مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

رم DDR6: زمانی که می آید و آنچه تاکنون می دانیم

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

تکامل RAM همیشه ادامه دارد. با توجه به اینکه DDR5 در حال حاضر توسط جامعه اصلی پذیرفته شده است، ما مشتاقانه منتظر نسخه بعدی و آنچه که RAM DDR6 می تواند به ارمغان بیاورد، هستیم.

DDR6 با سرعت‌های سریع‌تر عرضه می‌شود و از فناوری‌های MSAP استفاده می‌کند، اما این به چه معناست و انتظار داریم تا چه زمانی DDR5 در کانون توجه باشد؟ در اینجا چیزی است که ما تاکنون می دانیم، از جمله اینکه چه زمانی انتظار داریم DDR6 منتشر شود، چه سرعت هایی پیش بینی می شود و چه چیزی برای اجرای رم DDR6 مورد نیاز است.

کی DDR6 می آید؟

از فوریه 2023، تایید شد که DDR6 در حال توسعه است، با سامسونگ در روز فناوری خود اعلام کرد که DDR6 به عنوان ماژول برای استفاده تجاری در سال 2025 وارد خواهد شد. قبل از اینکه بتوان از آن در سطح مصرف کننده استفاده کرد، باید در حافظه های رم ادغام شود.

مطلب مرتبط:نحوه بررسی حداکثر ظرفیت رم یک کامپیوتر

به یاد داشته باشید که یکی از دلایل ارتقای مادربرد این است که بتوانید از رم DDR5 استفاده کنید.

از رم DDR6 چه انتظاری داریم؟

سه عدد رم نصب شده روی مادربرد

هنگامی که رم DDR6 برای خرید در دسترس باشد، چه نوع عملکردی از آن خواهید داشت؟

سرعت DDR6

همانطور که RAM DDR در طول تکرارها به سمت بالا حرکت می کند، روند معمول در هر نسخه این است که سرعت دو برابر می شود. DDR5 با حداکثر سرعت داده 51.2 گیگابایت در ثانیه در دو کانال در هر ماژول کار می کند، با این حال، سرعت ماژول های JEDEC 6400 مگابایت در ثانیه با ماژول های سریعتر منتشر شده در طول چرخه عمر DDR5 است.

انتظار می‌رود DDR6 با حداکثر سرعت داده با سرعت 12800 مگابایت بر ثانیه در ماژول‌های JEDEC و 17000 مگابایت در ثانیه با استفاده از اورکلاک عرضه شود. انتظار می رود این سرعت ها در طول چرخه عمر DDR6 افزایش یابد. فراموش نکنید که DDR تنها یکی از اصطلاحاتی است که باید در مورد RAM بدانید.

فناوری جدید: MSAP

رام را ارتقا دهید

اعلامیه سامسونگ DDR6 همچنین شامل بیانیه ای در مورد گنجاندن فناوری MSAP در ماژول های رم DDR6 بود. MSAP مخفف Modified Semi Additive Process است و در حال حاضر در برخی از برندهای رم DDR5 استفاده می شود. MSAP به سازندگان اجازه می‌دهد تا ماژول‌هایی با مدارهای ظریف‌تر ایجاد کنند که با پوشش دادن فضاهای خالی امکان سرعت‌های بالاتری را فراهم می‌کند که امکان انتقال سریع‌تر و اتصال بهتر بین مدارها را فراهم می‌کند.

DDR6 آینده است: وقتی می رسد

هنوز روزهای اولیه برای DDR6 است، زیرا حداقل یک سال تا نهایی شدن آن فاصله داریم و باید دو سال قبل از انتشار تجاری صبر کنیم. با این حال، وقتی DDR6 وارد شد، می‌توانیم منتظر تجربه سرعتی دو برابر استاندارد فعلی باشیم. و در مورد سامسونگ، فناوری جدید MSAP نیز وجود دارد.

برای پشتیبانی از تکرار جدید DDR باید مادربرد خود را ارتقا دهید، اما در حال حاضر DDR5 هنوز چرخه حیات خوبی دارد.

1 دیدگاه دربارهٔ «رم DDR6: زمانی که می آید و آنچه تاکنون می دانیم»

  1. فردین علیزاده

    چقدر نظرات مفیده اطلاعات شما کامله غریبه آشنا راستی کلمه ایران زمین یادت باشه آقای پناهی…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا