مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

راهنمای کامل TaskBar ویندوز ۱۱

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

نوار وظیفه ویندوز 11 متفاوت از نسخه های قبلی عمل می کند. منوی کلیک راست آن متفاوت است، تنظیمات آن کاملاً بازنگری شده است و حتی سنجاق آیکون ها به نوار وظیفه نیز متفاوت عمل می کند.

 

پس از نصب ویندوز 11، اولین چیزی که احتمالاً متوجه آن خواهید شد تغییرات در نوار وظیفه است. تعداد زیادی آیکون جدید وجود دارد که همگی به وسط منتقل شده‌اند،

اگر در سفارشی سازی نوار وظیفه جدید ویندوز 11 مشکل دارید، ما شما را تحت پوشش قرار داده ایم. ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه نوار وظیفه ویندوز 11 را مطابق میل خود تنظیم کنید و همچنین برخی هک ها را برای دسترسی به ویژگی هایی که دیگر به طور رسمی در ویندوز 11 در دسترس نیستند به اشتراک بگذارید.

 

نحوه بازیابی آیکون های از دست رفته دسکتاپ در ویندوز 11

 

آیکون های پیش فرض را حذف کنید.

چند آیکون در نوار وظیفه به طور پیش فرض وجود دارد که با استفاده از عملکرد unpin نمی توان آنها را حذف کرد. به غیر از منوی Start، می توانید سایر نمادها را با استفاده از تنظیمات نوار وظیفه حذف کنید. بر روی نوار وظیفه کلیک راست کرده و سپس روی گزینه تنظیمات نوار وظیفه کلیک کنید.

تنظیمات نوار وظیفه را باز کنید

در اینجا در بالا، همه موارد پیش‌فرض نوار وظیفه را با یک دکمه جابجایی در کنار آنها خواهید دید. فقط مواردی را که نمی‌خواهید در نوار وظیفه ببینید خاموش کنید و حذف خواهند شد.

 

حذف ایکون های تاسکبار

 

نمادهای نوار وظیفه را به سمت چپ منتقل کنید.

من از نمادهای نوار وظیفه در وسط مهم نیستم، اما همچنان به دلیل منوی استارت آنها را به سمت چپ منتقل کردم. در وسط، باید موس را هدف بگیرم تا روی منوی استارت کلیک کند. با این حال، در گوشه سمت چپ، من فقط می‌توانم کورکورانه ماوس را در جهت پایین سمت چپ حرکت دهم، و کار می‌کند، که باعث می‌شود تا حدی از تمرکز صرفه‌جویی کنم.

 

نحوه بازگردانی کلیک راست قدیمی به ویندوز ۱۱

 

اگر می‌خواهید آیکون‌های نوار وظیفه را نیز به سمت چپ منتقل کنید، همانطور که در بالا انجام دادیم به تنظیمات نوار وظیفه بروید. در اینجا اسکرول کنید و بخش Taskbar Behavior را باز کنید. سپس در گزینه Taskbar alignment، سمت چپ را انتخاب کنید.

نمادهای نوار وظیفه را به سمت چپ منتقل کنید

آیکون ها را به نوار وظیفه پین ​​کنید

اگر به راحتی از عملکرد کشیدن و رها کردن برای پین کردن آیکون ها به نوار وظیفه لذت می برید، متأسفانه در ویندوز 11 کار نمی کند. در حال حاضر، باید از روش های دیگر برای پین کردن برنامه به نوار وظیفه استفاده کنید. نوار وظیفه. ساده ترین کار این است که با استفاده از جستجوی ویندوز برنامه را جستجو کنید و سپس روی آن کلیک راست کرده و Pin to taskbar را انتخاب کنید.

پین کردن به نوار وظیفه

برای انجام این کار از Windows Explorer، ابتدا باید روی نماد برنامه کلیک راست کرده و گزینه Show more را انتخاب کنید و سپس گزینه Pin to taskbar را مشاهده خواهید کرد.

از Windows Explorer به نوار وظیفه پین ​​کنید

پنهان کردن خودکار نوار وظیفه را فعال کنید

ویندوز 11 عملکرد پنهان کردن خودکار را مانند نسخه های قبلی حفظ می کند و می توان آن را در تنظیمات نوار وظیفه پیدا کرد. در تنظیمات نوار وظیفه به پایین اسکرول کنید و بخش رفتارهای نوار وظیفه را باز کنید. در اینجا تیک کنار گزینه Automatically hide the taskbar را علامت بزنید. حالا، مگر اینکه نشانگر ماوس را روی ناحیه نوار وظیفه نگه دارید، نوار وظیفه پنهان می ماند.

مخفی کردن خودکار نوار وظیفه در ویندوز

 

نوار وظیفه ویندوز 11 را شفاف کنید.

همچنین می توانید کاری کنید که نوار وظیفه با توجه به پس زمینه رنگ خود را تغییر دهد و شفاف به نظر برسد. شما باید این کار را از تنظیمات ویندوز 11 انجام دهید، در اینجا چگونه است:

بر روی منوی Start کلیک کنید و تنظیمات را از آن انتخاب کنید.

در اینجا Personalization را در پنل سمت چپ انتخاب کنید و سپس روی Colors کلیک کنید.

گزینه رنگ ها

اکنون گزینه Transparency Effects را فعال کنید تا نوار وظیفه شفاف شود.

نوار وظیفه را در ویندوز 11 شفاف کنید

پنهان کردن/نمایش نمادهای سینی سیستم.

در نسخه‌های قبلی ویندوز، می‌توانید به راحتی نمادها را در سینی سیستم درست از نوار وظیفه پنهان/نمایش دهید. اما در ویندوز 11 نام سینی سیستم به سرریز گوشه نوار وظیفه تغییر کرده و باید از تنظیمات نوار وظیفه آن را مدیریت کنید.

در تنظیمات نوار وظیفه، یک بخش اختصاصی برای سرریز گوشه نوار وظیفه وجود دارد. می توانید روی آن کلیک کنید تا همه برنامه هایی که می توانند نماد آن را در سرریز گوشه Taskbar نشان دهند باز شوند. شما باید به صورت جداگانه برنامه ها را در اینجا روشن/خاموش کنید تا نمادهای آنها را در گوشه سمت راست نوار وظیفه پنهان یا نمایش دهید.

نمادهای سینی سیستم را مخفی کنید

دکمه Show Desktop را در نوار وظیفه غیرفعال کنید

 

دکمه Show Desktop در نوار وظیفه در ویندوز 11 بسیار کوچکتر است و وقتی نشانگر ماوس را روی آن نگه دارید دسکتاپ را نشان نمی دهد. با این حال، اگر هنوز علاقه ای به استفاده از این ویژگی ندارید و احساس می کنید که فضای غیر ضروری را در نوار وظیفه اشغال می کند، می توانید آن را غیرفعال کنید.

به تنظیمات نوار وظیفه بروید و بخش رفتارهای نوار وظیفه را باز کنید. در اینجا تیک گزینه Select the far of taskbar to show desktop را بردارید و دکمه حذف خواهد شد.

دکمه Show desktop را در ویندوز 11 غیرفعال کنید

رنگ نوار وظیفه را تغییر دهید.

همچنین می توانید از رنگ های سفارشی برای نوار وظیفه استفاده کنید که تحت تأثیر رنگ تم شما قرار نگیرد. در اینجا نحوه انجام آن آمده است:

در تنظیمات ویندوز 11 روی Personalization در پنل سمت چپ کلیک کنید و سپس گزینه Colors را انتخاب کنید.

گزینه رنگ ها

در اینجا Custom را در قسمت Choose your mode و Dark را در قسمت Choose your default window mode انتخاب کنید.

حالت رنگ را انتخاب کنید

اکنون به پایین اسکرول کنید و گزینه Show accent color را در Start و Taskbar فعال کنید.

نمایش رنگ در نوار وظیفه

پس از آن، گزینه Accent color را روی Manual قرار دهید و هر رنگی را که در زیر دوست دارید انتخاب کنید تا به عنوان رنگ نوار وظیفه انتخاب شود. همچنین می توانید با کلیک بر روی گزینه Custom Colors چرخه رنگ را باز کنید تا یک رنگ دلخواه را تنظیم کنید.

انتخاب رنگ به صورت دستی

 

نوار وظیفه را به بالا منتقل کنید.

نسخه‌های قبلی ویندوز به شما امکان می‌داد نوار وظیفه را به سمت بالا، چپ یا راست منتقل کنید، اما ویندوز 11 آن را مجبور کرده است که در پایین باقی بماند. اگر همچنان می خواهید نوار وظیفه را در ویندوز 11 جابه جا کنید، باید رجیستری ویندوز را ویرایش کنید.

حتی در این صورت، هیچ تضمینی وجود ندارد که نوار وظیفه همانطور که در نظر گرفته شده کار کند، زیرا یک راه حل رسمی نیست. با توجه به تجربیات من و آنچه کاربران دیگر گزارش کرده اند، حرکت نوار وظیفه به چپ یا راست آن را کاملاً شکسته است. بنابراین تنها گزینه شما این است که آن را به بالا منتقل کنید. حتی در بالا، منوی Start در مقایسه با دکمه کمی به سمت چپ تراز شده است.

بنابراین قبل از پیروی از دستورالعمل‌های زیر، به خاطر داشته باشید که نوار وظیفه ممکن است پس از تغییرات آنطور که در نظر گرفته شده است کار نکند.

رجیستری ویندوز را با استفاده از نوار جستجو یا فشار دادن کلیدهای Windows+R و با استفاده از دستور Run regedit باز کنید.

در اینجا به مسیر زیر بروید. می توانید آن را کپی کرده و در نوار جستجوی رجیستری در بالا قرار دهید یا به صورت دستی پوشه های ذکر شده را به ترتیب باز کنید.

\HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\StuckRect3

در StuckRect3، کلید Settings را با دوبار کلیک کردن روی آن باز کنید و یک سری مقادیر را مشاهده خواهید کرد.

تنظیمات stuckrects3

در ردیف دوم زیر ستون FE، مقدار “03” را به “01” تغییر دهید و روی OK کلیک کنید.

مقدار stuckrects3 را تغییر دهید

برای مشاهده تغییرات باید Windows Explorer را مجددا راه اندازی کنید. کافیست کلیدهای Ctrl+Shift+Esc را فشار دهید تا Task Manager باز شود و در اینجا روی فرآیند Windows Explorer راست کلیک کرده و Restart را انتخاب کنید. در صورت تمایل، می توانید رایانه شخصی را مجدداً راه اندازی کنید و تغییرات اعمال خواهند شد.

Windows Explorer را مجددا راه اندازی کنید

اندازه نوار وظیفه را تغییر دهید.

اگر می‌خواهید نمای بهتری از آیکون‌های نوار وظیفه داشته باشید یا می‌خواهید آیکون‌های بیشتری را در نوار وظیفه قرار دهید، می‌توانید این کار را با افزایش یا کاهش اندازه نوار وظیفه انجام دهید. با این حال، برای انجام این کار باید رجیستری را ویرایش کنید. اما نگران نباشید، این هک کوچک نوار وظیفه را نمی شکند. این چیزی است که باید انجام دهید:

رجیستری را دوباره باز کنید و همانطور که در بالا نشان دادم به مکان زیر دسترسی پیدا کنید.

\HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced

در حالی که پوشه Advanced انتخاب شده است، روی یک فضای خالی در پانل سمت راست کلیک راست کرده و New > DWORD (32-bit) Value را انتخاب کنید.

ارزش dword را ایجاد کنید

نام این کلید جدید را TaskbarSi بگذارید و روی آن دوبار کلیک کنید تا باز شود.

در قسمت Value data، مقدار را به 0، 1 یا 2 تغییر دهید تا اندازه را به ترتیب به کوچک، متوسط ​​یا بزرگ تغییر دهید. در اینجا رسانه اندازه پیش فرض نوار وظیفه ویندوز 11 است.

هک رجیستری برای تغییر اندازه نوار وظیفه

پس از اتمام، روی OK کلیک کنید و Windows Explorer را مانند تصویر بالا راه اندازی مجدد کنید تا تغییرات اعمال شوند.

آخرین سخن

در کنار این گزینه‌های سفارشی‌سازی، به شما توصیه می‌کنم ابزارهای شخص ثالث را برای سفارشی‌سازی بیشتر نوار وظیفه و حتی حذف ویژگی‌ها در ویندوز 11 امتحان کنید. ExplorerPatcher یک ابزار جایگزین نوار وظیفه خوب برای این منظور است. حتی می توانید برخی از گزینه های منوی استارت ویندوز 10 را امتحان کنید. بسیاری از آنها در ویندوز 11 به خوبی کار می کنند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *