مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

دمای تبخیر بنزین

آیا بنزین  تبخیر می شود؟ چقدر سریع؟ (چگونه پیشگیری کنیم)

شناخته شده است که بنزین بسیار قابل اشتعال است و به سرعت تبخیر می شود و به یک ماده خطرناک تبدیل می شود. اگر بنزین روی پوستتان ریخت، باید بلافاصله آن را با آب و صابون بشویید. با این حال، وقتی صحبت از تبخیر بنزین می‌شود، اکثر مردم مطمئن نیستند که چقدر سریع اتفاق می‌افتد.

دمای تبخیر بنزین

بنزین تبخیر می شود، اما سرعت تبخیر به عوامل زیادی بستگی دارد. برای مثال، دما و رطوبت هوا می تواند بر سرعت تبخیر بنزین تأثیر بگذارد. با این حال، به طور کلی، اگر بنزین در فضای باز بماند، می توانید انتظار داشته باشید که ظرف چند ساعت تبخیر شود. به خاطر داشته باشید که بنزین در دمای 140 درجه فارنهایت بخار می شود.

تبخیر بنزین

بنزین از مخلوطی از هیدروکربن ها که ترکیباتی از اتم های هیدروژن و کربن هستند تشکیل شده است. هنگامی که بنزین در معرض هوا قرار می گیرد، هیدروکربن ها تبخیر می شوند یا به بنزین تبدیل می شوند.

هیدروکربن های موجود در بنزین فرار هستند، به این معنی که در دماهای نسبتاً پایین به راحتی تبخیر می شوند. به همین دلیل است که حتی وقتی نزدیک ماشین نیستید بوی بنزین را حس می کنید.

آیا می توانید با ماشین روشن بنزین پمپ کنید؟

تبخیر بنزین از مخزن گاز
تبخیر بنزین از مخزن گاز

اکنون که می دانیم بنزین تبخیر می شود، ممکن است از خود بپرسید که چگونه در باک بنزین کار می کند. مخازن بنزین خودرو برای حفظ بخار هنگام بازگشت به محفظه احتراق ساخته شده اند.

فرآیند تبخیر بنزین در مخزن بنزین را تبخیر سوخت می گویند. تبخیر سوخت یک فرآیند طبیعی است که زمانی اتفاق می افتد که بنزین در مخزن بنزین ذخیره می شود.

با افزایش دما، هیدروکربن های موجود در بنزین کمتر متراکم می شوند و شروع به تبخیر می کنند. حتی اگر باک بنزین پر باشد، ممکن است این اتفاق بیفتد.

تبخیر بنزین از مخزن بنزین بدون مهر و موم

وقتی صحبت از مخزن بنزین بدون آب بندی می شود، فرآیند تبخیر بنزین تسریع می شود. مخزن بنزین بدون آب بندی به این معنی است که سوراخ یا شکافی در مخزن بنزین وجود دارد که اجازه خروج بخار را می دهد.

اگر مخزن بنزین بدون آب بندی دارید، ممکن است متوجه شوید که مصرف سوخت خودروی شما به مرور زمان کاهش می یابد. این به این دلیل است که با تبخیر بنزین، سوختی را که می‌توان برای تامین انرژی خودروی خود استفاده کرد، از دست داد.

مهم است که هر سوراخ یا ترک در مخزن بنزین خود را در اسرع وقت رفع کنید. در غیر این صورت، شما در معرض خطر از دست دادن مقدار زیادی بنزین در اثر تبخیر هستید.

عوامل موثر بر میزان تبخیر بنزین

همانطور که گفته شد، میزان تبخیر بنزین تحت تأثیر عوامل زیادی قرار دارد. موارد زیر برخی از مهمترین آنها هستند

درجه حرارت

دما مهمترین عامل در تبخیر بنزین است. هر چه دما بالاتر باشد، بنزین سریعتر تبخیر می شود. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، بنزین در دمای 140 درجه فارنهایت بخار می شود.

رطوبت هوا

عامل مهم دیگر رطوبت است. اگر هوا مرطوب باشد مدت بیشتری طول می کشد تا بنزین تبخیر شود. این به این دلیل است که مولکول‌های آب در هوا با مولکول‌های بنزین برای فضا رقابت می‌کنند و تبخیر بنزین را سخت‌تر می‌کنند.

باد

باد همچنین می تواند بر میزان تبخیر بنزین ثیر بگذارد. اگر باد شدیدی وجود داشته باشد، به پراکندگی مولکول‌های بنزین کمک می‌کند و باعث می‌شود آنها سریع‌تر تبخیر شوند.

جلوگیری از تبخیر بنزین

جلوگیری از تبخیر بنزین
جلوگیری از تبخیر بنزین

چند کار وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از تبخیر بنزین انجام دهید:

آن را در جای خشک و خنک نگهداری کنید

بنزین باید در جای خشک و خنک نگهداری شود. اگر در محیط گرم یا مرطوب نگهداری شود، میزان تبخیر افزایش می یابد.

مخزن خود را پر کنید

یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از تبخیر بنزین این است که باک خود را پر کنید. یک مخزن پر بنزین میزان هوای تماس با بنزین را به حداقل می رساند که این امر فرآیند تبخیر را کند می کند.

از تثبیت کننده سوخت استفاده کنید

راه دیگر برای جلوگیری از تبخیر بنزین استفاده از تثبیت کننده سوخت است. تثبیت کننده سوخت یک ماده شیمیایی است که از تبخیر بنزین جلوگیری می کند. این ماده با جذب هیدروکربن های موجود در بنزین عمل می کند که تبخیر شدن آنها را سخت تر می کند.

هر گونه نشتی را مهر و موم کنید

در صورت داشتن مخزن بنزین با هر گونه نشتی، مهم است که آنها را در اسرع وقت تعمیر کنید. آب بندی هر گونه نشتی از تبخیر بنزین و خروج آن از مخزن بنزین شما جلوگیری می کند.

سوالات متداول

آیا بنزین قدیمی می تواند تبخیر شود؟

بنزین قدیمی مانند بنزین نو به راحتی از باک خودرو تبخیر نمی شود. افزودنی های موجود در بنزین جدید به جلوگیری از تبخیر سریع آن کمک می کند. بنزین قدیمی همچنین دارای آب و سایر آلاینده هایی است که می تواند باعث تبخیر آن شود.

چگونه می توانم بفهمم که بنزین من در حال تبخیر است؟

وقتی فکر می کنید بنزین شما در حال تبخیر است، می توانید به دنبال چند چیز باشید. ابتدا باک بنزین خود را بررسی کنید تا ببینید که آیا کم است یا خیر. اگر اینطور باشد، ممکن است نشت کنید. دوم، مصرف سوخت خودروی خود را بررسی کنید. اگر کاهش یافته باشد، ممکن است در اثر بخار شدن، بنزین را از دست بدهید.

اگر بنزین را برای مدت طولانی در ماشینم بگذارم چه اتفاقی می افتد؟

اگر بنزین را برای مدت طولانی در ماشین خود بگذارید، ممکن است شروع به تحلیل رفتن کند. این به این دلیل است که هیدروکربن های موجود در بنزین تجزیه می شوند و ترکیبات دیگری مانند دی اکسید کربن و بخار آب را تشکیل می دهند. این مرکب ds نسبت به بنزین فرار کمتری دارند، بنابراین به راحتی تبخیر نمی شوند.

ماندگاری بنزین چقدر است؟

بنزین در صورتی که به درستی ذخیره شود می تواند تا شش ماه دوام بیاورد. اما اگر در محیط گرم یا مرطوب نگهداری شود، سریعتر تجزیه می شود. بنابراین، ممکن است فقط چند ماه طول بکشد.

چگونه بنزین قدیمی را دفع کنم؟

بهترین راه برای دور انداختن بنزین قدیمی، بردن آن به مرکز بازیافت است. در آنجا، بنزین بازیافت می شود و برای تولید بنزین جدید استفاده می شود. با این حال، جایگزین های دیگر شامل سوزاندن آن یا استفاده از آن به عنوان سوخت برای ژنراتورهای برق است.

آیا بنزین در یک سوله داغ می تواند منفجر شود؟

در صورت وجود جرقه یا شعله باز، بنزین ممکن است در سوله داغ منفجر شود. این به این دلیل است که بخار حاصل از بنزین می تواند مشتعل شود و باعث انفجار شود. بنابراین، مهم است که هر گونه مواد قابل اشتعال را از بنزین دور نگه دارید.

اگر دود بنزین را استنشاق کنم چه اتفاقی می افتد؟

استنشاق دود بنزین می تواند خطرناک باشد زیرا حاوی مواد شیمیایی مضر است. این مواد شیمیایی می توانند به ریه های شما آسیب برسانند و مشکلات سلامتی دیگری ایجاد کنند. از این رو، اجتناب از استنشاق دود بنزین بسیار مهم است.

علائم مسمومیت با بنزین چیست؟

علائم مسمومیت با بنزین شامل سرگیجه، سردرد، حالت تهوع و استفراغ است. اگر مقدار زیادی دود بنزین را استنشاق کنید، می تواند منجر به کما یا مرگ شود.

مسمومیت با بنزین یک خطر جدی برای سلامتی است، بنابراین اگر فکر می کنید در معرض دود بنزین قرار گرفته اید، ضروری است که به دنبال کمک پزشکی باشید.

آیا آهسته تر رانندگی باعث صرفه جویی در مصرف بنزین می شود؟

صرفه جویی در مصرف بنزین در حین رانندگی به عوامل متعددی مانند راندمان سوخت خودرو و محدودیت سرعت بستگی دارد. به طور کلی، آهسته تر رانندگی می تواند به شما در صرفه جویی در مصرف بنزین کمک کند. زیرا موتور خودرو برای حفظ سرعت کمتر سوخت کمتری مصرف می کند.

نتیجه

حتی اگر بنزین تبخیر می شود، سرعت تبخیر به عوامل مختلفی بستگی دارد. دما و رطوبت هوا و همچنین عوامل دیگر بر سرعت تبخیر بنزین تاثیر دارند.

اما به طور کلی، اگر بنزین در فضای باز رها شود، ظرف چند ساعت تبخیر می شود. به خاطر داشته باشید که بنزین در دمای 140 درجه فارنهایت بخار می شود.

می توانید با استفاده از تثبیت کننده سوخت، آب بندی هرگونه نشتی و دفع صحیح بنزین قدیمی از تبخیر بنزین خود جلوگیری کنید. همچنین مهم است که از استنشاق دود بنزین خودداری کنید، زیرا می تواند برای سلامتی شما مضر باشد.

مطالب مرتبط: 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا