مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

روغن  فرمان برقی چه کاری انجام می دهد؟

روغن  فرمان برقی چه کاری انجام می دهد؟مایع فرمان برقی بخش مهمی از کارکرد خودروها و کامیون ها است. همانطور که از نامش پیداست، این چیزی است که به شما امکان می دهد بدون هیچ تلاشی، وسیله نقلیه خود را هدایت و بچرخانید.

فرمان برقی چیست؟

روغن  فرمان فرمان تضمین می کند که شیلنگ ها، پیستون ها، سوپاپ ها و پمپ برق فرمان به طور بهینه کار می کنند. بدون توجه به کیفیت روغن فرمان خودرو و شستشوی آن و تعویض آن در صورت لزوم، پمپ فرمان شروع به خراب شدن می کند.
برایان مورفی، مدیر برنامه آموزش و توسعه مؤسسه فنی جهانی (UTI) به این سؤال پاسخ می دهد که “روغن  فرمان برقی چیست؟” او درباره انواع روغن فرمان، زمان تعویض روغن فرمان و سایر اطلاعات در مورد نحوه عملکرد روان خودروها توسط روغن فرمان توضیح می دهد.

فرمان برقی چیست؟

سیستم فرمان برقی در یک وسیله نقلیه از نیروی موتور برای کمک به کاهش میزان تلاش لازم برای چرخاندن چرخ های جلوی خودرو استفاده می کند. این سیستمی است که به راننده کمک می کند تا کنترل و کنترل خودرو را افزایش دهد.
سیستم های فرمان برقی می توانند هیدرولیک یا برقی باشند. سیستم های هیدرولیک از مایع برای اعمال فشار هیدرولیک به سیستم برای کمک به چرخاندن چرخ های خودرو استفاده می کنند. یک سیستم الکتریکی از یک موتور الکتریکی و سنسورهای مختلف برای تشخیص میزان نیرویی که راننده به فرمان وارد می‌کند استفاده می‌کند و سپس تعیین می‌کند که چه مقدار کمکی باید به سیستم اضافه شود.

روغن  فرمان برقی چه کاری انجام می دهد؟

روغن فرمان هیدرولیکی است که در سیستم فرمان برای ایجاد پیوند هیدرولیکی بین فرمان و چرخ های جلو استفاده می شود. این مقدار تلاش لازم برای چرخاندن چرخ ها را کاهش می دهد.
مایع فرمان برقی همچنین قسمت های متحرک داخل سیستم فرمان را روغن کاری می کند. این فوم را سرکوب می کند و از خوردگی در دنده فرمان و پمپ فرمان جلوگیری می کند که باعث می شود وسایل نقلیه به خوبی کار کنند.

مایع فرمان برقی چگونه است؟

معمولاً مایع فرمان برقی قرمز، کهربایی، صورتی، روشن و/یا شفاف است. اگر قهوه ای تیره یا کفی است، احتمالاً باید عوض شود.

روغن  فرمان برقی کجاست؟

مخزن مایع فرمان برقی در زیر کاپوت قرار دارد، معمولاً در سمت سرنشین خودرو، اگرچه گاهی اوقات می توان آن را در سمت راننده نیز یافت. ظرف معمولاً سفید یا زرد با درپوش سیاه است که عبارت “فرمان فرمان” یا “مایع فرمان” در بالای آن قرار دارد.

انواع روغن ات فرمان فرمان چیست؟

مایع گیربکس اتوماتیک (ATF) همان مایعی است که در داخل جعبه دنده اتوماتیک استفاده می شود. ATF همچنین می تواند در برخی از سیستم های فرمان برقی استفاده شود. برخی از انواع ATF عبارتند از Dexron و Mercon.
روغن  فرمان برقی چه کاری انجام می دهد؟
روغن  فرمان مصنوعی روغن  غیر روغنی است که در آزمایشگاه تولید می شود. مایع فرمان برق مصنوعی معمولاً به طور خاص برای خودرو یا سیستم خاصی که برای آن استفاده می شود مهندسی می شود. اکثر خودروهای جدیدتر از مایع مصنوعی فرمان برقی استفاده می کنند.
همچنین مایعات غیرسنتتیکی با پایه روغنی معدنی وجود دارد که ممکن است در کاربردهایی استفاده شود که مایعات ATF را می پذیرند.
بیشتر بخوانید :  علائمی که روغن شما دارای تراشه های فلزی است
بسیاری از مردم می پرسند، “آیا روغن فرمان برقی مانند روغن گیربکس است؟” در حالی که ATF و روغن فرمان برقی هر دو مایعات هیدرولیک هستند، ATF دارای اصلاح کننده ها و مواد شوینده مختلفی است که به طور خاص برای حذف کثیفی و چربی از سیستم انتقال طراحی شده اند.

استانداردهای مشخصات روغن ات فرمان برق چیست؟

استانداردهای مشخصات فرمان برقی الزاماتی برای ویسکوزیته، مواد شوینده، مواد افزودنی و سایر اجزای روغن  هستند. رعایت این استانداردها تضمین می کند که روغن فرمان برقی برای استفاده در یک وسیله نقلیه خاص ایمن است.
استانداردهای مشخصات روغن  فرمان برق توسط سازمان های استاندارد ایجاد می شود. به عنوان مثال، DIN 51 524T3 استانداردی است که توسط مؤسسه استاندارد آلمان ارائه شده است، در حالی که ISO 7308 استاندارد ارائه شده توسط سازمان بین المللی استاندارد است.
برخی خودروها نیاز دارند که مایع فرمان برقی مطابق با استانداردهای DIN 51 524T3 و ISO 7308 باشد. ممکن است استانداردهای مایع قدرت دیگری برای انواع خاصی از خودروها وجود داشته باشد، مانند استانداردهایی که توسط خودروسازان ژاپنی ساخته می شوند.

چه زمانی باید مایع فرمان برقی را تعویض کرد؟

زمانی که باید روغن فرمان برقی را تعویض کنید به نوع مایع استفاده شده و مقدار مایع موجود در سیستم بستگی دارد. بهترین راه برای اینکه بدانید چه زمانی باید روغن فرمان برقی خود را تعویض کنید، پیروی از دستورالعمل های سازنده تجهیزات اصلی (OEM) است. به طور کلی، مایع فرمان برقی باید حداقل هر پنج سال یا 50000 مایل تعویض شود.
بیشتر بخوانید : خوردگی ترمینال باتری چیست؟
ممکن است علائم فیزیکی هشدار دهنده وجود داشته باشد که روغن فرمان برقی باید تعویض شود. هنگامی که مایع فرمان برقی را بررسی می کنید، باید رنگ آن روشن باشد. اگر هوا تاریک است، این نشانه آن است که زمان تغییر آن فرا رسیده است. در صورت مشاهده هرگونه کثیفی، زباله یا لجن در مایع فرمان برقی، زمان شستشوی سیستم فرا رسیده است.

همچنین ممکن است هنگام چرخش صدای ناله یا ناله بشنوید

n فرمان، که نشان می دهد شما می خواهید سیستم فرمان برقی خود را بررسی کنید. اگر چرخاندن چرخ برای شما دشوارتر است، ممکن است نشانه دیگری باشد که زمان تعویض مایع فرا رسیده است. در صورت وجود نشتی، باید سطح روغن فرمان برقی را نیز بررسی کنید.

روغن  فرمان برق چیست؟

برای سرویس مایع فرمان برقی، مایع قدیمی فرمان برقی را تخلیه یا تخلیه می‌کنید و مایع جدید فرمان برقی را اضافه می‌کنید. سرویس مایع فرمان برقی بسیار مهم است زیرا می تواند به طولانی شدن عملکرد سایر قطعات فرمان کمک کند.
مایع فرمان برقی به محافظت از پمپ برق فرمان خودروی شما کمک می کند.
از مایع فرمان برقی غافل شوید و می تواند به قطعاتی مانند پمپ برق فرمان و قفسه فرمان آسیب برساند. نیاز به تعویض این قطعات بسیار گرانتر از سرویس روغن فرمان است.
آیا نمی دانید وقتی مایع فرمان برق خودرو تمام می شود چه اتفاقی می افتد؟ چرخش خودرو را بسیار دشوارتر می کند. در بدترین حالت، به پمپ فرمان آسیب می‌رسانید، که ممکن است منجر به تعویض پرهزینه شود.

آیا مایع فرمان برقی خراب می شود؟

مایع فرمان برقی منقضی نمی شود، اما اگر در زمان نیاز تعویض یا شسته نشود، به مرور زمان در سیستم فرسوده می شود.

روغن  فرمان برقی در چه نوع خودروهایی استفاده می شود؟

علاوه بر خودروهای شخصی و کامیون ها، در خودروهای دیزلی بزرگ از مایع فرمان فرمان نیز استفاده می شود.
بیشتر بخوانید :  توربوشارژر چگونه کار می کند؟
 
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *