مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

دلیل داغ شدن شارژر تلفن همراه

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

اگر تا به حال متوجه شده اید که شارژر گوشی آیفون یا اندروید شما پس از استفاده از آن گرم یا داغ است، ممکن است تعجب کنید که چرا این اتفاق می افتد و آیا جای نگرانی است یا خیر. در اینجا چیزی است که شما باید بدانید.

به طور معمول، الکترونیک مقداری گرما تولید می کند

مقداری گرما در هر شارژر تلفن طبیعی است. شارژر شما برق AC را از پریز به برق DC برای تلفن شما تبدیل می کند و در این فرآیند گرما تولید می کند.

برای انجام تبدیل AC/DC، شارژر از یک قطعه الکتریکی به نام ترانسفورماتور استفاده می کند. ترانسفورماتورها به دلیل فرآیند منظم رسانش الکتریسیته و همچنین از طریق جریان های گردابی و سایر تلفات، گرما تولید می کنند که یکی از عوارض جانبی نحوه عملکرد ترانسفورماتورها است. به طور کلی، هر چه ترانسفورماتور جریان بیشتری بدهد، گرمای بیشتری تولید خواهد کرد.

دو گوشی در حال شارژ شدن

 

در شرایط عادی، شارژر تلفن ممکن است در لمس کمی گرم احساس شود، و این مشکلی ندارد – همانطور که طراحی شده است کار می کند. اما اگر چیزی فراتر از گرم باشد، یا زمانی که قبلاً گرم نبوده است، ناگهان گرم باشد، ممکن است مشکل داشته باشید.

مرتبط:مشکل داغ کردن گوشی اندروید

چقدر داغ خیلی داغ است؟

اگر شارژر شما به حدی داغ است که در دست گرفتن یا لمس کردن آن ناراحت کننده است، این نشانه واضحی است که مشکلی وجود دارد. این ممکن است به دلیل نقص در داخل خود شارژر یا مشکل در اتصال بین شارژر و پریز باشد. شارژرهای معتبر و باکیفیت دارای مدار حفاظتی هستند که در صورت بروز مشکل، شارژر را به طور خودکار خاموش می کند. اما ممکن است این مدار خراب شود یا از شارژر بی کیفیت یا تقلبی استفاده کنید.

چگونه درگاه شارژ آیفون خود را تمیز کنیم؟

اگر شارژر شما به طور ناراحت کننده ای داغ است، آن را از پریز جدا کنید و به دنبال علائم قابل مشاهده کثیفی یا انسداد روی شاخک هایی باشید که به پریز برق متصل می شوند. همچنین، مطمئن شوید که درگاه شارژ گوشی شما تمیز است و پورت USB خود شارژر (اگر دارای آن است) را برای علائم کثیفی یا پرز بودن بررسی کنید.

هنگامی که پورت تمیز شد، دوباره امتحان کنید و اگر همچنان گرم شد، از کابل دیگری استفاده کنید تا ببینید آیا مشکل ادامه دارد یا خیر. با این وجود، مواردی وجود دارد که نمی‌خواهید با استفاده از کابل‌های مختلف، شانسی را به دست آورید که در زیر به آنها خواهیم پرداخت.

مرتبط:چگونه درگاه شارژ آیفون خود را تمیز کنیم؟

چه زمانی یک شارژر داغ به خطر آتش سوزی تبدیل می شود؟

یک شارژر تلفن داغ و در حال ذوب شدن که در حال دود کردن است

اگر هر یک از این علائم هشدار دهنده را در شارژر یا کابل شارژ خود مشاهده کردید، فوراً استفاده از شارژر یا کابل را قطع کرده و آن را تعویض کنید. اگر شارژر معیوب دارید، می توانید با پشتیبانی مشتری سازنده تماس بگیرید تا جایگزینی دریافت کنید.

علائم قابل مشاهده ذوب شدن در پلاستیک شارژر یا کابل شارژر.
بوی غیرمعمولی که از شارژر می آید، مانند بوی دود یا آب شدن پلاستیک.
علائم سوختگی (علامت سوختگی سیاه یا قهوه ای) روی شارژر، کابل یا خروجی که شارژر به آن وصل شده است.
مقدار ناگهانی گرما که جدید یا غیرعادی است.
شکستگی، ترک یا آسیب فیزیکی به کابل یا شارژر.

همچنین، به یاد داشته باشید که گوشی خود را دور از هر چیز قابل اشتعال یا قابل احتراق شارژ کنید. این برای هر شارژری صدق می کند، حتی شارژری که به خوبی کار می کند.

 

بازشارژرهای با کیفیت بالا و نام برند خود استفاده کنید

همانطور که در بالا به اختصار اشاره کردیم، یکی از دلایلی که ممکن است شارژر تلفن داغ داشته باشید، کیفیت پایین یا تقلبی بودن آن است. این قطعات با استانداردها و مقررات ایمنی که ما را ایمن نگه می دارند مطابقت ندارند.

در حال حاضر، این یک مسئله شناخته شده در صنعت است که فروشندگان آنلاین مانند Amazon.com و AliExpress بسیاری از محصولات الکترونیکی تقلبی و بالقوه خطرناک را می فروشند. این شامل شارژرهای تلفن بی سیم، سیمی و USB می شود. اگر شارژری خریداری کرده اید که کار نمی کند، به دنبال بازپرداخت وجه باشید و به خرید شارژر جدید مستقیماً از سازنده گوشی خود، مانند اپل یا سامسونگ فکر کنید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *