مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

دلیل روشن شدن چراغ فشار تایر (TPMS) چیست؟ (4 علت)

دلیل روشن شدن چراغ فشار تایر (TPMS) چیست؟ به ندرت موقعیت خوبی است که نوری به طور ناگهانی روی داشبورد خودرو شما ظاهر شود. وسایل نقلیه امروزی دارای تعدادی چراغ جداگانه در داشبورد خود هستند که قسمت اعظم آنها در صورت شرایط کاری کمتر از ایده آل روشن می شوند.

از چراغ چک موتور گرفته تا چراغ ABS، تعداد کمی از سایت‌ها با این طبیعت مورد استقبال رانندگان عادی قرار می‌گیرند.

دلیل روشن شدن چراغ فشار تایر (TPMS) چیست؟

یکی از رایج ترین چراغ های هشدار دهنده خودرو، چراغ TPMS است. TPMS مخفف Tire Pressure Monitoring System است که یک ویژگی استاندارد در تمام خودروهای داخلی از سال 2007 است. سیستم نظارت بر فشار تایر خودرو برای هشدار دادن به رانندگان از نشتی یا باد کردن ناکافی تایر در نظر گرفته شده است.

با این حال، تحت شرایط خاص، TPMS یک وسیله نقلیه می‌تواند یک خطا را ثبت کند، در نتیجه چراغ هشدار سیستم را روشن می‌کند، بدون اینکه هوای تایر در واقع کم باشد. این سناریو تمایل به ایجاد سردرگمی در بین رانندگان دارد و باعث می شود آنها احساس کنند که برای وضعیت موجود پاسخی ندارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عملکرد TPMS، و همچنین علل احتمالی روشنایی نور TPMS، خارج از لاستیک پنچر آشکار، بیشتر بخوانید.

خطای سنسور فشار باد لاستیک (TPMS)

خطای سنسور فشار باد لاستیک (TPMS)

مفهوم کلی پشت فناوری مدرن TPMS این است که راننده را از وجود یک یا چند لاستیک کم باد شده در وسیله نقلیه خود قبل از اینکه چنین لاستیک‌هایی به یک خطر ایمنی تبدیل شوند، آگاه کند. این فناوری در تمام خودروهای 2007 و جدیدتر فروخته شده در ایالات متحده الزامی است.

موضوع نظارت بر فشار باد لاستیک خودرو به یکی از دو روش انجام می شود که اولین مورد به عنوان نظارت مستقیم شناخته می شود. از سوی دیگر، برخی از تولیدکنندگان نیز از نظارت غیرمستقیم برای همین منظور استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید: بررسی کد خطای  P0110

نظارت مستقیم

خودروهایی که از TPMS مستقیم استفاده می کنند به مجموعه کاملی از سنسورهای فشار نصب شده روی ساقه سوپاپ متکی هستند که مربوط به یک ماژول گیرنده داخلی است. این حسگرها فشار هر لاستیک را به صورت بلادرنگ ثبت و رله می کنند و به راننده چنین داده هایی را به صورت مداوم ارائه می دهند.

واحدهای TPMS این طراحی بسیار دقیق هستند و در اکثر خودروهای جدید امروزی دیده می شوند.

نظارت غیر مستقیم

برخلاف TPMS مستقیم، سیستم‌های غیرمستقیم از این نوع سنسورهای فشار مستقل در هر تایر ندارند. برعکس، خودروهایی که دارای چنین سیستم‌های هشداردهنده‌ای هستند به استفاده از سنسورهای سرعت خودرو برای تعیین فشار نسبی تایرها متکی هستند.

تئوری پشت این موضوع این است که لاستیک های کم باد با سرعت کمی متفاوت از لاستیک های کاملا باد شده می چرخند. سیستم هایی از این نوع نسبت به TPMS مستقیم دقت کمتری دارند و در کل کمتر رایج هستند.

دلایل روشن بودن چراغ TPMS شما

دلایل مختلفی وجود دارد که چراغ TPMS یک وسیله نقلیه ممکن است روشن باشد، اگرچه هر لاستیک تا فشار هوای مناسب باد شده است. در زیر چندین مورد از رایج ترین این موارد ذکر شده است.

شماره 1 – سنسور آسیب دیده

سنسور TPMS معیوب

در شرایط خاص، سنسور TPMS تایر ممکن است آسیب ببیند و در نتیجه توانایی آن را برای عملکرد مطلوب به خطر بیندازد.

این امر به ویژه در صورتی محتمل است که چنین مشکلاتی بلافاصله پس از تعویض لاستیک ایجاد شود، زیرا برای جلوگیری از آسیب سنسور، مراحل نصب و پیاده‌سازی خاصی مورد نیاز است.

شماره 2 – باتری سنسور مرده

سنسورهای TPMS مورد استفاده توسط سیستم های نظارت مستقیم از باتری های یکپارچه برای استفاده پایدار استفاده می کنند. اگرچه این باتری‌ها معمولاً عمر طولانی دارند، اما با گذشت زمان از کار می‌افتند.

این کار از ارسال بازخورد به گیرنده TPMS خودرو جلوگیری می کند و در نتیجه چراغ هشدار سیستم را روشن می کند.

شماره 3 – گیرنده TPMS معیوب

گیرنده TPMS

اگرچه بسیار نادرتر از خرابی سنسور است، گیرنده TPMS خودرو در واقع ممکن است از کار بیفتد و از دریافت و محاسبه صحیح داده های مربوط به فشار هوا جلوگیری کند. این ناهنجاری باعث می شود چراغ TPMS خودرو روشن شود، بدون توجه به فشار در هر تایر یا وضعیت سنسورهای خودرو.

شماره 4 – از دست دادن کشش (غیر مستقیم)

دلیل روشن شدن چراغ فشار تایر (TPMS) چیست؟ (4 علت)

برخی از اولین سیستم‌های نظارت غیرمستقیم برای یک موضوع عجیب و غریب شناخته شده بودند. از آنجایی که این سیستم‌ها به استفاده از داده‌های سنسور سرعت چرخ‌ها متکی بودند، هرگونه از دست دادن کشش می‌تواند منجر به روشن شدن چراغ TPMS خودرو شود.

این اغلب باعث سردرگمی زیادی می‌شد، زیرا رانندگان سعی می‌کردند علت این خطاها را کشف کنند.

آیا می توانم با چراغ TPMS روشن رانندگی کنم؟

فشار لاستیک را چک کنید

در واقع می توانید با چراغ TPMS وسیله نقلیه خود روشن رانندگی کنید. با این حال، انجام این کار توصیه نمی شود مگر اینکه لاستیک های شما توسط یک متخصص واجد شرایط بازرسی شده باشد. در بیشتر موارد وجود چنین نوری نشان دهنده فشار کم لاستیک است.

با این حال، اگر لاستیک‌های شما پر از هوا هستند و چراغ فشار باد لاستیک شما خاموش نمی‌شود، احتمالاً با یک مشکل سنسور/رسیور روبرو هستید.

در چنین مواردی چنین است به طور کلی تا زمانی که جایگزینی سنسور برنامه ریزی و انجام شود، در صورت لزوم ادامه می یابد. با این حال، شایان ذکر است که تا زمانی که تعمیر مناسب انجام نشود، توانایی خودروی شما برای تشخیص و گزارش کم فشار باد تایر به خطر خواهد افتاد.

بیشتر بخوانید: خرابی سیستم تهیه خودرو

این از این واقعیت ناشی می شود که چراغ هشدار معمولی TPMS تا زمانی که خطا باقی بماند روشن می ماند. به نوبه خود، اگر یک کاهش واقعی فشار اتفاق بیفتد، هیچ روشنایی جدیدی از این نور رخ نخواهد داد.

اگر تصمیم دارید با چراغ TPMS وسیله نقلیه خود روشن رانندگی کنید، توصیه می شود به صورت دستی فشار باد لاستیک خودرو خود را با یک گیج لاستیک بررسی کنید. اگر در مورد سلامت لاستیک های وسیله نقلیه شما تردیدی وجود دارد، رانندگی بعدی را به یکباره متوقف کنید تا زمانی که خود مشکل برطرف شود.

چگونه بفهمم کدام سنسور TPMS بد است؟

بسیاری از رانندگان این سوال را دارند که چگونه تشخیص دهند کدام یک از سنسورهای TPMS خودرو بد هستند. خوشبختانه، تعیین این نسبتاً آسان است.

بسیاری از جدیدترین خودروهای امروزی اکنون دارای یک نمایشگر داده یکپارچه هستند که در صورت جابجایی، فشار هر تایر را تجزیه و تحلیل می کند. در این مورد، مکان یابی تایر یا حسگر مشکل ساز به آسانی خواندن یک صفحه نمایش است، در حالی که به دنبال مقدار برجسته شده باشید.

در موارد دیگر، یک اسکنر TPMS دستی یا ابزار اسکن خودرو با قابلیت تنظیم مجدد TPMS برای تعیین اینکه کدام سنسور در ارائه بازخورد ناتوان است مورد نیاز است.

بسیاری از فروشگاه‌های قطعات خودرو و مراکز خدمات خودرو، این آزمایش‌ها را به‌صورت رایگان به‌منظور راحتی انجام می‌دهند و در قیمت خرید ابزار تشخیصی از این نوع صرفه‌جویی می‌کنند.

آیا می توانم سیستم مانیتورینگ فشار تایر را غیرفعال کنم؟

آیا می توانم سیستم مانیتورینگ فشار تایر را غیرفعال کنم؟

در حالی که احتمالاً روش‌های زیادی برای غیرفعال کردن، فریب دادن یا دور زدن سیستم TPMS خودروی خود در وب پیدا می‌کنید، انجام این کار توصیه نمی‌شود.

وجود چنین سیستم هایی توسط قانون فدرال الزامی است و برای دستیابی به سطح بالاتری از ایمنی مصرف کننده وجود دارد. مانند سایر سیستم های ایمنی خودرو، عملکرد TPMS خودرو بهتر است به حال خود رها شود.

نحوه تنظیم مجدد چراغ فشار تایر

ماشین روشن نمی شود

پس از تعیین و تصحیح علت اصلی چراغ TPMS وسیله نقلیه شما، موضوع بعدی مربوط به تنظیم مجدد خود چراغ است. در اکثر موارد، این فرآیند بسیار ساده‌تر از چیزی است که انتظار می‌رود، و می‌توان آن را در چند دقیقه تکمیل کرد.

در زیر چندین مثال از نحوه تنظیم مجدد چراغ TPMS خودرو آورده شده است.

مدل های تویوتا

چراغ TPMS در بسیاری از خودروهای تویوتا را می توان با دسترسی به دکمه تنظیم مجدد یکپارچه آنها بازنشانی کرد. این رویه به شرح زیر است.

کلید خودرو را در وضعیت روشن قرار دهید: ابتدا کلید خودروی خود را بدون استارت زدن خود موتور در وضعیت روشن قرار دهید.

مکان یابی دکمه تنظیم مجدد: در مرحله بعد، دکمه تنظیم مجدد TPMS خودرو را پیدا کنید. این دکمه اغلب در زیر فرمان یافت می شود.

دکمه ریست را نگه دارید: در نهایت، این دکمه را فشار داده و آن را نگه دارید تا چراغ TPMS خودرو 3 بار چشمک بزند. سپس خودروی خود را روشن می‌کنید، قبل از اینکه آن را به مدت 5 تا 10 دقیقه در حالت بیکار قرار دهید.

مدل های جنرال موتورز

اکثریت قریب به اتفاق خودروهای GM، به ویژه دارای فناوری نسل اول TPMS، نیاز به استفاده از ابزار کالیبره شده TPMS برای استراحت دارند. موارد زیر یکی از رایج‌ترین روش‌های بازنشانی GM است.

دکمه‌های کلید فوب را فشار دهید: برای شروع فرآیند یادگیری مجدد، دکمه‌های قفل و باز کردن قفل را به طور همزمان فشار دهید. این دکمه ها را برای مدت 3-5 ثانیه نگه دارید.

گوش دادن به صدای بوق: اگر مرحله یک به درستی تکمیل شود، بوق وسیله نقلیه شما بوق می‌زند و شروع فرآیند بازنشانی را نشان می‌دهد.

آموزش مجدد هر تایر: اکنون از یک دستگاه یادگیری مجدد برای تجزیه و تحلیل هر سنسور استفاده خواهید کرد که از چرخ جلوی چپ شروع می شود. در حالی که هر چرخ را چک می‌کنید، در جهت عقربه‌های ساعت دور خودرو را ادامه دهید. پس از بررسی لاستیک نهایی، بوق خودروی شما دو بار بوق می‌زند که به معنای پایان کار است.

بیشتر بخوانید: باتری خودرو – سولفاته شدن و پیشگیری چیست؟

فرآیند تنظیم مجدد TPMS در خودروهای هوندا بسته به سن خودرو متفاوت است.

برای مدل های 2016 و جدیدتر با صفحه نمایش لمسی:

برای خودروهای مدل قدیمی هوندا بدون صفحه نمایش لمسی:

برای مدل‌های قدیمی هوندا بدون نمایشگر لمسی، از دکمه‌های فرمان استفاده کنید و از طریق این مراحل کالیبره کنید:

از دکمه های فرمان استفاده کنید: دکمه ها باید در سمت چپ فرمان قرار گیرند.

منو را انتخاب کنید

“سفارشی کردن تنظیمات” را انتخاب کنید

کالیبراسیون TPMS را انتخاب کنید

روی Initialize کلیک کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا