وسعت و شدت متفاوت است.

دلیل خروج روغن از اگزوز چیست؟

یکی از این اتفاقات عجیب، نشت یا چکیدن ناگهانی روغن از لوله اگزوز خودرو شما است. این نه تنها یک منظره عجیب و غریب است، بلکه حداقل می تواند بسیار هشدار دهنده باشد. در واقع، فرد اغلب با سوالات بسیار بیشتری نسبت به پاسخ ها مواجه می شود.

در بسیاری از موارد، خروج روغن از اگزوز خودرو دلیلی برای نگرانی آشکار است و به طور کلی نشان دهنده مشکلات داخلی موتور از یک نوع یا آن است. این به نوبه خود دلیل مهمی برای تشخیص بیشتر است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علت بالقوه خروج روغن از اگزوز خودرو و همچنین نحوه رسیدگی به چنین مشکلی در صورت بروز، ادامه مطلب را بخوانید.

خروج روغن از لوله اگزوز یک علامت هشدار دهنده است که نشان می دهد مشکلی در وسیله نقلیه شما وجود دارد و باید توسط یک مکانیک حرفه ای بررسی شود یا فورا به تعمیرگاه منتقل شود. در اینجا رایج ترین دلایلی که چرا این اتفاق می افتد و آنچه باید در مورد آن انجام دهید، آورده شده است.

چرا در لوله اگزوز من روغن وجود دارد؟

چند دلیل وجود دارد که چرا در خط لوله وسیله نقلیه شما روغن وجود دارد، ممکن است هشدار دهنده باشد، اما نیازی به نگرانی نیست زیرا ما راهنمای عیب یابی آنها را آماده کرده ایم.

بر اساس گزارش های جمع آوری شده توسط وزارت حمل و نقل ایالات متحده، مشکلات سیستم سوخت تقریباً 70000 مشکل رایج وسیله نقلیه برای خودروهای تولید شده از سال 1996 تا 2019 را شامل می شود که آن را در رتبه هفتم در میان رایج ترین مشکلات خودرو قرار می دهد.

یک روز شما گیج شده اید که چرا روغنی از لوله اگزوز وسیله نقلیه شما خارج می شود، سعی کردید مشکل را تشخیص دهید بی فایده است. اکنون از خود می‌پرسید، “مشکل واقعا چیست یا چقدر بد است؟”

هر چند در چنین شرایطی نیازی به وحشت نیست. این موضوع در واقع برای خودروهای دست دوم بسیار رایج است. راه هایی برای حل این مشکل نشت روغن در لوله اگزوز وجود دارد. حتی می توانید بدون کمک مکانیک حرفه ای آن را در خانه تعمیر کنید. به گفته کارشناسان، بیشتر نشت روغن از لوله های اگزوز می تواند نشانه ای از مشکلات در جای دیگری باشد. به این 5 مرحله به وضوح توضیح داده شده نگاهی بیندازید تا مشخص کنید روغن چگونه وارد سیستم اگزوز شده است، که به شما کمک می کند تا راه حلی پیدا کنید.

دریچه پی وی سی مسدود شده است

همانطور که همه می دانند، گازهای داخلی موتور از دریچه PVC عبور می کنند تا به محفظه های احتراق برسند. حجم فزاینده گاز باعث ایجاد فشار بر روی موتور در هنگام انسداد می شود. این امر روغن را مجبور می کند از طریق چندین مهر و موم و به لوله اگزوز جریان یابد.

بیشتر بخوانید: خرابی سیلندر خودرو : علائم، علائم و هزینه تعویض

دود مایل به آبی و شمع های آغشته به روغن شاخص های معمولی برای خروج این نوع روغن از مشکلات اگزوز هستند. برای رفع این مشکل، باید شیر را تعویض کنید. اگر به توصیه ما عمل کنید این موضوع فقط یک تکه کیک خواهد بود.

انتهای لوله اگزوز را بررسی کنید

گاهی اوقات، روغن نشت شده از اگزوز ممکن است اصلا روغن نباشد. لوله اگزوز به طور کلی می تواند منبع اصلی این موضوع باشد. اگر شما از آن دسته صاحب خودرویی هستید که مرتباً از تمیز کردن سیستم اگزوز خود غافل می شوید، علاوه بر نکات تعمیر و نگهداری که ارائه خواهیم کرد، اکیداً توصیه می کنیم که بیرون لوله را بررسی کنید. دوده معمولاً توسط لوله جمع آوری می شود و لایه می تواند کاملاً ضخیم باشد. تراکم خارج شده از اگزوز خودرو، مخلوط با آن دوده می تواند مایعی شبیه روغن را تشکیل دهد. نگران نباشید، زیرا رانندگان می توانند این مشکل را به راحتی حل کنند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک دستکش بپوشید و انگشت خود را روی قسمت داخلی لوله بکشید تا بررسی کنید که آیا دوده وجود دارد یا خیر.

خروج  روغن از اگزوز به چه معناست

خروج  روغن از اگزوز به چه معناست
خروج  روغن از اگزوز به چه معناست

تنها راهی که روغن می تواند راه خود را از لوله اگزوز خودرو شما پیدا کند، ورود به جریان اگزوز موتور در یک نقطه خاص است. با این حال، این می تواند به روش های مختلف رخ دهد.

درک چنین احتمالاتی به شما در تشخیص و اصلاح چنین مسائلی در صورت مواجهه کمک می کند.

به بیان ساده، روغن از طریق درگاه های اگزوز یک یا چند سیلندر موتور به جریان اگزوز وارد می شود. سپس این روغن از طریق جریان طبیعی گازهای خروجی در پایین دست، به منیفولد اگزوز موتور منتقل می شود.

سپس روغن از طریق اگزوز موتور، مبدل(های) کاتالیزوری و صدا خفه کن(ها) به عقب هدایت می شود.

پس از رسیدن به انتهای جریان اگزوز خودرو، این روغن شبیه مایع سیاه رنگی است که از اگزوز می چکد. با این حال، این موضوع را نباید با مشاهده چگالش یا چکیدن آب از لوله اگزوز پوشیده از دوده سیاه اشتباه گرفت.

علل رایج خروج روغن از اگزوز

روغن می تواند به روش های مختلف وارد سیستم اگزوز خودرو شود. در حالی که برخی از این شکست ها نسبت به بقیه رایج تر هستند، مطمئناً درک پیچیدگی های هر یک از آنها سودمند است.

در زیر چندین مورد از رایج ترین دلایل خروج روغن از اگزوز خودرو شما آورده شده است.

شماره 1 – گرفتگی دریچه PCV

شیر PCV
شیر PCV

دریچه تهویه میل لنگ مثبت موتور، وظیفه هدایت مجدد حجم معینی از گازهای احتراق را به داخل هر سیلندر برای احتراق بیشتر دارد.

با این حال، گرفتگی در این سوپاپ می‌تواند منجر به فشار بیش از حد میل لنگ موتور شود و در نتیجه منجر به دور زدن آب‌بندها شود. در نتیجه، روغن می تواند در مجرای اگزوز موتور رسوب کند.

این همچنین می تواند باعث شود روغن در منیفولد ورودی، بدنه دریچه گاز یا لوله های ورودی ظاهر شود.

شماره 2 – واشر سر دمیده شده

واشر سر دمیده شده
واشر سر دمیده شده

واشر سر دمیده نیز می تواند مسئول ارسال ناخواسته روغن به جریان اگزوز موتور باشد. در نظم عملکرد مناسب، واشر سر موتور، هر یک از مایعات خودرو را از یکدیگر جدا می کند.

واشر سر همچنین از هدر رفتن سیال در محفظه های احتراق موتور جلوگیری می کند. با این حال، یک واشر سر خراب می تواند به روغن اجازه دهد تا مستقیماً به یک یا چند سیلندر راه پیدا کند.

شماره 3 – راهنماهای سوپاپ فرسوده

راهنمای سوپاپ بد
راهنمای سوپاپ بد

راهنماهای سوپاپ موتور از عبور روغن روان کننده از ساقه سوپاپ سرسیلندر جلوگیری می کند. اما مانند هر جزء، راهنماهای سوپاپ موتور در طول زمان مستعد سایش هستند.

این فرصتی را برای روغن فراهم می کند تا به داخل اگزوز موتور نفوذ کند و اغلب دود خاکستری مایل به آبی را به عنوان محصول جانبی نشان می دهد. در موارد شدید، عبور روغن از اگزوز موتور دیده می شود.

بیشتر بخوانید: بهترین راه برای رفع دود سیاه ناشی از مشکل اگزوز!

شماره 4 – حلقه های پیستون شکسته

رینگ پیستون بد
رینگ پیستون بد

هر یک از سیلندرهای موتور دارای حلقه های پیستونی است که با حرکت خود پیستون سیلندر به سمت بالا و پایین حرکت می کند. این حلقه ها با جلوگیری از اتلاف بیش از حد احتراق، عملکردی حیاتی دارند.

با این حال، این رینگ‌های پیستون نیز مانع از ورود روغن به داخل محفظه احتراق می‌شوند. هنگامی که یک یا چند حلقه پیستون شکسته می شود، از دست دادن روغن در اگزوز موتور سریع می شود.

شماره 5 – بلوک یا سر ترک خورده

هزینه تعمیر سرسیلندر ترک خورده
هزینه تعمیر سرسیلندر ترک خورده

از نظر ساختاری، یک موتور از یک بلوک و یک یا چند سر سیلندر تشکیل شده است. این اجزای ساختاری اصلی باید در شرایط اوج باقی بمانند تا عملکرد موتور به حداکثر برسد.

با این حال، ترک‌هایی در سر سیلندر یا بلوک موتور گاهی اتفاق می‌افتد که اغلب منجر به از دست رفتن روغن موتور در فضاهای احتراق می‌شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، روغن به پایین دست حمل می شود تا در نهایت از لوله اگزوز خودرو خارج شود.

شماره 6 – پیستون آسیب دیده

آسیب قبل از احتراق با سرعت پایین
آسیب قبل از احتراق با سرعت پایین

در برخی موارد نادر، سر یک یا چند پیستون موتور ممکن است آسیب ببیند و امکان جابجایی روغن به داخل محفظه‌های احتراق موتور را فراهم کند.

مقدار مشخصی از این روغن است آنها را بیشتر در معرض ترک قرار دهید.

سپس می سوزد، در حالی که تمام روغن باقی مانده از طریق دریچه های اگزوز باز به پایین دست به منیفولد اگزوز موتور خارج می شود. اگر به اندازه کافی شدید باشد، بخشی از این روغن از لوله اگزوز خودرو خارج می شود.

راهنماهای سوپاپ فرسوده

راهنماهای سوپاپ جریان گاز به داخل و خارج موتور را مدیریت می کنند. این دریچه‌ها دارای مهر و موم‌هایی در اطراف محورهای خود هستند که در طول زمان فرسوده می‌شوند. هنگامی که این اتفاق می افتد، روغن موتور نشت می کند و به گازهای اگزوز جریان می یابد. در صورت بروز این مشکل، متوجه خروج دود آبی رنگ از لوله اگزوز خواهید شد.

 

 

 

واشر سر پاره شده یا پاره شده

واشرهای سر به عنوان بخشی از سیستم اگزوز به عنوان مهر و موم بین سر موتور و بلوک عمل می کنند. یک واشر دمیده به یک یا چند مایع اجازه می دهد تا از مهر و موم ها عبور کرده و در جریان اگزوز مخلوط شوند. اگر متوجه شدید روغن از اگزوز خارج می شود، این می تواند مکانی برای بررسی باشد.

شایع ترین علائم کاهش عملکرد موتور، سوختن بیش از حد سوخت و داغ شدن بیش از حد موتور است. برای بازگرداندن سیستم به عملکرد عادی خود، باید واشرهای معیوب را تعویض کنید.

مراقب رنگ های دودی باشید

برای تعیین نوع روغن خروجی از اگزوز، باید رنگ دود لوله اگزوز را زیر نظر بگیرید، زیرا آنها نشان می دهند که چه نوع مشکلی را باید حل کنید.

دود سیاه محصول سوخت نسوخته است، به این معنی که موتور نمی تواند یک یا دو کاتالیزور احتراق را بسوزاند. دود مایل به آبی یا خاکستری به معنای نشت روغن موتور به محفظه احتراق داخلی است.

برعکس، دود سفید نیاز به بررسی کامل موتور دارد. مشکل ممکن است در محفظه احتراق یا به دلیل رینگ های بد روغن پیستون باشد.

برای وسایل نقلیه با سابقه استفاده طولانی، خروج روغن از لوله اگزوز یک مشکل نسبتاً رایج است. نگهداری یا بازرسی مکرر برای اطمینان از رانندگی ایمن و بدون دردسر مهم است، زیرا با افزایش مسافت پیموده شده خودرو، قطعات فرسوده بیشتری پیدا می‌شود. این یکی از عواملی است که هنگام تصمیم گیری برای خرید خودروهای دست دوم باید در نظر بگیرید. اما نگران نباشید، ما چک لیستی از رایج ترین مشکلات خودرو و نحوه رفع آنها آماده کرده ایم.

مایعی که از اگزوز خودرو خارج می شود چیست؟

این محصول فرعی فرآیند احتراق است و آن مایع آب است. به زبان ساده از مواد شیمیایی مانند سوخت هیدروکربن + اکسیژن = دی اکسید کربن + آب تشکیل شده است. معمولاً آب به صورت بخار از اگزوز خارج می شود، اما اگر سطح یا محیط اگزوز به اندازه کافی سرد باشد، می تواند به مایع تبدیل شود.

آیا ادامه رانندگی بی خطر است؟

دوده سیاه از اگزوز
دوده سیاه از اگزوز

در بیشتر شرایط، یک وسیله نقلیه باید به نزدیکترین مرکز خدمات هدایت شود و با مشاهده اولین علائم نشت روغن از اگزوز آن، از سرویس خارج شود. این به دلیل این واقعیت است که چنین مسائلی اغلب نشان دهنده مشکلات بسیار بزرگتر از جمله موارد آسیب داخلی موتور است.

بنابراین، ادامه کار یک وسیله نقلیه در این حالت در واقع می تواند منجر به آسیب بیشتر شود. این امر به نوبه خود می‌تواند مستلزم صرف وقت و تلاش گسترده‌تر برای انجام اقدامات اصلاحی باشد.

هدر رفتن زیاد روغن موتور در اگزوز خودرو نیز خطر آتش سوزی احتمالی را به همراه دارد.

آیا روغن روی اگزوز می تواند آتش بگیرد؟

روغن در واقع می تواند روی اگزوز داغ خودرو آتش بگیرد. زمانی که این روغن روی منیفولد اگزوز موتور یا اطراف آن جمع می‌شود، جایی که اگزوز موجود داغ‌ترین است، این حالت بسیار رایج است.

اما در بیشتر موارد، قبل از ایجاد شعله باز، روغن لحیم می‌شود یا دود می‌کند. دودی که تولید می شود معمولاً به رنگ خاکستری مایل به آبی خواهد بود.

علاوه بر این، روغن موتور فوق گرم معمولا بوی سوختگی به راحتی قابل شناسایی ایجاد می کند. این بو حتی برای کسانی که در داخل کابین خودرو نشسته اند نیز مشهود است، به خصوص اگر چنین بخارهایی از کانال های هوای تازه خودرو خارج شوند.

بیشتر بخوانید: 7 نکته برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد خودرو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *