مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

روغن موتور بوی گاز می دهد؟

روغن موتور بوی گاز می دهد؟ اگر سالها به اندازه کافی پشت فرمان بمانید، به ناچار خود را با تعدادی از مسائل عجیب و غریب مواجه خواهید کرد. چرا ممکن است بلافاصله علت چنین مسائل گیج کننده ای را تشخیص ندهید، احتمالاً متوجه خواهید شد که چیزی اشتباه است. در این شرایط، تحقیقات بیشتر ضروری است.

روغن موتور بوی گاز می دهد؟

یکی از این سناریوها مربوط به این است که متوجه شوید روغن وسیله نقلیه شما بوی بنزین می دهد. در حالی که هر دوی این دو مایع برای کارکرد موتور ضروری هستند، در شرایط معمولی نباید با هم مخلوط شوند. بنابراین، اگر بنزین در هر جایی در موتور آنها یافت می شود، به غیر از جایی که در نظر گرفته شده است، درست است که نگران باشیم.

در حال حاضر برای مشکل ماشین به کمک نیاز دارید؟

در حقیقت، این وضعیت به عنوان رقیق سازی روغن شناخته می شود و ماهیت کاملاً جدی دارد. اگر به اندازه کافی شدید باشد، رقیق شدن روغن می تواند بر ویسکوزیته روان کننده تأثیر منفی بگذارد و در نهایت منجر به خرابی یاتاقان شود. بنابراین، تشخیص و درمان علت اصلی رقیق شدن روغن، در اولین فرصت ممکن ضروری است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد اینکه روغن موتور خودروی شما بوی سوخت می دهد و همچنین در صورت مواجهه با چنین مشکلی در آینده چه کاری باید انجام دهید، بیشتر بخوانید.

دلایل احتمالی روغن شما بوی گاز می دهد

روغن موتور به دلایل مختلفی می تواند با بنزین آلوده شود که برخی از آنها بسیار جدی تر از دیگران هستند. در زیر چندین دلیل احتمالی برای شروع این وضعیت ذکر شده است.

شماره 1 – انژکتورهای معیوب

علائم بد انژکتور سوخت
علائم بد انژکتور سوخت

انژکتورهایی که به درستی کار می کنند با هر بار خاموش شدن سوخت را اتمیزه می کنند. این اتمیزه کردن به سوخت اجازه می دهد تا به طور کامل و به کارآمدترین حالت ممکن بسوزد.

با این حال، انژکتورهای قدیمی اغلب نمی توانند سوخت را به همان روش اتمیزه کنند که منجر به سوختگی کمتر از حد کافی می شود. در نتیجه، سوخت نسوخته از حلقه های پیستون سیلندر آسیب دیده می گذرد و در نهایت با روغن روان کننده موتور مخلوط می شود.

بیشتر بخوانید: چگونه از خودروی خود در برابر نور خورشید محافظت کنیم؟ 12 نکته

شماره 2 – مشکلات سیستم جرقه زنی

سیستم جرقه زنی موتور دارای اجزای مجزای متعددی است که همه آنها با هم کار می کنند تا سوختی که به سیلندرهای موتور منتقل می شود را مشتعل کنند. اگر هر یک از این قطعات خراب شود (مثلاً شمع های معیوب)، سوخت می تواند در یک یا چند سیلندر نسوخته باقی بماند.

در موارد شدید، این سوخت از حلقه‌های پیستون سیلندر عبور می‌کند و در این مرحله با روغن موجود در کاروان مخلوط می‌شود.

شماره 3 – نسبت هوا/سوخت بسیار غنی

موتور در حال اجرا علائم غنی
موتور در حال اجرا علائم غنی

در سناریوهای خاص، یک یا چند سنسور معیوب می‌توانند ماژول کنترل موتور موتور را فریب دهند تا برای یک موقعیت معین سوخت بیش از حد مصرف کند. این به نوبه خود شرایط “غنی” را ایجاد می کند که در آن موتور نمی تواند تمام سوخت تزریق شده را به طور کامل بسوزاند.

در نتیجه، سوخت اضافی از حلقه‌های سیلندر موتور شسته می‌شود، جایی که در نهایت با روغن موجود در زیر مخلوط می‌شود.

شماره 4 – سایش داخلی موتور

علائم خرابی رینگ پیستون و آب بندی سوپاپ
علائم خرابی رینگ پیستون و آب بندی سوپاپ

در موارد نادر، اختلاط نفت و گاز می تواند در نتیجه سایش داخلی موتور رخ دهد. هنگامی که دیواره های سیلندر یا رینگ های پیستون موتور شروع به سایش بیش از حد می کنند، احتراق مناسب با مشکل مواجه می شود.

در نتیجه، مقدار قابل توجهی از سوخت اغلب نسوخته می‌شود، دیواره‌های سیلندر موتور را می‌شوید و در نتیجه، موتور را در معرض خطر سایش تسریع یاتاقان قرار می‌دهد.

شماره 5 – تغییر نادر روغن

فاصله تعویض روغن
فاصله تعویض روغن

در هر صورت، مقدار کمی از سوخت به روغن روان کننده موتور راه می یابد، حتی در صورت عدم وجود مشکلات مکانیکی. این سوخت حداکثر حداقل است و هیچ خطر واقعی برای طول عمر موتور ندارد.

با این حال، عدم سرویس منظم می تواند باعث ترکیب شدن این سوخت شود، زیرا فواصل تعویض روغن استاندارد حذف می شود. رقیق شدن نهایی سوخت منجر به ایجاد بویی شبیه بنزین می شود.

شماره 6 – سفرهای مکرر مسافت کوتاه

رانندگی فست فود از طریق
رانندگی فست فود از طریق

وسایل نقلیه OBD-II امروزی طوری برنامه‌ریزی شده‌اند که در هنگام راه‌اندازی پرقدرت کار کنند و در نهایت با افزایش دمای عملیاتی به نسبت هوا/سوخت نسبتاً کم‌تری تغییر کنند. این تضمین می کند که سوخت کافی در طول عملیات سرد تحویل داده می شود و در نتیجه از توقف و عملکرد ضعیف جلوگیری می کند.

با این حال، این سوخت اضافی در نهایت می‌تواند منجر به رقیق شدن روغن شود، اگر در مسافت‌های طولانی رانندگی کنید.

بیشتر بخوانید: علت سرد بودن شیلنگ پایین رادیاتور

آیا بنزین در نفت قابل مشاهده است؟

گاز در روغن موتور
گاز در روغن موتور

بنزین همیشه هنگام مخلوط شدن با روغن موتور قابل مشاهده نیست. در واقع، آلودگی از این نوع به احتمال زیاد به صورت نازک شدن قابل توجه روغن ظاهر می شود. این “نازک شدن” باعث می شود روغن موتور بسیار شفاف تر از آنچه که در غیر این صورت بود به نظر برسد.

روغن آلوده به بنزین نیز در لمس کاملاً نازک به نظر می رسد. زمانی که مقدار کمی روغن آلوده را بین انگشتان شست و سبابه مالش دهید، این امر بیشتر مشهود است. این نشان دهنده کاهش نسبی ویسکوزیته است که می تواند سایش یاتاقان را تسریع کند.

آیا رانندگی در صورت استشمام گاز در موتور خود بی خطر است؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *